Прескочи до съдържание

Игра: Познай откъде е тази снимка


Препоръчани мнения

Ей, много знаят тея магеланци. Мислех, че ще ви затрудня повечко... :)

 

Катедралата в Мурсия – Iglesia Catedral de Santa María en Murcia

Катедралата в Мурсия е построена върху някогашна джамия. Първите основи са изляти през 1385 година, въпреки че катедралата е официално завършена през 1467 година. След тази година обаче доста архитектурни елементи са добавени до 18ти век. Всичко това обяснява многоликия архитектурен облик на катедралата. Главната фасада се смята за шедьовър на испанския барок.

Една от най-красивте катедрали в света.

AlexandraKo, ти си!

Редактирано от kakadu
  • Харесвам 1
Връзка към коментар

" Приказките не са за деца, те  са за възрастни, които са били деца". ..

Малко перифразирам Екзюпери, но следващата снимка е точно за възрастните, които наистина са били деца:

 

post-1504-0-17809900-1419113635_thumb.jpg

 

Първите два въпроса са и жокери.

 

1. Коя е приказката?

2. Каква е по народност приказката?

3. Къде се намира тази композиция?Държава, град и място.

4. Който отговори правилно...

 

Следва продължение...

Редактирано от AlexandraKo
  • Харесвам 1
Връзка към коментар

woman_in_white, не става въпрос за басня, а за народна приказка.

А и въпросната басня се смята, че на Езоп. Нищо че, даже в някои учебници е посочен Ла Фонтен за автор. Вероятно просто се преразказва - у нас, например - от Ран Босилек.

Не, не е във Франция.

3. Градът е Москва.

Чудесно! Москва е.

Давай нататък - коя е приказката и къде точно се намира композицията.

Връзка към коментар

Чудесно! Москва е.

Давай нататък - коя е приказката и къде точно се намира композицията.

 

За приказката трябва някой да помогне. Като бях там си мислех, че става въпрос за руски народни приказки и изобщо не съм се замисляла, тъй като почти нищо не съм чела от тях :wacko: (колкото и да ме е срам, да си го призная).

Редактирано от БраниB
Връзка към коментар

Всъщност, докато мислите, ето я и приказката, помагам тииииии:

 

 

 

003.png

РУССКАЯ НАРОДНА  сказка «Лиса и Журавль»
 
 
 

Лиса с журавлем подружились.

Вот вздумала лиса угостить журавля, пошла звать его к себе в гости:

— Приходи, куманек, приходи, дорогой! Уж я тебя угощу!

Пошел журавль на званный пир. А лиса наварила манной каши и размазала по тарелке. Подала и потчевает:

— Покушай, голубчик куманек, — сама стряпала.

Журавль стук-стук носом по тарелке, стучал, стучал — ничего не попадает!

А лисица лижет себе да лижет кашу, так все сама и съела.

Кашу съела и говорит:

— Не обессудь, куманек! Больше потчевать нечем.

Журавль ей отвечает:

— Спасибо, кума, и на этом! Приходи ко мне в гости.

На другой день приходит лиса к журавлю, а он приготовил окрошку, наклал в кувшин с узким горлышком, поставил на стол и говорит:

— Кушай, кумушка! Право, больше нечем потчевать.

Лиса начала вертеться вокруг кувшина. И так зайдет, и эдак, и лизнет его, и понюхает-то, — никак достать не может: не лезет голова в кувшин.

А журавль клюет себе да клюет, пока все не съел.

— Ну, не обессудь, кума! Больше угощать нечем!

Взяла лису досада. Думала, что наестся на целую неделю, а домой пошла — не солоно хлебала. Как аукнулось, так и откликнулось!

С тех пор и дружба у лисы с журавлем врозь.

 

Русская народная сказка «Лиса и Журавль» в обработке А.Н. Толстого.
 

 

 

Редактирано от AlexandraKo
  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Брани, приемам отговора ти за верен и ти ще пуснеш следващата загадка. Но щеше да има изненада при пълен отговор.

Тази композиция - фонтан се намира на Манежния площад, който е от другата страна на Александровската градина. Ако се сещаш къде е онзи фонтан с конете. Там е изкуствено възстановеното  корито на река Неглинная, което през 19 век било засипано под земята. Там има много и различни фонтани, освен тези, които са цяла поредица по руски народни приказки с автор скулптура Зураба Церетели. Цялото дъно на водоемите е с много красиви  многоцветни мозайки.

Има скулптури на "Жабата - царица", на "Дядото и златната рибка" и др.Там, под манежния площад е и невероятният търговски центът "Охотний ряд", дето е по-хубав от Галери Лафайет .

post-1504-0-06069500-1419117865_thumb.jpg

post-1504-0-10789100-1419118086_thumb.jpg

post-1504-0-56184500-1419118295_thumb.jpg

А това е куполът на търговския център, който носи името "Световен часовник", стъклен е, на него има написани имената на градове по света, върти се, като за 24 часа прави пълен оборот.

post-1504-0-78637900-1419118744_thumb.jpg

Редактирано от AlexandraKo
  • Харесвам 10
Връзка към коментар

Брани, приемам отговорът ти за верен и ти ще пуснеш следващата загадка. Но щеше да има изненада при пълен отговор.

Тази композиция - фонтан се намира на Манежния площад, който е от другата страна на Александровската градина. Ако се сещаш къде е онзи фонтан с конете. Там е изкуственото корито на река Неглинная, което през 19 век било засипано. Там има много и различни фонтани, освен тези, които са цяла поредица по руски народни приказки с автор скулптура Зураба Церетели. Цялото дъно на водоемите е с много красиви  многоцветни мозайки.

Не си спомням толкова подробности, само конете. Но мога да кажа, че бях много впечатлена от руснаците и как се отнасят към това, което имат. Наистина мога да кажа само "респект".

 

Ето нещо и от мен!

От къде е следващата снимка и какво точно символизира?

post-1448-0-74388000-1419119413_thumb.jpg

Редактирано от БраниB
Връзка към коментар

Пещерата Масабиел?

Момиченцето Бернадет, на което Дева Мария се явила и показала къде да копае за целебната вода в пещерата Масабиел в селцето Лурд във Франция. Дева Мария от Лурд е покровителка на болните и страдащите. Статуята на входа е направена по описание на момиченцето, на което тя се явила много пъти и  изобразява  Небесния силует в позата, приета при изричането на думите: "Аз съм Непорочното Зачатие".А след откриването на извора от Бернадет, там били станали много чудеса. Това е най-голямото и най-известното светилище, в което се събират болните и хората, които се грижат за тях, в търсене на лек за душата и тялото.

Един пък, италиански свещеник, като ходил на поклонение в Лурд, чул глас, който му повелил да направи такова светилище и в Cava dei Tirreni, в една пещера, подобно на Лурд - това е в провинция Салерно,Малката Лурдес се казва.

Още много интересни неща има, ама дали съм познала? :unsure:

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Историята е вярна, но мястото още не е познато.

 

И аз до сега четох, къде още има такива пещери, и ги има по цял свят.

Пещерата в Лурд е свободна и отворена за посещение, наистина невероятно място.

 

 

Но тази пещера от загадката е само за много специални личности. 

post-1448-0-61831800-1419127939_thumb.jpg

Връзка към коментар

Аз зная за тези двете по повод фондация Каритас. Ежегодно, през август  се организират посещения в Лурд с цел духовни упражнения, миналото лято водач беше Даниел Жилие - енорийски свешеник от Куклен.

A тази реплика на пещерата, понеже е много симетрична, вероятно светите отци са си я направили нейде из Ваткана, за тяхна си полза. ;)

 П.П Сега направих справка - в градините на Ватикана е. И като сравних разни елементи между истинската и тази, има разлики,  личи си, че е hand made, па и с тия говорители. :) А и дрешката на Мадоната винаги има син елемент, тука е цялата бяла. Аз съм била два пъти там, но не съм я видяла. :unsure:

Според легендата, оригиналната пещера, като се погледнела от определен ъгъл отдалеч, изглеждала като човешки профил. И хората вярвят, че това е лицето на Исус, който го гледа със състрадание и любов.

Брани, много ти е хубава загадката. :) Напиши повече за историята на момиченцето, интересно е . Поне за мен. Бедното и болно момиченце, какнонизирано за светица. А 11 февруари става  световен ден на болните, това е денят на първото явяване на Дева Мария пред детето.

Тази история е подобна на друга една - тази във Фатима.

Редактирано от AlexandraKo
  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Дами като ви гледам не сте спали цяла нощ, за да разгадавате загадки.... :rolleyes:

Много интересни неща съм пропуснала... То затова хората са казали, че от сън спомени няма -_- 

Връзка към коментар

Дами като ви гледам не сте спали цяла нощ, за да разгадавате загадки.... :rolleyes:

Много интересни неща съм пропуснала... То затова хората са казали, че от сън спомени няма -_-

Аз наистина не съм спала, че си имах работа. :) А  загадката беше повече от интересна, тази история е много известна в католическия свят. Макар че, там ходят и католици, и православни, и всякакви.

А и ден на болните ми е в ресора ;) ;) ;) ;) та знам много неща по този повод. И съм минавала при такава  около Салерно, в Италия. На такива места сякаш установявам, че Вярата е вътре в мен :)

Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.