Прескочи до съдържание

Игра: Познай откъде е тази снимка


Препоръчани мнения

Не, не съм била там 🙂 

Няма да си го слагам на сърце, просто се оттеглям от темата - която също обичах да използвам за вдъхновение - като тази снимка 🙂 

преди 2 минути , funny каза:

Относно загадката - да точно това е отговора.

А колкото до посипването с пепел - не си го слагай на сърце де. Аз пък съвсем не помня забележителности. Даже и като съм ходила и съм ги видяла , пак не ги помня някои от тях :grin:. Виж цифри помня като слон. Излишно ама на....

 

Аз не съм познала, защото потърсих специално в мрежата да видя дали паметта ми е толкова слаба. Това само уточнение за честност 🙂 

Връзка към коментар

Арагонската крепост на остров Иския
Първата крепост на това място е построена през 474 г. пр.н.е. от Хиерон I от Сиракуза, който идва на помощ на жителите на Кума във войната срещу тиренците. В резултат на победоната битка във водите срещу днешния град Лако Амено на остров Иския, Хиерон І получава остров Иския и островчето на крепостта като награда.
През 315 г. пр.н.е. римляните основават град Енария в Иския и най-вероятно използват крепостта като защита, изграждайки там няколко жилищни сгради. През следващите векове плячкосванията и дългите периоди на управление на вестготите, вандалите, остготите, арабите, норманите и анжуите напълно трансформират хироновата крепост.
Изригването на Епомео (най-високата планина на вулканичния остров Иския) през 1301 г. дава значителен тласък на развитието на селището на островчето на крепостта. Жителите на Иския намират охраната на малкото островче, което осигурява по-голяма спокойствие и безопасност. Така се ражда истински малък град.
През 1441 г. Алфонсо от Арагон изгражда наново старата Анжуйска крепост, свързваща скалата с големия остров с мост и издига мощни стени и укрепления, в чийто рамки почти всички жители на Иския намират подслон и защита от нападенията на пиратите.
Най-великолепният период на замъка и крепостта е в края на XVI век, когато островчето приютява 1892 семейства заедно с манастир на Кларисите, абатството на базилианците от Гърция, епископ с църква и семинария, и принц с гарнизон.
През 1809 г. Англия обсажда крепостта - тогава владение на французите и я острелва, което почти я разрушава. През 1823 г. Фердинанд, крал на Неапол, прогонва последните 30 жители и трансформира крепостта в затвора за осъдени на доживотна присъда.
През 1851 г. крепостта става политически затвор за тези, които се противопоставят на Бурбонската власт. През 1860 г. с пристигането на Гарибалди в Неапол политическото затвор е закрит и Иския стана част от кралство Италия.
Днес крепостта е частна собственост от 1911 г. (закупена е на търг от италиански адвокат) и собствениците се грижат за възстановяването и управлението. До нея може да се стигне по два начина: с асансьор, от чийто изход започва обиколката, или пеша по стълбите нагоре.
Арагонската крепост в Иския е отворена целогодишно, седем дни в седмицата, от 09:00 до залез слънце. Цената на билета за възрастни е € 10.

 

Слагам малко снимки с гледки от крепостта. Уникално красиво е.

957A23EA-5D1C-426F-BC05-46B6667C6D22.jpeg

 

A9C14F28-472D-48A7-BD8D-F0315D38AFBD.jpeg

06320F0B-2080-4D34-A26F-EF67505676F7.jpeg

3D55AC89-D888-48D4-9F58-360C97D808DD.jpeg

4B3A1B06-F7B9-4890-AF89-164A2A4192EA.jpeg

D32C7C66-4B02-4499-8CE6-8CD9C1C9829B.jpeg

25633923-5BD3-4AA4-9FD8-9BEFE4985558.jpeg

FFFE69FF-3850-48A1-8546-7E8708B1B126.jpeg

Редактирано от funny
  • Харесвам 5
  • Браво 2
Връзка към коментар
преди 11 минути , Rainy каза:

Ъ? :blink:  Просто казах, че не знам, но ми харесва 🙂 

 

Специално отворих google - не го правя. Ако загадката е Castello Aragonese Ischia, аз НЕ съм ходила там. 

 

Посипвам си главата с пепел, ако съм била и не съм познала... 

 

Не знам, обаче аз вече се чувствам неуютно в тази тема. Състезателността тук все повече не ми понася...

Ааа, извини ме, моля! Аз съм останала с впечатлението, че като ходи на по Амалфийската околия и на  Капри, беше и там.:give_rose:

 

Връзка към коментар
преди 1 минута , AlexandraKo каза:

Ааа, извини ме, моля! Аз съм останала с впечатлението, че като ходи на по Амалфийската околия и на  Капри, беше и там.:give_rose:

 

Не. За тези острови нямах време. Няма проблем 🙂 Благодаря за извинението! Много се опулих, като видях къде съм ходила, без да знам...

Връзка към коментар


Аз съм останала с погрешно впечатление, че с една открита колица ги изтръшка.:tender:Простете, моля!

Колкото до играта - стига де, защо така навътре приемаш нещата? Това е само игра...

 

 

 

Връзка към коментар
преди 39 минути , AlexandraKo каза:


Аз съм останала с погрешно впечатление, че с една открита колица ги изтръшка.:tender:Простете, моля!

Колкото до играта - стига де, защо така навътре приемаш нещата? Това е само игра...

Тя и близка приятелка само ми се кара, че се връзвам за глупости :grin: Но ''упреците'' ви не са коректни. Няма как да сме еднакви всички. И да се модифицираме по калъп. Светът е шарен, и хората сме шарени. Представяш ли си всички да бяхме като теб, или мен, или Х магеланец... Фамозна скука! :swoon:

 

Амалфиана е едно от най-прекрасните ми пътувания! Влюбена съм в онова крайбрежие... За съжаление, нямам неограничено време и дори не подозирах за тези острови. 

 

Иначе всичко е игра. Просто едни печелят, а други губят. Живот. 

 

Аз мисля, че ти си наред, но нека @funny каже. Аз не съм със сигурност 🙂 

Редактирано от Гост
Връзка към коментар
преди 1 минута , funny каза:

Аз съм ок и ти да дажеш загадка и @AlexandraKo 🙂

 

Предоставям правото си на някой друг - пускала съм достатъчно наистина, а и Александра обича да дава на друг възможност. Така че нека е някой по желание 🙂 

Връзка към коментар

Разбира се. Одеса. Потьомкинското стълбище (Потьомкінські сходи, укр.)

Построени през 1840-те от пристанището до центъра на града.

Получило общоприетото си име от филма на Сергей Айзенщайн от 1925-та "Броненосецът Потьомкин". "Най-великият филм за всички времена", както гласеше сталинската догма, която ни учеха да рецитираме даже в английската гимназия и през 1980-те. Догмата - настрана, филмът наистина е много важен в историята на киното, особено с революционните (не в политическия смисъл) нововъведения в монтажа.

Пускам по-дълъг откъс, който хваща и най-запомнящите се кадри с бебешката количка към края на сцената

 

 

@Двуцветко  е на ход.

 

През това време другите могат да се опита да решат и подусловието с повишена трудност.

Да се преброят магеланците сред празнуващите 224-тия рожден ден на Одеса, 2 септември 2018 на същото място

 

P1290744.JPG.5d3a216beed978ce3bbec08c84d57938.JPGP1290735.JPG.4c73cb322aac2563353650543d208c73.JPGP1290741.JPG.64d5d1e8d2f94bb5dbe1d6178500e8ed.JPGP1290724.JPG.628b664afe0ff82e24303b999a28f189.JPG

 

 

 

Редактирано от домосед
  • Харесвам 11
  • Замислям се 1
Връзка към коментар
преди 2 часа, домосед каза:

Да се преброят магеланците сред празнуващите 224-тия рожден ден на Одеса, 2 септември 2018 на същото място

Один, два, три, четыре, пять, шесть, восемь, семь 😄 /вътрешен хумор, базиран на истинска история, спорделена от @домосед на тържествената вечеря по-късно същия ден/

  • Харесвам 3
  • Смея се 3
Връзка към коментар
Преди 1 час, desislavna каза:

Один, два, три, четыре, пять, шесть, восемь, семь 😄 /вътрешен хумор, базиран на истинска история, спорделена от @домосед на тържествената вечеря по-късно същия ден/

Ние, неприсъствалите на тържествената  вечеря, посветена на 224-ой годовщины (или както там се казва на украински) на Одеса, най-учтиво молим @домосед , в случай че има желание, да сподели въпросната истинска история, понеже неговите истории обикновено са или интересни, или информативни, или поучителни, или смешни, или всичко това. :smile3: 

  • Харесвам 7
  • Браво 1
Връзка към коментар

3 дни няма отговор или жокер в темата, следователно всеки може да пусне следващата загадка. 

 

Съобщението е автоматично. 

Връзка към коментар

Обещаният кратък разказ за Фахтепур Сикри.

Градът се намира на 37 км от Агра в посока Джайпур. Той е построен от 1571 г. до 1585 г. от великия моголски император Акбар. Историята, която се разказва за града е следната: Император Акбар имал три жени – мюсюлманка,  християнка и хиндуиска, но нито една не го била дарила с наследник.  Обезпокоен от това Акбар се допитал до гадател – Суфи светец Салим Чисти, който е живял в пещера в близост до бъдещия град Фахтепур Сикри. Салим му предрекъл мъжка рожба от хиндуиската му съпруга. Не след дълго тя наистина ражда син, който Акбар нарича Селим, на името на светеца. Това всъщност е шах Дахангир. Великият Акбар решава да построи град в близост до мястото, в което живее Суфи Салим. Градът е истинско архитектурно постижение за времето си. Изграден от червен пясъчник с перфектен градоустройствен план, Фахтепур Сикри разполагал с множество дворци и обществени сгради. Но големият проблем, който станал и причина за напускането на града била водата. Езерото, което снабдявало града с вода пресъхнало и само 15 години след построяването му, Фахтепур Сикри се превърнал в „мъртъв град“. Архитектурният комплекс е включен в списъка на ЮНЕСКО за световното културно наследство.

Както вече казах, Акбар Велики е имал три официални съпруги. Индийка - Jodh Bai, която му родила наследник, португалката Мария - християнка и Султана - мюсюлманка. Всяка съпруга е имала дворец. Между двореца на мюсюлманската съпруга – Султана и двореца на Акбар има изкуствено езеро със сцена по средата. Там придворни музиканти са изнасяли представления. На снимката от загадката е показана точно сцената и езерото пред двореца на Акбар.

  • Харесвам 9
Връзка към коментар
преди 18 часа, zon каза:

Какво и къде е това в дясно на преден план?

Igra zagadka_7-09-2018.jpg

Камбанарията на Бетюн, в Нор па Дю Кале, Франция/ ох, как ги написааааах/.

Правилното е:

Beffroi de Bethun, Nord-Pas-de-Calais, France.

 

Камбанарията е в списъка за СКН на ЮНЕСКО. Ето ги включените  камбанарии на Белгия и Франция, тази, е на снимка 31.

 

Ето ги тук, с име и картинка, по региони.

 

В околията Nord-Pas-de-Calais сме обиколили няколко.Всъщност, отидохме, заради кметството на Кале, което се води една от най-красивите общински  сгради във Франция, та покрай него и туй-онуй.

Calais_hotel_de_ville_face.jpg.e8e48aa40bdcc5fb9896372c18c05833.jpg

 

  • Харесвам 8
  • Браво 3
Връзка към коментар

Браво @AlexandraKo 🙂 

 

В списъка на ЮНЕСКО  има 56  защитени белфортита (кули). Повечето се намират в Белгия, във Фландриия, няколко във Валония и в Северна Франция (Северният департамент, Фландр, Норд пад' Кале и Somme). Били са символ на независимостта на градовете от федоализма и църквата, въпреки, че няколко от тях са кули на църкви/катедрали, но са изпълнявали функциите на наблюдение и предупреждение в случаи на бедствия и нападения.

 

Едно белфорти липсва в списъка на ЮНЕСКО, това е кметството в Брюксел, но това е защото целият гран плас е в списъка на ЮНЕСКО като едно цяло.

 

Това в Béthune e рекунструкция на старото белфорти от 14 век. През първата Световна война е сериозно пострадало.

 

Аз си ги 'колекционирам'. Имам още 8 непосетени във Франция, но са концентрирани около Abbeville и ще ги карам наред някой уикенд.

 

Според Виктор Юго това в Douai е най-красивото белфорти, което той някога е видял. Наистина е много красиво, може и да се посети и изкачи с тур с гид.

  • Харесвам 10
Връзка към коментар
преди 25 минути , zon каза:

Браво @AlexandraKo 🙂 

 

В списъка на ЮНЕСКО  има 56  защитени белфортита (кули). Повечето се намират в Белгия, във Фландриия, няколко във Валония и в Северна Франция (Северният департамент, Фландр, Норд пад' Кале и Somme). Били са символ на независимостта на градовете от федоализма и църквата, въпреки, че няколко от тях са кули на църкви/катедрали, но са изпълнявали функциите на наблюдение и предупреждение в случаи на бедствия и нападения.

 

Едно белфорти липсва в списъка на ЮНЕСКО, това е кметството в Брюксел, но това е защото целият гран плас е в списъка на ЮНЕСКО като едно цяло.

 

Това в Béthune e рекунструкция на старото белфорти от 14 век. През първата Световна война е сериозно пострадало.

 

Аз си ги 'колекционирам'. Имам още 8 непосетени във Франция, но са концентрирани около Abbeville и ще ги карам наред някой уикенд.

 

Според Виктор Юго това в Douai е най-красивото белфорти, което той някога е видял. Наистина е много красиво, може и да се посети и изкачи с тур с гид.

@zon,

A защо не направиш една темичка, много ще е интересно,с някоя и друга снимка.

Аз Кулата в Дуе съм я виждала, ама на мен, лично, тази в Кале ми хареса повече. Всъщност, те си приличат, имат подобни елементи и общото -красивите гледки  от върха.:))))

Връзка към коментар
преди 3 минути , AlexandraKo каза:

@zon,

A защо не направиш една темичка, много ще е интересно,с някоя и друга снимка.



Аз Кулата в Дуе съм я виждала, ама на мен, лично, тази в Кале ми хареса повече. Всъщност, те си приличат, имат подобни елементи и общото -красивите гледки  от върха.:))))



Нека да завърша гран тура и ще направя. 🙂

На мен тези в белфортита в по-стар стил ми харесват повече.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

3 дни няма отговор или жокер в темата, следователно всеки може да пусне следващата загадка. 

 

Съобщението е автоматично. 

Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.