Прескочи до съдържание

Игра: Познай откъде е тази снимка


Препоръчани мнения

Бърз поглед преди заспиване -  водопада Friaren  в Норвегия при Геирангерфиорд.  

 

Ако съм познал,  нека някой по-свежарка да пуска загадка 🙂

 

 

  • Харесвам 3
  • Браво 1
Връзка към коментар

Точно така, намира се в Geirangerfiord в Норвегия. Срещу него е водопада Седемте сестри, според легендата този е бил един младеж, който предлагал женитба на всяка от седемте сестри, но те всички му отказали и той се пропил. Тук почти зад завоя са Седемте сестри.

002.jpg

да дойде свежарката

  • Харесвам 2
  • Смея се 1
Връзка към коментар

явно аз ще съм свежарката , но от сутринта...Сменяме континента....

Само преди това да изкажа комплименти за отличният въпрос на Мастера, жокерите му и анализа на Заро...

много ме провокирахте и най-вероятно ще отида да видя това място Lago del Predil ...

 

79545566-sculptures-at-archaeological-site-los-sapos-near-copan-ruinas-honduras.jpg

Връзка към коментар
преди 2 часа, giafil каза:

явно аз ще съм свежарката , но от сутринта...Сменяме континента....

Само преди това да изкажа комплименти за отличният въпрос на Мастера, жокерите му и анализа на Заро...

много ме провокирахте и най-вероятно ще отида да видя това място Lago del Predil ...

 

79545566-sculptures-at-archaeological-site-los-sapos-near-copan-ruinas-honduras.jpg

Снимката ваша ли е? Питам, защото се виждат защитни знаци по нея?

Връзка към коментар

Не за съжаление бях на 15 км от мястото и не можах да отида , поради липса на необходимата информация ... За мястото разбрах от археолог чак в Мерида Мексико...Качих тази снимка от интернет защото е с най-ясно изображение и човек може да види и да се сети какво е...Причината да е кача е вдъхновението което Мастера и Заро предизвиках в мен със снимката от Lago del Predil . Истината е, че  информацията е много много ценна за пътуващия човек....

Връзка към коментар
преди 4 часа, giafil каза:

Не за съжаление бях на 15 км от мястото и не можах да отида , поради липса на необходимата информация ... За мястото разбрах от археолог чак в Мерида Мексико...Качих тази снимка от интернет защото е с най-ясно изображение и човек може да види и да се сети какво е...Причината да е кача е вдъхновението което Мастера и Заро предизвиках в мен със снимката от Lago del Predil . Истината е, че  информацията е много много ценна за пътуващия човек....

 Допълнителната информация затвърди предполаженията. Олмеките са известни със скулптури на глави с отличителни дебели устни. Предполагам е нещо тяхно,  но само толкова.

Връзка към коментар

Да абсолютно вярно за Олмеките , но тези структури са на маите от по-южен район . Жокер- на какво приличат ? 

Думата е на испански в множествено число и е свързана с животно което е символ на плодородието при маите в този район.

Връзка към коментар
преди 2 минути , giafil каза:

Да абсолютно вярно за Олмеките , но тези структури са на маите от по-южен район . Жокер- на какво приличат ? 

Думата е на испански в множествено число и е свързана с животно което е символ на плодородието при маите в този район.

Какъв точно е въпросът в тая загадка? На какво приличат, къде се намират с точност до какво или друго?

  • Замислям се 1
Връзка към коментар

Къде се намират тези структури и как се казват?

На какво приличат е помагащият въпрос който ще доведе до отговор .  

това е отстрани , като че да е по ясно изображението, все пак това са склуптури на хиляди години 

IMG_5413-M.jpg

Връзка към коментар
10 hours ago, giafil said:

явно аз ще съм свежарката , но от сутринта...Сменяме континента....

Само преди това да изкажа комплименти за отличният въпрос на Мастера, жокерите му и анализа на Заро...

много ме провокирахте и най-вероятно ще отида да видя това място Lago del Predil ...

 

79545566-sculptures-at-archaeological-site-los-sapos-near-copan-ruinas-honduras.jpg

Не знам защо, но не мога да видя първата снимка, която си пуснала. На втората снимка тези скулптури ми прилчат на жаби. Има едни руини до Сан Хоакин, Мексико "Las Ranas", да не би да става въпрос за тях?

Връзка към коментар

Да точно жаби са и се казват Los Sapos , но са близо до Копан Хондурас.

Според интерпретациите на археолозите и антрополозите занимаващи се с маите в района на Копан, това място е ползвано за раждане от жените маи. Открити са структури на  жаби като символ на плодородието и бременна жена. Мястото е много интересно защото е на един хълм, отдалечено доста от руините на Копан. "Леглата" от камък са спомагали за по добра стойка при раждането. 

Мястото не е избрано случайно, целта е била като се появи новороденото, първото нещо което види, да е красотата на долината и хармонията на природата....красиво казано...

Marusinka ти си наред, че аз нещо много задръстих форума, а не това е целта ...;-)

Редактирано от giafil
  • Харесвам 6
Връзка към коментар

Точно така, но не е Портретната зала, а първата от общо три преди да се влезе в Голямата зала, които Екатерина Първа е ползвала за чакащите гости по време на приеми и други важни мероприятия. Най-впечатляващото е, че са използвали 13кг. злато за направата на орнаментите в нея :shok: 

  • Харесвам 4
Връзка към коментар
12 minutes ago, giafil said:

много канадска ми стои тази снимка , особено сградата с тия кули ...В Отава има една подобна сграда, но това яйце май го няма ;-))))

Не е Отава.

Връзка към коментар

Знам единствено и само за Яйцето, което се намира в Албъни, столицата на Ню Йорк, защото там има много представления, балет, концерти и т.н. Другите сгради около него, логично, би трябвало да помещават някакви държавни агенции или музеи. Двете правоъгълни сдания ми приличат, честно казано, на мавзолеи. Хахах

  • Харесвам 3
  • Браво 2
  • Смея се 1
Връзка към коментар

Това е Албъни и на снимката е именно Яйцето, в което се провеждат културни мероприятия. Albany е столица на щата Ню Йорк. Дълго време администрацията на щата е била разпръсната из town houses, които са се простирали в цял квартал. В началото на 60-те член на Конгреса е на гости на губернатора и в разговор подмята нещо от рода на "Е това ли ти е административния център?"

Така се ражда идеята за нови сгради на администрацията. От 1965-та до 1976-та строят Empire State Plaza, комплекс от няколко четвъртити сгради, много напомнящи монументалната архитектура от нашата страна на Желязната завеса. Между сградите има фонтан, част от водното огледало на който се вижда и на снимката. Яйцето е зала за културни мероприятия, а красивата сграда с червените покриви е New York State Capitol - сградата на парламента на щата.

  • Харесвам 7
Връзка към коментар

Понеже днес ми е едно носталгично и много ми липсват някои места в България, ето ви една загадка с повишена трудност - къде се намира тази църква и каква е легендата за нея? 062.thumb.jpg.0f823d50365d97bb22ce054173b20e6f.jpg

 

Редактирано от Marusinka
  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Това е църквата "Св. Димитър" край с. Паталеница / Пазарджишко/. А легендата гласи, че при турското нашествие църквата е заровена, за да не бъде разрушена. В средата на XIXвек. случайно е открита. Днес тя е обявена за паметник на културата.

  • Харесвам 5
  • Браво 1
Връзка към коментар

Точно тази църква е. Смята се и за една от най-старите в България.

Другата легенда е, че овчарче пасяло стадото на върха на един хълм и както си човъркало нещо в земята, стигнало до кръста и така намерили църквата.

За съжаление, беше нестопанствана повече от 20г. и чак към края на 90-те направиха оградата. Иначе преди с децата на село влизахме и се катерехме по скелето вътре, а хората си пускаха кокошките и магарета в двора...

 

Ето малко повече информация:

https://bg.m.wikipedia.org/wiki/Свети_Димитър_(Паталеница)

 

@seaell, ти си!

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
Преди 1 час, Marusinka каза:

Точно тази църква е. Смята се и за една от най-старите в България.

Другата легенда е, че овчарче пасяло стадото на върха на един хълм и както си човъркало нещо в земята, стигнало до кръста и така намерили църквата.

За съжаление, беше нестопанствана повече от 20г. и чак към края на 90-те направиха оградата. Иначе преди с децата на село влизахме и се катерехме по скелето вътре, а хората си пускаха кокошките и магарета в двора...

 

Ето малко повече информация:

https://bg.m.wikipedia.org/wiki/Свети_Димитър_(Паталеница)

 

@seaell, ти си!

Страхотен въпрос !!!! Днес точно след отговора на seaell отворих Wikipedia защото се оказа, че е толкова близо тази църква, толкова уникална, а аз дори не съм чувала за нея. И същевременно ходих по баирите на Филоти и Мони  на Наксос да гледам подобни от 6-7 в. , 11-12в.  Много благодаря на форума за всичката тая информация. 😉

  • Харесвам 6
Връзка към коментар

Въпросът наистина беше страхотен! Обичам да посещавам не толкова известни на широката публика места из България. А такива са в изобилие 🙂

Ето и следващата снимка - от къде е тя?

20180705_122459.jpg

Връзка към коментар
преди 4 минути , seaell каза:

Въпросът наистина беше страхотен! Обичам да посещавам не толкова известни на широката публика места из България. А такива са в изобилие 🙂

Ето и следващата снимка - от къде е тя?

20180705_122459.jpg

Париж ❤️

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.