Прескочи до съдържание

Игра: Познай откъде е тази снимка


Препоръчани мнения

Да Septimer pass. 

Ще кажа малко и после @AlexandraKo  ти решаваш дали ще слагаш снимка или някой друг.

Septimer pass  е проход свързващ Аугсбург през Бивио за Милано. Намира се в кантон Graubunden в Алпите. 

Предпочитан проход от императори, крале, херцози. При разкопки от римско време са намерени 

 

прашки 16.jpg.dc8b09b174204f4be45f5e660d12c984.jpgи муниции

 

и се предполага, че от тук са минавали легионите за Германиа...

 

13.jpg

369.jpg

  • Харесвам 2
  • Браво 1
Връзка към коментар
преди 3 часа, juriwaro каза:

С тези мъгли няма начин да не е из Алпите 🙂 Но мостовете на Марийка са във всяко село. Ако може едни подробности?

Може, разбира се  🙂


Мариенбрюке (мостът на Марийка  😉 ) е пешеходен мост високо над планинската река Пьолат, която тече зад замъка Нойшанщайн (Бавария). И е прочута "hot" точка за съзерцание и снимки на замъка и селфита със замъка, както и чат-пат, отвреме-навреме за сватбени фотосесии на богати китайки 🙂

Първоначалният мост е поръчан от крал Максимилиан II през 1845г. и бил най-обикновен дървен. Кръстен е, всъщност, на съпругата му, кралица Мария, майка на двамата му сина Лудвиг II и Ото. Впоследствие и двамата станали крале, и двамата били обявени за луди. Бог знае каква е истината, но според мен "Лудият" Лудвиг не е бил чак толкова луд, а по-скоро е бил човек на изкуството - знае се, че поведението на този тип хора е по-различно от това на обикновените хора или занаятчии, или търговци, например. Всеизвестно е, че те живеят сякаш едновременно в паралелни светове. Всъщност се интересувал не от политика, а от архитектура, музика и изкуство. И успял да изхарчи цялата хазна, за да осъществи някои от грандиозните си мечти-проекти. Една от тях е световната забележителност, замъкът Нойшванщайн. Той, обаче, е друга бира. Щото сега говорим за Мариенбрюке.

По онова време не е имало толкова посетители или планинари, които да кръстосват из Алпите, както в наше време, но само след 2-3 години мостът започнал нещо да се клати и се наложило да бъде преработен. За да го направят по-стабилен, му добавили три реда греди плюс странични носещи такива и се получило нещо като груба и малко странна 35-метрова сграда (и която виси над урвата ли??) Но пък очевидно е вършела работа. До момента, когато на естета Лудвиг II му писнало да я гледа тази грозотия и я заменил с филигранна желязна конструкция през 1866 г., вдигната на 90м от земята и изработена в цеховете на предприятието, известно днес като заводи MAN. Последната реставрация на Мариенбрюке беше през 2015.

А това се вижда от моста, когато няма мъгла:

 

23499.jpg

  • Харесвам 9
  • Благодаря 1
  • Браво 2
Връзка към коментар
преди 9 часа, iaia_mama каза:

Може, разбира се  🙂


Мариенбрюке (мостът на Марийка  😉 ) е пешеходен мост високо над планинската река Пьолат, която тече зад замъка Нойшанщайн (Бавария). И е прочута "hot" точка за съзерцание и снимки на замъка и селфита със замъка, както и чат-пат, отвреме-навреме за сватбени фотосесии на богати китайки 🙂

Първоначалният мост е поръчан от крал Максимилиан II през 1845г. и бил най-обикновен дървен. Кръстен е, всъщност, на съпругата му, кралица Мария, майка на двамата му сина Лудвиг II и Ото. Впоследствие и двамата станали крале, и двамата били обявени за луди. Бог знае каква е истината, но според мен "Лудият" Лудвиг не е бил чак толкова луд, а по-скоро е бил човек на изкуството - знае се, че поведението на този тип хора е по-различно от това на обикновените хора или занаятчии, или търговци, например. Всеизвестно е, че те живеят сякаш едновременно в паралелни светове. Всъщност се интересувал не от политика, а от архитектура, музика и изкуство. И успял да изхарчи цялата хазна, за да осъществи някои от грандиозните си мечти-проекти. Една от тях е световната забележителност, замъкът Нойшванщайн. Той, обаче, е друга бира. Щото сега говорим за Мариенбрюке.

По онова време не е имало толкова посетители или планинари, които да кръстосват из Алпите, както в наше време, но само след 2-3 години мостът започнал нещо да се клати и се наложило да бъде преработен. За да го направят по-стабилен, му добавили три реда греди плюс странични носещи такива и се получило нещо като груба и малко странна 35-метрова сграда (и която виси над урвата ли??) Но пък очевидно е вършела работа. До момента, когато на естета Лудвиг II му писнало да я гледа тази грозотия и я заменил с филигранна желязна конструкция през 1866 г., вдигната на 90м от земята и изработена в цеховете на предприятието, известно днес като заводи MAN. Последната реставрация на Мариенбрюке беше през 2015.

А това се вижда от моста, когато няма мъгла:

 

23499.jpg

И защо това го няма в някой от календарите

  • Харесвам 2
  • Замислям се 1
Връзка към коментар
преди 1 час, giafil каза:

Защото е пълен кич, хранещ посредствената човешка маса мислеща, че се е докоснала до изкуство....

 

Ако този коментар се отнася за замъка Нойшанщайн (Бавария) и индиректно към мен изобщо не ме интересува кое е кич и кое не.

Аз бих го гледал един месец. Например така:

2.jpg.06961e87ba1601693eb941f3e20df0b6.jpg

 

:biggrin:

  • Харесвам 2
  • Браво 1
Връзка към коментар
преди 40 минути , ven62 каза:

Ако този коментар се отнася за замъка Нойшанщайн (Бавария) и индиректно към мен изобщо не ме интересува кое е кич и кое не.

Аз бих го гледал един месец.

И аз предпочитам вместо руини на замъци да гледам все още стърчащите кичозни такива, например:
Хоенцолерн...

1410994740_HohenzollernCastle.jpg.5bb08accf4557d85479bcd57b5dcd629.jpg

 

... или Дънробин...

1089112401_DunrobinCastle.jpg.c78ed12aced8c435bc6516516744d861.jpg

 

...а може и Алказар де Сеговия  🙂

1161417999_AlcazardeSegoviaCastle.jpg.256a32b47099b676ee76e203f121a201.jpg

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 2 часа, giafil каза:

Защото е пълен кич, хранещ посредствената човешка маса мислеща, че се е докоснала до изкуство....

 

И на мен подобни дворци не ми харесват.Правени са да се похарчат едни пари,да се покажем колко сме...

Според мен Пена води в това отношение

IMG_20190610_100544.jpg.be05c018f497e5b5c0e88314a4c897fa.jpg

Малко е наопаки,но от това само печели.

:wink:

 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

 

преди 35 минути , iaia_mama каза:

И аз предпочитам вместо руини на замъци да гледам все още стърчащите кичозни такива, например:
Хоенцолерн...

1410994740_HohenzollernCastle.jpg.5bb08accf4557d85479bcd57b5dcd629.jpg

 

... или Дънробин...

1089112401_DunrobinCastle.jpg.c78ed12aced8c435bc6516516744d861.jpg

 

...а може и Алказар де Сеговия  🙂

1161417999_AlcazardeSegoviaCastle.jpg.256a32b47099b676ee76e203f121a201.jpg

А за тази шарения (Пеня) какво ще кажеш:

 

DSC00718.JPG.eae44b2209325238a30facfe8c1908a8.JPG

 

DSC00730.JPG.aed90866ef79468b18a1d4fadccbeffd.JPG

 

:wink:

 

-----

 

У-у-у, @traveler , немедлено си изтрий поста.

Не стига, че ме изпревари с 2 милисекунди, а се изказваш и отрицателно за любимия ми замък.

 

Но, както стана ясно в съседната тема (за Ковида) - "Луд на шарено се радва".

:dance3:

 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 11 минути , traveler каза:

Правени са да се похарчат едни пари,да се покажем колко сме...

Е, то като се почне от пирамидите в древен Египет и се стигне до Бурж Халифа, повечето емблематични архитектурни творения са правени точно за да се покаже това  ... :wink:

 

  • Харесвам 6
Връзка към коментар
преди 50 минути , Фил каза:

Е, то като се почне от пирамидите в древен Египет и се стигне до Бурж Халифа, повечето емблематични архитектурни творения са правени точно за да се покаже това  ... :wink:

 

Имах предвид ,че са строени малко след времето, когато са се строели такива замъци(дворци).

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

С риск да разваля дискусията за "кичозните" замъци, ще вметна, че @stotan отгада загадката.....

Това, грозното над замъците, е стилитната кула до Ум ар-Расас в Йордания.

Ум ар-Расас е част от списъка на Юнеско, най-вече заради уникалните мозайки пресъздаващи нилски сцени в църквата Свети Стефан (VIII век). Намира се на т.нар. Limes Arabicus, границата на някогашната римска провинция Arabia Petraea. Сформиран е като римски военен гарнизон по времето на Император Траян за опазване на източната граница на империята. По-късно е трансформиран за нуждите на християннски, а впоследствие и ислямски общности. Днес лежи на около 40 км южно от Мадаба, между King's Highway и Desert Highway.

Малко илюстрации:

image.png.537c72cd1dc9713d62960044ab02eac7.pngimage.png.f73decf07d529c383bfabfabe399e097.png

image.png.c673bc37d0dd14caa86cef50ee0d52b5.pngimage.png.b377eddd9d48df74997547e2c7a6cd87.png

  • Харесвам 12
  • Благодаря 2
Връзка към коментар

Йордания е една от държавите в списъка ми с желани дестинации. които  (дай боже😀) да се осъществят в близко време.

А сега новата загадка- нещо лесно. Въпросът, както винаги- какво е това и къде се намира?

 

 

007_004.JPG

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 2 минути , stotan каза:

Йордания е една от държавите в списъка ми с желани дестинации. които  (дай боже😀) да се осъществят в близко време.

А сега новата загадка- нещо лесно. Въпросът, както винаги- какво е това и къде се намира?

 

 

007_004.JPG

Къде - в Румънещи, естествено  😉

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.