Прескочи до съдържание

Игра: Познай откъде е тази снимка


Препоръчани мнения

Тогава Woman in white - ти си :) А това е откъс от мой пътепис по повод загадката...

 

...Искахме да се доберем до прословутите термални извори и да се цопнем в тях на лунна светлина, без да имаме на идея какво представляват, а и интересна преживелица ни очакваше на следващия ден – издрапване до връх Фенгари, като относно маршрутът за него пък съвсем си нямахме хал-хабер на идея, освен че отправната точка е Терма, а после пътеката става имагинерна... 

 
Личностите с по-особени възприятия вярват, че нищо случайно няма... Случайно и аз така считам, затова приехме като манна небесна срещата с един неслучаен човек. Докато зяпахме миниатюрното селище, съвършено пусто откъм хора за сметка на невероятната растителност, налетяхме на млад мъж, спортно облечен и с очевидно същите занимания. Със засилка и думите English, Deutsch? (все едно го говоря последния, ама карай…) на юруш го атакувах и бях елегантно стопирана с усмихнатия отговор: „Карайте по-добре на български!” Оказа се водач на група, която същия ден е изкачила митичния първенец на острова. Знаех за нея, защото бях направила сериозно проучване, преди да пусна във водовъртежа на тази авантюра и други хора, освен собствената си твърда чотура, дори ми се мотаеше идеята да се присъединим към тях, но оплаквания към Гранична полиция или по-скоро до Арменския поп, моля! Човекът (най-вече в преносен смисъл) заряза пътя си и ни заведе и до минералния басейн (грубо изсечено в земята корито, ако трябва да сме точни, но за това после) и до началото на подхода към Фенгари. След като изрази обосновано съмнение дали ще се справим – сами, в стръмен и силно пресечен терен, при динамични и нестабилни атмосферни условия, съвършено детайлно ни разказа откъде и как да преминем, какво ни очаква, вода къде за последно, уловките на пътеката, откъде започва, как продължава, видимите и невидими маркировки – всичко, от което зависи живота ни. Обясни и кой е нашия връх и как да го разпознаем, защото ние идея си нямахме къде отиваме (още помня как се въртях сама като изоглав пумпал, без да мога да идентифицирам Голям Кадемлия в нашата Стара Планина), дефинира ни и часови ориентири за преходите. За финал отсече: Ако не стигнете за 5 часа билото, забравете за върха, иначе ще артисате горе! Примамлива перспектива... 
 
Падналият от небето (или повикан от Божествата, кой знае) планински инструктор ни пожела успех и отпраши да релаксира (а нашата тумба да си троши главите, щом толкова държим), а ние смело надникнахме в постройката, приютяваща митичната термална течност. За потапяне в нея се искаше още повече дързост, по-точно липса на цивилизованост, но това да искаш от нас. Коритото сякаш не беше мръднало от хилядолетия. Една от най-известните легенди за острова касае точно вълшебната сила на термалните води (бездетните вярват на всичко, което може да им донесе щастието на живота им) и по-точно Александър Македонски, роден през 356 г. пр. Хр. в Пела , столицата на македонската държава. И още – че именно тук Филип и Олимпия се срещат и влюбват при посвещението си в мистериите на Кабирите. Че майка му като девойка, принцеса на Епир, е била изпратена като първа жрица да участва с други хетери в поредния ритуал „Тайнствата на Кабирите" в храма светилище на о.Самотраки. На този ритуал били зачевани хора, полубогове и богове... Определено целта ни не беше да се възползваме от магическите последици на изворите в Терма, а просто бяхме решили да се потопим в емоцията. Докато се плацикахме в първобитното корито на свещи (оставени от добри и откачени като нас люде) и челници (за несведущите – бучнати на челото тип миньорски лампи, предназначени да спасяват баир-будалите в нощните им изцепки), очаквахме някой от Боговете да ни навести и сподели с нас патрончето огнена вода, което предавахме от ръка на ръка, но нещо се въздържаха. Като се има предвид интригуващия следващ ден, подбрахме по някое време парцалките си и леви-леви на лунна светлина се отправихме към зелените си покои...

post-1648-0-67119600-1421607279.jpg

Връзка към коментар

Rainy трябваше да пуснеш и линк към пътеписа... стана ми интересно дали сте се качили на Фенгари все пак...  :)

Ако някой има подготвена загадка отстъпвам му правото да я зададе, ако не аз ще пусна по-късно :)

Редактирано от woman_in_white
Връзка към коментар

Телескопите на Мауна Кеа, Хаваите?

Имаме познал!

Ти си.

 

Какво да кажа за тях, за да не копирам от wikipedia, нещо от лични впечатления.

4200м, но по никакъв начин не се усеща височината, тичах, скачах, чудих се какво да направя от мерак да усетя височината, но явно не работи по този начин усещането. По принцип е забранено за деца, в САЩ сме все пак какво да ви кажа :) . Дори някои туристи се качват само с коли, които са оборудвани с кислородни бутилки :rolleyes: . Подлъгах се аз по техните 'презастрахования' и оставих детето(тогава беше само едно) с жената на ниско, май беше към 3000м визитър центъра.

Няма шанс да погледнеш от някой от тези истински телескопи, ама изобщо. За утеха на туристите може да гледаш от портативен телескоп при визитър центъра, не е лошо, разбира се.

Горе беше 7 градуса, така че качването по къс ръкав не беше много добра идея, ама човек как да ги предвиди тия работи, като се поти като прасе на 30 градуса долу.

  • Харесвам 5
Връзка към коментар

Да, знам си аз, че Фичо ще познае!

Това са недовършените капели в манастира в Баталя, били са предвидени за кралски гробници. Самият манастир е построен в чест на битката при Алжубарота срещу Кастилия

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Това са недовършените капели в манастира в Баталя, били са предвидени за кралски гробници. Самият манастир е построен в чест на битката при Алжубарота срещу Кастилия

Eто го и отвън и в съседство статуята на Нуно Алварез Перейра

 

post-139-0-22347600-1421692960_thumb.jpg

post-139-0-26761900-1421693474_thumb.jpg

Редактирано от Фичо
  • Харесвам 7
Връзка към коментар

Британското посолство в София? :)

Мдааа, да приемем че Oshko e познал загадката, въпреки че ако се направим на много педантични,  ще трябва да уточним, че Британското посолство всъщност се намира на ул. Московска  ;) , а това на снимката (както съвсем точно споменава Домосед) е резиденцията на британския посланик, ноходяща се на бул. Васил Левски.

Твърдо е британската резиденция в София. Въпросът е Фичо по какъв повод е воайорствал там.

А, Фичо няма никакви специални връзки с Нейно Величество кралицата на Великобритания, нито с нейния посланик  :biggrin:  и просто се възползва от деня на отворените врати, който се проведе миналото лято по случай 100-годишнината от построяването на Резиденцията.

Разгледахме Резиденцията отвътре, порадвахме се на добре поддържаната (по английски) градина, пихме чаша чай и хапнахме от английските сладкиши, някои от които били приготвени от съпругата на посланика. :)

 

(А иначе с Джонатан Алън, чиято мисия в България приключва тези дни, миналата година се засякохме на летище Лутън, в очакване на късния вечерен полет на Wizz за София. Даже го заговорих, а той се подписа с няколко думи на туристическата ми карта на Лондон. :)  Краснописът определено не e най-силната му страна, но може би го затруднява кирилицата, защото пожеланието беше на български.

Интересно, че посланикът не летеше да кажем с BA, а с някаква си нискотарифка, на някакво си отдалечено летище, с някакъв полет  с кацане посред нощ в 2:30, пък и на летището в София не го чакаше служебния Ягуар с номер 001 , а си се качи на едно ОК-такси.  )

 

Oshko, давай загадка :)

post-139-0-67766800-1421746044_thumb.jpg

post-139-0-17959000-1421746045_thumb.jpg

post-139-0-52519100-1421746045_thumb.jpg

Редактирано от Фичо
  • Харесвам 11
Връзка към коментар

Вече не помня и аз какво съм пускал, я да видим това:

post-64-0-24752100-1421750146_thumb.jpg

 

няма хора на снимката и не може да се добие представа за височината, но е доста, няма да пиша колко е, за да не подсказвам...

Редактирано от Oshko
Връзка към коментар

Вече не помня и аз какво съм пускал, я да видим това:

attachicon.gif1.JPG

 

няма хора на снимката и не може да се добие представа за височината, но е доста, няма да пиша колко е, за да не подсказвам...

 

900 метра?

 

Онзи ден май бяха изкачили точно тази стена. 

Връзка към коментар

Yosemite Park?(California)

 

И на мен ми се струва, че това е водопад от този парк:

http://tourists360.com/yosemite-national-park/

Oshko ще каже дали е така :)

Редактирано от woman_in_white
Връзка към коментар

Да, Yosemite Waterfall. Най-високият в Северна Америка, този, който се вижда е 440м, а общият пад на водата до най-долната точка е 739м(като каскада е, водата пада на 3 пъти) 

Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.