Прескочи до съдържание

Игра: Познай откъде е тази снимка


Препоръчани мнения

преди 30 минути , домосед каза:

Образователна институция?

да и аз бих заложила на някакво географско или ботаническо дружество ...ветропоказател на покрива...

сградата на първата снимка много ми напомни на катедралата на св. Яков в Шибеник по форма ...но тия комини, явно не е религиозна сграда... 

Връзка към коментар

явно ви затрудних без да го очаквам 🙂 Това е Charlton House, имение близо до Гринуич . Построено е между 1607 - 1612 г. и е предназначено за сър Адам Нютон, декан в Дърам и учител на принц Хенри, син на крал Джеймс I и брат на престолонаследника и бъдещ крал Чарлс I. Ето го и самото имение :

 

RGHT_Home_Charlton_House_2_RGHT.png.d3b3306896f59acb16d7339e2ec4b232.png

 

В момента е community center, така че @домосед беше най-близо и той е наред 🙂

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

В рубриката "Познаваме ли завоеванията на Османската империя?"

Търси се разпознаване на мястото с точност до град, име на джамия и погребан паша.

 

1430.JPG.3eab352845cdca36d4a2331ae465c63c.JPG

 

 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Тая висока сграда с купол като църква и това сякаш изкуствено долепено минаре много добре показва завоеванията на Османската империя 🙂
Значи... бивша църква сред зелени планини и посещавана само от лятно облечени туристи - изключваме всички арабски и африкански завоевания, а също и малоазийските такива в днешна Турция.
Югоизточна Европа значи...

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 23 минути , домосед каза:

В рубриката "Познаваме ли завоеванията на Османската империя?"

Търси се разпознаване на мястото с точност до град, име на джамия и погребан паша.

 

1430.JPG.3eab352845cdca36d4a2331ae465c63c.JPG

 

 

 

Връзката не води директно към мнението, с което @домосед сам си отговаря на въпроса, а само към страницата от съответната тема. :beach:

 

Редактирано от Zaro
  • Харесвам 2
  • Смея се 2
Връзка към коментар
преди 3 минути , AlexandraKo каза:

Янина? Али Паша?

Да. Правилен отговор. Липсва само името на джамията, подсказано в самия въпрос - Фетихие джами - Завоевателската джамия. Построена е през XV век, но не върху църква, а до (руини на) църква.

 

Али Паша е много интересна фигура от последния век на Османската империя. Регионален силен човек, албанец, гръкоезичен, верен на султана, но и доброжелателен към идващите от запад просвещение и прогрес (в лицето на Наполеон и Байрон например), колил наред, но и запомнен като справедлив съдия; възприеман дори като положителна фигура за гръцкото национално движение.

 

@AlexandraKo е наред

  • Харесвам 4
Връзка към коментар
Преди 1 час, домосед каза:

Да. Правилен отговор. Липсва само името на джамията, подсказано в самия въпрос - Фетихие джами - Завоевателската джамия. Построена е през XV век, но не върху църква, а до (руини на) църква.

 

Али Паша е много интересна фигура от последния век на Османската империя. Регионален силен човек, албанец, гръкоезичен, верен на султана, но и доброжелателен към идващите от запад просвещение и прогрес (в лицето на Наполеон и Байрон например), колил наред, но и запомнен като справедлив съдия; възприеман дори като положителна фигура за гръцкото национално движение.

 

@AlexandraKo е наред

Аз съм чела някъде, че въпросният паша е българин, взет на 5 години за еничар, по силата на кръвния данък.

В момента не мога, но ще потърся, интересно е.

Ето една снимка от мен, всъщност, две, че да е по-лесно.

 

1531866970_.jpg.452ab5fde26f38033bb87ec2e6efd063.jpg

 

 

 

 

СС.jpg

 

 

 

 Намерих го писанието:


"Като петгодишен Манолчо от Кочани паланка е взет от турците по силата на кръвния данък. Отвеждат го в Янина, където има школа за обучение на еничари.

Покръстват го и му дават името Али Тепенделенли. Когато става на 16 г., му издават тескере, в което се упоменава, че с това име е роден през 1741 г.
След завършване на обучението е зачислен в Трети еничарски корпус, седалището на който е в Измир. По това време избухва въстание на мамалюците в Египет и корпусът е изпратен за неговото потушаване.

Али се отличава в боевете и едва 17-годишен става началник на 30-ица (най-малкото подразделение в еничарската войска, нещо като сегашния взвод, б. а.).
През 1762 г. настават размирици в Албания и корпусът е изпратен там да усмирява местното население. Това се оказва трудно начинание, защото срещу корпуса в състав от 1000 души се изправят 4 хиляди въоръжени албанци. През една нощ Али и 10 еничари от неговата 30-ица се промъкват в шатрата на водача им Барос и го отвличат. Затварят го в една изкопана от тях землянка и изпращат пратеник, който иска 2000 алтъна за неговото освобождаване.

Докато чакат да си получат парите, Али почти се сприятелява с Барос. Той му казва, че ако премине на страната на метежниците, ще му даде още 3000 алтъна и ще го направи началник на цялата войска. Али приема и 8 г. се бие срещу своите, без те да знаят, че това е еничаринът Тепенделенли. Покръства се за втори път, но доброволно. Поради това неговото българско потекло е почти напълно заличено и той се води, че е с албански произход.

През 1786 г. Босар умира и Али става едноличен водач. Той предприема рискована стъпка като пише  до тогавашния султан Селим ІІІ, че е готов да му се подчини, ако го признае за паша на Янина. Султанът се съгласява, при условие че Али ще участва в похода срещу видинския паша Осман Пазватоглу, който се е обявил за независим владетел. Сключват споразумение, но Али, вече паша янински, изпраща само 100 души. "

 

Продължението на цялата история, тук.

Автор: Доц. Йордан Василев, д-р по история

Редактирано от AlexandraKo
  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 3 минути , AlexandraKo каза:

Аз съм чела някъде, че въпросният паша е българин, взет на 5 години за еничар, по силата на кръвния данък.

Не съм убеден, че не бъркаш пашите. "българин-еничар-паша" не е било рядкост през вековете, но точно този, мисля, че си има документирано потекло на тоск-албанец, мюсюлманин по рождение.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 10 минути , домосед каза:

Не съм убеден, че не бъркаш пашите. "българин-еничар-паша" не е било рядкост през вековете, но точно този, мисля, че си има документирано потекло на тоск-албанец, мюсюлманин по рождение.

Дадох статията за справка.

За същия става дума.

Не споря, просто ми беше интересно, защото там, разказват това, което ти казваш. А това е различно.

Не зная кое е вярно.

 

Редактирано от AlexandraKo
  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 21 минути , Климент каза:

Втората снимка навява мисли за римската империя, докато първата по-скоро за ислямска постройка, двете неща + планина със сняг по нея --> Испания

Абсолютно правилни разсъждения, но не е Испания.

Да, едното е джамия, другото - римски храм, част от голям комплекс. И са на едно място.

Подсказвам - известна долина е.

Редактирано от AlexandraKo
Връзка към коментар
преди 7 минути , AlexandraKo каза:

Абсолютно правилни разсъждения, но не е Испания.

Да, едното е джамия, другото - римски храм, част от голям комплекс. И са на едно място.

Подсказвам - известна долина е.

Португалия?

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 19 минути , traveler каза:

Ливан,Бекаа,Баалбек

Браво, точно така!

На последната снимка, тия каки са от Хизбула, дето е създадена там и даже, има и музей, посветен на организацията.

 

Това е град Баалбек, в долината Бекаа, в Ливан.

Оня ден, Мари ме подсети:))))

Едната снимка е отвътре, в джамията на Балбек, а другата - от парка Хелиополис.

 

1585348494_.jpg.9c9b5fac4645966468463fc7452ff4b2.jpg

1711480682_.jpg.696554d0665699567f2752ed4ffd9e36.jpg1144035188_.jpg.6b1b1f3a8edb377da6131bb02dc56540.jpg

 

@traveler  ,заповядай, моля, за следващата снимка!

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Прага, точно срещу входа на Храдчани, сградата вляво на снимката. Дворец Шварценберг, Национална галерия на Чехия или нещо подобно.IMG_2331.thumb.JPG.75f107a106e02968bc8aed3a377af57f.JPG

Редактирано от Zaro
  • Харесвам 6
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.