Прескочи до съдържание

Игра: Познай откъде е тази снимка


Препоръчани мнения

преди 1 час, giafil каза:

този град е много интересен и ако някой се загуби в района страшно препоръчвам да го посети. 

Правоъгълната колона на втора снимка със сигурност някога преди е била хоризонтално.
Трите дупки и жлеба са за закрепване на нещо друго под/над нея.
А тези изтърканите следи горе-дясно са когато опитали да махнат същото това нещо.
 

Връзка към коментар

 

@juriwaro това е надгробна плоча, която странно защо е обърната с главата надолу, нямам представа защо са двете дупки, мога да предполагам само 😉 да не избяга мъртвеца са го вързали сериозно май 🙂 

Химлер когато се е вихрел да създава култ към Хайнрих I Птицелов са му трябвали кости и е прекопал сериозно криптата в търсене. 

В крайна сметка е намерил два кокала, ( учените са сигурни на 100 % , че са на друг човек ) и направил погребение с факли в горната църква St. Servatius. Най-вероятно от тогава са дупките... 😉

Връзка към коментар

@Zaro Предполагам куполите. Брунелески се учи от Пантеона в Рим за купола на Дуомото във Флоренция, 

той има и участие в св. Петър. във Ватикана. но там и Микеланджело участва.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 13 минути , Zaro каза:

Е, ся ... и трите са най в определена категория. Коя е тя?

Може би, общото са куполите:

На Санто Пиетро  - най-високият църковен купол в света.

На Пантеона - най-големият, от неармиран бетон  купол в света.

На Санта Мария дел Фиоре - най-големият тухлен купол в света.

  • Харесвам 3
  • Браво 4
Връзка към коментар
преди 13 минути , AlexandraKo каза:

Може би, общото са куполите:

На Санто Пиетро  - най-високият църковен купол в света.

На Пантеона - най-големият, от неармиран бетон  купол в света.

На Санта Мария дел Фиоре - най-големият тухлен купол в света.

Ditto!

Пантеонът има най-големият купол от неусилен бетон, 43 м.

Санта Мария дел Фиоре - най-големият тухлен купол - 45 м.,, изграден от около 4 милиона тухли.

Св. Петър - най-високият вътрешен купол, умишлено направен малко по-малък от Пантеона.

  • Харесвам 2
  • Браво 1
Връзка към коментар

А къде ни се загуби @Таньо, че се сетих, покрай на @Zaro загадката.

Неговите, както и тази, също бяха много интересни.

 

Ако съм аз наред, отстъпвам на някого, дето има желание.

Е, сега, @Tonyco, може да пусне загадка.

 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
Преди 1 час, AlexandraKo каза:

А къде ни се загуби @Таньо, че се сетих, покрай на @Zaro загадката.

Неговите, както и тази, също бяха много интересни.

 

Ако съм аз наред, отстъпвам на някого, дето има желание.

Е, сега, @Tonyco, може да пусне загадка.

 

Дано не е при @Duke

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Прилича на Каранлък в Турция, но как се казва шосето хич не знам.

Един от силните ми спомени са въшлясалите деца из троглодитите (със сателитни антени) на Хасанкеиф, малко по на югоизток в подобни пейзажи.

Нямащи как да се съпротивляват и срещу въшките и срещу предстоящото наводнение.

Но все пак здрави и смели деца... за пример!

  • Браво 1
Връзка към коментар
преди 21 минути , juriwaro каза:

Прилича на Каранлък в Турция, но как се казва шосето хич не знам.

Един от силните ми спомени са въшлясалите деца из троглодитите (със сателитни антени) на Хасанкеиф, малко по на югоизток в подобни пейзажи.

Нямащи как да се съпротивляват и срещу въшките и срещу предстоящото наводнение.

Но все пак здрави и смели деца... за пример!

Топло, топло, още малко напън. 😁

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 8 часа, Tonyco каза:

Топло, топло, още малко напън. 😁

Каменният път в каньона на река Ефрат:)))

@Tonyco теб, не те ли е страх, да пътуваш, сам-самичък, по такива места?

И все се чудя, ако се срещнат две коли, какво ще стане?

 

  • Харесвам 2
  • Браво 1
Връзка към коментар
преди 4 часа, AlexandraKo каза:

Каменният път в каньона на река Ефрат:)))

@Tonyco теб, не те ли е страх, да пътуваш, сам-самичък, по такива места?

И все се чудя, ако се срещнат две коли, какво ще стане?

 

Алекс, ма ти не оставяш шанс на никой хахаха. Браво, браво, това е една малко известна дестинация и за самите Турци, като си говорим се налага да обяснявам. И изобщо не е туристическа.  За страх, ми страха пази по принцип, но аз не съм от най-страхливите. Ако се страхуваш няма да стигнеш до най-яките кътчета на планетата. Принципно когато пътувах с мотора, карам цял ден и като започне да се мръква отбивам от пътя и си разпъвам палатката някъде в дивото ей така, любимо ми е. 🤗 И на територията на Кюрдистан съм спал по този начин и къде ли не другаде, описал съм в пътеписите ми, много е яко така, абсолютна свобода. Имам още една засукана Турска загадка, но реда си е ред, а той не е мой сега. 😀

Ето малко и за Каменния път, който ми беше мечта доста време:

 

Kemaliyeliler Taş Yolu (Каменния път) е един от най-екстремните пътища в света. Разположен в региона на Източна Анадола в Турция, той е изключително предизвикателен, има няколко тунела, а урвите от стотици метри са незащитени от парапети.

Пътуването до Kemaliye през каньона е грандиозно и може да ти изправи косата. Представете си един зашеметяващ див пролом в стръмни скалисти планини, тъмна зелена река, пъстри градини, гори, уютни каменни и дървени къщи, водопади, свеж планински въздух и сърдечни местни жители...

Пътят се промъква през скалите. Той свързва Kemaliye в централна Анадола с Divriği, отдалеченото градче, което е близо до Sivas. Това е сюрреалистично: река и стени от скали от всяка страна. Този път е обявен за един от най-зрелищните пътища в света.

Този участък от пътя не трябва да се минава от начинаещи шофьори. Пътят и тунелите преминават през така наречения Karanlık Kanyon (Dark Canyon) - Тъмния каньон, скалист пролом, толкова дълбок, че слънцето едва прониква до дъното му.

Няколко поколения работят в продължение на много години с една и съща цел, 8-километровият път. Той е бил строен цели 132 години. Огромните скали са трошени с човешка сила и така са изкопани десетки тунели с обща дължина 4722 m.

Каменният път на Kemaliye е свързан с главния път Erzincan-Sivas, сега той се използва като туристическа атракция.

 

photo74.jpg.b34688630c68a531e7d5d16314fca5d0.jpg

 

Ето и какво става като се срещнеш с бус там: 🤣

 

photo35.jpg.5b4843efc37fa575231aa1e3474bf533.jpg

 

Как става преминаването по него може да видите в съпровода на Крис Рия тук:

 

 

 

  • Харесвам 6
  • Благодаря 1
  • Браво 5
Връзка към коментар
преди 32 минути , Tonyco каза:

Алекс, ма ти не оставяш шанс на никой хахаха. Браво, браво, това е една малко известна дестинация и за самите Турци, като си говорим се налага да обяснявам. И изобщо не е туристическа.  За страх, ми страха пази по принцип, но аз не съм от най-страхливите. Ако се страхуваш няма да стигнеш до най-яките кътчета на планетата. Принципно когато пътувах с мотора, карам цял ден и като започне да се мръква отбивам от пътя и си разпъвам палатката някъде в дивото ей така, любимо ми е. 🤗 И на територията на Кюрдистан съм спал по този начин и къде ли не другаде, описал съм в пътеписите ми, много е яко така, абсолютна свобода. Имам още една засукана Турска загадка, но реда си е ред, а той не е мой сега. 😀

Ето малко и за Каменния път, който ми беше мечта доста време:

 

Kemaliyeliler Taş Yolu (Каменния път) е един от най-екстремните пътища в света. Разположен в региона на Източна Анадола в Турция, той е изключително предизвикателен, има няколко тунела, а урвите от стотици метри са незащитени от парапети.

Пътуването до Kemaliye през каньона е грандиозно и може да ти изправи косата. Представете си един зашеметяващ див пролом в стръмни скалисти планини, тъмна зелена река, пъстри градини, гори, уютни каменни и дървени къщи, водопади, свеж планински въздух и сърдечни местни жители...

Пътят се промъква през скалите. Той свързва Kemaliye в централна Анадола с Divriği, отдалеченото градче, което е близо до Sivas. Това е сюрреалистично: река и стени от скали от всяка страна. Този път е обявен за един от най-зрелищните пътища в света.

Този участък от пътя не трябва да се минава от начинаещи шофьори. Пътят и тунелите преминават през така наречения Karanlık Kanyon (Dark Canyon) - Тъмния каньон, скалист пролом, толкова дълбок, че слънцето едва прониква до дъното му.

Няколко поколения работят в продължение на много години с една и съща цел, 8-километровият път. Той е бил строен цели 132 години. Огромните скали са трошени с човешка сила и така са изкопани десетки тунели с обща дължина 4722 m.

Каменният път на Kemaliye е свързан с главния път Erzincan-Sivas, сега той се използва като туристическа атракция.

 

photo74.jpg.b34688630c68a531e7d5d16314fca5d0.jpg

 

Ето и какво става като се срещнеш с бус там: 🤣

 

photo35.jpg.5b4843efc37fa575231aa1e3474bf533.jpg

 

Как става преминаването по него може да видите в съпровода на Крис Рия тук:

 

 

 

А, тъкмо щях да ти река, да сложиш клипчето, че ти е много хубаво. И ти си го сложил.

Защо не сложиш линкове, към Свободна планета и твоите разкази, на много хора ще им е интересно.

Аз съм ти изчела всичките писания, за пътешествията с мотора и твоя приятел. И ми беше супер интересно.

Нали ти рекох:" Чело коте книжки"...

Давай пак, ти си наред, този път ще си трая:)))))

  • Смея се 1
Връзка към коментар
В момента, AlexandraKo каза:

А, тъкмо щях да ти река, да сложиш клипчето, че ти е много хубаво. И ти си го сложил.

Защо не сложиш линкове, към Свободна планета и твоите разкази, на много хора ще им е интересно.

Аз съм ти изчела всичките писания, за пътешествията с мотора и твоя приятел. И ми беше супер интересно.

Нали ти рекох:" Чело коте книжки"...

Чете, чете, затова успяваш да отговориш бързо и лесно. Значи следващата загадка няма смисъл да я пускам, ти си знаеш отговора вече. 😉 Разказите ми ги има и при Стойчо в пътепис.ком, но не всичките. В Свободна планета май съм срещал нещо от моите писания също. Ти къде имаш предвид да сложа линкове ? Сега покрай тази тема изрових суровия материал от Каменния път, имам заснето цялото преминаване, а доста интересни моменти съм ги спестил с цел да намаля дължината, но мисля да направя едно пълнометражно филмче за него, на който му е интересно да види всичките 8 км. Просто в 4 мин нямаше как да събера всичко интересно, а то е много. 

  • Харесвам 4
Връзка към коментар
преди 22 минути , Tonyco каза:

Чете, чете, затова успяваш да отговориш бързо и лесно. Значи следващата загадка няма смисъл да я пускам, ти си знаеш отговора вече. 😉 Разказите ми ги има и при Стойчо в пътепис.ком, но не всичките. В Свободна планета май съм срещал нещо от моите писания също. Ти къде имаш предвид да сложа линкове ? Сега покрай тази тема изрових суровия материал от Каменния път, имам заснето цялото преминаване, а доста интересни моменти съм ги спестил с цел да намаля дължината, но мисля да направя едно пълнометражно филмче за него, на който му е интересно да види всичките 8 км. Просто в 4 мин нямаше как да събера всичко интересно, а то е много. 

Чела съм ги  в Свободна планета, едно време и аз пишех при Стойчо, ама престанах отдавна.

Ти си пускай загадката, нали ти казах, че ще си трая:)))

Пускай, моля, твоите са уникални!

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 6 минути , AlexandraKo каза:

Чела съм ги  в Свободна планета, едно време и аз пишех при Стойчо, ама престанах отдавна.

 

Аз си ги събрах всичките на моя сайт, сървъра е в килера🤣 сам си хоствам всичко: http://www.tonyco.net/patepis/

преди 8 минути , AlexandraKo каза:

Ти си пускай загадката, нали ти казах, че ще си трая:)))

Пускай, моля, твоите са уникални!

Благодаря, пускам тогава, но да си траеш... 😉

 

Отново сме в Турция и отново на две колела се боря с ?????? 

 

bayburtofyolud91534.jpg.7deb39077bcd445d5caf77f614c404c0.jpg

 

bayburtofyolud91548.jpg.93ee882c5772e48d90ca321230fe8e4f.jpg

 

bayburtofyolud91561.jpg.b57df0989fff1a343cce6c19fbabc816.jpg

 

bayburtofyolud91529.jpg.3ce6fc96642489cfa13ed48817fbb23a.jpg

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 12 минути , Tonyco каза:

Аз си ги събрах всичките на моя сайт, сървъра е в килера🤣 сам си хоствам всичко: http://www.tonyco.net/patepis/

Благодаря, пускам тогава, но да си траеш... 😉

 

Отново сме в Турция и отново на две колела се боря с ?????? 

 

bayburtofyolud91534.jpg.7deb39077bcd445d5caf77f614c404c0.jpg

 

bayburtofyolud91548.jpg.93ee882c5772e48d90ca321230fe8e4f.jpg

 

bayburtofyolud91561.jpg.b57df0989fff1a343cce6c19fbabc816.jpg

 

bayburtofyolud91529.jpg.3ce6fc96642489cfa13ed48817fbb23a.jpg

Tъкмо щях да те питам дали си минал и по път D915 (пътят на смъртта) и ти пусна снимки от него. Браво на теб! Гледките, особено около Карачам бяха мега живописни, нали?  🙂

п.п. А до Узунгьол отби ли се?

п.п.2 - Аа, видях - имаш пътепис за Узунгьол  🙂

  • Харесвам 1
  • Браво 2
Връзка към коментар
преди 3 минути , iaia_mama каза:

Tъкмо щях да те питам дали си минал и по път D915 (пътят на смъртта) и ти пусна снимки от него. Браво на теб! Гледките, особено около Карачам бяха мега живописни, нали?  🙂

п.п. А до Узунгьол отби ли се?

Имаме печеливш в играта, Браво !!! 🤗 Нали не ползва жокер линка с пътеписите ми по-горе ? 😉 На всякъде ходих в пътеписа е описано всичко, Узунгьол, Карестер, Кратерните езера и т.н. падна яко въртене на тея педали. 🤣

Ето и малко повече инфо от мен към 2018 г.: 

 

D915 е един от най-предизвикателните пътища в света. За мен това е втория път на смъртта който преминавам в Турция, първия беше с мотоциклет миналата година по каньона на река Ефрат. Bayburt of Yolu е изключително опасен, без предпазни мантинели с много свлачища и камъни. Преминаването му с автомобил дори високо проходим към момента изглежда невъзможно. Има участъци на които пренасях колелото на ръка. Постоянно падат огромни скали на пътя и не се знае в кой момент къде точно ще падне. Преминаването с лек мотоциклет с подходящи гуми може и да е възможно. Изисква се подготовка и здрави нерви при преминаване на такъв участък, не е подходящо за хора без опит и със страх от височини. Трябва да сте напълно съсредоточени върху това което правите, секунда невнимание и смърт за цял живот. Самото спускане по най-опасния участък е въпрос на късмет. Ако нямате късмет е възможно да се отчупи голямо парче скала по всяко време и да ви смаже като муха. Внимание, наблюдателност, обективна и правилна преценка на ситуацията, както и бързи реакции са ключа към оцеляването на такива места. Тук място за страх няма, ако ви е страх по-добре не ходете, най- много да си навредите. Внимателно трябва да се подбере времето когато ще се преминава този участък и да се предвидят атмосферните условия. Пътя е с невероятни гледки, спиращи дъха които снимките и думите не могат да опишат. През голяма част от времето летяха орли с крясъци над мен. Изкачванията и спусканията са стремглави и изпитание за духа и тялото. Към този момент това ми е най- тежкото каране в живота с невероятните за мен 3644 м изкачени за 73,6 км.

 

HeadTurkeyAdv2018.jpg.36174b430282e1f2c1668f7197e5824c.jpg

 

photo85.jpg.c20e878bf631be71169356c2b0c5be50.jpg

 

bayburtofyolud9153.jpg.8a185e6657c989e1d9567b31794ccf3e.jpg

 

Видеото от преминаването с невероятните гледки тук:

 

 

Пътеписа е тук: http://www.tonyco.net/pictures/Turkey_Adventure_2018/

 

Имам още интересни и не много известни загадки от Турция, но само ако не сте ми чели пътеписите. 😉

  • Харесвам 4
  • Шок 1
Връзка към коментар
Преди 1 час, Tonyco каза:

Имаме печеливш в играта, Браво !!! 🤗 Нали не ползва жокер линка с пътеписите ми по-горе ? 😉 На всякъде ходих в пътеписа е описано всичко, Узунгьол, Карестер, Кратерните езера и т.н. падна яко въртене на тея педали. 🤣

Ето и малко повече инфо от мен към 2018 г.: 

 

D915 е един от най-предизвикателните пътища в света. За мен това е втория път на смъртта който преминавам в Турция, първия беше с мотоциклет миналата година по каньона на река Ефрат. Bayburt of Yolu е изключително опасен, без предпазни мантинели с много свлачища и камъни. Преминаването му с автомобил дори високо проходим към момента изглежда невъзможно. Има участъци на които пренасях колелото на ръка. Постоянно падат огромни скали на пътя и не се знае в кой момент къде точно ще падне. Преминаването с лек мотоциклет с подходящи гуми може и да е възможно. Изисква се подготовка и здрави нерви при преминаване на такъв участък, не е подходящо за хора без опит и със страх от височини. Трябва да сте напълно съсредоточени върху това което правите, секунда невнимание и смърт за цял живот. Самото спускане по най-опасния участък е въпрос на късмет. Ако нямате късмет е възможно да се отчупи голямо парче скала по всяко време и да ви смаже като муха. Внимание, наблюдателност, обективна и правилна преценка на ситуацията, както и бързи реакции са ключа към оцеляването на такива места. Тук място за страх няма, ако ви е страх по-добре не ходете, най- много да си навредите. Внимателно трябва да се подбере времето когато ще се преминава този участък и да се предвидят атмосферните условия. Пътя е с невероятни гледки, спиращи дъха които снимките и думите не могат да опишат. През голяма част от времето летяха орли с крясъци над мен. Изкачванията и спусканията са стремглави и изпитание за духа и тялото. Към този момент това ми е най- тежкото каране в живота с невероятните за мен 3644 м изкачени за 73,6 км.

 

HeadTurkeyAdv2018.jpg.36174b430282e1f2c1668f7197e5824c.jpg

 

photo85.jpg.c20e878bf631be71169356c2b0c5be50.jpg

 

bayburtofyolud9153.jpg.8a185e6657c989e1d9567b31794ccf3e.jpg

 

Видеото от преминаването с невероятните гледки тук:

 

 

Пътеписа е тук: http://www.tonyco.net/pictures/Turkey_Adventure_2018/

 

Имам още интересни и не много известни загадки от Турция, но само ако не сте ми чели пътеписите. 😉

Не, все още не съм ти чела пътеписите, но сега ми стана интересно и мисля да го направя, или поне някои от тях 🙂
Турция поначало ми е от любимите, а Трабзон и района ги харесвам и заради природата наоколо, и заради удивителния манастир Сумела, живописното езеро Узунгьол, малките китни селца катерещи се по склоновете, чудесната еко храна, доброжелателното население. В Турция наистина има много, много чудни и слабо известни и въобще неизвестни за широкия свят местенца, които си струва да се видят и усетят 🙂

 

Ами, ето и моята загадка - къде, какво и защо е там това?

 

522886005_1010_TrkBykleriAbidesi_St_Turkey.jpg.42af1b26dbb5296249c663d819c75aed.jpg

  • Харесвам 1
  • Благодаря 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.