Прескочи до съдържание

Игра: Познай откъде е тази снимка


Препоръчани мнения

преди 21 минути , iaia_mama каза:

Давам  🙂

Какво е това и къде се намира?

 

20221006_142110.jpg

Матмата, Тунис, където е сниман Star Wars 🙂. Намира се в пустинята. Доколкото знам, това са подземни домове, където хората живеят. 

  • Харесвам 2
  • Браво 1
Връзка към коментар
преди 34 минути , Kristian Desev каза:

Матмата, Тунис, където е сниман Star Wars 🙂. Намира се в пустинята. Доколкото знам, това са подземни домове, където хората живеят. 

И точно да се зарадвам, че това го знам...и Крис ме изпреварил 🙂 Точно там е, в Тунис, но не е в пустинята. По-скоро мисля, че е в началото на пустинята. В тези къщи живеят бербери.  За съществуването на Матмата се разбрало през 1967 г.

 

DSC_0243-2.jpg

 

DSC_0244-2.jpg

 

DSC_0266-2.jpg

  • Харесвам 8
  • Благодаря 1
  • Браво 3
Връзка към коментар

Kristian Desev , Eva eva   

да, това е "триглодит" - берберска къща край главния път между градовете Матмата и Дуз в Тунис.  Eva eva  очевидно е била точно там, съдейки от снимките й. И двамата сте дали верен отговор, но Крис е малко по-бърз, така че би трябвало той да пусне следващата загадка.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
преди 31 минути , Роми каза:

Мисля че беше в Грац

Точно така! Кулата си има брат-близнак в сръбския Нови Сад, а от хълма Schlossberg се открива прекрасна гледка към града: 

IMG_20220723_122526366.jpg.ec05cee89db658de8d6c83efa4f68091.jpg

@Роми, твой ред е да пуснеш загадка 🙂.

  • Харесвам 5
Връзка към коментар

Ами да се пробвам отново. Обикновено отнема много кратко време да се отговори на миите въпроси.

В кой град се намира тази сграда и какво е било първоначалното и предназначение.

 

20220220_200330.jpg

  • Харесвам 6
Връзка към коментар
преди 31 минути , Роми каза:

Ами да се пробвам отново. Обикновено отнема много кратко време да се отговори на миите въпроси.

В кой град се намира тази сграда и какво е било първоначалното и предназначение.

 

20220220_200330.jpg

Хмм... тaзи красавица в стил Арт Нуво, ако има човек късмет и време да я разгледа и отвътре, после известно време нищо не може да го впечатли 🙂
Ама, я и още някой да се включи в отбора - сигурна съм, че и друг ще я познае, затова засега ще си затрая 🙂

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Щом е в Каталуния, щеше да е прекалено лесно да е някоя от барселонските къщи, а и не разпознавам ни една от тях в загадката, та ще е на някое друго градче. Така си разсъждавам напосоки. 🙂

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

След като @Роми така невербално потвърждаваше моите предположения 🙂, търсене по няколко ключови думи в гугъл ме изведе до Casa Navàs в Реус, Каталония. Доколкото попрочетох набързо, архитектът получава картбланш от търговци на текстил да построи модернистична сграда с магазин на първия етаж. Интериорът е интересен. Не съм била в Реус, може би ми е време? 🙂

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 3 часа, Argentique каза:

След като @Роми така невербално потвърждаваше моите предположения 🙂, търсене по няколко ключови думи в гугъл ме изведе до Casa Navàs в Реус, Каталония. Доколкото попрочетох набързо, архитектът получава картбланш от търговци на текстил да построи модернистична сграда с магазин на първия етаж. Интериорът е интересен. Не съм била в Реус, може би ми е време? 🙂

Браво! Наистина си заслужава. Градът е много приятен, много близо до Тарагона и до морето. Горищо препоръчвам да се посети Каза Навас. То си е музей, не може да се снима в най-красивите места, но нас ни бяха поканили на частно събитие на терасата - само по питие , но беше прекрасно. 

Много приятно изживяване е Музея на вермута. това си е ресторант, но много тематично насочен към местния вермут. Не обичам вермут, но там ми хареса и белия и червения.

Твой ред е @Argentique!

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Къде се намира този, хм, обект и какво символизира? 🙂
(искаше ми се да изпляскам някой църковен интериор за @master_of_germs, но засега ще му дам почивка. 😂)

 

XXXX01.jpg.73595d27a80effc0cfd96d6408668a0f.jpg

  • Харесвам 2
  • Браво 2
Връзка към коментар
преди 56 минути , Argentique каза:

Къде се намира този, хм, обект и какво символизира? 🙂
(искаше ми се да изпляскам някой църковен интериор за @master_of_germs, но засега ще му дам почивка. 😂)

 

XXXX01.jpg.73595d27a80effc0cfd96d6408668a0f.jpg

Ми, не мо'м да траем, още повече защото е интересно  🙂
Значи, т
ова е в Blindengarten - част от парка Райнауе в Бон, която е оформена по-специално за незрящи посетители.  А слона и суетящите се около него фигурки онагледяват една стара индийска притча. Това е една поучителна история за един слон и група слепци. Те не го виждат и не знаят какво представлява. Всеки един от тях опипва някоя част от него (ухо, бивник, хобот, хълбок и т.н.) и след това го описва, без да знае всъщност как изглежда като цяло, т.е. въз основа само на ограничения си опит. Затова и описанията им се различават. Съответно всеки започва да смята, че другият не казва истината и даже лъже. Та, изводът от притчата е, че хората имат склонност да смятат, че истината е такава, каквато я усещат от своя ограничен и субективен опит, като пренебрегват и дори отхвърлят и не приемат ограничения и субективен опит на другите, който обаче е също толкова верен и истински.

  • Харесвам 7
  • Браво 7
Връзка към коментар

Правилен отговор, @iaia_mama! Паркът е чудесно място, а японската градина и градината за незрящите ме изненадаха повече от приятно още първия път и продължавам да се връщам там с удоволствие.

Карта на въпросната градина – има рози, зелена тревичка, Рейн е наблизо, идилия.

 

20220610_173838.jpg.9c65893194f55d812f8e43ae300e2cf4.jpg

 

Символиката на Притчата за слона може да се представи от безброй гледни точки.  🙂 Още една от тях е, че слонът е Животът, а ние се реем насам-натам в пространството в опит да докоснем повече негови части и да сглобим цялостната картина. Пишещите тук сме активни в търсенията си. Лично аз всеки път се връщам все по-богата и открила нови, често изненадващи страни в себе си. Този безкраен процес на откривателство на собствената си личност е безумно интересен и е невъзможно да ме пресити (това в отговор на една тема от миналата седмица). 🙂
@iaia_mama, твой ред е за загадка!

 

 

П.П. За добавка, ако не ви стига личният опит в опознаването на слона, винаги четете приложеното към него ръководство за употреба. 😉

 

44879706_10156843523072148_8374631368964964352_n.jpg.ac306d716de1251c8f84947fb07b9adb.jpg

  • Харесвам 7
  • Смея се 2
Връзка към коментар
преди 16 минути , Argentique каза:

@iaia_mama, твой ред е за загадка!

Хммм... нямам време сега, затова нека някой друг, който иска, за да не спира играта, да пусне нова загадка. Благодаря  🙂

Връзка към коментар
Преди 1 час, Zaro каза:

Айдее

 

20221010_110815.jpg.42d026737793a4051329c8818d54be89.jpg

Заро, какво питаш - какво е това или къде се намира? Или друго?


Според мен това махало на Фуко  /и "герой" на Умберто Еко 😉/ се подвизава в една църква в Болоня.

 

  • Харесвам 2
  • Браво 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.