Прескочи до съдържание

Игра: Познай откъде е тази снимка


Препоръчани мнения

На 19.08.2022 г. в 5:47, Венелин каза:

Знам, че звучи банално, но... Катедралата във Флоренция? 
 

На 19.08.2022 г. в 7:46, Marusinka каза:

Коя от всичките? 😂

 

По принцип катедралата в едни град (или ако трябва да сме съвсем точни - в една епархия) е само една - това е църквата, в която се помещава катедрата (седалището) на епископа. 
По изключение може и да са две, както е например в София, където "Св. Александър Невски" е катедрала, понеже е седалище на Патриарха, който освен това е и софийски митрополит,  така че и  "Св. Неделя"  е катедрала - седалище на софийската митрополия.

  • Харесвам 9
Връзка към коментар
преди 18 минути , Фил каза:

 

По принцип катедралата в едни град (или ако трябва да сме съвсем точни - в една епархия) е само една - това е църквата където се помещава катедрата (седалището) на епископа. 
По изключение може и да са две, както е например в София, където "Св. Александър Невски" е катедрала, понеже е седалище на Патриарха, който освен това е и софийски митрополит,  така че и  "Св. Неделя"  е катедрала - седалище на софийската митрополия.

Това не го знаех. Значи Венелин е имал предвид златните порти? А как се казват безбройните религиозни храмове в Рим или Париж тогава? Църкви ли просто?

Връзка към коментар

Е, не е така 🙂

Всички са църкви, но някои от тях са, например, и базилики. И макар катедралата технически да е с по-висок статут от базиликата, то статутът на базиликата е вечен, докато на катедралата е временен, докато въпросната църква е седалище на архиепископа.

Аз лично направо пощръклявам, когато някой спомене за "катедралата" св. Петър в Рим 😉

 

А златните "райски двери" във Флоренция не са на катедралата, а на баптистерия 🙂

 

  • Харесвам 5
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
Преди 1 час, master_of_germs каза:

Е, не е така 🙂

Всички са църкви, но някои от тях са, например, и базилики. И макар катедралата технически да е с по-висок статут от базиликата, то статутът на базиликата е вечен, докато на катедралата е временен, докато въпросната църква е седалище на архиепископа.

Аз лично направо пощръклявам, когато някой спомене за "катедралата" св. Петър в Рим 😉

 

А златните "райски двери" във Флоренция не са на катедралата, а на баптистерия 🙂

 

Сигурно тогава мъжът ми като ти каже, че много му е харесала “базуката” св. Петър (щото не знам защо не може да каже базилика) ще изригнеш 😂😂😂

 

P.S. За него базилика/базука били като пътейто/потато и тъмейто/томато

  • Смея се 4
Връзка към коментар

Докато се наглася да пусна загадка са се появили няколко полезни мнения за видовете църкви.

Почти по темата:

Винаги съм се чудел как е възникнало това „Вселенския патриарх“. Чак Вселенски. Но скоро разбрах, че и католическата църква не е по-назад. Даже, може да се каже, че е първа, защото думата „католически“ по произход е гръцка и значело „вселенски“.

 

Сега да направим плавен преход към нашата си тема.

От последната загадка – „църква в Гърция“ взимаме думата „Гърция“ от там - една от най-естествените асоциации – „Плаж“ и готово.

Ето новата загадка – плаж:

 

1.jpg.351abae88395627bdde8f98438407eeb.jpg

 

Този плаж би могъл да е култов за група хора. Само няколко такива са по света.

На пръв поглед степента на неопределеност е доста висока. Но, сигурен съм, за вас не е така.

Обзаложил съм се с колеги, че до два часа ще познаете плажа. Давайте, че сумата т.е. водката не е малко.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 8 минути , ven62 каза:

Обзаложил съм се с колеги, че до два часа ще познаете плажа. Давайте, че сумата т.е. водката не е малко.

Нямам идея къде е плажа, обаче ме кефи какъв авантаджийски начин намери да пълниш басейна. 😜

  • Смея се 9
Връзка към коментар
преди 6 минути , Pantelej Putnik каза:

Близо ли е до Вурвуро на Ситония?

Не

преди 4 минути , Kristian Desev каза:

Плажът Bayahibe, Доминиканската република? 

Не.

"Този плаж би могъл да е култов за група хора. Само няколко такива са по света."

Какво култуво може да има точно в плажът Bayahibe. 

преди 2 минути , DaBo каза:

Тази разстителност не е типична за Карибския басейн. Вен май даде подсказка, че е в Гърция.

Хмм

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Още един плаж в "абсолютната монархия на @ven62, където "кракът Матеев" никога няма да стъпи". 

Какво по-култово от това може да има за нас, кибиците в темата?!? 

😉 😮

 

  • Смея се 5
Връзка към коментар

С мъка на сърцето подсказвам.

Не за друго, но с една от тези снимки мислех да елиминирам поредното врабче на @lindt / @Gentleman Basta в предстоящата кампания.

 

2.jpg.c8e5a07b9e7284577bfc14c4ef5cf1c8.jpg

 

3.jpg.9e4f35856b114c8da8ee476b1e644a74.jpg

 

И се извинявам за кривия хоризонт, но да се ходи по тези остри скали не беше лесно. А и за да стигна дотук проходих цели 3-4 км.

 

 

  • Харесвам 5
  • Смея се 1
Връзка към коментар
преди 3 часа, ven62 каза:

Обзаложил съм се с колеги, че до два часа ще познаете плажа. Давайте, че сумата т.е. водката не е малко.
 

преди 3 часа, iMari каза:

Нямам идея къде е плажа, обаче ме кефи какъв авантаджийски начин намери да пълниш басейна. 😜

 

Затова ще изчакаме да минат два часа, че да не може така лесно да се измъкне с пълненето на басейна.  :biggrin:

 

преди 3 часа, ven62 каза:

 

1.jpg.351abae88395627bdde8f98438407eeb.jpgТози плаж би могъл да е култов за група хора. 


Освен да е Магеланския плаж до Пъпешите :wink:

  • Харесвам 2
  • Браво 1
Връзка към коментар
преди 1 час, ven62 каза:

И се извинявам за кривия хоризонт, но да се ходи по тези остри скали не беше лесно. А и за да стигна дотук проходих цели 3-4 км.

Нямаш грижа, хоризонти изправяме секакви, даже доминикански :grin: , срещу един басе..., добре де - да не е басейн, нека да е буре ... и не с водка (че ми е безвкусна), а с ром! :biggrin:


_000a74.jpg.5f84c8cb6bc59e79818b920e7adb98ce.jpg

  • Харесвам 3
  • Браво 1
  • Смея се 5
Връзка към коментар
преди 30 минути , Фил каза:

 

Затова ще изчакаме да минат два часа, че да не може така лесно да се измъкне с пълненето на басейна.  :biggrin:

 


Освен да е Магеланския плаж до Пъпешите :grin:

Ей, хитрец.:smile:

Това с Пъпешите (Los Melones) едвам го разбрах. Реално това си е селцето Bayahibe.

 

Да, плажа Playa Magallanes.

Май има още един с такова име в Мексико.

Естественото басейнче с форма на сърце е Corazón de Bayahibe. На стотина метра е от плажа.

Жена ми остана очарована като и го подарих под формата на whatsapp msg.

 

Ако бях сложил тази снимка вероятно щяхте по-бързо да ме разкомпирирате.

4.jpg.291f6b676ede5a96b4a0487a3a95995b.jpg

 

@Kristian Desev , ти беше много близо. Съжалявам, но си има съвсем друг плаж, който се казва  Playa Bayahibe (Bayahibe beach)

Интересно ми е как стигна до това предположение?

 

 

@Фил, заповядай, ти си наред.

За рома. Чакате по баровете на хотел Catalonia Bayahíbe. :wink:

:smile:

 

 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 11 минути , ven62 каза:

Интересно ми е как стигна до това предположение?

Четох дневника ти за Доминикана (много ми хареса) и се поинтересувах от плажовете в района 🙂. За този плаж сега научавам. 

  • Харесвам 2
  • Благодаря 1
Връзка към коментар
преди 1 минута , Kristian Desev каза:

Четох дневника ти за Доминикана (много ми хареса) и се поинтересувах от плажовете в района 🙂. За този плаж сега научавам. 

От плажовете или от пурите.

 

Вни-ма-вай! :wink:

  • Смея се 3
Връзка към коментар

От хотела до този плаж наистина се ходи около 3-4 км.

По-интересното беше, че половината път е през една горичка.

Та вървя си аз, съвсем сам, Излизам от населеното място. Последните къщи бяха някакви строежи. Строителите, нещо средно между Бен Джонсън и Дерек Чисора. Мисля си за тях и че е ярък слънчев ден, а не нощ. Навлизам в горичката и чувам разни шумове, отстрани в храсталаците. Сам, нито напред, нито отзад има някой.  Ускорявам крачката, но шумовете вървят успоредно с мен. Не изостават.

Викам си, край. Тия големи, черни мъже ... първо ще ме ...., после убият.

Почти се затичвам. Не, шумът не спира.

Е, добре. Решавам да се изправя директно срещу опасността. Спирам рязко и правя няколко крачки в храсталака. И тогава десетки раци се втурват да бягат от мен.

Ей тези раци:

 

5.jpg.0b21f067621179e4ade645c4ad8ce3e0.jpg

 

Големината им е 10-12 см. ама какъв шум вдигат...

В тази горичка вероятно имаше десетки хиляди такива раци. И тогава се сетих за @ivooo и неговите кубински раци.

  • Харесвам 5
  • Смея се 4
Връзка към коментар
преди 9 минути , ven62 каза:

 

Е, добре. Решавам да се изправя директно срещу опасността. Спирам рязко и правя няколко крачки в храсталака. И тогава десетки раци се втурват да бягат от мен.

Ей тези раци:

 

5.jpg.0b21f067621179e4ade645c4ad8ce3e0.jpg

 

Големината им е 10-12 см. ама какъв шум вдигат...

В тази горичка вероятно имаше десетки хиляди такива раци. И тогава се сетих за @ivooo и неговите кубински раци.

С последната снимка директно си осигури гласовете на @Lindt и @Gentleman Basta за календарите.  😉

И завистта на @Mistress of Germs която е решила да е на морска безгръбначна диета от доста време... 😉

Аз само мога да констатирам:

"Хубаво месце има по тия животинки,но създава твърде много мъчнотии, докато се докопаш до него!" 😄

 

  • Смея се 7
Връзка към коментар
преди 32 минути , ven62 каза:

И тогава десетки раци се втурват да бягат от мен.

Ей тези раци:

Аха да пусна за следваща загадка тази снимка: 
20181211_163548.jpg.c1abd3a96e4398055d39cfabd8fdacf3.jpg

с въпрос "къде се разхожда това раче?"  .... , но ще е нещо друго, все пак :grin:
(много са бързи и трудно се хващат на фокус :unsure: )

  • Шок 1
  • Смея се 6
  • Замислям се 1
Връзка към коментар
преди 22 минути , master_of_germs каза:

С последната снимка директно си осигури гласовете на @Lindt и @Gentleman Basta за календарите.  😉

И завистта на @Mistress of Germs която е решила да е на морска безгръбначна диета от доста време... 😉

Аз само мога да констатирам:

"Хубаво месце има по тия животинки,но създава твърде много мъчнотии, докато се докопаш до него!" 😄

 

Вен е като онези политици, които са гневни противници на хомосексуализма, а накрая ги хващат да слизат по улука.

 

Come out of the closet, @ven62! Признай си, че обичаш животните и техните снимки (в календара)!

  • Смея се 7
Връзка към коментар

Ей затова не влизам в тая тема, нищо не разбирам от страничния разговор, не само от подсказките в картинките :shok:

Ама да си поспамя с моите галапагоски рачета:  

 

_4251062.jpg.510eff15e630b64e63c819cdbd2f1c5b.jpg

 

_4251021.jpg.de94ab206cc356db316aa36d3dd7c1d0.jpg

 

_5061254.jpg.72270e7057ea9b68172f6d6acdd92d07.jpg

  • Харесвам 9
  • Браво 3
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   4 магеланци

    • Ledda
    • Kristian Desev
    • Дани Магелани
    • Венелин
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.