Прескочи до съдържание

Игра: Познай откъде е тази снимка


Препоръчани мнения

преди 3 минути , lyusi каза:

Точно. Igreja do Sao Francisco в Порто. 🙂 Ето и малко повече за мястото: Църквата е ярък пример за златните времена на Португалия в буквалния смисъл- целият интериор е позлатен. Твърди се, че голяма част от бразилското злато е отишло за това. Интериорът е толкова пищен, че духовенството отказва да припознае църквата като божие място и да отслужва служби там.

Ето и малко по-общ план. 

20180522_163345.jpg.fd2212808350a0c8ca3fd1ce125bca8f.jpgВътре не разрешават да се снима, затова имам само два,три тайно щракнати кадъра с не особено добро качество. 

Просто не можеш да си представиш на мен как ми увисна мандибулата при вида на São Francisco Church and Convent в Salvador, Бразилия. Бях готова да кажа - това е там! Но знаех, че не е, затова ми беше интересно. Колко си приличат двете места... Две-три снимки, извинявам се за off-топика. Там не е забранено да се снима...

 

 

PC271134.JPG.03df623f7d4e122f8bad638be5edc4ce.JPG

PC271142.thumb.JPG.fff9e7b83e0c788f88cd778c807edc65.JPG

PC271133.thumb.JPG.c1d3af1c58acb4986581476a8992c710.JPG

 

 

 

 

преди 5 минути , AlexandraKo каза:

Вътре имало 400 кила злато, с което са покрити дърворезбите.

Някой друг да пусне, моля!

Да цитирам @AlexandraKo, за да не предотвратя без да искам някой да не види думите й.

Връзка към коментар

Има в Богота Сан Франциско, дето прилича на тази, само че, с още повече злато. Мисля, че съм я показала в темата за последното ни пътуване.

А тия дни, като се натутам, ще пусна от една такава църква в Кито, La Compania de Jesus, дето е натъкмена с 6,5 ТОНА злато, щото искали да надминат Сикстинската капела:))))

  • Харесвам 1
  • Шок 3
  • Замислям се 1
Връзка към коментар

Много обичам църквите и не само по религиозни причини. За разлика от дворци и други сгради, достъпни само за избрани, изкуството събрано в църквите е било достъпно за всички. Ако на нас ни увисват мандибулите при вида им, мога да си представя какво е било за съвременниците им, за  които историите, разказвани чрез статуи и фрески са били пределно ясни-сигурно е било като да са на кино. 

Редактирано от lyusi
  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 36 минути , lyusi каза:

Много обичам църквите и не само по религиозни причини. За разлика от дворци и други сгради, достъпни само за избрани, изкуството събрано в църквите е било достъпно за всички. Ако на нас ни увисват мандибулите при вида им, мога да си представя какво е било за съвременниците им, за  които историите, разказвани чрез статиу и фрески са били пределно ясни-сигурно е било като да са на кино. 

И ние много обичаме църковните обиколки.

Ама, половинЪТ ми , винаги казва, че не е Богоугодно, като искат пари за вход.:(

Но това е друга тема.

  • Харесвам 2
  • Браво 1
  • Смея се 2
Връзка към коментар

Ъ!  Е пак така, само с по някакъв детайл...

Много църкви имат великолепни витражи и изящни мадони, или богат интериор...  Може да е в Париж, може Виена,  Мюнхен, или Испания -там има черна мадона, в Монсерат)...

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 21 минути , Zara каза:

Струва ми се, че е Сент Шапел в Париж.

Правилно! Сент Шапел е истински щедьовър и прекрасна илюстрация на архитектура в готически стил. Особено красиви са 15 метровите цветни витражи, изобразяващи библейски сцени.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 32 минути , Zaro каза:

Хайде, аз ще вляза грубо - къде се намира тази "национална банка". Отговор "Сърбия" не се приема. Къде в Сърбия?

 

20170813_162930.jpg

Границата с България на Калотина...?

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Точно тя е 🙂 Ето и малко Wiki по въпроса:

Цитат

Байкушевата мура е важен екземпляр от вида черна мура (Pinus heldreichii). Наречена е на името на лесовъда Костадин Байкушев, който през 1897 година открива и описва този екземпляр. Намира се в планината Пирин в България на 1930 метра надморска височина. Разположена е в близост до хижа Бъндерица до пътя от Банско за хижа Вихрен. Възрастта ѝ се оценява на повече от 1300 години, което я прави най-старото иглолистно дърво в държавата и едно от най-старите дървета в света. Приблизителните ѝ размери са: височина 26 метра, диаметър 2,48 метра и обиколка 7,80 метра.[1]

@seaell, твой ред е!

преди 9 минути , Gentleman Basta каза:

Дървото е черна мура, но къде ли е ...

@Gentleman Basta, сигурна съм, че знаеш отговора и че с това, че назова точния вид намекна и къде е, но отговорът трябва да бъде ясно написан, а не загатнат, а @seaell го написа 🙂

 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Малко допълнение за мурата. Там по целия склон има вековни дървета. По пръстените на изследваните дървета учените са установи, че в района е имало няколко големи пожара, в края на 18 век, през 19 век. Т.е. Байкушвата мура далеч не е единствен екземпляр на тази възраст, като има участъци от гората, където повечето дървета са вековни.

  • Харесвам 5
  • Браво 1
Връзка към коментар
Преди 1 час, chandni каза:

Нещо лесно, планинарско ( @ven62, съжалявам, по плажове не ходя :girl_blum:)... Къде е правена снимката и какъв вид е дървото?

11057797.jpg

Моля, моля. Това го знам. :tongue: Лесно е. Малко над Банско се намира. Има си асфалтов път покрай мурата. :wink:Даже разширение, за да можеш да паркираш за 10 мин.

Малко съм се забавил, та не можах да отговоря първи.

Тюх, една планинарска задача да има, дето я знам … и да я пропусна.

:laugh:

Ето доказателства:

20171005_154920.jpg.a05294c3cdaf200d5a6e24b2d3b184cb.jpg

 

Даже ходих до това езерце (Казаха, че се казвало "Окото" - те половината езера в Рила и Пирин се казват така, другите имена, които се използват са Рибното, Долното и Горното :wink: )

Един колега още е с последно предупреждение, защото ме излъга, че до езерото е само 15-минутна разходка по равно. Не беше баш така.:laugh:

Я планинарите да кажат кой връх се вижда на снимката:

DSC_2024.JPG.853f2461edd23090974edfc9abef557a.JPG

Редактирано от ven62
  • Харесвам 1
  • Браво 3
  • Смея се 3
Връзка към коментар
преди 22 минути , ven62 каза:

Моля, моля. Това го знам. :tongue: Лесно е. Малко над Банско се намира. Има си асфалтов път покрай мурата. :wink:Даже разширение, за да можеш да паркираш за 10 мин.

Малко съм се забавил, та не можах да отговоря първи.

Тюх, една планинарска задача да има, дето я знам … и да я пропусна.

:laugh:

Ето доказателства:

20171005_154920.jpg.a05294c3cdaf200d5a6e24b2d3b184cb.jpg

 

Даже ходих до това езерце (Казаха, че се казвало "Окото" - те половината езера в Рила и Пирин се казват така, другите имена, които се използват са Рибното, Долното и Горното :wink: )

Един колега още е с последно предупреждение, защото ме излъга, че до езерото е само 15-минутна разходка по равно. Не беше баш така.:laugh:

Я планинарите да кажат кой връх се вижда на снимката:

DSC_2024.JPG.853f2461edd23090974edfc9abef557a.JPG

Нищо не са те излъгали. Окото е на 15 минути, но от хижа Вихрен, а връх Вихрен се вижда на заден план.

А може би питаш за върха на преден план вляво :laugh:

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
В момента, Zaro каза:

Нищо не са те излъгали. Окото е на 15 минути, но от хижа Вихрен, а връх Вихрен се вижда на заден план.

А може би питаш за върха на преден план вляво :laugh:

Браво! За Вихрен, разбира се, питах.

Точно на Хижа Вихрен си паркирах, ама после пълзях по едни кози пътеки, почти вертикални,  поне 30 мин. :wink:

Sorry, за офтопика.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 4 минути , ven62 каза:

Браво! За Вихрен, разбира се, питах.

Точно на Хижа Вихрен си паркирах, ама после пълзях по едни кози пътеки, почти вертикални,  поне 30 мин. :wink:

Sorry, за офтопика.

Значи ти просто си минал по грешния път, пак си се прецакал :laugh1:

Хижа Вихрен се намира на 1950 м. надморска височина, а Окото е на 2025 м. Наистина не знам къде си пълзял...

Редактирано от Zaro
  • Харесвам 1
  • Смея се 5
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.