Прескочи до съдържание

Игра: Познай откъде е тази снимка


Препоръчани мнения

преди 12 минути , seaell каза:

Нека да поостанем още в планината  🙂 Кой живее тук?😋

20180701_131032.jpg

Някоя дива коза със сигурност 🙂

А може би дори и алпийски козирог?

 

А по снимката на @Polina- Не е оттам за Джамджиевия ръб 😄 Това е връх Риси във Високите Татри 🙂 Най-високият връх на Полша. На границата със Словакия. Ръбът откъм полската страна е по-гаден от Джамджиевия 😉

 

@giafil, не, това зад торбичката не е сноуборд, а е граничната кота между Полша и Словакия :)

Редактирано от master_of_germs
  • Харесвам 5
Връзка към коментар
Преди 1 час, master_of_germs каза:

 

А по снимката на @Polina- Не е оттам за Джамджиевия ръб 😄 Това е връх Риси във Високите Татри 🙂 Най-високият връх на Полша. На границата със Словакия. Ръбът откъм полската страна е по-гаден от Джамджиевия

@giafil

Оффф... Знам, че ти знаеш, ама той не знае! И за това пита... Нали виждаш объркания му поглед 😄

  • Харесвам 1
  • Смея се 2
Връзка към коментар
На 4.10.2018 г. в 7:53, Gentleman Basta каза:

Йей, дойде това време от годината, когато мога да пусна снимка!

 

Как се казва върхът зад мен?

 

42461495_10213634485879323_1893400821651996672_o.thumb.jpg.35af9f1a99b275659fd33b6cadd67388.jpg

Корковадо, пък ти си Исус Христос😉

  • Браво 1
  • Смея се 2
Връзка към коментар
преди 2 часа, Polina каза:

Офф.

Нещо такова си те представям:

43114698_727973854229985_8239490076967436288_n.jpg.7376f45aa158e8e9a77c84993ba2034a.jpg

 

Ай, честит Ви петък! 🙂

Полиииииии, де го намери тоя, с белите чорапи, ще ме умориш!:girl_cray2:

преди 2 часа, master_of_germs каза:

Някоя дива коза със сигурност 🙂

А може би дори и алпийски козирог?

 

А по снимката на @Polina- Не е оттам за Джамджиевия ръб 😄 Това е връх Риси във Високите Татри 🙂 Най-високият връх на Полша. На границата със Словакия. Ръбът откъм полската страна е по-гаден от Джамджиевия 😉

 

@giafil, не, това зад торбичката не е сноуборд, а е граничната кота между Полша и Словакия 🙂

Веднага те главя за ГПФПВ  - Главен специалист на  форума по планинарските въпроси!

Зе ми акъла, браво!😮😯

Малеееее, не ща да се явявам на изпит при теб.

 

  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 10 минути , AlexandraKo каза:

:girl_cray2:

Веднага те главя за ГПФПВ  - Главен специалист на  форума по планинарските въпроси!

Зе ми акъла, браво!😮😯

Малеееее, не ща да се явявам на изпит при теб.

 

Аз пък мисля, че има много специалисти по планинарските въпроси. А ти си главен отговорник на отдела "снимково разпознаване".

Например, още не съм разпознал кое е мястото от снимката на @seaell , не съм бил там. Много хора разпознават веднага картини, статуи, градини, сгради. Аз пък имам памет за камънаци, особено, ако съм ги виждал лично. За Риси не ми трябва жокер от надписа на торбичката.

 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Алпите са. Щом има мармоти, остсаналите опции са Татрите (снимката твърдо не е оттам), Карпатите или Пиренеите. Но ледник с такива размери няма нито в Пиренеите, за Карпатите да не говорим.

@seaell не е отбелязала Швейцария като посетена държава. Което елиминира най-многото възможности. В Германия такъв ледник няма. Нито в Словения. Остават Франция, Италия или Австрия.

При това ледникът на снимката е явно "умиращ". В смисъл, явно е, че е бил с многократно по-големи размери и се "отдръпва".

Масивът вляво на снимката е Гросглокнер, най-високият връх в Австрия. Ледникът е Пастерце.

 

 

  • Харесвам 7
  • Браво 4
Връзка към коментар

Мислих, мислих, да изляза от планината, че форумът ще ни намрази... Обаче няма изход. Ще си стоим в Алпите 😄 

Да вземете да ми познаете едно езерце 🏊‍♂️, едно връхче! ⛰️... Оппа! Едно ли!? 😮 ... Дай пет! 🖐️

DSC08069.thumb.JPG.f9d20b49a0907a77048ee4b8a5b26c30.JPG

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Знам, че ще е много трудно да се познае без жокери, затова ги давам.

Официалното име на езерото не включва нито немското "see", нито славянското "jezero", макар самото име да звучи откровено по славянски.

Всъщност, официално е Lago del.... еди-какво-си. Поради странно стечение на историческите обстоятелства. Но иначе местното население също толкова често (че даже и по-често) ползва неофициалните имена, които си свършват на "-зее" и "йезеро". А баш кореняците говорят език, в който думата за езеро е Lât вместо Lago.

И, не гледайте само езерото!  Връхчето (по-точно - ПЕТТЕ връхчета!) в далечината е доста характерно.

Редактирано от master_of_germs
  • Харесвам 1
  • Браво 1
Връзка към коментар
Преди 1 час, master_of_germs каза:

Знам, че ще е много трудно да се познае без жокери, затова ги давам.

Официалното име на езерото не включва нито немското "see", нито славянското "jezero", макар самото име да звучи откровено по славянски.

Всъщност, официално е Lago di.... еди-какво-си. Поради странно стечение на историческите обстоятелства. Но иначе местното население също толкова често (че даже и по-често) ползва неофициалните имена, които си свършват на "-зее" и "йезеро". А баш кореняците говорят език, в който думата за езеро е Lât вместо Lago.

И, не гледайте само езерото!  Връхчето (по-точно - ПЕТТЕ връхчета!) в далечината е доста характерно.

Отличен въпрос.

 

Италия, тази Bel paese, ни изненадва с какво ли не. В Италия не се говори само италиански. В северната част на страната се говори ... южнотиролски диалект, известен като Ladin. За да се води lago, но местните да му казват хем -see, хем jezero, значи (1) не се считат за италианци и (2) трябва да е близо и до Австрия, и до Словения. Бинго! Ладин се говори в района на Доломитите, между Словения и под Австрия.

 

Та значи, освен Cinque Terre, в Италия има и Cinque Punte! Почти веднага го локализирах като местоположение, но допълнителната информация ме глождеше.

 

Езерото е Lago dei Predil, езерото на предела, на границата. Предел има в България, Предял има в Румъния, а старата лексика на румънския е до голяма степен българска. Като видгне някой румънец телефона и казва "ало, да".  Алцековите пък българи са далеч на юг в Италия. Нямам подръка етимологичен речник да разровя думата.

Редактирано от Zaro
  • Харесвам 4
  • Браво 3
Връзка към коментар

Всъщност, загадката дори не е от Veneto, a e от автономната област Friuli - Venezia Giulia. Две области под една администрация. По подобие на Trentino - Alto Adige, където италианците нaрочно са обединили Трентино и Южен Тирол в една област, за да има достатъчно италианоезично население, че да няма пълно мнозинство на немскоговорящите и брожения за търсене на независимост. С Фрюли и Юлийска Венеция е същото. Фрюлийците за около 600 хиляди души, които не се считат за италианци и си говорят свой фрюлийски език (някои го броят за диалект на лаДинския... да не се бърка с лаТински, въпреки, че както италианския, произхожда от него. Фрюлийският и ладинският са част от подсемейството на романшките езици, както ретороманският, който е четвъртият официален език в Швейцария.

 

Върхът в далечината е известен като Cinque punte di Raibl, най-близкият общински център е град Тарвизио. Най-близкото селище е Cave del Predil - малко миньорско градче, където основно има цинкови мини. Изключително западнало място в най-затънтеното кьоше на Италия. Само на няколко километра са словенската  и австрийската граници, и отвъд тях все едно се преместваш с поне един век напред във времето.

Езерото Lago del Predil също е кръстено на най-близкия планински проход Предил на границата със Словения. Всякакви прилики с прохода Предел у нас между Рила и Пирин са напълно реални. 

Самото езеро Предил обаче е доста популярно. Доста по-голямо е, отколкото се вижда на снимката и има много възможности за плажуване и практикуване на водни спортове:, каяк, paddleboard, водни колела имаше в изобилие. 

 

@Zaro, твой ред е 🙂 

 

 

Редактирано от master_of_germs
  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.