Прескочи до съдържание

Игра: Познай откъде е тази снимка


Препоръчани мнения

Имам някакви съмнения за Домът на Инвалидите в Париж, таванът над саркофага на Наполеон?

ама тия подкови грам идея нямам...а може да е и на съвсем друго място

 

Zon къде е все пак този фонтан, който толкова ни измъчи...аз съм го виждала някъде, но така и не се сетих...

Редактирано от giafil
  • Харесвам 1
Връзка към коментар
7 hours ago, giafil said:

Имам някакви съмнения за Домът на Инвалидите в Париж, таванът над саркофага на Наполеон?

ама тия подкови грам идея нямам...а може да е и на съвсем друго място

 

Zon къде е все пак този фонтан, който толкова ни измъчи...аз съм го виждала някъде, но така и не се сетих...

изглежда като да е там. Подковите може би имат връзка с Луи 14, който е изобразен на кон над северния вход?

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 15 часа, giafil каза:

Домът на Инвалидите в Париж, таванът над саркофага на Наполеон?

Точно.

преди 7 часа, akair каза:

изглежда като да е там. Подковите може би имат връзка с Луи 14, който е изобразен на кон над северния вход?

Друга е връзката - Наполеон, а подсказката има в условието - цитата в кавички.

Редактирано от Таньо
Връзка към коментар

Миналата година сякаш откриха липсващата посребрена подкова от белия жребец на Наполеон в една селска къща в Съмърсет...

Edit:

https://www.atlasobscura.com/articles/napolean-horse-hoof-found-england

Редактирано от master_of_germs
  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 1 минута , master_of_germs каза:

Миналата година сякаш откриха липсващите посребрени подкови от белия жребец на Наполеон в една селска къща в Съмърсет...

Интересна подробност - благодаря! 🙂

Да, връзката е: Наполеон - подкови - ......... - .........  , но не е тази.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
Преди 1 час, Таньо каза:

Интересна подробност - благодаря! 🙂

Да, връзката е: Наполеон - подкови - ......... - .........  , но не е тази.

Историята с подковите е следната.

При нападането на Русия Наполеон подценява руската зима - войниците са му леко облечени. На практика при достигането на Москва, той е останал само с половината си армия. На руска територия се водят две битки  - при Смоленск, където французите побеждават, и при Бородино, където руснаците дават повече жертви (кога ли не са), но Наполеон вече решава да се връща, щото загубите са му огромни.

 

Зимата е в разгара си, а конете на Наполеон са с летни "гуми" и се пързалят. Зимната подкова е тази с малките издадени зъбчета, които предотвратяват подхлъзване. Кончетата не са можели да се изкатерят по баир, а при спускане са падали и са си чупели краката.

 

Редактирано от Zaro
  • Харесвам 9
  • Браво 6
Връзка към коментар
Преди 1 час, Zaro каза:

Историята с подковите е следната.

При нападането на Русия Наполеон подценява руската зима - войниците са му леко облечени. На практика при достигането на Москва, той е останал само с половината си армия. На руска територия се водят две битки  - при Смоленск, където французите побеждават, и при Бородино, където руснаците дават повече жертви (кога ли не са), но Наполеон вече решава да се връща, щото загубите са му огромни.

 

Зимата е в разгара си, а конете на Наполеон са с летни "гуми" и се пързалят. Зимната подкова е тази с малките издадени зъбчета, които предотвратяват подхлъзване. Кончетата не са можели да се изкатерят по баир, а при спускане са падали и са си чупели краката.

 

Перфектен отговор!

Наполеон губи над 100 000 коня във войната, като 90 % от тях са в руската зима заради неподходящи подкови.

Зимната подкова има остър връх, който конете забиват при изкачване, а двата зъба помагат при слизане.

c735eebf1609cdf3a3f2b7bfbe5p-vintazh-sta

 

@giafil позна мястото, @Zaro отговори за загадката и даде информацията, която смятах да напиша.

Поздравления!

Редактирано от Таньо
  • Харесвам 6
Връзка към коментар

много хубав въпрос...аз за пръв път разбирам, че има летни и зимни подкови, при все, че дядо ми имаше коне 😉 и ме е качвал като дете на кон....страхотно... 😉

@Zaro пускай снимка... 😉

Връзка към коментар
преди 17 часа, giafil каза:

Zon къде е все пак този фонтан, който толкова ни измъчи...аз съм го виждала някъде, но така и не се сетих...

@домосед с тези жокери: лъвове и Алхамбра, но не там, почти го написа, къде е.

 

Фонтанът на лъвовете, в двора на Императорския дворец в Познан, Полша, изграден е по модела на всеизвестния фонтан в Алхамбра, носен от 12 лъва, но този в Познан е само с 8 лъва.

 

http://www.poznan.pl/mim/turystyka/en/the-fountain-of-the-lions,poi,2571/the-fountain-of-the-lions,41213.html

 

http://www.poznan.pl/mim/turystyka/en/emperor-s-castle-and-the-former-castle-quarter,poi,2572/emperor-s-castle-and-the-former-castle-quarter,41234.html

 

Императорският дворец в Познан е бил проектиран и изграден (1905-1910) за резиденция на германският Император William II. Дворецът е част от форум със сгради изградени от последната колонизация на прусаците във Wielkopolska - театър, сградата на Комисията по колонизацията, поща, сградата на кралската академия. Сега повечето сгради се използват от Университета на Познан. Дворецът е културен център, театър и музей.

Poznan_fontain_1.jpg

Poznan_fontain_2.jpg

Poznan_fontain_3.jpg

Poznan_palace_1.jpg

Poznan_palace_3.jpg

Poznan_palace_2.jpg

  • Харесвам 10
  • Благодаря 2
  • Браво 1
Връзка към коментар
преди 6 минути , Таньо каза:

Флоренция - базиликата Сан Лоренцо.

Ако книгата е твоя бих предположил, че е купена от Амазон.

На книгата важното е заглавието, а не книгата като книга.

В задачата се търси Х.

Редактирано от Zaro
  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Плодова тарталета  се продава във Флоренция на площад Сан Джовани. Вероятно и на други места се предлага.

Една от рецептите от книгата е за плодова тарталета.

Редактирано от Таньо
  • Харесвам 1
Връзка към коментар

При брака си с Анри, Катерина Медичи пристига във Франция, придружена от редица флорентински главни готвачи, с което променя изцяло френската кухня.

  • Харесвам 4
  • Браво 2
Връзка към коментар
преди 35 минути , Zaro каза:

На книгата важното е заглавието, а не книгата като книга.

В задачата се търси Х.

Дъщеря ми има същата книга купена от Амазон. Консултирах се. 🙂

 

Редактирано от Таньо
  • Харесвам 2
  • Смея се 1
Връзка към коментар
преди 4 минути , Mary каза:

При брака си с Анри, Катерина Медичи пристига във Франция, придружена от редица флорентински главни готвачи, с което променя изцяло френската кухня.

не ми остава нищо, друго освен да цитирам  @T.Е. Lawrence

"Много сте вдигнали левъла в тази игра 😉 "

  • Харесвам 3
  • Смея се 8
Връзка към коментар
преди 4 минути , Mary каза:

При брака си с Анри, Катерина Медичи пристига във Франция, придружена от редица флорентински главни готвачи, с което променя изцяло френската кухня.

Браво!

Според някои източници Катерина полага основите на френската кухня. Освен, че пристига с цяла армия готвачи, тя вкарва в употреба вилицата. Освен това, променя изцяло хранителните навици на френския двор - добавяне на подправки към храната, употребата на зехтин, разделяне на кисела и сладка храна, която франсетата са яли едновременно, декорация на масата и т.н. С други думи, основата на френската кухня се явява италианската.

@Mary е на ход.

В момента, giafil каза:

не ми остава нищо, друго освен да цитирам  @T.Е. Lawrence

"Много сте вдигнали левъла в тази игра 😉 "

Таньо е "виновен", той вкара този допълнителен елемент.

  • Харесвам 8
Връзка към коментар
преди 10 минути , Zaro каза:

@Mary

Таньо е "виновен", той вкара този допълнителен елемент.

Идеята за допълнителния елемент е на @Zaro .Той пръв постави загадка в три части като идеята идваше от книга, която е чел.

@Фичо също даде много интересна загадка за статуя в Париж.

На мене ми хареса идеята, която както всяко добро нещо е хубаво да търпи развитие. 🙂

 

Загадката беше хубава и мноооооого по-дълбока от моето предположение!

 

Редактирано от Таньо
  • Харесвам 4
  • Браво 1
Връзка към коментар

Къде се намира тази фреска? Кои са изобразени на нея и какво се случва?

 

P4156889.JPG

 

И за да продължа щафетата на Таньо и Заро, ще допълня въпроса: Какво е общото на следващите картинки с мястото, където се намира показаната фреска?

 

  6856d-700x700.jpg   1001004002918107-1.jpg

 

 

  • Замислям се 1
Връзка към коментар
На 15.11.2017 г. в 22:19, Zaro каза:

Поздравления на Фичо за подробното обяснение. В този дух пускам загадка, която е лесна, но е свързана с една интересна среща, случила се на това място.

Трета награда: Името на площада

Втора награда: Името на сградата

Първа награда: Събитието, годината и участниците, в колко часа и с какво са чели непосредствено преди срещата :biggrin:

 

57QPzdv9p115dkd4tS4zrzwrPpww7vu5egYJeFZr

 

преди 23 минути , Zaro каза:

:blink: Кога това?

Неусетна е изминала една година, но идеята за раздвижването на загадките е от Фичо и тебе. 🙂

Редактирано от Таньо
  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Църквата "Исус Христос Спасител" в Хора, Истанбул. На фреската се вижда Христос, който слиза в ада . Над него пише "Анастасис" на гръцки, което е възкресение.

  • Харесвам 4
  • Браво 1
Връзка към коментар
Преди 1 час, akair каза:

Църквата "Исус Христос Спасител" в Хора, Истанбул. На фреската се вижда Христос, който слиза в ада . Над него пише "Анастасис" на гръцки, което е възкресение.

В нея има около 100 фрески със сцени от Библията.

Това ли се има предвид като възможна връзка с комикс,  @Mary

Редактирано от Таньо
  • Харесвам 1
  • Браво 2
Връзка към коментар
преди 16 минути , akair каза:

Църквата "Исус Христос Спасител" в Хора, Истанбул. На фреската се вижда Христос, който слиза в ада . Над него пише "Анастасис" на гръцки, което е възкресение.

 

преди 1 минута , Таньо каза:

В нея има около 100 фрески със сцени от Библията в хронологичен ред.

Това ли се има предвид като възможна връзка с комикс,  @Mary

Браво и на двамата!

Това е бившата Църква „Исус Христос Спасител“ и настоящ музей "Карие" в Истанбул. Едно пълно с история място!

На показаната от мен фреска е изобразен Христос, който вади Адам и Ева от гробовете им.

Както @Таньо вече каза, там са изобразени сцени от Библията.

За тази църква/музей се твърди, че е единствената в света подробна илюстрация на Библията, направена като своеобразен средновековен … комикс(разказ в картинки).

Ето още няколко снимки за да онагледя написаното:

 

P4156833.JPG

 

P4156831.JPG

 

P4156835.JPG

 

P4156885.JPG

 

@akair - твой ред е.

 

  • Харесвам 7
  • Браво 1
Връзка към коментар

 

преди 16 минути , Mary каза:

За тази църква/музей се твърди, че е единствената в света подробна илюстрация на Библията, направена като своеобразен средновековен … комикс(разказ в картинки).

Църквата в Добърско не предлага ли същата "услуга"?

 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.