Прескочи до съдържание

Игра: Познай откъде е тази снимка


Препоръчани мнения

Аз хубаво си бях намислил загадка, но ще си я запазя за по-насетне да ви препитам на нея, когато си спечеля реда без условности... Сега ще се опитам да задам нещо в стила на Таньовите загадки, понеже така играта става далеч по-раздвижена. 🙂 

Пък и да не кажете, че съм някакъв бездушен Мастър и не откликвам на никакви магелански молби... 😄 

Ето, например:

На 13.08.2018 г. в 16:50, chandni каза:

Обаче надморската височина да не е > 200 м :rofl:

... Е, чак дотам няма да пропадна, но почти 😉 Тука надморската височина е между 200 и 400 м 🙂 

cave1.jpg.3c89dce5d02e0751dd93718b9a74233a.jpg

 

На подобна надморска височниа е правена и следващата снимка:

wheel.jpg.69960355d4b4c5912873f7852356e047.jpg

 

Както и тази:

drops.jpg.a5fb4ab7c62f95fecd536ec54a418e27.jpg

 

За тези три снимки се търси:

1) Какво е снимано на всяка от тях?

2) Къде са направени снимките?

3) Кое е това, което ги свързва? (И не, сходната надморска височина не е отговорът на този въпрос, а само любопитна подробност 😉 )

 

 

 

Редактирано от master_of_germs
  • Харесвам 6
Връзка към коментар

Изстрел на сляпо:

Прокариоти, цианобактерии, геотермална пещера.

На втората снимка е дървено колело. Третата снимка е възможно да е хайвер или нещо гледано под микроскоп в определена връзка с пещерата, микроорганизми някакви ... Бих заложил, че снимката е някъде от Европа /не заради друго, но май не си излизал скоро извън нея/. 

Да опитвам ли търсене в тази посока или e толкова студено, че  спирулината няма да се развива?!  :)  

 

П.П.1 Може би на третата снимка е увеличена течността, която изгражда сталактитите/сталагмитите.

          Тя носи в себе си разтворени минерали, които отлага във времето върху тях и ги изгражда.

П.П.2 Снимките може да ги свързва географска област, държава и т.н. , но може връзката да е геотермална пещера, в чиято подобна

           среда са се развили първите анизотропни клетки или влакна от целулоза, които са градивен елемент на дървото ... 

Редактирано от Таньо
  • Харесвам 1
Връзка към коментар

1. Някоя от Шкоцянските речни пещери в Словения. Била съм само в Постойна яма, тази, ми се струва, че друга. Но те си приличат.

2. Туй дървено колело го броят за най - старото в света, има такова в музея в Любляна, ако не греша - 5000 години /дано не рекох глупост, ама това се сещам/.

1 и 2 са в Словения.

3. Това ми прилича на стопен метал.

 

  • Браво 2
Връзка към коментар
преди 2 часа, Таньо каза:

Изстрел на сляпо:

Прокариоти, цианобактерии, геотермална пещера.

На втората снимка е дървено колело. Третата снимка е възможно да е хайвер или нещо гледано под микроскоп в определена връзка с пещерата, микроорганизми някакви ... Бих заложил, че снимката е някъде от Европа /не заради друго, но май не си излизал скоро извън нея/. 

Да опитвам ли търсене в тази посока или e толкова студено, че  спирулината няма да се развива?!  :)  

 

П.П.1 Може би на третата снимка е увеличена течността, която изгражда сталактитите/сталагмитите.

          Тя носи в себе си разтворени минерали, които отлага във времето върху тях и ги изгражда.

П.П.2 Снимките може да ги свързва географска област, държава и т.н. , но може връзката да е геотермална пещера, в чиято подобна

           среда са се развили първите анизотропни клетки или влакна от целулоза, които са градивен елемент на дървото ... 

Харесват ми такива разсъждения 🙂 Но не, не е чак толкова сложно.

Третата снимка не е хайвер... нито е нещо, гледано под микроскоп, и изобщо не са микроби (въпреки форумното ми име, което май е пращане за зелен хайвер 🙂 )

 

Всъщност - третата снимка изобщо не е на жив обект... Ооообаче, ако попитате местните хора, те ще ви отговорят, че е живо *$€*$€... И отговорът им ще е напълно верен...

 

Трите снимки са от различни обекти... В смисъл, че втората и третата не са пряко свързани с пещерата. Снимките не са мои, взел съм ги от разни места в интернет. И съм бил само в пещерата, но не и на другите две места. В самата пещера снимането по принцип е забранено. 

Прав си, има географска свързаност на трите снимки, но и не само географска. Прав си и че са от Европа. Последно извън Европа бях в Египет към края на миналата година. Любопитно е, че и колелото, както и това, кето е на третата снимка, са известни на човечеството отпреди времето на Древен Египет.

Редактирано от master_of_germs
  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 1 час, AlexandraKo каза:

1. Някоя от Шкоцянските речни пещери в Словения. Била съм само в Постойна яма, тази, ми се струва, че друга. Но те си приличат.

2. Туй дървено колело го броят за най - старото в света, има такова в музея в Любляна, ако не греша - 5000 години /дано не рекох глупост, ама това се сещам/.

1 и 2 са в Словения.

3. Това ми прилича на стопен метал.

 

1)  Вярно! Това е мостът Церквеник в Шкоцянските пещери, който пресича най-дълбокия подземен речен каньон в Европа :vampire:

cave2.jpg.70dd6e1ce3fce46e1140a46a4f157953.jpg

 

2) Вярно! Това е най-старото известно колело в света (на около 5200 години). 🎡 Понастоящем след реставрация е в музея в Любляна и е открито недалеч от града. В тази местност:

barje.jpg.0efc5330e0f4adc9b3f94b62ad32c565.jpg

 

3) "стопен метал" - почти вярно! 

Добиван тук:

shaft.thumb.jpg.97ce020a779eb2197c8005b47fd1d0bf.jpg

 

🙂 

🇸🇮 Словения е географската връзка... По-специфичната връзка е името на една тема във форума 🙂 

Редактирано от master_of_germs
Връзка към коментар

3. Живак добиван от мина в Словения.

 

Мина ми през ума, че дървеното колело води накъде, но знаех че първите доказателства за ползвани са намерени на нещо количка с две колела в Месопотамия от преди 3500 - 4000 години. Почти същата датировка имат и намерените в Египет. Мина ми през ума, че беше в Египет, но тази пещера не я навързах с нищо, за което зная там.

Хубава загадка, браво!   

 

 

Редактирано от Таньо
  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 36 минути , Таньо каза:

3. Живак добиван от мина в Словения.

 

Вярно! 🙂 

На словенски живак е "живо сребро".

 

Известно е , че живак е добиван в древен Китай, пак отпреди повече от 5000 години. Поради специфичните свойства на този иначе доста рядко срещан метал живачните руди обикновено съдържат доста висок процент живак, а добивът му е доста лесен, понеже рудите се топят при сравнително ниска тампература. Технологията е лесна, но токсичността е много висока. А живачните мини, особено пък в Европа, не са никак много.

 

И така, остана последният щрих от загадката:

Какво свързва тези три места в Словения - пещерата, тресавището близо до столицата и живачната мина?

Редактирано от master_of_germs
  • Харесвам 3
Връзка към коментар
Преди 1 час, master_of_germs каза:

Вярно! 🙂 

На словенски живак е "живо сребро".

 

Известно е , че живак е добиван в древен Китай, пак отпреди повече от 5000 години. Поради специфичните свойства на този иначе доста рядко срещан метал живачните руди обикновено съдържат доста висок процент живак, а добивът му е доста лесен, понеже рудите се топят при сравнително ниска тампература. Технологията е лесна, но токсичността е много висока. А живачните мини, особено пък в Европа, не са никак много.

 

И така, остана последният щрих от загадката:

Какво свързва тези три места в Словения - пещерата, тресавището близо до столицата и живачната мина?

Ми, може би река ги свързва? 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Живачни окиси може да има по стените на пещерата - цветовете от зелено до червеникаво кафяво. Живакът е консервант, възможно е да има високо съдържание от него в блатото, където е открито първото дървено колело.

Растението Portulaca oleracea, израстнало на места, където има живачни минерали, съдържа известно количество метален живак, който може да бъде извлечен чрез внимателно счукване и изсушаване на растението или при неговото естествено разлагане. От 6 kg изсушено растение Portulaca oleracea може да се получи около 250g живак! Растението Portulaca oleracea в България се нарича тученица.

Друго растение свръхконцентратор на живак, е брезата Betula papyrifera Marsh., Betulaceae. В пепелта от листата на брезата може да се съдържа до 1% живак. Да не би дървеното колело да е от бреза?
Растението весларка (Holosteum umbellatum L.), когато расте на почви, съдържащи живак, го отделя като капки по листата си ...

 

Редактирано от Таньо
  • Харесвам 2
  • Замислям се 2
Връзка към коментар
преди 5 часа, master_of_germs каза:

И така, остана последният щрих от загадката:

Какво свързва тези три места в Словения - пещерата, тресавището близо до столицата и живачната мина?

Известен на любителите на пешеходни преходи в планините маршрут?! :acute:

Връзка към коментар
преди 8 часа, AlexandraKo каза:

Ми, може би река ги свързва? 

Реката с мега-оригиналното име Река се спуска в Шкоцянските ями, тече под земята 38 км и излиза на повърхността чак в Италия, където се нарича Тимаво. След още 2 км Тимаво се влива в Адриатическо море.

Тресавището Люблянско Барье е разлив на река Любляница, която после минава през словенската столица и се влива в Сава... после по етапния ред към Дунав и Черно Море.

Живачната мина е в градчето Идрия, през което тече река... Идрийца 🙂 Приток на Соча/Исонцо, която извира от Словенските Юлийски Алпи и се влива в Адриатическо море на италианска територия.

...Така че този отговор на @AlexandraKo не е верен, а това се случва толкова рядко, че следва да се отбележи 😉

 

Не е верен и отговорът на @Таньо... какъв ти планински маршрут през тия блата...

А за останалото - респект! Знаех за тученицата, но не подозирах за брезата, а весларка даже не знаех какво е 🙂 

 

Щастливец съм, че вие двамата участвате в тази игра! 

 

И пак повтарям. Връзката между трите места е нещо много лесно. С една дума. Дума, която е заглавие на тема в magelanci.com 🙂 

  • Харесвам 4
Връзка към коментар
преди 20 часа, Таньо каза:

Известен на любителите на пешеходни преходи в планините маршрут?! :acute:

 

преди 15 часа, master_of_germs каза:

@AlexandraKo😉

 

Не е верен и отговорът на @Таньо... какъв ти планински маршрут през тия блата...

 

Ще сменя словореда: "Маршрут, известен на любители на планински пешеходни преходи?!"

Предположих, че може би има някакъв специфичен и малко известен маршрут свързващ трите места.

Внимателно четох условието на загадката и надморската височина от 200 до 400 метра и даже аз /нелюбител на преходи в планината/ не бих предположил, че тази височина е планинска.🙂

 

Иначе, с любопитство очаквам отговора на загадката ти, въпреки че тя си има победител от много време след познатото място от първата снимка и дървеното колело от музея в Любляна.

Редактирано от Таньо
  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 15 часа, master_of_germs каза:

И пак повтарям. Връзката между трите места е нещо много лесно. С една дума. Дума, която е заглавие на тема в magelanci.com

Предполагам връзката е на една буква разлика от името на известен представител на "театъра на абсурда". Да отговоря на загадката със загадка 🙂

  • Браво 3
Връзка към коментар

Юнеско?! ... но как живачната мина е част от връзката?!

 

П.П. Добре ... Намерих, прочетох. Браво!  @master_of_germs

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_World_Heritage_sites_in_Slovenia

Редактирано от Таньо
  • Харесвам 1
  • Браво 1
Връзка към коментар

Сетих сееее, докато спах - живи са .Подсъзнанието работи непрекъснато.

Това ли е?

Редактирано от AlexandraKo
Връзка към коментар
преди 7 часа, Таньо каза:

Юнеско?!

 🙂 

Точно - ЮНЕСКО! Да не се бърка с ЙОнеско, както @Zaro отбеляза, че да не стане театър на абсурда 😉 

*следва цитат от един колега: "Абе, тоя ЙОнеско е някакъв много тъп румънец. Половината неща, дето е построил, отдавна са се срутили" 😄 

 

Шкоцянските ями,

живачната мина в Идрия

и праисторическите наколни жилища в тресавището Люблянско Барье на територията на община Иг, където наред с други находки е открито и най-старото колело,

до миналата година бяха трите словенски обекта на ЮНЕСКО.

 

Сега вече има и четвърти обект - прословутите вековни букови гори в Европа, който обект словенците си поделят с още дузина държави, включително нашата.

Всъщност, изцяло словенски обект са само Шкоцянските ями;

Идрия е включена в списъка на ЮНЕСКО заедно с още една живачна мина в Испания, а праисторическите наколни жилища в Алпите се поделят между 6 държави.

 

Ето кратка визитна картичка на Шкоцян... Суха статистика, която изобщо не може да пресъздаде усещането да си вътре. 

http://www.park-skocjanske-jame.si/en/read/the-skocjan-caves/skocjan-caves-id

Повечето хора знаят какво са карстови образувания. Но те дължат името си точно на геоложките проучвания на Шкоцянските пещери, разположени в географския район Карст. 

Повече информация ще има в пътепис, който вече е на етап чернови...

 

Информация за живачната мина в Идрия.

http://www.park-skocjanske-jame.si/en/read/the-skocjan-caves/skocjan-caves-id

Имах огромното желания да я посетя, но беше трудно постижимо да я вместим в скорошното ни пътуване. След Шкоцян трябваше или да продължим с подземните обекти в Идрия, или да продължим с ждрелата... Групата гласува за ждрела 😕 

 

Наколните жилища и музея в Любляна не бяха предвидени да ги разглеждаме в това пътуване. Но на връщане видяхме, колко близо е Люблянско барье до магистралата, че и надлежно рекламирано с кафеви табели и билбордове, та след прибирането вкъщи реших да проверя, за какво иде реч. Дотогава не знаех за древното дървено колело. Явно ще се ходи пак 🙂

https://www.visitljubljana.com/sl/obiskovalci/aktivnosti/narava-in-aktivni-oddih/clanek/ljubljansko-barje/

http://www.sloveniatimes.com/world-s-oldest-wheel-home-after-decade-under-restoration

 

Благодаря на 1) @AlexandraKo, която отгатна снимките и беше активна в темата дори и на рождения си ден; 2) на @Таньо, който разнищи загадката, и 3) на @Zaro, който заби пирона, където закачихме връзката с последния верен отговор.

В тази последователност ви призовавам да зададете следваща загадка 🙂 

 

 

 

 

 

Редактирано от master_of_germs
  • Харесвам 4
Връзка към коментар
преди 26 минути , AlexandraKo каза:

P_20160812_142748.jpg.0e939b84df1e25aabd267815ee31eebe.jpg

 

Къде ?

 

Пиацале Микеланджело, Олтрарно, Флоренция, а това от ляво, с номер 666, съм го карал.

 

image.png.d7c2d5ad038ab2ad62cc7a0e3bdcc542.png

Редактирано от Zaro
  • Харесвам 5
  • Браво 3
Връзка към коментар

В тоя ред на мисли, тази можете ли да кажете от къде е:

 

Знам, че не е мой ред, така че позналия нищо не печели 🙂

 

KOtjBBqM3C6XQHLzJPPJ6f0q_dgzPbfj44lXwb_2

Редактирано от Боян Димитров
Връзка към коментар
Преди 1 час, Zaro каза:

 

Пиацале Микеланджело, Олтрарно, Флоренция, а това от ляво, с номер 666, съм го карал.

 

image.png.d7c2d5ad038ab2ad62cc7a0e3bdcc542.png

Гъзар!

И кво …:wink:

 

----------------

Ще вземеш да станеш по-вървежен от @Фичо. :laugh:

 

Редактирано от ven62
  • Харесвам 1
  • Смея се 1
  • Замислям се 1
Връзка към коментар
преди 45 минути , Боян Димитров каза:

В тоя ред на мисли, тази можете ли да кажете от къде е:

 

Знам, че не е мой ред, така че позналия нищо не печели 🙂

 

KOtjBBqM3C6XQHLzJPPJ6f0q_dgzPbfj44lXwb_2

Аз бих заложил на Ница, Сен Тропе, нещо такова … бих казал и Монте Карло, но ми е малко "циганско".

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.