Прескочи до съдържание

Игра: Познай откъде е тази снимка


Препоръчани мнения

преди 1 минута , Тони каза:

Шотландия е, да. Още една снимка

Не съм била на този мост, но усещането беше като за Шотландия.

Сигурно е свързан с нещо историческо?

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Да, точно, това е мостът на река Стърлинг. Известен е с битката, която се е състояла на него. Ето малко информация за нея, копирана от https://historyofwars.net

 

Кога: 11.09.1297г.
Къде: край градчето Стърлинг, Шотландия

Кои участват:
1. Кралство Англия
Пълководец: Джон Уорън 6-ти граф Съри
Армия: 9,000 (2,000 кавалерия и 7,000 пехотинци)
Загуби:ок. 3100 души (100 конника и 3,000 пехотинци)

2. Кралство Шотландия
Пълководец: Уилям Уолъс
Армия: 5,300-6,300 (300 конници и 5-6,000 пехотинци)
Загуби: неизвестни, но значително по-малки

Историята накратко:
Граф Съри поема със силна армия на север за да спаси замъка Дънди, последната про-английска крепост, останала незавзета от бунтовниците на Уолъс в северна Шотландия. Пътят за Дънди минава през градчето Стърлинг и неговият мост – един от основните пунктове за достъп северно от р. Форт (Forth). Уорън губи няколко дни в преговори със шотландците, което се оказва фатално за по-нататъшното развитие на похода му. На 10-ти септември, графът най-сетне дава заповед реката да се премине на следващата сутрин, но в утрото на 11-ти маневрата е забавена, тъй като Съри се успива.
Преди битката, шотландците, които първи заемат бойното поле, се строяват северно от река Форт, заемайки височините около абатството Крейг, които доминират равнинния терен в речната долина. Англичаните все още се намират южно от Форт. Един от шотландските рицари, останали на английска служба предлага с част от кавалерията да прекоси реката нагоре по течението, през брод, достатъчно широк да пропусне шест конника едновременно. Вместо това, граф Съри се подвежда по думите на своя ковчежник и решава да заповяда фронтална атака. Преминаването на моста започва мудно, тъй като само двама конника можели да преминат едновременно.
Уолъс и неговия съюзник де Морей изчакват около 1/3 от вражеската армия да прекоси река Форт, преди да заповядат решителна атака срещу англичаните, които все още не са се разгърнали в боен строй. Шотландската пехота атакува англичаните стремглаво. Планинските копиеносци успяват да прекършат опита за контраатака на английските рицари, след което в последвалото меле избиват по-голямата част от англичаните, прекосили Форт. Граф Съри губи окончателно присъствие и заповядва моста да бъде разрушен, а армията да се изтегли на юг към Беруик.
Победата при Стърлинг има силен ефект върху морала на шотландците и привлича в лагера на Уолъс мнозина, които до тогава служат на Едуард I. След победата, Уолъс разграбва северна Англия, но не успява да постигне някакъв по-решителен успех срещу „южняците“. Година по-късно, Едуард I, вбесен от липсата на успехи, лично повежда своята армия на север и разбива Уолъс при Фолкърк.

Редактирано от Тони
  • Харесвам 3
  • Браво 1
Връзка към коментар

3 дни няма отговор или жокер в темата, следователно всеки може да пусне следващата загадка. 

 

Съобщението е автоматично. 

Връзка към коментар

Мексико Сити гледан от една от терасите на Chapultepec Castle -  бивша императорска резиденция,  президентски дворец,  а в момента  Национален исторически музей. 

 

П. П.  Моля,  ако някой желае да пусне следваща снимка. 

 

 

Редактирано от stanimir
  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 4 часа, stanimir каза:

Мексико Сити гледан от една от терасите на Chapultepec Castle -  бивша императорска резиденция,  президентски дворец,  а в момента  Национален исторически музей. 

 

П. П.  Моля,  ако някой желае да пусне следваща снимка. 

 

 

Предполагам, че не става дума за моята загадка.

Нека дам още един жокер.

 

IMG_7356-001.jpg

Връзка към коментар

За твоята ставаше,  явно съм се объркал дори бях прекалено сигурен 🙂

 

 

Така и така съм почнал -  Банкок?  

Мисля сградата със златния купол е оттам,  а и реката си е сериозен жокер. 

 

 

Редактирано от stanimir
  • Смея се 1
Връзка към коментар

Този път позна. Банкок и река Чао Прая. Снимките са правени от един страхотен руфбар - Sky Bar Lebua.

 

На ред е stanimir.

Редактирано от Diana Doncheva
  • Смея се 1
Връзка към коментар
преди 11 часа, stanimir каза:

12345.jpg

Стенк, това не е онзи хотел, дето го има в един от филмите за Дж. Бонд?

Онзи филм, за яйцата Фаберже. Или бъркам?

Връзка към коментар
1 hour ago, akair said:

Тъкмо щях да пусна по-нова снимка на същото място, но @Marusinka ме е изпреварила за 5 минути хехе

Хаха, аз се разколебах преди @airborne да пусне жокера, защото ми се стори малко рехаво откъм сгради, но като видях курорт в САЩ - бях сто процента сигурна. 

@akair, ако искаш ти пусни нещо. Аз на телефона имам снимки, които или много ще затруднят или са фасулски за разпознаване.

Връзка към коментар
2 hours ago, Marusinka said:

Хаха, аз се разколебах преди @airborne да пусне жокера, защото ми се стори малко рехаво откъм сгради, но като видях курорт в САЩ - бях сто процента сигурна. 

@akair, ако искаш ти пусни нещо. Аз на телефона имам снимки, които или много ще затруднят или са фасулски за разпознаване.

Редно е позналият първи да даде следващата загадка. Ти я пусни и все някой ще я познае. 🙂

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Първо, има знак на стълбите, че е историческа сграда в САЩ. Второ, над колоните пише "... ART GALLERY" - явно е арт галерия на името на някой...

Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.