Прескочи до съдържание

Игра: Познай откъде е тази снимка


Препоръчани мнения

А, това са останките на византийска крепост, построена по времето на Троянската война, на остров Кос.

Палео Пили е бил градът, но по време на холерата през 19 -ти век се е обезлюдил.

Крепостта не е много нависоко, не е трудно да се изкачиш догоре, от където има амейзингови гледки към селцето Пили. По пътя има и още някоя и друга църква - позапуснати.

Ние сме ходили организирано , два пъти от Бодрум - много е близо, къде час и половина с ферито и става чудесно за еднодневна екскурзия.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Да точно това е , за нас беше абсолютно откритие тази крепост. Ще кажа няколко думи и @AlexandraKo ти си наред или може би ако някой иска друг да се включи...

Крепостта е строена на няколко етапа първо е било църква построена от монаха който построява манастира в Патмос-Latrinos Christodoulos , след това рицарите хоспиталиери построяват отбранителната крепост, после още постройки, турците същи дострояват докато накрая идва чумата и мястото е изоставено.

Ние направихме много дълъг преход от главният път около 5 км. и като видях отдалече склона категорично отказах да се катеря...но после красотата на мястото си каза думата...качвам няколко снимки...

IMG_1300.JPG

 

IMG_1320.JPG

 

IMG_1310.JPG

  • Харесвам 5
Връзка към коментар

3 дни няма отговор или жокер в темата, следователно всеки може да пусне следващата загадка. 

 

Съобщението е автоматично. 

Връзка към коментар

Ех, този @домосед .

 

Или знае загадката или има нюх. Или някаква логика следва, която на мен не ми е известна.

 

Под "ново" имам предвид, че за мен е ново като познание. Иначе е доста старо.

 

В ГДР-то ли е? - Да

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Добре-е-е. Мина цял час.

Явно @домосед се отказа. :sad: Вероятно знае отговора, но иска да даде шанс на друг.

Ето едно жокерче:

 

2.jpg.fe547441b08d071d4ed9acb26d651706.jpg

 

На тази снимка има поне две неща. Едното е характерно/типично за населеното място. Другото води към новото/любопитното за мен.

Връзка към коментар

То... Домосед свърши основната работа, ама щом дава шанс на простосмъртните ... :grin:
Старото трябва да са водните кули в Бауцен, ама новото не знам какво ще да е ...:rolleyes:

  • Харесвам 1
  • Браво 1
Връзка към коментар

Е, то стана лесно вече. Градът е Бауцен, а първата снимка е на музея на Сорбите - западно-славянски етнос, населяващ областта Lusatia (Лужица) между Германия и Полша.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 45 минути , Фичо каза:

То... Домосед свърши основната работа, ама щом дава шанс на простосмъртните ... :grin:
Старото трябва да са водните кули в Бауцен, ама новото не знам какво ще да е ...:rolleyes:

Браво на @Фичо.

Личи си солидната социалистическа обща култура, за която са допринесли чехкини/словачки, маджарки, а както е видно и източногерманки.:wink:

 

Да, градът е Бауцен.

Случайно попаднах в този град преди месец, когато обикалях немските си роднини (relatives in law). Не знам дали има такъв израз в английския език, но в случая е точен.

 

Приятно градче, но за мен беше изненада, че е един от центровете на славянско малцинство - лужишките сърби или за по-кратко - сорби.

Аз дотогава си мислех, че в Германия след Хитлер и Втората световна война са останали само чисти арийци.

Тези сорби към момента са 50-60 хиляди. Имат си собствен език и официално са признати за малцинство.

Ясно е, че преди Втората световна война времената за тях са били трудни, но по времето на ГДР получават признание. Дори са записани в конституцията на ГДР, въпреки че през 50-те години са "драпали" да се присъединят към Чехословакия, но Сталин е имал по-важни дела за решаване.

 

преди 45 минути , Фичо каза:

...
Старото трябва да са водните кули в Бауцен, ама новото не знам какво ще да е …:rolleyes:

Това, което се вижда на снимката е името на улицата на два реда. На първия ред е на немски, на втория ред е на горнолужишки (сорбски) език.

Ето малко имена на улици, които са по-ясни:

 

5.jpg.5c926d681e70ae3ed9659eb26946a89f.jpg

 

4.thumb.jpg.573ff7a1a43db9e2670e8a54c5861427.jpg

 

Имат и една кула дето била като в Пиза - малко наклонена:

 

20200906_094321.jpg.b3d2710582b2f9014185291c7eea486a.jpg

 

И още няколко снимки от градчето:

Общ изглед от един мост:

20200906_111352.jpg.c7d8fdd56b256e973b05feb42a58cd5b.jpg

 

 

Кметството:

 

IMG_20200906_102205.jpg.98b70249fa5e69e16b5b060211d0e649.jpg

 

Фонтана на главния им площад (пред кметството)

Това не е нито Нептун, нито капитан Кук, макар че според мен си приличат. Някакъв рицар бил който толкова дълъг скок с коня си направил, че изчезнал от погледите. Шегаджиите приказват, че бил паднал в кладенеца, дето прескачал.

 

20200906_102247.jpg.de50f2a289a20b66ab2086c0bc31b698.jpg

 

преди 25 минути , vino4erpec каза:

Е, то стана лесно вече. Градът е Бауцен, а първата снимка е на музея на Сорбите - западно-славянски етнос, населяващ областта Lusatia (Лужица) между Германия и Полша.

Да, това е музея на сорбите. Ето оригиналната снимка:

 

20200906_103543.jpg.8cbe670b843c0341ee379bc96ef03eac.jpg

 

 

@Фичо, заповядай със следващата загадка. Ти си на ред.

 

  • Харесвам 4
  • Благодаря 2
Връзка към коментар

Всъщност музея е сградата в ляво на снимката. Тази в дясно е един от ъглите на Ортенбург. Замък на сорбските владетелите от 9-ти, 10-ти век . Сега е някакъв съд на Саксония.

Връзка към коментар
преди 2 часа, ven62 каза:

Или знае загадката или има нюх. Или някаква логика следва, която на мен не ми е известна.

Не. Не съм знаел конкретно кой град е. Архитектурата е немско-ханзейска (балтийска). Твърде спартанска е за католическа област на Германия, а е ... твърде чисто за Полша 😎 Че сградите имат вид да са възстановявани с държавни пари сравнително скоро, също сочи към ГДР-то.

  • Харесвам 4
  • Браво 4
Връзка към коментар

Аман - гледан от Цитаделата, в дъното е бързо развиващият се район Al-Abdali с молове, небостъргачи, висок клас хотели и т.н.

@домосед е наред, даже има рима!😀

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 42 минути , ven62 каза:

Една джамия се вижда в далечината.

Нещо арабско.

Но пък доста зелено.

Турция?

Израел?

Вен, разбира се, е прав:))))

преди 38 минути , vino4erpec каза:

Е, как пък я видя....?

Не е Турция, нито Израел....

723973539_Screenshot(11).png.525e3b8a9688981cac43d66f81785a77.png

 

Джамия има под червената стрелка.

  • Смея се 1
Връзка към коментар

Следващата загадка има три подусловия

 

IMG_20200914_092149.thumb.jpg.52dabaf693d2ec1dc933ddd776499905.jpg

 

  • Да се разтълкуват двата хикса пред думата ПЕСЕН
  • Да се открие асоциация с думата ЮНЕСКО
  • Да се изведе живото К от думата СТЕНА

Жокер: БУК

 

Внимание: ако някой вече знае отговорите от частен разговор/чат с мене, да не подсказва!

 

 

Редактирано от домосед
три подусловия
  • Смея се 1
Връзка към коментар
преди 1 минута , AlexandraKo каза:

Вен, разбира се, е прав:))))

723973539_Screenshot(11).png.525e3b8a9688981cac43d66f81785a77.png

 

Джамия има и не само една, но ме мързи да търся друга. Тази е под червената стрелка.

Абе, ти що престана да ми викаш Венчо. Да не съм те обидил нещо. :smile:

  • Харесвам 1
  • Смея се 5
Връзка към коментар
преди 3 минути , ven62 каза:

Абе, ти що престана да ми викаш Венчо. Да не съм те обидил нещо. :smile:

Неее, минахме на втора фаза:

Любимец

Уважаван любимец:girl_crazy::girl_crazy:

Нещо, като статусите на АК - бронзов, сребърен, златен.

  • Смея се 2
Връзка към коментар
преди 2 минути , домосед каза:
  • Да се разтълкуват двата хикса пред думата ПЕСЕН
  • Да се открие асоциация с думата ЮНЕСКО
  • Да се изведе живото К от думата СТЕНА

Жокер: БУК

Еееее, ама това лесно 🙄 Вършал из буковите гори на Стара планина, около Козя стена, на един км от Хижа Хайдушка песен

  • Харесвам 2
  • Шок 1
  • Браво 3
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.