Прескочи до съдържание

Игра: Познай откъде е тази снимка


Препоръчани мнения

преди 4 часа, mary_shery каза:

Вогезите, Grand baloon?

На този връх имаше и един гигантски балон, приличащ на топката на Черни връх, но този паметник също мисля че е там в близост до балона.

Mais oui !:yes: 

Точно така, това е мястото - Вогезите ( Les Vosges ) - планинският масив, разположен успоредно на р.Рейн, източно  западно от нея. Най-високият връх на планината е Гран Балон ( Grand Ballon ) , откъдето е направена снимката.  Точно на върха се намира голяма бяла топка, която представлява радар, част от системата за управление на полетите на гражданската авиация.

20180915_152144.thumb.jpg.8e60630bee10edb831599b257da39745.jpg

Паметникът - пирамида от гранит с бронзова фигура на войник, е издигнат през 1927г. в чест на "Сините дяволи" ( Diables bleus ) - популярно название на френските армейски части, специализирани за планински операции - "Планински стрелци" ( Chasseurs alpins ), които през ПСВ, след много усилия и с немалко жертви,  успяват да превземат и удържат тази стратегическата позиция. 
produit_image3_15272_1374833871.JPG

При окупацията на Франция през 1940г. , германците премахват бронзовата фигура от монумента. Впоследствие, през 1960г. е изработена нова бронзова фигура, която е поставена на паметника. 

В Елзас има два популярни туристически маршрута: 
- "Винения път" ( La Route des vins )  - /да се има предвид, че става дума за бели вина - Силванер, Ризлинг, Гевюрцтраминер .../ 
По този маршрут може да посетите много от красивите и живописни градчета и селца като Колмар, Егисхайм, Рикевир, Рибовиле  и др., за които вече е ставало дума в темите за Елзас 
 carte-simplifiee-route-des-vins-2014-FR.

- "Пътят на хребетите" ( Route des Crêtes )  - Гран Балон е част от този маршрут, по който пак може да видите живописни селца, но той минава през планината и така може да се насладите също на хубави гледки отвисоко към равнината част на Елзас, както и на няколко красиви долини и езера.  Има и различни възможности за по-кратки или по-дълги пешеходни преходи/разходки (randonnées).


carte-route-cretes.png

Комбинация на части от тези два маршрута е добър вариант при посещение на Елзас, особено в случай, че разполагате с автомобил. 



Нека mary_shery  да пусне следващата загадка. 

Браво и на bulpa , която също позна загадката.  

 

 


 

Редактирано от Фичо
  • Харесвам 10
  • Благодаря 2
  • Браво 2
Връзка към коментар

Фичо, в листата за посещения са ми и двата маршрута, след като първия ми досег с Елзас беше така хубав. 🙂 

 

Ето и моята загадка. Кой е градът и каква е сградата на снимката?

 

994876_10201545970712074_2138307227_n.jp

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Още малко подсказка - там е мястото, на което съм дишала най-леко. Има уникална технология на производство и същевременно много ефективна профилактика на профилактика и лечение на болести на дихателната система.

В градът има и нещо друго уникално, най-голямата в света...

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Ако е в България:

Сандански - там се диша най-леко.

Уникално производство - свързано ли е с розата?

 

Между другото, тия дни, четох някъде, че България е втора в Европа, след Исландия,по количество на горещи минерални извори.

 

Редактирано от AlexandraKo
  • Харесвам 1
Връзка към коментар

3 дни няма отговор или жокер в темата, следователно всеки може да пусне следващата загадка. 

 

Съобщението е автоматично. 

Връзка към коментар
На 23.12.2018 г. в 15:59, AlexandraKo каза:

Ако е в България:

Сандански - там се диша най-леко.

Уникално производство - свързано ли е с розата?

 

Между другото, тия дни, четох някъде, че България е втора в Европа, след Исландия,по количество на горещи минерални извори.

 

Не е в България, освен родината имам и други две любими държави.

По-леко се дишаше и от Сандански.

А това, което се произвежда го има на всяка българска трапеза ежедневно.

Връзка към коментар

голяма мъка с тоя "коневръз" явно става въпрос за град или село с Bad в името си...обикновено при профилактика на дихателните пътища се използва сол...Salz  на немски ...има един Bad Salzuflen ...ама не зная защо по си мисля, че това е в Bad Reichenhall...

@mary_shery смили се над форума 🙂 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 54 минути , giafil каза:

голяма мъка с тоя "коневръз" явно става въпрос за град или село с Bad в името си...обикновено при профилактика на дихателните пътища се използва сол...Salz  на немски ...има един Bad Salzuflen ...ама не зная защо по си мисля, че това е в Bad Reichenhall...

@mary_shery смили се над форума 🙂 

Да, трябва да е нещо, свързано със сол. А кое ще да е най-голямото в света?

Празникът на виното ли?

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

мисля че @Фичо позна и явно това съоръжение е най-голямата или най-дълга солна стена ...за пръв път виждам такова съоръжение -Gradierwerk или Leckwerk

Редактирано от giafil
Връзка към коментар

Мери спи. Тука е след полунощ вече. Бад Дюркхайм е отговорът с най-голямата бъчва. Аз не съм ходил, но Клъвдий Бух се е подвизавал и там. Има си хас.

Да не спира играта, Фичо е наред, @mary_shery ще пише за "коневръза", когато намери време и по-свестен уай+фай, евентуално 😉

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Браво, Фичо! 🙂

 

Бад Дюркхайм е малко градче, разположено на пътя на виното в Германия. Ако пътувате по него, не пропускайте да влезете или поне да се снимате пред най-голямата бъчва в света. В нея има ресторант, където може да хапнете или да пиете вино. 

https://goo.gl/images/wxdNuF

Давам снимка от нета, защото нямам достъп до моите. Ресторантът вътре е доста стар и автентичен.

Въпросната сграда е солницата на града, добива се сол чрез евапорация и при преминаване през специални клони от трънка се отлага солта, а посетителите вдишват финния аерозол вода със сол. Така хем се добива и пречиства сол, хем ние я вдишваме и това помага на дихателната ни система. Никакви солни стаи в България не могат да се сравнят с ефекта на солницата там. Опитайте, ако сте в региона.

 

Фичо, ти си наред! 🙂

  • Харесвам 8
Връзка към коментар

Сентендре, до Будапеща, на Дунав.

Кръстът е издигнат от населението, защото било пощадено от чумата, която е върлувала в околността по това време.

Редактирано от aleksandrina
  • Харесвам 7
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.