Прескочи до съдържание

Игра: Познай откъде е тази снимка


Препоръчани мнения

Още малко подсказки: 

 

Параклисът е построен през XI век върху руините на светилище, дължи името си на бенедиктински монах.

 

В историята, която ще ви разкажа са намесени следните герои:

 

- Карл-Емануил II Савойски (принц на Пиемонт, маркиз на Салуцо, граф на Аоста, Мориен, Асти и Ница, херцог на Немур и Гент, крал на Кипър и на Йерусалим)
- Луи XIV Велики - Кралят Слънце

Screenshot_20210613-215436_Gallery.jpg

Връзка към коментар
преди 44 минути , settler каза:

Още малко подсказки: 

 

Параклисът е построен през XI век върху руините на светилище, дължи името си на бенедиктински монах.

Ех, минал съм наблизо през последното си пътуване до Франция, без да подозирам за този полуостров - сега го отрих още с първото си търсене в google - 
става въпрос за параклиса Chapelle de Saint-Hospice в Saint-Jean-Cap-Ferrat, недалеч от Ница. Бронзовата статуя на Мадоната с младенеца е разположена до белгийско военно гробище от ПСВ.

За самият Св. Хоспиций, на когото е кръстен параклиса, попаднах на две верисии - едната е, че е убит от сарацини през 581-ва. Другата е доста по-романтична, и ще си позволя да я преразкажа накратко - Хоспиций е монах, който пристига на полуострова от Египет, и се отдава на покаяние - яде само сух хляб и фурми, а през повечето време доброволно седи окован във вериги. От египестки търговци се снабдява с непознати билки (!), които водят до видения (!!) - в едно от тях той прозира нашествие на лангобардите и навреме предупреждава околните да се скрият - когато лангобардите наистина се появяват и го заварват така, окован във вериги - решават, че е много опасен престъпник, един от тях дори вдига меч над главата си, но ръката му се вкочанява:) В последствие се занимава с правене на чудеса - изцелява глухо-неми, слепи и обсебени. След драматичната му смърт, по тогавашната мода взимат части от тялото му, и ги разнасят по различни църкви, една от които е катедралата в Ница. 

Но каква е връзката с Луи XIV и Карл-Емануил II? Последният развива пристанището на Ница, тогава част от Херцогство Савой... ще чакам историята с любопитство!

  • Браво 2
Връзка към коментар

@Янко Велков еха браво 👏

 

Преди 1 час, Янко Велков каза:

За самият Св. Хоспиций, на когото е кръстен параклиса, попаднах на две верисии - едната е, че е убит от сарацини през 581-ва. Другата е доста по-романтична, и ще си позволя да я преразкажа накратко - Хоспиций е монах, който пристига на полуострова от Египет, и се отдава на покаяние - яде само сух хляб и фурми, а през повечето време доброволно седи окован във вериги. От египестки търговци се снабдява с непознати билки (!), които водят до видения (!!) - в едно от тях той прозира нашествие на лангобардите и навреме предупреждава околните да се скрият - когато лангобардите наистина се появяват и го заварват така, окован във вериги - решават, че е много опасен престъпник, един от тях дори вдига меч над главата си, но ръката му се вкочанява:) В последствие се занимава с правене на чудеса - изцелява глухо-неми, слепи и обсебени. След драматичната му смърт, по тогавашната мода взимат части от тялото му, и ги разнасят по различни църкви, една от които е катедралата в Ница. 

Чудесно преразказа историята и легендата около Св. Хоспиций, чието име носи параклисът.

 

Само да добавя, че всичко започва още през 575 година, когато  въпросният бенедиктински монах заживява в изгнание на това място. Както спомена, легендата разказва, че когато ломбардите нахлуват на брега, както било предсказано от него, един от тях искал да убие монаха, но ръката му внезапно била парализирана. От уважение към него, нашествениците го оставили да живее. Приписват му се редица чудодейни изцеления.

 

Първото споменаване на параклиса Сейнт Хоспис, построен върху руините на светилище, датира от 1075 година. Поради стратегическото си местоположение векове по-късно, през 1615 г., е напълно възстановен, в центъра на древна крепост, построена от Карл-Емануил II, с идеята да предпазва от грабежи и опити на френски нашествия. Все пак фортът е разрушен а параклисът повреден през 1706 г. по заповед на Луи XIV Велики - Краля Слънце. Историята преплита косвено тези двама велики за времето си владетели, като единият го построява, а другият го разрушава.

 

Параклисът някога е бил важно място за поклонение. Вътре може да се видят картини на художника Луи Маршан де Ра, които проследяват живота и чудесата на Сейнт Хоспис.

 

Въпросната прилежаща бронзова статуя от първата снимка е единствена по рода си в района, датира от 1903 г. и е висока близо 12 метра, изобразява Дева, носеща Младенеца Исус, и е била предложена от търговец от Ница като изпълнение на обет. Тя е дело на италианския скулптор Транкильо Галбузиери.

 

Ето и линк с видео към параклиса, както и  района на Saint-Jean-Cap-Ferrat:

 

 

 

 

 

  • Харесвам 5
  • Браво 1
Връзка към коментар

За да не бавя играта - пускам следващата снимка:

921201_10153618436189405_176177039423514309_o.jpg.ea12b357aeaf29b552f04bfc1395d91e.jpg

Какъв ще да е този обелиск и къде се намира?

 

П.П.

Друга снимка имах на ум, но не ми е под ръка в момента, така че остава за следващият път:)

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
Преди 1 час, Янко Велков каза:

Какъв ще да е този обелиск и къде се намира?

При р. Парана -Трите граници (Trеs Fronteiras) - Аржентина, Бразилия, Парагвай -  в бразилската част.  

  • Харесвам 4
  • Браво 2
Връзка към коментар
Преди 1 час, Фил каза:

При р. Парана -Трите граници (Trеs Fronteiras) - Аржентина, Бразилия, Парагвай -  в бразилската част.  

Абсолютно вярно:) Прехвърлям топката 

Връзка към коментар
преди 24 минути , Фил каза:

За отличен търсим кое е градчето вляво на снимката. 

Аз се поразходих виртуално из крайбрежието на Мартиника и намерих не само градчето - Марин - но и точното място, от което е направена снимката: Point de vue du Morne Gommier🤓 Как живеехме преди гуугъл мапс - не знам😅

  • Харесвам 1
  • Браво 1
  • Смея се 3
Връзка към коментар
преди 5 часа, Янко Велков каза:

Аз се поразходих виртуално из крайбрежието на Мартиника и намерих не само градчето - Марин - но и точното място, от което е направена снимката: Point de vue du Morne Gommier🤓 Как живеехме преди гуугъл мапс - не знам😅

Пусни ти, ако искаш, онази която си я имаше на ум още предния път.  

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 3 часа, settler каза:

Пусни ти, ако искаш, онази която си я имаше на ум още предния път.

Ох, ами добре:) 

DSCF6783.JPG.b2d5b901bad3ca50380dae895b23ca1f.JPG

Ако се вгледате по-внимателно сигурно ще забележите, че показанията на двете часовникови кули се разминават. Дали е 6:30 или 5:05? Файлът пък твърди, че е направена на 13-ти септември 2012-та, в 4:42 следобяд. За мен най-объркващото в тази страна обаче беше новото им националното знаме, с което тогавашният президент беше решил да замени предишното при идването си на власт. Всеки път като го погледнех - нещо ме човъркаше отвътре (дори днес, макар да посвикнах - все още не мога да приема промяната напълно:).

И така - търси се кой е градът с объркани представи за времето (а от там и държавата с объркани представи за естетика - поне що се отнася до национални знамена!)?

 

  • Шок 1
  • Браво 1
Връзка към коментар
преди 1 час, Янко Велков каза:

И така - търси се кой е градът с объркани представи за времето

Някоя държава от руските републики? Или бъркам..... 

Връзка към коментар
преди 7 часа, Иван Попов каза:

Някоя държава от руските републики?

Топло, топло:) Следобеда ще пусна някой жокер ако няма познали. Но дори да не си бил там, можеш лесно да откриеш мястото, стига да знаеш как да търсиш ;0)

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
Дани Магелани
преди 2 часа, Янко Велков каза:

Топло, топло:) Следобеда ще пусна някой жокер ако няма познали. Но дори да не си бил там, можеш лесно да откриеш мястото, стига да знаеш как да търсиш ;0)

Грузия?

Не съм сигурна, но си мисля за Батуми.

  • Харесвам 3
  • Браво 1
Връзка към коментар

Поразрових се малко и откривам, че 2012-та Беларус са правили промени по знамето си. Но пък техният президент нито тогава е идвал на власт, нито пък си е отивал. 😅 А и тези хълмове за фон са много нетипични са скучно-равнинна страна като Беларус. 🤔

  • Харесвам 1
  • Браво 1
Връзка към коментар
преди 1 час, micobg каза:

Поразрових се малко и откривам, че 2012-та Беларус са правили промени по знамето си.

В техният случай става въпрос за промяна на съотношението на пропорциите - а аз визирах това:

1057616672_220px-Flag_of_Georgia_(19902004)_svg.png.0496db1f865331db430ac028baa9a8da.png , което през 2004-та се превръща в това: thumb.jpg.680d2453704b2aecddd4b5f9df16d133.jpg

По онова време първата ми асоциация с Грузия беше именно кафявото им знаме (това кафяво впрочем официално се води червено, но да не издребняваме) 

преди 2 часа, Дани Магелани каза:

Грузия?

Не съм сигурна, но си мисля за Батуми.

и да - точно това е! Идея нямам защо часовниковите кули показваха различно - едва сега ми направи впечатление докато качвам снимката:)

Така че - @Дани Магелани - ти си наред!

  • Харесвам 4
Връзка към коментар
Дани Магелани
преди 4 минути , Янко Велков каза:

В техният случай става въпрос за промяна на съотношението на пропорциите - а аз визирах това:

1057616672_220px-Flag_of_Georgia_(19902004)_svg.png.0496db1f865331db430ac028baa9a8da.png , което през 2004-та се превръща в това: thumb.jpg.680d2453704b2aecddd4b5f9df16d133.jpg

По онова време първата ми асоциация с Грузия беше именно кафявото им знаме (това кафяво впрочем официално се води червено, но да не издребняваме) 

и да - точно това е! Идея нямам защо часовниковите кули показваха различно - едва сега ми направи впечатление докато качвам снимката:)

Така че - @Дани Магелани - ти си наред!

Нека някой друг да пусне, че в момента не мога.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 21 часа, Дани Магелани каза:

Нека някой друг да пусне, че в момента не мога.

Тъй като никой не публикува, а на мен ми се играе - пускам следваща снимка😉

12657862_10153515427849405_1150695673895678582_o.jpg.9c456f9d3389a5174a129603cf0a4905.jpg

(не съм вкъщи и ги свалям от fb, така че моля да ме извините за лошото качество!)

 

Търси се кой е градът под облаците? Като силен жокер, за тези които са били там, но са спали в самолета (или са били на левия борд:), ще подскажа, че на централния площад си стои един симпатичен слон. Вие сте:)

  • Замислям се 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.