Прескочи до съдържание

Игра: Познай откъде е тази снимка


Препоръчани мнения

преди 22 часа, master_of_germs каза:

При мене старата любов (Полша) ръжда не хваща... 😉

 

...което пък е препратка, че...

"Загадка 1" (от Словакия) е замъкът при Стара Любовня 😉

 

 

П.П. А по повод предната ти загадка - не са много стадионите по света, където след изпълнение  в стил БЧБ ("брутален чобански боц") ходиш да си прибираш топката от съседна държава. 😄

 

@Kristian Desev, надянам се да ми простиш, че нарьшанам етикета и не изчаквам да потвърдиш верните отгонори и да ме поканиш да изпитвам със снимка...

Нямах си представа каква снимка да сложа...

Но ми е толкова любима тая гледка от първата ти снимка...

И точно тогава @Мирослав Василев взе че написа тоя пост...

 

И не мога да се стърпя, просто 😄

Познайте, откъде е тази снимка!

Screenshot_20220609-005059_Chrome.jpg.04869f6c91300765b1854d3ee25cd7a1.jpg

 

Жокер: 

Снимката вече е пускана в играта

 

Със закъснение да потвърдя, че отговорът е абсолютно верен 🙂.

Много харесвам Централна Европа - с прекрасните си забележителности, завладяващата история, красивата си природа, пъстрите сгради с невероятна архитектурна стойност, страхотната кафе култура с приятните кафенета и незабравимата атмосфера, Централна Европа няма как да не Ви очарова. Всичко това постоянно ме провокира да чета и да се интересувам от културата и историята на този района. 

Прехвърляме се в Североизточна Словакия, близо до границата с Полша 🙂. Stara Lubovna е малко градче с около 15 хиляди жители, намиращо се между Високите Татри и скритият диамант Бардейов, чийто исторически център е под егидата на ЮНЕСКО заради запазената си градска архитектура. Малкото градче е известно с невероятния си замък

stara-lubovna-castle-stara-lubovna-castle-slovakia-late-summer-sunset-168119479.jpg.e77ef7e0fc7b1a265d01c375aef8c4bc.jpg

Замъкът Lubovna се намира на около 710 метра надморска височина, като, както @master_of_germs е споменал, от него се откриват невероятни гледки към връх Rysy в Полските Татри. Замъкът е построен около 13-14-ти век, когато е бил в рамките на Унгарското кралство и районът е бил използван с цел търговия с близките народи. Замъкът е изследван за първи път през 1991-ва година и днес това е една от двете забележителности на старинното словашко градче. 

Замъкът Lubovna от птичи поглед

images.jpg.f1b20e66052fef330ac45720e99dada7.jpg

Другата забележителност на малкото градче, намираща се само на около 500 метра от замъка, е откритият етнографски музей, където може да видите традиционни къщички от различни части на Словакия. Такива музеи са много разпространени и характерни за Словакия, като други интересни музеи има и в Чичмани (Cicmany), Vlkolinec и Podbiel. Най-значимата сграда в този етнографски музей е дървената църква от Matysova, датираща от края на 19-ти век. Музеят е много приятно място за разходки и е прекрасен начин човек да се запознае по-подробно с живота в малките население места в Словакия. 

open-air-museum-stara-lubovna-slovakia-high-tatras-mountain-slovak-republic-architectural-theme-225285047.jpg.d3954f5bd647c7dc8048680314ae803b.jpg

Дървената църква

40.jpg.516c8e62384f39711e7713998d22a0c7.jpg

Интериор на типична словашка къща в провинцията. 

blob.jpg.633060324984112fc211c0fdec860840.jpg

Stara Lubovna е много приятно градче, което може да бъде включено в една по-дълга обиколка на Източна Словакия, включваща Високите Татри, Кежмарок, Левоча, Спишкият замък, Бардейов, дървената църква и Кошице, който според мен, е един от най-красивите градове в тази част на Европа. Може да се продължи и в посока Полша и по-точно Жежов, Тарнов, дървените църкви в Малополска, Закопане или Краков. 

Дървените църкви са невероятни творения на човека, типични за Централна Европа. Уникални са с това, че повечето от тях са строени без нито един пирон. Характерни са за Румъния (основно историческият регион Марамуреш), Украйна (днешна Закарпатска област с център Ужгород), Словакия (основно провинцията в източната част на страната между Липтовски Микулаш и Кошице), Полша (Подкарпатието и регион Малополска/Малополша на юг от Краков) , Швеция и Норвегия в Скандинавия. 

Един от най-изящните представители на този вид архитектура е църквата ,,Свети Филип и Свети Яков" в градчето Сенкова югоизточно от Краков. Тя е изключително мащабна, добре запазена и е в готически стил. Църквата е построена през 15-ти век от дърво от лиственица като средище на вярата. Църквата се оказва на фронтовата линия по време на Втората световна война и има нанесени сериозни щети както отвън, така и отвътре. За щастие църквата е възстановена по най-добрия възможен начин и олтарът от 17-ти век е запазен и до днес стои там. Обектът е в списъка на ЮНЕСКО и е една от най-популярните дървени църкви в Полша. 

Олтарът, датиращ от 17-ти век. 

sekowa-church-altar-unesco_m.jpg.1916f99d296d99d10dd285b0ce2da6a3.jpg

Църквата отвътре

sekowa-wooden-church-interior-unesco_m.jpg.93e6e2a9a87ef739b379a67d024dcebd.jpg

Църквата отвън 

129990m.jpg.bee1f285e7a28646fb527f3ee8322142.jpg

Може да комбинирате това прекрасно място с посещение на близките дървени църкви, средновековните центрове на Тарнов и Бохня, солната мина Величка и красивия Краков. Надявам се да съм успял да предам страстта си към Централна Европа с тези редове 😀

  • Харесвам 9
  • Браво 2
Връзка към коментар
преди 22 минути , Kristian Desev каза:

 

stara-lubovna-castle-stara-lubovna-castle-slovakia-late-summer-sunset-168119479.jpg.e77ef7e0fc7b1a265d01c375aef8c4bc.jpg

Замъкът Lubovna се намира на около 710 метра надморска височина, като, както @master_of_germs е споменал, от него се откриват невероятни гледки към връх Rysy в Полските Татри.

Само ще те поправя малко. Както писах и в следващата си загадка, Rysy (на словашки се чете Риси, а на полски произношението е по-скоро Ръйсъй) не се вижда от Любовня, а остава скрит зад по-високите от него Ломницки щит и Лядови щит (които са изцяло на словашка територия). Вляво от тях на снимката ти се вижда и малко от Герлаховски щит - първенецът на Високите Татри и на цялата Карпатска планинска система. Още по-вляво на снимката от Любовня в планината доминира по-нисичкия, но изключително панорамен Славковски щит. 🙂 

 

Не е лесно да се добави нещо към твоите описания за района, но ще опитам, Колкото и да са хубави градчетата и замъците на Словакия, все пак природните красоти са тези, заради което наистина си струва да се посети страната. Та в тоя район няма да се спра да рекламирам ждрелата и водопадите в националния парк "Словенски рай" в Ниските Татри. Някои от маршрутите са съвсем лесно достъпни от Левоча и от Попрад. 🙂 

  • Харесвам 3
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 17 часа, Фил каза:

Добре, нещо като за теб, ето ... Lindt  

Въпреки, че тук не е поставен въпрос, тоест - няма загадка, то нека се пробвам поне да открия кой е града. 

Берлин?

Връзка към коментар

Тъй като @Фил @Фил не подсказва, ще се опитам аз да го направя:

Едно търсене на красиви магазини на Lindt Lindt в Google Google дава отговора на загадката.

:wink:

 

---

Аз съм бил в един друг магазин на Lindt - до фабриката им в Аахен. 

Далеч по-грозен, но и много по-голям. Имаше толкова много шоколад, а и някакво значително намаление, че спомените ми са само как влязох, но не и как и с какво съм излязъл. 

  • Смея се 6
Връзка към коментар
преди 2 часа, Pantelej Putnik каза:

Въпреки, че тук не е поставен въпрос, тоест - няма загадка, то нека се пробвам поне да открия кой е града. 

Берлин?

Гръдът не Берлин, но държавата е същата! :yes:

 

преди 2 часа, ven62 каза:

Тъй като @Фил @Фил не подсказва, ще се опитам аз да го направя:

Едно търсене на красиви магазини на Lindt Lindt в Google Google дава отговора на загадката.

:wink:

Ха ха, добре добре, браво браво, хареса ми подсказката ти! :grin: :good: 
Апропо, бил ли са на концерт на Дюран Дюран? :wink:

  • Смея се 3
Връзка към коментар
преди 49 минути , Pantelej Putnik каза:

Баден Баден?

Позна позна! :smile3: 
Пускай следващата загадка. Или всъщност се разберете с @ven62 кой има повече мерак да пусне, понеже явно  той отгатна къде е мястото. 

Иначе аз много харесвам Баден-Баден, понеже като отида там, веднага ми разпъват червен килим по главната :grin: :
20180919_101229.jpg.cdb75edadd2bfcb5b1cdb572034aaf5a.jpg

И пускат фонтаните:
20180919_100348_1.jpg.5832a4ae45b29cc29b83ed256b4fd266.jpg

  • Харесвам 5
  • Смея се 1
Връзка към коментар
преди 1 минута , ven62 каза:

Моля някой да пусне, тъй като ще пътувам този уикенд и няма да съм наличен за "тооопло, топло, топло"/"студено, студено,..."

 

мислиш ли, че ще откара чак до утре без никой да познае? 😀

  • Смея се 4
Връзка към коментар
В момента, neuromancer каза:

мислиш ли, че ще откара чак до утре без никой да познае? 😀

Сега тръгвам т.е. след около 1-2 часа.

Ти нямаш ли си друга работа (напр.: трансфер на whasapp history), та се опитваш да ми влияш на самочуствието.:wink:

Връзка към коментар

Скучновата архитектура, морска птица... 

 

Но онази шанца за ски-скокове просто няма как да бъде сбъркана  🙂 

 

Преди две години и две седмици се предполагаше с един мини-круиз в този град да се случи най-мащабната магеланска инвазия, откак съществува форумът...

Щеше, ама... 😕 

 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 7 минути , master_of_germs каза:

Скучновата архитектура, морска птица... 

 

Но онази шанца за ски-скокове просто няма как да бъде сбъркана  🙂 

 

Преди две години и две седмици се предполагаше с един мини-круиз в този град да се случи най-мащабната магеланска инвазия, откак съществува форумът...

Щеше, ама... 😕 

 

Даа, знаех си, че е лесна загадка за магеланци 🙂

Спомням си неосъществения круиз.

Шанцата е голям жокер 😬. И все пак, за да затворим загадката- откъде съм снимала? 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.