Прескочи до съдържание

Игра: Познай откъде е тази снимка


Препоръчани мнения

Именно един от входовете към гарата се е скрил зад тази фасада :)

Terminal do Rossio от 1887, а архитект е José Luís Monteiro.

http://www.golisbon.com/sight-seeing/rossio-station.html

 

Ushakal, ти си на ход.

Има много хубава вечерна  снимка на гарата в един също много хубав магелански пътепис, който ми беше много полезен, когато си сглобявах пътуването до Португалия.

http://magelanci.com/patepisi/article/28-%D0%BB%D0%B8%D1%81%D0%B0%D0%B1%D0%BE%D0%BD-%D1%81%D0%B5%D0%BF%D1%82%D0%B5%D0%BC%D0%B2%D1%80%D0%B82010/

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Само не казвай, че това е някъде из нашата си държава с тази петолъчка :wacko: :wacko: :wacko:Като гледам зидарията и китките ново е, не е от минали времена.

Редактирано от AlexandraKo
  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Само не казвай, че това е някъде из нашата си държава с тази петолъчка :wacko: :wacko: :wacko:Като гледам зидарията и китките ново е, не е от минали времена.

А на мен пък ми изглежда.....,трудно се въздържам да  напиша думата - с три букви.

Редактирано от traveler
  • Харесвам 1
Връзка към коментар

За да не се задържа играта, ще дам отговора. Мястото е Cosse-le-Vivien, във Франция. Близо е до Анжу и на около 150 км от Монт Сейнт Мишел. Творецът: Робер Татен - скулптор, каменоделец, художник, поет, пътешественик, философ, мистик и хуманист. Роден е мисля през 1902 г.; печели златен медал за ммодерно изкуство в Парижкия салон. Много е подходящ за този форум тъй като е обиколил буквално целия свят /5год е пътешествал из Южна Америка/. На 6- год. възраст се връща във Франция, купува земя и създава филисофско-еклектичен причудлив музей. Философията му е събирателна на множество различни идеи. Има страшно много произведения /световните гении, скулптури на 12 велики личности, на глаголите "съм" и "имам". Има мно странни структури. Картините му често са придружени от стихове. Къщата, в която е живял /вътре в музея/, е построена от самия него изцяло от камък, вътре също, надгровният му камък е много интересен. Работил е до последния си ден и е умрял на повече от 80 год.   

  • Харесвам 12
Връзка към коментар

За да не се задържа играта, ще дам отговора. Мястото е Cosse-le-Vivien, във Франция. Близо е до Анжу и на около 150 км от Монт Сейнт Мишел. Творецът: Робер Татен - скулптор, каменоделец, художник, поет, пътешественик, философ, мистик и хуманист. Роден е мисля през 1902 г.; печели златен медал за ммодерно изкуство в Парижкия салон. Много е подходящ за този форум тъй като е обиколил буквално целия свят /5год е пътешествал из Южна Америка/. На 6- год. възраст се връща във Франция, купува земя и създава филисофско-еклектичен причудлив музей. Философията му е събирателна на множество различни идеи. Има страшно много произведения /световните гении, скулптури на 12 велики личности, на глаголите "съм" и "имам". Има мно странни структури. Картините му често са придружени от стихове. Къщата, в която е живял /вътре в музея/, е построена от самия него изцяло от камък, вътре също, надгровният му камък е много интересен. Работил е до последния си ден и е умрял на повече от 80 год.   

Много интересно. :) И много нестандартно - то се вижда, че е мешавица от разни работи. Нещо подобно на Салвадор Дали.  Ама, гениите  остават неразбрани като правило. :wacko:

 

Ти трябва да пуснеш пак следващата снимка, моля, защото тази не я познахме. :O :O :O

Връзка към коментар

Да си изложа мнението по тази тема (почти 100 страници).

Страхотно я харесвах и мислех, че ще бъде истинска.... До момента, когато разбрах, че определени хора няма какво да правят освен да стоят до гугъл-търсачката, за да отговорят първи...

Тогава темата изгуби своя смисъл.  И от тогава се чудя кога темата ще се изгуби сама  - надявам се много скоро....

Имаше много интересни и смислени неща...

Съжалявам , но повече е безсмислено да се надпреварваме кой по-по-най...

Връзка към коментар

Ех, Огииии, много си строг днес наистина.Лично аз научих много нови, интересни и различни неща, набелязах си нови места за виждане, не че не съм абсолютен лаик, сравнено с вас, но все пак ми харесваше и смятам,че е жалко,че играта взе да се забавя... Но, каквото такова, и аз на всяка манджа мерудия да се изкажа непитана.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Добре...дай да видим нещо, което го няма в пътеписите ми, че лесно ме изловихте преди :)

 

2015-01-08_20-53-12.jpg

 

 

Не обръщайте внимание на цифричките в горния-ляв ъгъл. Любимо мое градче, ако познаете ще ви кажа и защо ми е любимо :)

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Ок, може ли да ви изтрия мненията и все едно не съм питал, на минутката ме застреляхте! Май нямам какво да ви разказвам вече...

 

Защо ми е любимия град? Защото има стара сграда на университета, чиято главна порта гледа към цял площад с барове! Ей това е, лекции по цял ден, след това биричка. За съжаление нямам снимка точно от площада, може би щеше да е с една идея по-сложна, знам ли... Въпросния площад се води като най-големия бар, колкото и да е условно това понятие, защото към 30-40 заведения в правоъгълник са буквално врата до врата. http://www.leuven.be/en/beercapital/cafe/oude-markt/

 

Колкото до сградата на снимката и тя е уникална, защото статуите на фасадата и няма две с две, които да са еднакви и са посветени на благородници, артисти, професори и т.н. От които в Лювен има много, KU Leuven е един от най-старите и престижни университети в Европа. 

 

Айде някой от вас да пуска.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Еййй, аз пак ще спамя, ама се радвам,че не само на мен Льъвън е любим белгийски град.. Аз мисля,че университета даже е най-стария в Европа. Атмосферата е ... Юник. И похвал, похвал, към него съм учила английски, с японци, италианци, белгийци, китайци, канадци, поляци, ехх Сори

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Ето моята загадка:

 

Какво,на кой и къде се намира??? :)  :)  :)

 

attachicon.gifDSC06134.JPG

 

Мисля, че това е тракийска гробница, но не е тази в Старосел, както и Казанлъшката, в които съм била :)

Връзка към коментар

Съдейки по размера, това трябва да е Голямата косматка - тя е най-голяма от тракийските гробници. Според видния историк Димитър Пенев, това е гробницата на Севт триB)

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

не е ли това мястото?

Точно това е мястото. :) Сега си ти на ред или който ти посочиш.

 

Съдейки по размера, това трябва да е Голямата косматка - тя е най-голяма от тракийските гробници. Според видния историк Димитър Пенев, това е гробницата на Севт триB)

Отлично се ориентираш. ;)

 

Ето малко инфо и за самата гробница:

Гробницата на тракийския цар Севт III се намира в могилата Голямата Косматка, на 1 км южно от гр. Шипка и на 12 км северно от гр. Казанлък. Открита е през 2004 г. Гробницата е строена през втората половина на V в. пр. Хр. В нея са открити златният венец на владетеля, златен киликс (чаша за вино), наколенници и шлем, апликации за конска амуниция и др., които са представени в Историческия музей в град Казанлък. Забележителна е ритуално погребаната пред фасадата бронзова глава от статуята на Севт III, която е доста детайлна. Тя е важно свидетелство за тракийските орфически ритуали.

Храмът гробница се състои от коридор, преддверие, кръгла камера с високо куполно покритие и правоъгълна камера, изградена като саркофаг от два монолитни каменни блока, единият от които тежи над 60 т. Трите помещения са изградени с правоъгълни каменни блокове и са покрити с плочи. Двукрила мраморна врата затваря входа на кръглата камера. Горните полета на крилата са украсени с изображения на бог Дионис, като в източното той е олицетворение на слънцето, а в западното – на земята и нощта.

В правоъгълната камера са ритуалното ложе и ритуална масичка. Те били покрити с тъкан, изработена от златна нишка, след което е било извършено пищно погребение на владетеля. Върху фиалата, каничката и шлема е изписано името на Севт, което доказва, че в началото на ІІІ в. пр. Хр. тук е погребан Севт ІІІ - известният тракийски владетел на Одриското царство.

Столицата на неговото царство Севтополис се намира на десетина километра югозападно от гробницата, на дъното на язовир „Копринка”. В гробницата е погребана главата от статуята на Севт, която е стояла на пиедестал в столицата Севтополис.

В камерата грижливо са положени личните вещи и даровете, необходими за задгробния живот на владетеля. При погребението е зазидан входът на кръглата камера и на преддверието, конят на владетеля е принесен в жертва, а коридорът е ритуално опожарен.

Гробницата е част от Долината на тракийските царе, която включва още Казанлъшката гробница, както и гробниците и храмовете, открити в могилите Голяма Арсеналка, Шушманец, Хелвеция, Грифони, Светица и Оструша.

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   1 магеланец

    • iMari
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.