Прескочи до съдържание

Игра: Познай откъде е тази снимка


Препоръчани мнения

преди 7 часа, домосед каза:

В кой град @домосед гледа в светлото, но - отговорно, бъдеще заедно с някакъв чичко, наел квартира в квартала?

 

777148484_IMG_20210823_1104362.jpg.a21254648bd305019f101be9dbe4476d.jpg

 

 

@домоседНе сме познали загадката на @bad kid, с кръста.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 10 часа, iaia_mama каза:

Турку, Финландия?

@iaia_mama е на ред!

 

Паметникът на Ленин в Турку се намира на едно кьоше пред незабележителна жилищна кооперация (всички в Турку са такива) и има славата на най-нентрапчивия паметник на Ленин в историята

преди 9 часа, AlexandraKo каза:

домоседНе сме познали загадката на @bad kid, с кръста.

Загадките имат трайност три дни

  • Харесвам 6
Връзка към коментар
преди 15 часа, домосед каза:
На 23.08.2021 г. в 21:08, iaia_mama каза:

 

@iaia_mama е на ред!

 

За съжаление не разполагам с повечко време да ровична из много хилядите си снимки за нещо интересно, та затова моля, нека някой друг да пусне нова загадка.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Хайде, като съм ви емнал с паметници, ще продължа в серия. Да не ревнуват лелите, че пускам само чичковци.

 

Коя е бронзовата леля и в кой град се намира, ако е дадено, че:

1. Градът е нейното пристанище

2. Лелята има семейна връзка с бронзов чичо в София.

3. Още жокери се съдържат в темата  "В момента съм"

 

638371147_IMG_20210824_1736113.jpg.8b61edc53f4c243ea3624ca8fec5091e.jpg

 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 50 минути , Pantelej Putnik каза:

Това е вероятно в Швеция с този "stadshuset".

Във Фирандия имат град Vaasa с шведско мнозинство, живеещо там. Пред сто години съм била там служебно и беше тъмно, нямаше време за много обиколяне. Сега познавам на тъмно, без да проверявам в интернет. 

 

Връзка към коментар
Преди 1 час, zon каза:

Във Фирандия имат град Vaasa с шведско мнозинство, живеещо там. Пред сто години съм била там служебно и беше тъмно, нямаше време за много обиколяне. Сега познавам на тъмно, без да проверявам в интернет. 

 

Последните снимки на домосед бяха от Финландия. Много вероятно е тази метална леля да е руска и оттам семейната й връзка с някой от нашите бронзови руснаци (например този пред народното събрание на коня). Освен това Финландия е била дълго време руска, така че Финландия определено е логичен отговор. Търси се обаче коя е лелята и кой е града.  

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Оландските острови са териториално във Финландия с автономия и изцяло шведско население. "Нейното пристанище" е Мариехамн, а тя е императрица Мария Александровна, съпруга на бронзовия чичко на коня в София 🙂 

 

  • Харесвам 11
  • Браво 5
Връзка към коментар
преди 2 часа, master_of_germs каза:

"Нейното пристанище" е Мариехамн, а тя е императрица Мария Александровна

Това е пълният отговор. @master_of_germs   е на ход

 

980707151_IMG_20210824_1736114.jpg.fee174d9b94f1c0a70cf7df5a2e3813f.jpg

 

  • Харесвам 5
  • Благодаря 1
  • Браво 1
Връзка към коментар
преди 32 минути , master_of_germs каза:

Айде и тоя бронзов чичко и пристанището да ги познаете! 🙂 

DSC09963a.JPG.acf050fcc3335329f3fd3d5099ebe612.JPG

Сими?

Monument to the legendary Greek sponge diver Stathis Hatzis in the port of Symi Island, Greece

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 25 минути , Pantelej Putnik каза:

Сими?

 

Може да зададеш следваща загадка.

 

Статис Хадзис е най-легендарният от гмуркачите на остров Сими и за времето си (1913 г.) е записал официален световен рекорд за свободно гмуркане без екипировка на най-голяма дълбочина, 88 метра.

Напълно възможно е да се е гмуркал и по-дълбоко, но не го е правил за спорта, а за поминъка си, а той за целият остров си е ваденето на морски "гъби" от дъното на морето, които векове наред са били хит в медицината и козметиката. 

Рекордът е записан от италианците. Техният военен кораб "Кралица Маргарита" къса верига при опит за вдигане на котва близо до остров Карпатос. И викат най-добрия в занаята да се гмурне и да намери котвата, за да я измъкнат и да си я приберат. Което той и прави. Намира я на дълбочина 77 метра. След над трийсет поредни гмуркания до подобни дълбочини.

  • Харесвам 8
  • Благодаря 1
Връзка към коментар

Преположенията са ми, че църквата се намира в Пирги, на о.Хиос заради специфичните орнаменти,  които съм виждала там, но каква би била връзката на гръцка православна църква с Америка - не зная.

  • Харесвам 2
  • Браво 1
  • Замислям се 1
Връзка към коментар
преди 7 минути , Бръмбар каза:

Преположенията са ми, че църквата се намира в Пирги, на о.Хиос заради специфичните орнаменти,  които съм виждала там, но каква би била връзката на гръцка православна църква с Америка - не зная.

Такива орнаменти, има и по разни италиЕнски църквушки:)))))

Но съм склонна, да приема, че е у Гръцко, в Италия нийде не съм видяла блок, до такова творение:(((((

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 12 минути , Бръмбар каза:

Преположенията са ми, че църквата се намира в Пирги, на о.Хиос заради специфичните орнаменти,  които съм виждала там, но каква би била връзката на гръцка православна църква с Америка - не зная.

Абсолютно вярно, @Бръмбар! Браво! 🙂 

А иначе за тънката ПРЕДПОЛАГАЕМА връзка може да се прочете тук -  www.greektravel.com/greekislands/chios/columbus/index.html

С две думи - през вековете островът е бил за кратко и под властта на Генуа, та в района се смята, че Христофор Колумб е роден в Пирги на остров Хиос. Елементите на църквата аз лично не съм ги срещал другаде, но тези, които е виждала @AlexandraKo вероятно биха могли да произхождат отново от генуезци. Кой знае! 

Моля @Бръмбар да пусне следваща загадка! 🙂 

 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 3 минути , Alexander каза:

Тези са като македонците.. всичко е тяхно и велики хора са родени там според тях

Има нещо такова. 😆

В един филм имаше един гръцки дядо, който обясняваше, че всяка дума в света идва от гръцкия език. 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 54 минути , Pantelej Putnik каза:

Абсолютно вярно, @Бръмбар! Браво! 🙂 

А иначе за тънката ПРЕДПОЛАГАЕМА връзка може да се прочете тук -  www.greektravel.com/greekislands/chios/columbus/index.html

С две думи - през вековете островът е бил за кратко и под властта на Генуа, та в района се смята, че Христофор Колумб е роден в Пирги на остров Хиос. Елементите на църквата аз лично не съм ги срещал другаде, но тези, които е виждала @AlexandraKo вероятно биха могли да произхождат отново от генуезци. Кой знае! 

Моля @Бръмбар да пусне следваща загадка! 🙂 

 

А пък, горкичкият Колумб, до сега си мислех, че седи разкрачен и в смъртта си, между Севиля и Санто Доминго. А той-направо разпарчетосан по света:(((Щом и гърците имат претенции.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 4 минути , AlexandraKo каза:

А пък, горкичкият Колумб, до сега си мислех, че седи разкрачен и в смъртта си, между Севиля и Санто Доминго. А той-направо разпарчетосан по света:(((Щом и гърците имат претенции.

Цитирам:

"Разгадаването на стогодишната мистерия за това къде се намират костите на Христофор Колумб се придвижи още една крачка напред, пише сайтът на ВВС. Испански изследователи заявиха, че са получили позволение да отворят гроб, намиращ се в Доминиканската Република, в който се предполага, че се намират костите на великия мореплавател.
В последните две години екипът от учени изследва проби от костите от друг гроб в испанския град Севиля. Сега изследователите се надяват да установят кои точно са останките на Колумб посредством ДНК тест. Това е първият път, в който доминиканското правителство дава официално разрешение на учените да изследват останките в столицата Санто Доминго.
Екипът, включващ водещ испански съдебен генетик и двама учители, ще бъде допуснат да изследва 500-годишните кости първоначално само визуално. След това учените ще кажат на доминиканския кабинет дали останките са в достатъчно добро състояние за взимане на ДНК проба.
През юни 2003 година екипът извади две кутии с кости, за които се смята, че са на Колумб и сина му Ернандо, от гроб в севилска катедрала, за да ги подложи на ДНК тест. Пробите бяха сверени с тези от останки на роднини на Колумб, които са погребани в Севиля, но резултатите не бяха убедителни. Учените смятат, че костите в Санто Доминго могат да решат загадката, ако са в достатъчно добро състояние.
Когато Колумб умира през 1506 година, неговите останки е трябвало да бъдат погребани в Америка, каквото е било желанието му. По това време обаче, там не е имало църква с достатъчно висок ранг и той е бил погребан в испанския град Валядолид. В края на краищата, през 1537 година, останките му са изпратени в Санто Доминго. След това Испания е наредила те да бъдат изровени заради политическите бунтове на острова.
През 1877 година работници, копаещи в катедрала в Санто Доминго, намират кутия, съдържаща кости, на която е написано името Христофор Колумб. Сега тези останки са погребани в гробницата на Колумб в Доминиканската република и населението на острова твърди, че испанците най-вероятно са взели нечии други кости."

 

Нека науката да установи най-накрая, та да се спрат спекулациите, защото е срамота. 
 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 5 часа, Pantelej Putnik каза:

Има нещо такова. 😆

В един филм имаше един гръцки дядо, който обясняваше, че всяка дума в света идва от гръцкия език. 

Това беше култово. Даже на "кимоно" намери гръцки произход 😀

  • Харесвам 2
  • Смея се 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.