Прескочи до съдържание

Игра: Познай откъде е тази снимка


Препоръчани мнения

Това не е ли приготвяне на Копи Лувак в Бали? Била съм в такава ферма там, но може и да бъркам

 

Бравооо, точно това е!

Нямам време да разкажа с мои думи, та копнах нещо набръжко:

/животинката се казва Палмова цибетка, тука пише циВетка/, ама все е това.

 

Вероятно за повечето хора не е безизвестен фактът, че най-скъпото кафе в света се получава по меко казано странен начин. Т. нар. кафе Копи Лувак (или Копи Луак – на английски Kopi Luwak) се получава от обикновени кафени зърна, които обаче преминават през специална "обработка" - биват изяждани и изходени от определен вид животни. Животните са от рода на цибетите и най-вече азиатска палмова цивета (Paradoxurus hermaphroditus), а специалната обработка на зърната става в храносмилателния тракт на бозайника.

 

kopi_liwak_3.jpg

 

Циветите се хранят с червените плодчета на кафето, като подбират само най-зрелите от тях, а самите зърна преминават през храносмилателната им система частично смлени и биват събирани от изпражненията му. Уникална комбинация от ензими в стомаха на животното разрушава протеините, които придават на кафето типичния горчив вкус, а ферментационните процеси създават неповторима ароматичност. След като се съберат от изпражненията, кафените зърна се измиват и се изпичат съвсем леко, за да не се унищожи уникалната смесица от вкусове, получена в този процес. Отличителната черта на Копи Лувак е именно намалената горчивина във вкуса, което го прави предпочитано от ексцентричните любители на кафе по цял свят.

 

kopi_liwak_1.jpg

Азиатски палмов цивет – животното, от чиито изпражнения идва най-скъпото кафе в света.

 

kopi_liwak_5.jpg

 

kopi_liwak_8.jpg

 

Копи Лувак се произвежда в няколко страни в Югоизточна Азия – на островите Ява, Суматра, Бали и Сулавеси в Индонезийския архипелаг, на Филипините (където се нарича Motit Coffee, тъй като за целта се използват филипински цивети – Motit) и в Източен Тимур (наречено kafé-laku). Името на това необичайно и рядко кафе идва от индонезийската дума за "кафе" - Kopi и местното наименование на азиатския палмов цивет – luwak. Заради цената си между 100 и 600 долара за паунд, Копи Лувак се счита за най-скъпото кафе в света и се продава основно в САЩ и Япония. Всъщност то вече може да се намери почти във всяка страна, макар че производителите му си остават ограничен брой, а за година на пазара излизат едва около 450 килограма кафе. Парадокс при образуването на тази толкова висока цена е не само странният начин на обработка, който вероятно е неприемлив за повечето хора, а и фактът, че усилията за добива на Копи Лувак са по-малки в сравнение с тези при традиционния метод на подготовка на обикновеното кафе.

 

kopi_liwak_2.jpg

Суматрийски Копи Лувак фермер показва шепа зърна преди обработка и почистване.

 

kopi_liwak_4.jpg

 

Някога зърната, преминали през своята естествена обработка са се събирали в природата от специални места – latrine. Това са местата, където циветите се изхождат, за да маркират територията си – нещо, което ги прави предвидимо място за събиране на полусмлените зърна. В днешно време съществуват специални ферми, които позволяват на животните да се движат в определени граници, като по този начин е далеч по лесно за фермерите да събират зърната, които впоследствие обработват и продават.

 

kopi_liwak_6.jpg

 

Най-често задаваният въпрос относно произхода на Копи Лувак вероятно е по отношение на неговата чистота и безопасност. Независимо че се събира от изпражнения (и то на хищен бозайник), кафето не съдържа опасната бактерия E. Coli, тъй като циветите не са носител на бактерията (или на друга опасна за човека бактерия). Досега не е регистриран нито един случай на болест, причинена от Копи Лувак.

 

kopi_liwak_10.jpg

 

kopi_liwak_7.jpg

 

Подобно на Копи Лувак е друг вид кафе - Kopi Muncak, което се произвежда от изпражненията на няколко вида елени Мунтжаки (най-древният род Еленови на планетата). Този вид елени също живее в Югоизточна Азия, но за разлика от циветите, той обикновено не се отглежда във ферми, а изпражненията му се събират в природата.

 

източник:

 

 

http://idi.bg/blogs/view/blog/945

 

Ти си на ред, dealni!

           
Редактирано от AlexandraKo
  • Харесвам 6
Връзка към коментар

 

 

Бравооо, точно това е!

Нямам време да разкажа с мои думи, та копнах нещо набръжко:

/животинката се казва Палмова цибетка, тука пише циВетка/, ама все е това.

 

AlexandraKo в твоя пътепис за Бали, беше писала за това място и за това кафе.

Можеше и него да посочиш също :)

 

нека някой друг да публикува снимка вместо мен, че аз за днес си взех реда

 

Няма такова нещо като вземане на реда за деня. Като си познала ще пуснеш (ако искаш естествено) още една загадка :)

Връзка към коментар

Малко се изпреварвате. Но това на Dealni е двореца Потала в Ласа. (или много прилича)

 

Няма такова нещо като вземане на реда за деня. Като си познала ще пуснеш (ако искаш естествено) още една загадка :)

 

На мен това ми прозвуча като отказване

нека някой друг да публикува снимка вместо мен, че аз за днес си взех реда

 

Ако съм познал, продължете със снимката на Христиан

Връзка към коментар

така е, това е двореца на Далай Лама, няма какво да кажа за това място освен, че е единственото , което досега ме е накарало да се разплача от вълнение, заставайки пред него

post-1580-0-32694300-1421524480_thumb.jpg

post-1580-0-95796300-1421524576_thumb.jpg

post-1580-0-15815100-1421524629_thumb.jpg

  • Харесвам 7
Връзка към коментар

На мен това ми прозвуча като отказване

 

А на мен ми се струва отказване, защото си мисли, че може да пуска само по една загадка на ден... Има много пуснати повече от една загадка на ден от един и същи човек в темата. Всеки отгатнал може да пусне загадка дори да са няколко в един и същи ден.

Хубавото е, че играта продължава :)

 

Относно загадката на Християн...

В България ли е това? :)

Връзка към коментар

Да, де, ама кажи с две думи какво е това, моля.

 

Това е Нишката крепост - http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9D%D0%B8%D1%88%D0%BA%D0%B0_%D0%BA%D1%80%D0%B5%D0%BF%D0%BE%D1%81%D1%82

 

Снимката съм я направил точно над входа ѝ където е.

post-995-0-51828000-1421568372.jpg

Връзка към коментар

Това е точно Торчело!

Повечето хора посетили Венеция,задължително отиват и до Мурано и Бурано-доста по-колоритни- а пренебрегват Торчело.На мен ми хареса заради спокойствието и зеленината.Има само няколко сгради,по-интересните от които -  църквите "Св.Фоска" и "Успение Богородично" и два ресторанта,казват с много добра кухня,носители на звезда мишлен,май.Островът е един вид родното място на Венеция,там се заселват първите жители на лагуната през 5ти век.Ако искате да се спасите от лудницата на Венеция,може да го посетите.

 

 

Mililia,ти си :)

post-1586-0-41560400-1421589299_thumb.jpg

post-1586-0-39104500-1421589314_thumb.jpg

post-1586-0-30782900-1421589329_thumb.jpg

post-1586-0-40211900-1421589347_thumb.jpg

Редактирано от Мари Николова
  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.