Прескочи до съдържание

Игра: Познай откъде е тази снимка


Препоръчани мнения

преди 1 минута , iaia_mama каза:

Заро, какво питаш - какво е това или къде се намира? Или друго?


Според мен това махало на Фуко  /и "герой" на Умберто Еко 😉/ се подвизава в една църква в Болоня.

 

Обикновено питаме какво и къде. Иначе мислех да питам и за времето, ама не ми остана време.

 

Махалото е в Сан Петронио в Болоня.

  • Харесвам 3
  • Браво 1
Връзка към коментар
преди 3 часа, Zaro каза:

Обикновено питаме какво и къде. Иначе мислех да питам и за времето, ама не ми остана време.

 

Махалото е в Сан Петронио в Болоня.

А защо в Болоня.:wink:

 

---

@Zaro, сетих се за онзи виц за атомните бомби над Хирошима и Нагазаки и клетия студент:

"Поименно колега, поименно."

...

Та сега и ти;

 

По-подробно колега, по-подробно. Защо в Болоня?

Връзка към коментар
преди 1 час, ven62 каза:

Махалото, разбира се.

Фуко (Леон) стъпвал ли е изобщо в Болоня?!

:wink:

Фуко не, но може би най-силните години на Умберто Еко преминават в Болоня.

 

Ето тук пише защо:

https://www.italymagazine.com/italy/emilia-romagna/umberto-eco-set-foucault-s-pendulum-motion

  • Харесвам 4
  • Браво 1
Връзка към коментар

Така, ясно е, че това на снимката е махалото на Фуко и се намира в базиликата Сан Петронио в Болоня.  Заро даде един линк да си чете, който има желание, но аз пък искам да разкажа версията, която аз знам, и която маалко се различава от написаното там.

И така, тая "джаджа" от снимката в църквата Сан Петронио е дело на един обикновен гражданин на Болоня, някой си Джорджо Зучели, който просто осъществил мечтата си да направи махалото на Фуко. Успял да получи разрешение от градските старейшини и църковните власти, и го позиционирал в параклиса Сан Микеле, който е много близо до Слънчевия часовник - също една от забележителностите на базиликата Сан Петронио в Болоня. Сеньор Зучели искал да го направи подобно на махалото на Фуко в Пантеона в Париж. И го пуснали в действие на 17 септември 2005г.
Обаче по повод празненствата в чест на италианския астроном Джовани Касини, който е работил в университета в Болоня почти 20 години (1648-1669г), едновременно и независимо от Зучели, от университета правят свое махало на Фуко, което пък поставят пред входа на Сан Петронио и го пускат в действие в началото на октомври същата година. Именно на неговото откриване присъстват Умберто Еко, кметът на Болоня и ректорът на университета. Но това махало действа само няколко дни и го махат. А махалото на Зучели е за постоянно и само свещениците от Сан Петронио могат да го спрат и демонтират.
 

п.п. Ако някой не знае (щото не е задължително) какво представлява махалото на Фуко, с две думи: това е инструмент, изобретен от френския физик Фуко през 1851 г, за да демонстрира въртеливото движение на Земята.

п.п.2 Късно стана, доспива ми се вече, не ми се ровичка из хилядите снимки дето съм ги наснимала насам-натам, затова, моля, нека някой друг желаещ да спретне една хубава загадка 🙂

  • Харесвам 5
  • Браво 1
Връзка към коментар
преди 5 часа, Zaro каза:

Фуко не, но може би най-силните години на Умберто Еко преминават в Болоня.

 

Ето тук пише защо:

https://www.italymagazine.com/italy/emilia-romagna/umberto-eco-set-foucault-s-pendulum-motion

Това, което аз имах предвид го пише в статията на @Zaro, Някъде от средата нататък. За монаха, който освен абат бил и физик, математик, астроном и дори ректор на неслучайния университет на Болоня. Той направил почти същия експеримент над половин век преди Фуко в Болоня, но нито било толкова зрелищно, нито изчисленията му били съвсем верни, та в крайна сметка не постигнал това, което Фуко успял.

 

А това, което е написала @iaia_mama - две махала на Фуко, все в Болоня, независими едно от друго сякаш казват:

Може и да се казва "махалото на Фуко", но първо в Болоня се е случило. :biggrin: 

 

 

 

  • Харесвам 4
Връзка към коментар
  • 4 седмици по-късно ...

Днес в друга тема стана въпрос за тази и се сетих, че отдавна не ми е попадала в полезрението. Викам да я възкреся със следната блиц загадка за загрявка.

Къде е това?

 

DSC_6220.JPG.fee1dbd5ad35eeef80318f07df2113ac.JPG

 


 

  • Харесвам 4
  • Смея се 1
Връзка към коментар
преди 13 минути , iaia_mama каза:

España, Madrid

Да, там е. Някаква конкретика може ли? 🙂 Къде се намира, как се казва, защо...?
За да научи някой нещо полезно, ако не знае.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 12 минути , Argentique каза:

Да, там е. Някаква конкретика може ли? 🙂 Къде се намира, как се казва, защо...?
За да научи някой нещо полезно, ако не знае.

Беше някаква общинска сграда на Плаза Майор. Мисля, че според правилата на играта авторът на загадката трябва да каже/напише няколко пояснителни думи след разпознаването й, макар че понякога и позналият го прави. Т.е. ти кажи нещо, ако знаеш, щот' аз май не знам нещо по-конкретно за тия фрески, не се сещам, пък не ми се ръчка из нет-а сега.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Сградата е Каса де Панадерия на Пласа Майор в Мадрид. 

(Вметка, звук „З“ в испанския нямало и аз го разбрах неотдавна. Zara се четяло „Сара“ в латиноамериканския вариант, докато кастилската версия ползва беззвучно θ – като в буквосъчетанието th в английския – сори, изкривяване. 🙂)
Каса де Панадерия (буквално Къщата на пекарите) е построена преди над четири века, като в началото на долните етажи се намирала главната градска пекарна, а впоследствие Гилдията на пекарите. Още по-късно там са били разни Кралски Академии на изящните изкуства и историята, библиотека и архив. Сега на партера е градският туристически център.
Претърпява няколко пожара, а сегашните стенописи са от 50-те на миналия век. Навремето от балконите кралското семейство е наблюдавало разни зрелища на площада. Вероятно не им липсвал и хляб (съдейки по името на сградата).

 

DSC_6226.JPG.218fd8ba254e4ad85b33de9ae9f0d13d.JPG

 

@iaia_mama, твой ред е за загадка.

  • Харесвам 8
Връзка към коментар
преди 16 часа, Argentique каза:

 

@iaia_mama, твой ред е за загадка.

Не ми се мисли нещо специално и сложно, акъла ми е на друга вълна́, та в този смисъл нещо много лесно, пък и актуално.
Къде е този Christmas Market?  За съжаление, не го случих снежен, но градчето и без сняг си е вълшебно - ето ви жокер 😉

 

Chr_Market.JPG

Връзка към коментар

Да отпушим малко играта... надписът казва, че сме в немскоговоряща страна, а сърчицата и тромпетчетата ме водят по- към Германия. Цялостният пейзаж сякаш е по-скоро централно-северен, но желанието да има сняг ме кара да мисля, че не сме в мокрия Север.
Нещо дребничко в Хесен или Северна Бавария?

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 2 часа, Венелин каза:

Да отпушим малко играта... надписът казва, че сме в немскоговоряща страна, а сърчицата и тромпетчетата ме водят по- към Германия. Цялостният пейзаж сякаш е по-скоро централно-северен, но желанието да има сняг ме кара да мисля, че не сме в мокрия Север.
Нещо дребничко в Хесен или Северна Бавария?

Хм, като знам какви сложни загадки са се разкривали тук... И като знам, че много магеланци са били на това място, че са пускали снимки във "В момента съм", писали са го в пътеписи...

Венелин   правилно мислиш  🙂 
Жокер беше комбинацията "градчето... е вълшебно". И още един жокер ще дам - в списъка на ЮНЕСКО е. Вече, мисля, верният отговор трябва да дойде светкавично  🙂 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
  • 1 месец по-късно ...
  • 1 месец по-късно ...

Рефреш на играта се опитвам да направя с тази мартенска провокацийка към тъмната страна ( @Брани ) пък и светлата страна 🙂

Та къде според вас може да откриете този Вейдър с мартеница?

 

IMG_5635_cr.jpg

  • Харесвам 5
Връзка към коментар
преди 2 часа, cck каза:

Рефреш на играта се опитвам да направя с тази мартенска провокацийка към тъмната страна ( @Брани ) пък и светлата страна 🙂

Та къде според вас може да откриете този Вейдър с мартеница?

 

IMG_5635_cr.jpg

Прилича ми сякаш на НДК-то в едно малко градче, наречено София?

 

Но иначе и на борда на моя флагман си ходим така. Малко перефразирахме обичая съгласно нашите нужди, защото в Космоса трудно ще видим да цъфне цветче. Затова решихме да ги носим, докато видим да "разцъфне" някоя супернова. Ако ни писне, ще гръмнем някоя планета и ще го броим за цъфтеж!

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   1 магеланец

    • MCC
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.