Прескочи до съдържание

Игра: Познай откъде е тази снимка


Препоръчани мнения

преди 46 минути , giafil каза:

нямам грам спомен, обаче все някой магеланец ще е минал от там...или @AlexandraKo ще знае... 🙂 

Кафенето се казва Landtman и е част о световната история. Едно от най-известните кафенета на Виена.  През годините редовно е посещавано от политици, индустриалци, музиканти, театрали. Любимото кафене на д-р Зигмунд Фройд.

За нас, българите, това кафене е още по-интересно. Тук делегация, начело със Стефан Стамболов, се среща за първи път с бъдещия княз (по-късно и цар) Фердинанд през 1886 г. в опитите им държавата ни да си намери монарх.

Че къде другаде да се срещнат. Той, поручик Фердинанд, си е бил редовен посетител на кафенето. И как иначе, след като е бил толкова запленен от виенските актриси ( Катарина Шрат, Лили Маркберг и др.)  За първата успешно се конкурира дори с австрийския император Франц Йозеф. Някои изследователи твърдят, че червейчето на съмнението не напуснало император Франц Йозеф дори и след първия брак на Фердинанд с италианската принцеса Мария Луиза.

Иначе, самото кафене, според мен, е леко снобарско.  Интериора му е запазен. Но тортичките и 100-те вида кафе са на ниво.

 

@giafil, заповядай, ти си на ред. :smile:

Редактирано от ven62
  • Харесвам 7
Връзка към коментар

Красиво място! Не съм бил там, но гугъл веднага го откри 😉 и затова няма да отговарям.

Един съвет към тези които пускат снимки, преди това да я пуснат в търсачката за изображения на гугъл да видят дали ще я открие. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

щеше ми се някой на днешният ден да познае мястото защото е свързано с празника който празнуваме днес....

@plamenk не разпилявай енергията си в гугъл детектори...

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Само направих проверка и снимката и мястото излезе веднага. Затова направих горното предложение с цел да не се намира толкова лесно мястото от снимката. Благодаря за поздрава за хубавия празник!

Връзка към коментар

Това е остров Кекова. Бил съм Кемер - там предлагат екскурзии, но не съм ходил - далече е, но е в списъка ми за посещение заради дайвинг и потенциална почивка там. Има потънал древногръцки град и на определени места се позволява гмуркане с екипировка.

 

Днес прочетох повече за мястото, но не успях да го свържа с Никулден или Свети Никола.

 

Редактирано от Таньо
  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 3 минути , Таньо каза:

Това е остров Кекова. Бил съм Кемер, но не съм ходил - далече е, но е в списъка ми за посещение заради дайвинг и потенциална почивка там.

Има потънал древногръцки град и на определени места се позволява гмуркане с екипировка.

 

Днес прочетох повече за мястото, но не успях да го свържа с Никулден или Свети Никола.

 

Кара Кьой или Семана/Самана се казваше потъналият град, ако не се лъжа.

  • Харесвам 2
  • Браво 1
Връзка към коментар
преди 16 минути , AlexandraKo каза:

Кара Кьой или Семана/Самана се казваше потъналият град, ако не се лъжа.

Адмирации за пореден път!!! 🙂

 

Цитат от нета за потъналия град:  "Тук, на северният бряг на острова някога е бил разположен древният град Аполония.

След земетресенията, които потапят Аполония, оцелелите й жители се преместват във вътрешните части на острова и основават градовете Симена (днешното село Кале) и Аперла и Теймуса. Някога Симена е била преуспяващ град, основан през около 3000 г. пр. н.е. , като дори сече собствени монети."

 

П.П. Ще потърся по-късно дали наистина този град е Аполония и ще пиша ...

Дидим също има такива претенции, заради бог Аполон, но това име е новост за мене в този район.

Редактирано от Таньо
  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Да точно, а близо е и Мира или днешното Демре където св. Николай Чудотворец Мирликийски е бил епископ, там е бил и погребан преди да бъде изровен от италиански моряци и погребан отново в цървата в Бари. За това освен покровител на моряци, деца, пивовари и прочие е и покровител на крадците...;-) 

Таньо или Алекс който иска да пуска следващата снимка 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 1 минута , giafil каза:

Да точно, а близо е и Мира или днешното Демре където св. Николай Чудотворец Мирликийски е бил епископ, там е бил и погребан преди да бъде изровен от италиански моряци и погребан отново в цървата в Бари. За това освен покровител на моряци, деца, пивовари и прочие е и покровител на крадците...;-) 

Таньо или Алекс който иска да пуска следващата снимка 

Аааа, @Таньо си е наред. Аз само си проверих спомена.😃

 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 44 минути , giafil каза:

Да точно, а близо е и Мира или днешното Демре където св. Николай Чудотворец Мирликийски е бил епископ, там е бил и погребан преди да бъде изровен от италиански моряци и погребан отново в цървата в Бари. За това освен покровител на моряци, деца, пивовари и прочие е и покровител на крадците...;-) 

Таньо или Алекс който иска да пуска следващата снимка 

О, да "Мир ликийски" - Мира, Ликия, ликийските гробници.

Аз не успях да свържа снимката със Свети Никола, но съм сигурен че ако беше изчакала малко щеше да има пълен отговор.

 

Много хубава загадка, браво! 🙂

 

Моля, който има желание да пусне следващата загадка.

/Не отгатнах пълния замисъл на загадката на @giafil ./

 

Редактирано от Таньо
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 2 часа, giafil каза:

За това освен покровител на моряци, деца, пивовари и прочие е и покровител на крадците...;-) 

И на банкерите е покровител, не знам дали е случайно :biggrin:

  • Харесвам 3
  • Смея се 1
Връзка към коментар
преди 2 часа, Таньо каза:

О, да "Мир ликийски" - Мира, Ликия, ликийските гробници.

Аз не успях да свържа снимката със Свети Никола, но съм сигурен че ако беше изчакала малко щеше да има пълен отговор.

 

 

 

Аз пък досега си мислех, че  "Мир ликийски" идва от miraculum (miracle)

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 23 минути , traveler каза:

Аз пък досега си мислех, че  "Мир ликийски" идва от miraculum (miracle)

"Св. Никола се назовава Мирликийски (още Мир Ликийски) по името на своя роден край Ликия и града, където става епископ – Мира. "

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Хубаво е, когато играта не спира!🙂

 

От къде е първата снимка.

Каква е връзката ѝ със снимка 2.

Снимки 3 и 4 са подсказки към снимка 2.

Снимка 5 казва от къде е снимка 4.

 

image.jpeg.f26b221cee7a10e03d8aacd9c7494eb5.jpeg

Capture1.PNG

moses.jpg

Captur2e.PNG

Capt3ure.PNG

 

Успех! 🙂

Редактирано от Таньо
Връзка към коментар

Първата снимка май е от Венеция с Венецианският лъв.Втората снимка е някакво съоръжение.Третата - Мойсей слиза от палнината Синай с Божиите заповеди.На следващите две снимки пак има водни канали. Да не би да става въпрос за Суецкият канал,който минава покрай Синайският полуостров?Доколкото знам идея за прокопаването му дава пръв Наполеон.Точно той слага край на Венецианската република.От друга страна ако Суецкият канал беше построен 100 години по-рано,вероятно венецианските търговци щяха да установят икономическо господство над  търговията с Азия и нямаше да се стигне до краха на Републиката.

Всъщност Френската Революция и Наполеоновите войни довеждат до крах още един силен играч в търговията с Азия - Нидерландската източноиндийска компания и слагат край на Холандският златен век. Последната снимка май е от Амстердам🙂

Редактирано от Мари Николова
Връзка към коментар
преди 11 минути , Мари Николова каза:

Първата снимка май е от Венеция с Венецианският лъв.Втората снимка е някакво съоръжение.Третата - Мойсей слиза от палнината Синай с Божиите заповеди.На следващите две снимки пак има водни канали. Да не би да става въпрос за Суецкият канал,който минава покрай Синайският полуостров?Доколкото знам идея за прокопаването му дава пръв Наполеон.Точно той слага край на Венецианската република.От друга страна ако Суецкият канал беше построен 100 години по-рано,вероятно венецианските търговци щяха да установят икономическо господство над  търговията с Азия и нямаше да се стигне до краха на Републиката.

Да, Венеция. Нещо свързано с лъва има връзка със съоръжението, а третата снимка подсказва името му.

Нататък става студено.

Редактирано от Таньо
  • Смея се 1
Връзка към коментар

1.Венеция.

2. Защитната система, наречена " Моисей", за предпазване на града от повишаването на морското равнище.

3. Моисей

4. Това е система за симулиране на вълни - генерират най-големите изкуствени вълни в света. Това е снимка на канала, където, посредством движението на стоманена  стена се създават тези вълни. Delta Flume се казва съоръжението .

5. Делта Флюм е в Делфт.

На нидерландците им е много важно да защитят "плоската земя" от наводнения.

Както и на венецианците.

Редактирано от AlexandraKo
  • Харесвам 5
  • Браво 3
Връзка към коментар

Сега чета за "Мостът на Мойсей" в холандският град Халстерен.Съоръжение,което разделя водата,оставяйки пътека,както е направил Мойсей с водите на Червено море.

Редактирано от Мари Николова
  • Харесвам 2
Връзка към коментар
Преди 1 час, AlexandraKo каза:

1.Венеция.

2. Защитната система, наречена " Моисей", за предпазване на града от повишаването на морското равнище.

3. Моисей

4. Това е система за симулиране на вълни - генерират най-големите изкуствени вълни в света. Това е снимка на канала, където, посредством движението на стоманена  стена се създават тези вълни. Delta Flume се казва съоръжението .

5. Делта Флюм е в Делфт.

На нидерландците им е много важно да защитят "плоската земя" от наводнения.

Както и на венецианците.

Отне ми повече време да публикувам, отколкото разгадаването ...  🙂 

Комплименти на @AlexandraKo за пореден път!

Моля, ти си на ред.

 

 

Лъвът от първата снимка се е намирал да друго място, което е потънало и дълго време мрамора е бил в досег с морската вода, която го е унищожила в голяма степен. За да не бъде постигната Венеция от подобна съдба е създаден проектът Мойсей на стойност 5,6 милиарда евро. Завършен е в 2013 година и още в началото е дал резултати, които са оценени като добри. За съжаление времето, както и наводненията хвърлят сянка на съмнение върху пълната му ефективност, но е сигурно че без него нещата биха били много по лоши.

Редактирано от Таньо
  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 18 минути , Мари Николова каза:

А каква е връзката между Венецианският лъв и съоръжението?🙂

Съоръжението е конструирано специално, за венецианската лагуна.

В интерес на истината, не е много точно да се каже, че името е заимствано от Моисей.

На италиански Моисей се изписва Mosè.

Но тази дума, всъщност е акроним от името на проекта:

Modulo Sperimentale Elettromeccanico, което съвпада с изписването на името на Моисей на италиански.

 

Ето едно клипче:

 

Редактирано от AlexandraKo
  • Харесвам 6
  • Браво 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.