Прескочи до съдържание

Игра: Познай откъде е тази снимка


Препоръчани мнения

преди 6 минути , master_of_germs каза:

Уповaвaм се сaмо нa нaдморскaта височина. Самоков?

Не. Друга е планината. Мястото е свързано с едно литературно произведение на български писател.

Връзка към коментар

Лъжливо немите Баба Пена и Дядо Петко. От мързел хората онемели. Интересна ми беше тази приказка, като дете. Но хич не си спомням , къде се развиваше действието.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 7 минути , aleksandrina каза:

Баба Пена да не е баба Илийца? 🙂

Баба Пена не е от литературното произведение. Тя е само на дървото и според мен е намек към кекавия софиянец с изплезения език и потвърждение на приказката, че планината ражда хора, а полето - тикви. Щото бабата е местна и няма да се озори там, където кекавият софиянец би изплезил език.

 

 

Редактирано от Zaro
  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 3 минути , Щастливеца каза:

Лъжливо немите Баба Пена и Дядо Петко. От мързел хората онемели. Интересна ми беше тази приказка, като дете. Но хич не си спомням , къде се развиваше действието.

Е, действието се развива в приказката - едно време, в едно село...Само Ангел Каралийчев си знае къде е точно.

Връзка към коментар

- Бабо Пено, где така?

- Варкам, шопе, за храна. А ти що си се оплезил?

- Много пил, а малко мезил. И сега ми е горещо.

- Гледай ти! Такова нещо...

и т.н.

Редактирано от Goal & Boss
  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 2 минути , aleksandrina каза:

Вазовата пътека, но там е дядо Йоцо...

Бов - Заселе е пътеката.

Значи човек като му влезе мухата в главата, това си е. Няколко пъти писах, че бабата не е от литературното произведение, а е заигравка с кашкавал софиянеца. Тя се качва по пътеката без проблем, но гражданинът вади език-вратовръзка.

 

Природната забележителност е водопадът Скакля, който е 120 метра висок, на 3 стъпала, но е сезонен, в момента има прилично количество вода.

Писателят е Вазов.

Историята е следната: В село Заселе се случили някакви бели и местният кмет се заел да разреши случая. Не щеш ли един ден Вазов се разхождал около Заселе и поседнал горе да се наслади на гледката. Там той получил вдъхновение за разказа "Дядо Йоцо гледа".

Та кметът го хванал горе на баира и го попитал какъв е.

Вазов отговорил, че е поет. Кметът не му обърнал внимание, а продължил - "Поет, не поет, аз съм на Заселе кмет", и поискал да го арестува.

 

Пътеката тръгва от гара Бов и се изкачва за около 45 минути стръмно нагоре. Софиянци стигат и директно горе по пътя за село Заселе.

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Почти всяка седмица съм в Заселе. 🙂 Ама тез образи не съм ги виждала.

Иначе това за кмета е така. 🤣

 

ps Там има чудесно място за сБирка, малко по- нагоре (около км) от края на Вазовата пътека. Ама да не прозвучи като реклама. Има и къде да се спи.

Редактирано от aleksandrina
  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 7 минути , aleksandrina каза:

Почти всяка седмица съм в Заселе. 🙂 Ама тез образи не съм ги виждала.

Иначе това за кмета е така. 🤣

 

ps Там има чудесно място за сБирка, малко по- нагоре (около км) от края на Вазовата пътека. Ама да не прозвучи като реклама. Има и къде да се спи.

Като се качиш и тръгнеш към селото, има няколко беседки, подминаваш ги и после има отляво една пейка с две дървета от двете страни - на тях е. Почти до първите къщи има още две дървета с подобни произведения.

Подозирам, че хората не ги забелязват, щото ... са изплезили езици-вратовръзки и нямат сили да гледат 😂

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 1 минута , Zaro каза:

Подозирам, че хората не ги забелязват, щото ... са изплезили езици-вратовръзки и нямат сили да гледат 😂

Да,да, а пък, по-нагоре ме лънготиш, че не било високопланинско. Знам си аааз!😜

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

@AlexandraKo, има- няма 950 м. 🙂

@Zaro, aз съм по- надолу от пътеката (в селището), както и по- нагоре (по черния път към Заноге).

Редактирано от aleksandrina
  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 31 минути , AlexandraKo каза:

Да,да, а пък, по-нагоре ме лънготиш, че не било високопланинско. Знам си аааз!😜

Много по-близко е до морското равнище, отколкото до най-високите планини в България, така че считам въпросът за приключен 😋

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 4 минути , Zaro каза:

Много по-близко е до морското равнище, отколкото до най-високите планини в България, така че считам въпросът за приключен 😋

Тъй верно!😜

Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.