Прескочи до съдържание

Игра: Познай откъде е тази снимка


Препоръчани мнения

преди 4 минути , AlexandraKo каза:

Топло, топло:))

 

Знам си аз, кой ще познае мястото:))))Че тичахме, след нея там:)))

Първата е от едно кьошенце в парка Митат дел Мундо, втората е изглед на Кито, с Мадоната, на  хълма Панесильо.

” Вирхен дел Панесильо “/ не знам длали грамотно го написах, ама на испански хич не мога:(((/

Най- високата, алуминиева скулптура в света. Поне, преди няколко години беше:)))

Мястото на Мадоната е и чудесен мирадор, с прекрасни гледки към Кито.

 

@slujitel, ти наред, моля, със следващата загадка!

 

 

 

Да си призная,  тази тема я бях зарязала, защото се оказа, че не мога да позная места, на които съм била. На чуждите снимки ми изглеждат по друг начин и ако не ме беше споменала нямаше да погледна. Сега ще потърся снимка.

Качвам 2 снимки, че на първата не се вижда много добре. FB_IMG_1623088957807.jpg.b93dcaf4231fd6c38ed7951603074629.jpg

 

FB_IMG_1623088989634.jpg.ee82cdc1eee36c9237a425464737c551.jpg

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Иран? Такива площади има из Иран, прилича ми на един площад от епизодите на Антъни Бурдейн, лека му пръст, посветен на Иран, по-специално Техеран, част от снимките се развиваха именно там по спомен.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 5 часа, iaia_mama каза:

Жокер: Намира се на остров, който е обявен за биосферен резерват на ЮНЕСКО.

С това знаме дето се вее...

Но пък очевидно не целия Албион е обявен за биосферен резерват. Ще да е някое дребно островче...:wink:

---

Мислех още снощи да пиша, но то излиза малко като в ония лаф:

Отварям хладилника и те ... и от там се подават... 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 29 минути , ven62 каза:

С това знаме дето се вее...

Но пък очевидно не целия Албион е обявен за биосферен резерват. Ще да е някое дребно островче...:wink:

---

Мислех още снощи да пиша, но то излиза малко като в ония лаф:

Отварям хладилника и те ... и от там се подават... 

...крале и кралици...

  • Смея се 3
Връзка към коментар
преди 28 минути , AlexandraKo каза:

...крале и кралици...

Аз си избирам да съм принц.

Нямам отговорности и единственото ми задължение е да си изхарча бюджета... е и 1-2 пъти да погаля някое болно детенце по главичката.

 

 

  • Харесвам 1
  • Смея се 3
Връзка към коментар
преди 30 минути , ven62 каза:

Аз си избирам да съм принц.

Нямам отговорности и единственото ми задължение е да си изхарча бюджета... е и 1-2 пъти да погаля някое болно детенце по главичката.

 

 

Добре, главИм те, за принца на форума!:girl_cray2::crazy:

Принц Венчо:girl_hide:

  • Смея се 4
Връзка към коментар

Верно, албионско е.

Ама как така никой още не е ходил там, направо не мога да повярвам!

Принц Венчо каза "островче". Да, и не е от най-ситните - и това е подсказка  🙂
Втори жокер: Любимо място за отмора на една много известна и важна кралица.

Трети жокер и вече трябва да познае някой!  Това е последната "къща", която си е построила.

Връзка към коментар
преди 8 минути , iaia_mama каза:

Верно, албионско е.

Ама как така никой още не е ходил там, направо не мога да повярвам!

Принц Венчо каза "островче". Да, и не е от най-ситните - и това е подсказка  🙂
Втори жокер: Любимо място за отмора на една много известна и важна кралица.

Трети жокер и вече трябва да познае някой!  Това е последната "къща", която си е построила.

Осбърн Хаус на о-в Уайт, построена за кралица Виктория и принц Алберт.

Връзка към коментар
преди 19 минути , settler каза:

Браво, да дворецът Сансуси в Потсдам.

Твой ред е @Pantelei Patnik

Всъщност, аз съм с ник Pantelej Putnik, което е различно от Pantelei Patnik (има друг съфорумник с този ник), но приемам, че е техническа грешка, която се дължи на близките никове.  🙂

И като познах зимна снимка, то нека да е отново зимна снимка. Къде е това и какво е?

 

000_0148.jpg

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Аз да разкажа сега малко по моята загадка  :girl_sigh:

 

По времето, когато кралица Виктория била още млада девойка, на два пъти ходила с майка си на гости и почивка в замъка Норис на остров Уайт. Спомените й от това място били толкова хубави, че след време, вече кралица, завела съпруга си там да отморят малко от кралските работи. Принц Албърт също харесал остров Уайт и в частност това място. И от дума на дума, двамцата решили да купят имението Осборн, което пък тъкмо по това време лейди Изабела Блекфърд, щерка на дукеса Елизабет Фицрой, го получила в наследство и обявила, че има намерение да го продаде.

Речено-сторено. През октомври 1845г. изповядали сделката, а на следващата година преценили, че къщата е малка за нуждите им и на нейно място започнал строеж на нова, по-голяма и изобщо, отвсякъде "по".

Самият принц Албърт участвал в проектирането. И понеже от тази част на острова се вижда проливът Солент и като цяло бреговата ивица много му напомняла на Неаполския залив и изобщо Италия, откъдето човекът имал чудесни спомени, той ги "пренесъл" в къщата.

И така, Осборн хаус е построена между 1845-1851 в стил италиански ренесанс. Принцът участвал реално и даже много активно и в подредбата и озеленяването на парка – градините, алеи, горски площи. Дори под градините, долу в залива кралицата си имала частен плаж с "машина за къпане". Що е то не знам, но за "машината" се писало и разказвало, че е много богато украсена, с веранда и завеси, които да скриват нейно величество докато влиза във водата. И се радвало на весели и щастливи дни там, най-вече в разгара на лятото, кралското семейство...

Обаче, "Времето тече и всичко се променя", както забелязали древните гърци още. Любимият принц Албърт един ден се споминал и кралица Виктория потънал в скръб, ама толкова голяма скръб, че издала закон всички огради в кралството да се боядисат в черно за тарур и в памет на принц Албърт. И до ден днешен този закон е в сила. През януари 1901г. и кралицата отишла в рая, а малко по-късно нейният първороден син крал Едуард VII, който по неизвестни причини не харесвал "италианската къща", в деня на коронацията си в 1902г обявил, че предоставя Осборн хаус на държавата, като запазва само един павилион, който превръща в музей на кралица Виктория.

До 1954г сградата и други постройки в имението са използвани за най-различни нужди, а някои от тях са и разрушени. А през 1954г кралица Елизабет II издава постановление, първоначално първия етаж на голямата къща да се оправи и подреди, и да бъде отворен за обществеността. Неясно защо, но чак през 1989г е отворен и втория етаж за посещение.

Днес Осборн хаус е в списъка на културното наследство на Великобритания (English Heritage).

Понастоящем (мисля) отново се позволява достъп само до първия етаж. Но има какво да се види – богато украсена архитектура, прекрасни стаи (най-вече за забавление на разни кралски особи и тем подобни), обзаведени с красиви мебели от онази епоха, колекции от изящни искуства, на които са се радвали и наслаждавали кралицата на огромната Британска империя и принцът на сърцето й (и буквално), т.е. стилът и вижданията на обичаните от народа си Виктория и Албърт.

В нашите ковидни дни се допуска посещение на парка и градините, също и първия стаж, но за него с предварителна резервация, за да се избягва струпване на хора. Към момента продават билети за до 30 септември. За есента и зимата ще обяват допълнително кога ще пуснат билети. Понеделник и вторник са почивни дни, в останалите е отворено от 10-17ч.

Билет – 19 паунда. За студенти със студентски карти и възрастни над 65г – намаление 1-2 паунда, семейства с 2-3 деца също ползват някакво намаление. Понеже English Heritage е благотворителна организация може да ви предложат билет с дарение, който е 20,90 паунда. Ако не желаете да направите дарение, когато си купувате билета просто кажете "Without donation", никой няма да ви се разсърди 🙂

 

п.п. Още снимки няма да добавям, че не са ми под ръка.

  • Харесвам 9
  • Браво 1
Връзка към коментар
преди 12 часа, micobg каза:

Ще се включа аз тогава. 🙂 

От кой град е снимката?
 

P1010819.JPG

Много красиво! 

И най-интересното (за мен) е, че има надпис на кирилица. И ако това е така, изображениято под часовника в дясно ми прилича на нещо източноправославно.

 

 

Нещо из бившия Съветски съюз?

Не е много точно - това си беше половината свят. Толкова от мен

:biggrin:

Чакам с нетърпение края на загадката.

 

----

Да поясня:

До MaxМаrа според мен пише "Галерия"  или подобно

 

 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 35 минути , ven62 каза:

Много красиво! 

И най-интересното (за мен) е, че има надпис на кирилица. И ако това е така, изображениято под часовника в дясно ми прилича на нещо източноправославно.

 

 

Нещо из бившия Съветски съюз?

Не е много точно - това си беше половината свят. Толкова от мен

:biggrin:

Чакам с нетърпение края на загадката.

 

----

Да поясня:

До MaxМаrа според мен пише "Галерия"  или подобно

 

 

Това е една държавица, от бившия СССР, със странно име. Столицата и тя, означаваше нещо червено, ако правилно помня. Преди време, ровейки се из руските сайтове, ми попадна статия, имаше някакъв скандал с кмета им, тази същата сграда беше на снимката.Запомних я, защото ми се видя много красива и в първия момент, направих асоциация с Италия.

Но нито се сещам да държавата, нито, какво има в тази сграда - дали е музей, или държавна институция. И реката Волга беше намесена.

Много е хубава загадката.

 

  • Харесвам 2
  • Браво 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.