Прескочи до съдържание

Игра: Познай откъде е тази снимка


Препоръчани мнения

5 hours ago, master_of_germs said:

Ако @Marusinka няма нищо против, преотстъпвам ѝ реда си 🙂 

Благодаря, @master_of_germs

 

Коя е сградата на снимката? Подсказка - култов филм на ужасите.

A9BB9EE0-6085-4D26-A1FD-CC3680CD1092.jpeg

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Оверлук хотел, Стенли Кубрик,”Сиянието”,Джак Никълсън. И любимият ми Стивън Кинг. Всички възможни книги -прочетени, всички достъпни филми   -изгледани. Най-си ми харесва Мъртвата зона. Филмът Сиянието , започва - Джак отиде на интервю в този хотел. Тоя филм наистина е от най-харт-хорър филми. Такива  много, много не обичам, но Стивън Кинг го следях от самото начало, когато се появи по нашите книжарници.

А истинското име на хотела беше друго, Оверлук е във филма.В някакъв маунт не знам си кой си е, дето много ходят на ски в Америка и най-вървежната им стая била 217.

Леле, загадката ти е страхотна!

Какви спомени ми отприщи....

За ерата, когато нямаше интернет, книгите се купуваха с дебеееели връзки и ходехме по два пъти седмично на кино.

  • Харесвам 7
  • Браво 4
Връзка към коментар
3 hours ago, AlexandraKo said:

Оверлук хотел, Стенли Кубрик,”Сиянието”,Джак Никълсън. И любимият ми Стивън Кинг. Всички възможни книги -прочетени, всички достъпни филми   -изгледани. Най-си ми харесва Мъртвата зона. Филмът Сиянието , започва - Джак отиде на интервю в този хотел. Тоя филм наистина е от най-харт-хорър филми. Такива  много, много не обичам, но Стивън Кинг го следях от самото начало, когато се появи по нашите книжарници.

А истинското име на хотела беше друго, Оверлук е във филма.В някакъв маунт не знам си кой си е, дето много ходят на ски в Америка и най-вървежната им стая била 217.

Леле, загадката ти е страхотна!

Какви спомени ми отприщи....

За ерата, когато нямаше интернет, книгите се купуваха с дебеееели връзки и ходехме по два пъти седмично на кино.

Точно така! Браво! Но за филма са ползвани два хотела - фасадата на Timberline lodge в Орегон, която е на моята снимка, а за сцените отвътре са направили снимачен декор по дизайна на друг хотел в Йосемити, Калифорния, забравих му името. 

В Timberline lodge съм пила най-хубавия топъл шоколад на света и самата лоджа отвътре е запазена във вида си от построяването

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Благодаря, сетих се за нещо интересно, но снимката не е качествена, че преснимах от хартиена.

 

Къде и какво е това?

 

 

15B6D1E7-ACA4-4B4B-895D-AB7372D22581.thumb.jpeg.e52b43648f4fefa7a7ee06bfdf60f050.jpeg

 

Редактирано от AlexandraKo
  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 9 часа, Marusinka каза:

Габрово? 

Не, не е Габрово, но държавата е позната!

 

Редактирано от AlexandraKo
  • Харесвам 1
Връзка към коментар
55 minutes ago, AlexandraKo said:

Не, не е Габрово, но държавата е позната!

 

Много ми заприлича на Габрово, но пък там не съм ходила повече от 15г. сигурно. Също, мостът е в стила на Колю Фичето, затова си мисля, че е някъде в северна България. 

Връзка към коментар
преди 36 минути , chandni каза:

Мостът на Мустафа паша, който пресича Марица при Свиленград.

Даааааа, точен отговор!

@chandni, ти си наред, моля!

А аз по -късно ще напиша интересната  история на този забележителен мост.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 11 минути , Мари Николова каза:

Свиленград, мой малък Римини😃Преди да сравня снимките бях сигурна,че горната  е Ponte di Tiberio, Римини.😄

 

IMG_20180723_210233.jpg

Еее, Тибериото май беше с по-малко арки, но иначе си приличат, да.

Връзка към коментар
преди 3 часа, chandni каза:

От къде е следният орнамент? 🙂

Guess.jpg.9ec5ea60fb2c6774893d7532d1abbacf.jpg

И това вече сме го познавали веднъж:)))

 

 

Това е гарван, който кълве очите на турчин. Част е от фамилния герб  на фамилията Шварценберг.

Девиз:”Нищо, освен справедливост”.

 

92F6FE41-4305-4946-BE12-C31A91C1F9A3.jpeg.c75573c76236783854eb49979261d1d9.jpeg

 

Самият  Адолф фон Шварценберг е герой от война с турците. Видяла съм го на две места -Костницата в Кутна Хора и в Замъка Хлубока, където го има по вратите. 

И двете места са собственост на фамилията Шварценберг.

А тази загадка ми припомни, колко много неща можеха да се научат от един добър местен гид, по времето, когато пътувахме организирано...

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Докато се яви кандидат, малко информация за предишната загадка:

 

image.png.57d801dc70d02d2deb30512f568a9fd6.png

 

image.png.899ce9fe67e6c47df0478996d08d2808.png

 

image.png.5b0189db6fe77af921e6cf22737a3875.png

 

Това е  е Старият мост (Мостът на Мустафа паша), който и до днес се използва като един от входовете за Свиленград и дори е намерил място в герба на града. Построен е през 30-те години на XVI век (15 септември 1928  - 4 септември 1929 г.) от султанския везир Дамад Мустафа паша, като най-бързата и сигурна връзка на Европа с Близкия изток, както и да свързва жителите на два­та бряга на река Марица. Мустафа паша решил да направи хаир на жите­лите от двата бряга на реката и поръчал на известния османски архитект Мимар Синан проектирането и изграждането на това чудо на мостостроителния занаят (Мимар Синан е автор на смятаните за шедьоври - джамиите „Сюлеймание“ в Константинопол, „Селимие“ в Одрин, „Баня баши“ и „Коджа дервиш Мехмед паша“, която сграда днес е църквата „Свети Седмочисленици“ в София).

За да могат бързо и безпрепятствено да преминават водите на река Марица дори и тогава, когато тя е пълноводна, майсторът предвидил 21 каменни свода,  като най-големият е с отвор от 18 метра. 6.30-метровата му ширина позволява и днес да преминават съвременните превозни средства, а със своите 295 метра в дължина мостът бил един от най-големите в Източна Европа. Мостът не е бил сам, а част от голям вакъфски комплекс - керван сарай, джамия, чаршия и хамам. Финансиран изцяло от Мустафа паша с лични средства на сума от 40 000 гроша.

Както винаги около подобен род строителство или природна забе­лежителност и тук историята започва с легенди, които се преплитат с действителността: Станал за чудо и приказ, мостът привлякъл вниманието на Султан Сюлейман,  който пожелал да го откупи, като си направил сметка, че въвеждайки такса за преминава­нето по него той много бързо би  си възвърнал сумата от 40 000 гроша, колкото бил похарчил благодетелят Мустафа паша. Везирът не изпълнил молбата на султана, след което последвал бързият и категоричен султански ултиматум - само за едно денонощие пашата трябвало да вземе решение - мостът или поста и главата. Не мислил  дълго пашата и сам сложил край на решението - изпил смъртоносната доза. Побеснял от дързостта на своя везир, султанът отправил жестока клетва: „Първият човек, който премине по моста да загуби най-свидното, което има”. Дълго време никой не се решавал да стане  първопроходец на това чудо на строителния гений. Тогава бащата на везира,  който нямал вече какво да губи, взел бастунчето и бавно закрачил по анатемосания мост. После след него тръгнали и хората, за които бил сторил хаир пашата. И така до ден днешен.

А кой всъщност е преминал пръв, по моста на Мустафа паша историята мълчи, но със сигурност се  знае, че първият европеец, сторил това, е секретарят на венецианския посланик при Сюлейман I Бенедето Рамберги, направил това на 7 март 1534 г. „Минахме по моста на Мусафа паша - пише той - през река Марица с 21 свода. Много хубав и широк, а в средата един позлатен камък, където са втесани сини турс­ки букви, които обаждат времето, майстора и строителя на този мост, както и  направените при това разноски.

 

Източник:

https://www.tretavazrast.com/articles/мостът-на-мустафа-паша-в-свиленград

  • Харесвам 6
Връзка към коментар
преди 24 минути , AlexandraKo каза:

Еее, как не знаеш, бе, нали ходИ натам!🙂

Аххх каква енциклопедия за забележителности си значи 🙂

С всяка загадка се убеждавам :give_rose:

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 28 минути , AlexandraKo каза:

Еее, как не знаеш, бе, нали ходИ натам!🙂

Ъ? :blink:  Просто казах, че не знам, но ми харесва 🙂 

 

Специално отворих google - не го правя. Ако загадката е Castello Aragonese Ischia, аз НЕ съм ходила там. 

 

Посипвам си главата с пепел, ако съм била и не съм познала... 

 

Не знам, обаче аз вече се чувствам неуютно в тази тема. Състезателността тук все повече не ми понася...

Връзка към коментар
преди 3 минути , Rainy каза:

Ако загадката е Castello Aragonese Ischia, аз НЕ съм ходила там

Посипвам си главата с пепел, ако съм била и не съм познала... 

Не знам, обаче аз вече се чувствам неуютно в тази тема. Състезателността тук все повече не ми понася...

Относно загадката - да точно това е отговора.

А колкото до посипването с пепел - не си го слагай на сърце де. Аз пък съвсем не помня забележителности. Даже и като съм ходила и съм ги видяла , пак не ги помня някои от тях :grin:. Виж цифри помня като слон. Излишно ама на....

 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.