Прескочи до съдържание

Игра: Познай откъде е тази снимка


Препоръчани мнения

Ама пишете нещо за местата де  :(  Гугъл ли да отваряме - тогава какъв е смисъла на играта? Иначе се превръщаме в котета, дето следят топчено пинг-понг как прескача от едно поле в друго... 

Връзка към коментар

Сори, през тел съм и не мога много. Град в южната страна на лаго ди Гарда, старата част е вврязана като нос в езерото. Изключително красива крепост, прекрасно място. Едно от скъпите навремето курортни места.Много хора от елита са прекарвали време там. Чудни минерални басейни и тежки стари хотели

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Айде да дам още малко инфо за Сирмионе, въпреки че доста от хората тук са го посещавали.

Сирмионе е град в провинция Ломбардия, Северна Италия. Населението му е около 8000 души.

Градът има дълга история, датираща още от 1 век пр. н. е, което предполага и голям брой архитектурни и културни забележителности от древността. Най-известна сред тях, превърнала се в емблема на града, е Грото ди Катул – най-старата римска постройка, открита в Северна Италия. Има правоъгълна форма с размери 167 на 105 метра. 

Други забележителности в града са замъкът Скалигер (13 век) – изключително рядък пример за крепостна порта, който бил използван от флотата Скалигер; църквата Сан Пиетро ин Мавино, с фрезки от 12-16 век; праисторическото селище Лагуна Вечиа, което е част от културното наследство на Юнеско.

Видяно на географската карта, прилича на гарафа, чиято продълговата шия се е забила в планините, а възоблата й долна част се е ширнала сред поля и нежни хълмове. Гай Валерий  Катулий, Виргилий и ред други поети са се надпреварвали да възпяват тази прозрачност, придобиваща според тях винаги омайващи сапфирени и кобалтови оттенъци, сякаш попила неповторимото лазурно синьо на небосвода. Но приказната сценография на откриващата се от Сирмионе гледка към езерото е моделирана преди всичко от изумителната хубост на планините от насрещната западно-североизточна дъга.   Защото от височината на своите над 2000 метра там Алпите  слизат стремглаво към синевата на водата.Освен че прави Сирмионе неповторимо по хубост, езерото Гарда  му осигурява и направо луксозен климат, достоен наистина за богове. Поддържана от огромната водна маса, средната годишна температура тук е 14-15 градуса, като през зимата тя рядко пада градус-два под нулата, а лятото почти никога не се вдига над трийсетте. Няма зной, няма мараня, нито пък проникваща до мозъка на костите влага, които постоянно кръстосващите се тук леки ветрове прогонват усърдно на юг, към долината на реката По.


 

Лозя на полуостровчето обаче няма, но не защото не могат да виреят,  а защото те са в изобилие на изток, по слънчевите склонове от другата страна на езерото,където точат кадифеното червено винце "Бардолино" и  достойното за знатни трапези, но достъпно за всеки джоб, бяло "Лугана". То се лее особено на поразия в кръчмите на Сирмионе, където готвят вкусната риба от езерото -  пъстърви, сьомги, есетри, чиги, мрени, костури и златисти шарани, които тукашните рибари ловят на поразия в чистите и прозрачни води.Не стига всичката тази благодат, ами на полуостровчето блика и минерална вода с лека, ефирна, според докторите, радиоактивност и с температура 34 градуса. За древните тя била пак радост за боговете и благодарение на нея те оставали вечно млади.Към многобройните дадености на Сирмионе несъмнено трябва да бъде прибавена и тази, че до него се стига много лесно. Кривваш вляво от магистралата Милано-Венеция, минаваш 4 километра и влизаш в кокетното селце Коломбаре.  От него започва дългият към три километра тесен провлак към полуостровчето, като от двете страни на пътя "отрязъците" от езерото се редуват със симпатични вили, ресторантчета  и хотели.Стигаш до знак, който прави невъзможен по-нататък пътят ти с кола, паркираш и слизаш. Тръгваш напред и като излезеш изпод гъстия листен "покрив" на огромните липи и кленове, изведнъж се озоваваш направо в ХII-ти век.Защото пред теб в целия си исполински ръст се изправя построеният точно тогава страхотен замък с кули, дебели стени, бойници и всички познати от илюстрациите на приказки атрибути. Вдигнал го върху основите на римско укрепление феодалът на Верона Мастино Първи дела Скала, както за да пази Сирмионе от набези на другоземци, така и за да прегрешава в него с поредната си хубава избраница. Времената били такива, даже надарените със сила и власт мъже гледали да се отдават на плътски удоволствия далеч от брачното ложе и от любопитните погледи на всевъзможни духовни пастири в расо.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Отново Жената в бяло :) . Хамбург. Сградата на Рибния пазар. От 1703 г. до днес всяка неделя се провежда пазар от 5.00 до 9.00 часа. Кога спят хората, не знам. Пространството около сградата е заето от всякакви хладилни камиони, колички, сергии. А вътре може да попаднете на концерт-маратон, който е почнал предишната вечер. Сутринта в 8.00 голяма част от местните пият кафе, но повечето - бира. :) . Малко снимки:

post-121-0-55527500-1416389447_thumb.jpg

post-121-0-36624500-1416389451_thumb.jpg

post-121-0-41989300-1416389525_thumb.jpg

post-121-0-42608000-1416389528_thumb.jpg

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Отново Жената в бяло :) . Хамбург. Сградата на Рибния пазар. От 1703 г. до днес всяка неделя се провежда пазар от 5.00 до 9.00 часа. Кога спят хората, не знам. Пространството около сградата е заето от всякакви хладилни камиони, колички, сергии. А вътре може да попаднете на концерт-маратон, който е почнал предишната вечер. Сутринта в 8.00 голяма част от местните пият кафе, но повечето - бира. :) . Малко снимки:

 

 

Сериозно? :huh: Трябва да пусна тото...

Твоят въпрос беше, коя е тази сграда, а аз не съм я познала...

Поради отдалеченост (в момента) от архива ми със снимки и за да не спирам играта, ще помоля друг да продължи...

Angelika ще може ли да ме заместиш този път? :)

Редактирано от woman_in_white
Връзка към коментар

Докато чакаме Angelika, ако искате да ви пусна един интересен площад сниман отвисоко за разпознаване?

 

Аз нямам нищо против, но този който познае ще може ли да отстъпи реда си на Angelika. Благодаря предварително. Беше писала в темата за артикулите, че иска да пусне загадка и затова посочих нея (надявам се, че и остналите няма да имат нищо против... :)

Връзка към коментар

ОК, не е нещо особено, но преди малко ми попадна сред снимките и си помислих, че ще бъде интересно да проверим колко магеланци са били на този площад и колко от тях са го виждали от високо:

 

post-53-0-39860000-1416403295_thumb.jpg

Връзка към коментар

Не зная къде е. Мислех, че е в Словакия. Но щом е в Чехия, не е в Прага. От изгледа се вижда, че не е голям град. Това са моите разсъждения. Вида на сградите говори много за района

Връзка към коментар

Това е Телч.

Има го в списъка на Юнеско.

Овековечен на големия екран от Вернер Хеврцог във "Войцек" с  Клаус Кински

 

http://youtu.be/KqRgtRUkNX4

Връзка към коментар

Храдец Кралове било.

Хем съм бил там  :blush:

А в Телч не съм бил. Само съм го гледал във филма.

Редактирано от домосед
  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   3 магеланци

    • Ledda
    • Kristian Desev
    • Дани Магелани
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.