Прескочи до съдържание

Игра: Познай откъде е тази снимка


Препоръчани мнения

преди 23 минути , AlexandraKo каза:

Словения?

И щом е най-висок, ако е в Словения, ще да е Бока.И продължавам да си насосвам - някой от вас имаше пътепис за Бовец/Бока, И дето, не се стигало да водопада, Ами, отдалече се гледа:(

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 33 минути , master_of_germs каза:

 да не се отвявам в детайли по водопадите, че това е съвсем друга тема...

🙂

Това трябваше да е жокер за намиране на верния отговор...

Имах предвид най-вече 

тази тема 🙂

Както и по темите, които сме писали за Словения, за който за сети да ги прерови 🙂

 

@AlexandraKo е наред 🙂

 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Нека някой друг да пусне, моля!

Че съм на плажа, ем не се види, ем нетЯ е супер келяв и не качва снимки.

Но пък, мога да ви река, наздраве!

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 11 минути , master_of_germs каза:

Това трябваше да е жокер за намиране на верния отговор...

Имах предвид най-вече 

тази тема 🙂

То ясно, ама мен лично ме мързи да ровя, а и малко ми е като шмекеруване. Ако го помня от пътеписа е друго.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 6 часа, AlexandraKo каза:

Нека някой друг да пусне, моля!

Че съм на плажа, ем не се види, ем нетЯ е супер келяв и не качва снимки.

Но пък, мога да ви река, наздраве!

Отново ще използвам вакуума, че нещо не успявам по нормалния ред с познаване на снимка. 😄

 

P1020670.JPG

Къде е направена снимката?

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Това да не е част от един (не се сещам точно) архитектурно-исторически резерват в Татарстан?

 

п.п. Загложди ме и се ръчнах в Гугъл - да, така излезе 🙂 В Татарстан е, гр. Болгар. Преди време бях гледала едно предаване по Первый канал за този архитектурно-исторически комплекс.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 33 минути , iaia_mama каза:

Това да не е част от един (не се сещам точно) архитектурно-исторически резерват в Татарстан?

 

п.п. Загложди ме и се ръчнах в Гугъл - да, така излезе 🙂 В Татарстан е, гр. Болгар. Преди време бях гледала едно предаване по Первый канал за този архитектурно-исторически комплекс.

Да, Болгар - столицата на Волжка България.
За съжаление, от самия град практически нищо не е останало, но има голям исторически музей, един от етажите на който е посветен на Волжка България.
Също в близост има чисто нова огромна джамия, която привличаше даже повече хора. А и самата разходка до там е интересна, защото достъпът от Казан е с корабче по Волга.

@iaia_mama, ти си на ред! 

  • Харесвам 7
Връзка към коментар

 

ven62 дава верният отговор 🙂

 

Тези козлета са туристическа атракция в Познан. "Оригиналите" всъщност са на часовниковата кула на Кметството и се показват да удрят глави всеки ден в 12ч.

 

На 2 май 1536г огромен пожар унищожава много сгради, включително Кметството, Кралския замък и градския манастир.

Според легендата, 15 години по-късно градът е напълно възстановен от пожара, а за да е още по-красив и в крак с времето, поръчват на кулата на новото кметство да се монтира часовник. Когато всичко е готово, общинският съвет решава да направи празник за целия град, за да отпразнуват събитието. Трябвало да има много и дъъълги маси, отрупани с храна и пиене, песни и танци, свалки и т.н. - всичко, както си се полага.

Е, тогава все още не са били измислени диетите на Дюкан или проф. Байкова, примерно, разделното хранене, кето-мето диети и т.н. - хората яли каквото има и колкото има, а на празник пък – особено щом градоначалникът черпи, значи и "на корем".

И така, развъртели едни шишове с глигани, еленско, яребици и т.н. - разнесли се, ей!, едни чревоугодни аромати - мммм, лигите ти да потекат!

На баш-шефското огнище, обаче, се случил един младеж да върти шиша. Пък много любопитен и любознателен бил този млад Пиетрек, та докато връткал еленския бут, все поглеждал нагоре към часовника, около който вървели последните довършителни детайли. И понеже еленското по-бавничко се опичало, решил той да скокне догоре да хвърли едно очо отблизо. Върнал се след малко нашият млад готвач и що да види – еленският бут се катурнал в огнището и - на кино. Ошашавил се, зер на баш господаря на града пече вечерята, ми сега? Хукнал извън града – той тогава е бил, всъщност, сегашният стар град – "ню-ню" на фона на днешен Познан. Грабнал две козлета от нечие кротко пасящо стадо до портите на града – да замести пропадналия елен. Обаче тъпите козлетата му се изплъзнали от ръцете, че като хукнали по площада – а́ насам, а́ натам... па оп - през отворената врата на кметството и газ по стълбите нагоре! Чак при часовника се спрели, на корниза на кулата! А долу – народът се превива от смях, свирят с уста и пляскат с ръце. Това, Воеводата (щото, нали в Полша са на воеводства до ден днешен), кметът, разни важни гости дошли от незнамси къде – всички си умират от смях и купонясват. Е, помилвали и простили на Пиетрек, щом отървал елена заради любознание. Празникът се изпразнувал както си трябва, а на часовникаря кметът наредил после да изработи механизъм, с който всеки ден в 12 ч козлетата да се появяват над часовника, а един тръбач пък се качвал да свири на кулата, ей така, за по-шик. Така те се превърнали в символ на Познан.

 

Козлетата от снимката се намират в единия край на площад Колегиацки – в единия му край е Кметството, а в противоположния са те. Гърбовете им са наистина златисти, както забеляза ven62, защото малки и големи дечурлига се катерят по тях от векове, а сега най-вече, за да ги снимат, та са се поизтъркали 🙂

ven62 ти си наред, заповядай!

 

https://www.youtube.com/watch?v=ZjDFhOWc4qQ

  • Харесвам 4
  • Благодаря 1
  • Браво 1
Връзка към коментар
преди 23 минути , bad kid каза:

Амалфи, подробности не знам 🙂

Супер.

Правилен отговор само за 12 минути. 

Еми, с това знаме под профилната снимка какво да очаква човек.

Ей, всъщност, ти имаш ли право да участваш в загадки, свързани с Италия.:wink::biggrin:

 

Заповядай @bad kid, твой ред е.

 

  • Смея се 2
Връзка към коментар

La Fontana di Sant’Andrea  е една от забележителностите на Амалфи. В чест на св. Андрей, покровителя на Амалфи.

Фонтана е построен около 1760 г. Първоначално е бил разположен непосредствено преди стълбите на Duomo-то. По-късно е преместен на сегашното си място.

Основно реставриран/реновиран през 2018 г., вкл. и тръбите по които минава водата.

Счита се, че е направен от Gennaro Pagano, който в този момент е бил ангажиран и със строежа на църквата в Амалфи. Pagano бил неаполитанец и вероятно това е и една от причините изследователите да намират общи неща между този фонтан и фонтана в манастира San Gregorio Armeno в Неапол.

 

  • Харесвам 5
Връзка към коментар
  • 1 месец по-късно ...

Казан?

Доколкото видях в Уикипедия, чичкото е учил за няколко месеца там в университета, та може да е "наел квартира" в града. 

А иначе гледате в една посока с чичкото. 😜 

  • Замислям се 1
Връзка към коментар
преди 6 часа, Pantelej Putnik каза:

Казан?

Не. Много далече от Казан. В друга държава. Но когато чичкото се укривал в тая квартира, е било в същата държава. Да се обърне внимание, че паметникът е надписан с латински букви

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.