Прескочи до съдържание

Игра: Познай откъде е тази снимка


Препоръчани мнения

Браво @Zaro, точно така.

 

IMG_20210205_130841.jpg.3bc7418e2b4edc8fa782a844dcf83a3d.jpg

 

Ъгълът разделяше киното - Култура първи салон и Култура втори салон. Колко култура във вид на филмово изкуство съм изгълтъл там, за сметка на английския език, който трябваше да науча в Алианса.

От години часовникът не работи. 

Е, то всички друго си ни е OK, та до този часовник опряхме.

 

 

Заповядай @Zaro ти си наред,

 

------------------

 

Преди 1 час, Мари Николова каза:

Много ми е познат този фрагмент от сграда. Асоциирам го с района около Телефонната палата, Централна поща, там някъде....:)

 

:clapping::good:

 

  • Харесвам 5
Връзка към коментар
  • 2 седмици по-късно ...
  • 2 седмици по-късно ...

Да  давам ли жокер ? :)) 

Не е пирамида на Маите ;)) 

Когато го видях си казах: "какво е това? целият този бетон"

Първо може би трябва да се познае какво е това и след това е лесно.

Защитен паметник е. 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 40 минути , stotan каза:

Някаква съвременна църква?

 

Църква е :))

 

преди 28 минути , seaell каза:

Прилича на водна кула.

и на мен ми заприлича като я видях и не знаех какво е :)) 

Връзка към коментар
преди 1 час, seaell каза:

Прилича на водна кула.

 

Преди 1 час, zon каза:

и на мен ми заприлича като я видях и не знаех какво е :)) 

 

Няма много логика водна кула да се разширява в долната част 

 

преди 29 минути , stotan каза:

Но определено не знам в кой град. 😕

Според чичо Гугъл трябва да е в Кортрийк :wink:

  • Харесвам 4
Връзка към коментар
преди 18 минути , stotan каза:

Но определено не знам в кой град. 😕

Явно е голяма тайна тази църква ;)) 

няма да те мъча повече 

Sint-Ritakerk в Harelbeke, до Krotrijk 

 

Sint-Ritakerk (Harelbeke) - Wikipedia

 

Спойлер

Свети Ритакерк (Харелбеке)

 

Църквата Св. Ритак в Харелбеке е осветена през 1966 г. Архитекти са Леон Стинен и Пол Де Майер.

 

История и местоположение

Църквата се намира в Харелбеке, на границата с Кортрейк. През 1948 г. мястото, където се намира църквата, все още е посочено като приложение под лоното на Свещеното сърце. През 1951 г. това става независима помощна енория под лоното на Света Рита. Енорийската църква е възложена през 1952 г. от градския съвет на Харелбеке. Енорийската църква също ще се превърне в поклонническа църква. Строителните работи започват през 1963 г., но трябва да бъдат временно спрени поради технически затруднения. Църквата е осветена през 1966г. 

Екстериорът 

Цялата църква е във формата на отсечена пирамида. Леон Стинен осигури централен източник на светлина за съкращаването. Това е наклонено плоско стъкло, което се простира от 17 метра до 29 метра височина. Основата образува шестоъгълник с диаметър 30 метра. Тънките стени се държат заедно само от куполната конструкция и поради своята форма могат да издържат на различни метеорологични условия. Достъпът до църквата е през почти 5 метра висок и 10 метра широк балдахин-вход, поддържан от двете страни от стоманобетонни стени. Леон Стинен искаше църквата да запази оригиналния бетонен цвят, но по-късно така или иначе беше боядисана в бяло. Интериорът Вътрешните стени са покрити с циментови панели от дървена вата, а подът, издигащ се до олтара, се състои от гранитогрес. Леон Стинен искаше различен под, тъмен антрацит. Всички фиксирани църковни мебели (олтар, кабина ...) са направени от сглобяем бетон. Изповедалните първоначално също бяха направени от бетон, но бяха съборени от естетически съображения.

 

Пространство и опит

Интериорът и екстериорът имат един и същ ритъм по отношение на архитектурата, но и двата имат напълно различно преживяване. Извън църквата дава груб ефект, във високото пространство светлинният ефект и ефектът на вертикализация осигуряват подход към готическите катедрали. Езикът на дизайна на църквата й придава спокойна и ценна атмосфера. Трезвостта е от основно значение за тази архитектура.

 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 4 минути , Фил каза:

Няма много логика водна кула да се разширява в долната част 

 

Само, че аз я видях за първи път от колата между къщите само горната ѝ част и под друг ъгъл. Нямам такава снимка, но сечението на прозорците горе, наклонени са и се намират на покрива, който е отсечен. 

Sint-Ritakerk_Harelbeke_1.jpg

Sint-Ritakerk_Harelbeke_2.jpg

Sint-Ritakerk_Harelbeke_4.jpg

Sint-Ritakerk_Harelbeke_3.jpg

Sint-Ritakerk_Harelbeke_5.jpg

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Прилича ми да е в България, може би Източни Родопи. Има доста места с подобен вид, но не познавам добре точно тоя район. Би могло да е някое тракийско светилище. 

Но само гадая - подобен пейзаж съм виждал и във всичките ни съседни държави.

Връзка към коментар
преди 15 минути , stotan каза:

Мда. Студено. 

Намира се в национален парк в островна държава. В района са заснети сцени от 2 известни филма.

 

Untitled.jpg

Ирландия, ама къде ли...

Връзка към коментар
преди 19 минути , stotan каза:

Мда. Студено. 

Намира се в национален парк в островна държава. В района са заснети сцени от 2 известни филма.

Което свежда заподозрените до Обединеното кралство и Ирландия, защото този пейзаж няма как да е в Исландия, а други островни държави не си отбелязал като посетени в профила си. От Обединеното Кралство оставяме Великобритания и зачеркваме Северна Ирландия, защото там национални паркове няма.

В Ирландия националните паркове са 6, във Великобритания - 15. И все си мисля, че във всеки от тях са снимани известни филми 😉 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

С последното изречение от горния си пост май съм много далеч от истината.

Във Великобритания има и т.нар. "Areas of Outstanding Natural Beauty" в които са снимани доста филми. Бил съм в една такава зона, къето са снимани доста филми и това ме е заблудило. Но Националните паркове за с по-сериозен защитен статут и най-вероятно е доста трудно да се получи разрешение за снимки.

 

Дали споменатите два известни филма са от поредици за един агент и за един маскиран супергерой?

Връзка към коментар

Абсолютно вярно - Англия.

 

Малъм Коув (Malham Cove) е варовикова формация на 1 км северно от село Малъм, Северен Йоркшир, образувана от водопад от разтопена вода от глетчер в края на последната ледникова епоха преди повече от 12,000 г. Днес е в пределите на националния парк Йоркшир Дейлс. Водопадът го няма вече, но скалите са останали. На върха им има голямо хоризонтално плато от варовик. Тук през 1992 г. са снимани сцени от версия на „Брулени хълмове“ по Емили Бронте, а през ноември 2009- сцени от „Хари Потър и даровете на Смъртта: Първа част“.

 

master_of_germs - ти си.

 

Picture1.jpg

  • Харесвам 3
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 1 минута , stotan каза:

Абсолютно вярно- Англия.

Малъм Коув (Malham Cove) е варовикова формация на 1 км северно от село Малъм, Северен Йоркшир, образувана от водопад от разтопена вода от глетчер в края на последната ледникова епоха преди повече от 12,000 г. Днес е в пределите на националния парк Йоркшир Дейлс. Водопадът го няма вече, но скалите са останали. На върха им има голямо хоризонтално плато от варовик. Тук през 1992 г. са снимани сцени от версия на „Брулени хълмове“ по Емили Бронте, а през ноември 2009- сцени от „Хари Потър и Даровете на Смъртта: Първа част“.

master_of_germs - ти си.

 

Picture1.jpg

Даваш отговорите твърде бързо, аз не бях познал парка. 🙂 Подозирах, че е Англия, защото пейзажът не ми стои шотладски, а в Ирландия съм проучвал за националните паркове отпреди и не ми прилича на нищо от тях.  Но не съм запален киноман и единственото, което открих, че че в Кеърнгормс в Шотландия са снимани сцени от филми за Джеймс Бонд и за Батман... Затова и подпитах...

Връзка към коментар

Друг път не ги давам толкова бързо, но реших, че при такова изобилие от национални паркове във Великобритания интересът може дa спадне 😀 и играта пак да замре, както често се случва в последно време. А нали Show Must Go On... Затова предавам щафетата.

  • Благодаря 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.