Прескочи до съдържание

Игра: Познай откъде е тази снимка


Препоръчани мнения

преди 4 минути , traveler каза:

За вулкана в далечината нищо не казваш.

А дали е вулкан? Или може би гигантска летяща чиния на въглища? База на ракетни войски по време на учения? Размазано петно на илюминатора...?

😄

  • Смея се 2
Връзка към коментар
преди 5 минути , settler каза:

Хаха, е с толкова подсказки прилича като да е Катания с нейния Palazzo degli Elefanti 

Ами да - не особено трудно, но следващият път ще вдигам нивото>:) Давай, ти си на ход(;

 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Давам следните жокери:

 

- Мостът е с дължина от близо 1 км, а по време на завършването си това е най-големият и съответно първият кабелно-стоманен конструиран такъв в страната

- Реката, над която се издига мостът, е най-дългата река в страната, като изворът й започва от над 3500 метра надморско равнище 

- Градът, чиято "стара" и "нова" част свързва мостът, има население от повече от два милиона души

 

Кривата, която се вижда е проектирана, за да намали наклона, но се оказала доста непродуктивна. Всъщност тя била дори "по-остра" и броят на произшествията бил изключително висок, въпреки че властите въвеждали все повече и повече ограничение на скоростта, докато то не стигнало незабележителните близо едва 15 км/ч. И така след около 20 години след откриването му те решават, че е крайно време широчината му да бъде увеличена, така че и радиусът на завой става достатъчен, за да намали произшествията и да увеличи скоростта на доста по-приемлива такава.

Връзка към коментар
преди 20 часа, settler каза:

Кой е този красив мост, в кой град се намира?

 

Screenshot_20210617-132942_Gallery.jpg

На пръв поглед непосилна задача - загледах се в снимката - сравнително малък висящ мост, дясно движение, модерни сгради в далечината и лошо време - които навяват мисли за Северна Америка, но спокойно може да е и някъде в Азия или дори Европа... реално почти навсякъде с умерен климат. Ниската резолюция на снимката говори, че може би е свалена от интернет, а необичайните пропорции - че е изрязана. Но пък image search-a не даде резултати, а и каква е логиката да се сваля снимка на произволен мост? Остава да е от личния архив на автора. Или  пък не?

Разгледах страните, в които е ходил settler, започвайки от най-вероятните кандидати - Канада, Тайван и т.н. В Канада имах много близко попадение - мостът Алекс Фрейзър във Ванкувър, с много сходна конструкция с две носещи колони, но не беше той.

Намерих списък на градовете по население - има 91 града с население между 2 и 3 милиона души. Порових се да намеря най-дългите реки в няколко държави и от къде извират, търсех и по безброй други начини, разглеждах списъци на висящи мостове - няма и няма.

Предавам се:(

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

@Янко Велков ,супер, харесва ми как си започнал да филтрираш възможни вероятности. 

 

Още едно уточнение да направя - реката извира от надморска височина поне 3500 метра, като мястото е в същата тази страна. Също така това е най-дългата река в страната. Градът е поне 2 милиона. С това би трябвало много опции и страни да отпаднат. 

 

Например Ванкувър отпада, защото официално е 675 хиляди. Много страни в Европа също отпадат, защото просто нямат толкова високи планини.

 

P.S да, снимката е от личния архив.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Аз също се предавам. Нещо не пасва. Предположението ми е за Ефрат. Извор на над 3500 м н.в., най-дълга река в  Турция, а също и в Сирия и Ирак. Но макар да тече в близост до няколко града в Турция с население малко над два милиона, не минава през никой от тях. 

Другото предположение ми беше По в Италия, тя извира над 3800 м н.в., но и тя не минава през Милано, а друг толкова голям град няма по течението й. А официално Милано е по-малък от два милиона, макар реално да е по-голям.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 2 часа, master_of_germs каза:

Аз също се предавам. Нещо не пасва. Предположението ми е за Ефрат. Извор на над 3500 м н.в., най-дълга река в  Турция, а също и в Сирия и Ирак. Но макар да тече в близост до няколко града в Турция с население малко над два милиона, не минава през никой от тях. 

Другото предположение ми беше По в Италия, тя извира над 3800 м н.в., но и тя не минава през Милано, а друг толкова голям град няма по течението й. А официално Милано е по-малък от два милиона, макар реално да е по-голям.

Да, не е Италия нито Турция, но и много други държави отпадат, само през този филтър. Освен това @Янко Велков правилно отбеляза и движение отдясно, така че още отпаднаха. Ако търсите просто по метода на изключване с планината лесно ще стигнете до няколко опции. От там взимате най-дългата река в страната и виждате кои големи градове пресича и от там имате града. Ще призная отговор за града, тъй като моста ще е малко трудно май. Но до града със сигурност се стига сравнително лесно дори само чрез филтрите. 

Връзка към коментар

Много се извинявам, подвел съм ви с грешна информация, че е най-дългата река. В случая става дума за река Тамсуй, която преминава през Тайпе, води началото си от 3529 метра в планината Пинтиан. За съжаление се обърках от резултата за най-дълга река в Google (прикачвам снимка), иначе тя беше единствената възможна опция, но не е най-дълга, по метода на изключване, тъй като с планини над 3500 метра оставаха, само:

 

Австрия, Испания, Италия, Русия, Франция, Швейцария, Малайзия, Тайван, Турция, Канада, Канарски острови

 

Заради лявото движение отпадаше: Малайзия, заради градовете по-малки от 2 милиона отпадаха: Австрия, Швейцария, Канарски острови, което ни оставяше със следните опции:

 

Испания, най-дългата река Тагус, но тя не преминава през Мадрид, единственият град в страната с население над 2 милиона, така че отпада  
Италия, най-дългата рекла По, но и тя не минава през Рим, единственият град в страната с население над 2 милиона, така че отпада 
Русия, най-дългата Река е Лена, но най-големият град, до който минава е Yakutsk, който има почти 300 хиляди души, така че отпада
Франция, води се Рейн, но дори и река Лоара, но не преминават отново през Париж, единственият град с население повече от 2 милиона, така че отпада
Турция, Ефрат, отпада защото не преминава нито през Истанбул, нито през Анкара
Канада, повечето големи реки като например имаме река Юкон, която има част и в Аляска, и река Колумбия но също от части в Канада, от части в щата Вашингтон и Орегон, река Маккензи е изцяло в Канада, но нито една от изброените реки не минава нито през Торонто, нито през Монреал 
 

Иначе мостът е Чонгянг(Chongyang), строежът на който започва през 1986, а е въведен в експлоатация през 1991, а през 2018 правят въпросното разширение, с което произшествията се свеждат до минимум. Той е съответно първият кабелно-стоманен конструиран композитен мост и е с двойна кула с две H-образни кули с височина 72 метра, с 9 симетрични кабела с двойна кабелна плоскост за задържане и поддържка на кабелите. Корпусът е направен от алуминиева сплав.

 

Още един път се извинявам на @Янко Велков и @master_of_germs и на всички останали, които са имали главоблъскане и съм подвел. Поне се надявам малко да сме си обогатили познанията по география, а аз обещавам да си направя по-добре проучванията другия път. 

 

Мостът е наистина много по-красив, отколкото изглежда на снимката, прилагам снимков материал от нета. 

 

Предлагам, който има снимка под ръка и иска, нека да постне. 

9076883626_6f9fb2c712_h.jpg

chongyang-bridge-taipei_2043201.jpg

20210618_213904.jpg

  • Харесвам 4
  • Браво 1
  • Смея се 1
Връзка към коментар
преди 1 минута , settler каза:

Много се извинявам, подвел съм ви с грешна информация, че е най-дългата река.

А бе ей, от два часа гледам картата на Тайван и се чудя къде ще да е тоя мост. :vinsent:😀:lol::cool:

  • Смея се 5
Връзка към коментар
преди 2 минути , Pantelej Putnik каза:

Китай? 

Мостът е Чонгянг(Chongyang) в Тайван, малко по-горе го постнах, извинявам се ако си се подвел по информацията за най-дълга река 🙂

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 44 минути , settler каза:

Много се извинявам, подвел съм ви с грешна информация

Ааах тиии!!! Гледах и картата на Тайван, ровех се малко, но не попаднах на нищо и продължих нататък. На няколко пъти вдигах ръце и после пак продължавах търсенето, станах мини-експерт по висящи мостове, най-високи планини, най-дълги реки и градове с население над 2 милиона. И съвсем честно - допусках възможна грешка при описанието или разминаване в статистиките и само заради това (и краят на скучните ми лекции) вдигнах ръце и се отказах 😅

  • Харесвам 4
  • Смея се 1
Връзка към коментар
преди 6 минути , Янко Велков каза:

Ааах тиии!!! Гледах и картата на Тайван, ровех се малко, но не попаднах на нищо и продължих нататък. На няколко пъти вдигах ръце и после пак продължавах търсенето, станах мини-експерт по висящи мостове, най-високи планини, най-дълги реки и градове с население над 2 милиона. И съвсем честно - допусках възможна грешка при описанието или разминаване в статистиките и само заради това (и краят на скучните ми лекции) вдигнах ръце и се отказах 😅

Ама виж сега друго си е вече да си експерт по няколко теми. Знае ли се, може да ти послужат някъде във важен момент 😅

 

И на теб да напиша, ако искаш и имаш някоя снимка под ръка, давай 😃

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
Връзка към коментар

Аз го открих моста и сам, но бях на кръчма с няколко магеланци и не писах. Само Турция, Италия и Тайван можеха да отговорят на условието най-дългата им река да извира на подобна надморска височина от собствената им територия (и малайско Борнео (в действителност няма извор над 3500 м н.в. но трябваше да проверя, защото можеше и да има), но там движението е ляво, нито има достатъчно големи градове. В Турция, между другото, има много повече градове с над два милиона... и Газиантеп, И Шанлъурфа са с малко над два милиона, а Ефрат минава между двата града, но все пак не минава през никой от тях.

 

За тайванските реки не знаех нищо. Но при толкова много планини над 3500 м беше логичен избор. Изненадах се и че има цели четири града с над два милиона жители. Съответно само през един от тях минаваше някоя от главните реки. А те дължините на реките в километри невинаги си отговарят по различните източници. 

 

Ако не беше зачекнал @settler темата за надморската височина, едва ли щях да тръгна да ровя - мостовете не са ми чак толкова интересни 🙂

 

  • Харесвам 2
  • Браво 3
Връзка към коментар
На 18.06.2021 г. в 23:47, master_of_germs каза:

Аз го открих моста и сам

@master_of_germs - твоя е честта да избереш следващата снимка според мен;)

  • Благодаря 1
Връзка към коментар

DSC00495.JPG.a1c8046ad36be4849e07aa28f0eb4927.JPG

 

С мъничко съобразителност, тази загадка не трябва да е трудна. Кой е водопадът и къде се намира?

Снимката е правена през късно лято, в сравнително маловоден сезон. 

Връзка към коментар

Малко ми заприлича на Кадемлийското, ама от не знам къде снимано, но знам, че не е то. А щом си казал маловоден сезон септември, явно е в България. И сега трябва да ровим в българските водопади. Да не е Видимско то? Всеки случай съм почти сигурна, че е в Стара планина. 

  • Харесвам 1
  • Замислям се 2
Връзка към коментар

Скалата скрива втори, по-малък пад, в обща каскада с първия.

Големият пад е трицифрен в метри. Общата височина на двата пада е повече от тази на Райското пръскало.

Не е снимано септември.

  • Замислям се 2
Връзка към коментар

Водопадът не е фантомен. В смисъл, не е като да е само след дъжд, както Врачанската скакля (никога не съм я виждал с вода, между другото). Врачанската скакля би могла да спори за първенството на най-висок водопад у нас, обаче пресъхва. За водопада на снимката няма никакъв спор, че е най-висок в съответната държава 🙂 Но да не се отвявам в детайли по водопадите, че това е съвсем друга тема...

🙂

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.