Прескочи до съдържание

Интересни случки в чужбина


Препоръчани мнения

преди 29 минути , Topfly каза:

Днес влизам в един малък магазин за хранителни стоки в Будапеща в който тихо но много разбираемо беше озвучен с българска чалга 😲 Малко изненадан отидох до продавача и го попитах случайно да не е българин? Той се оказа обаче чист унгарец 😲 Още по шокиран го питах, защо тогава слуша българска чалга? Той ми отговори, че минало лято е бил на Слънчев Бряг и там имало един бар с чалга. Толкова му е харесала музиката, че си смъкнал парчета от интернет и сега цял ден слуша чалга, като облъчва и нищо неподозиращите унгарски купувачи 😄

Брат ми пътува до Прага преди 3 седмици и си купил български салам от магазин с наши храни,и даже донесе малко в къщи.

  • Харесвам 3
  • Смея се 6
  • Замислям се 1
Връзка към коментар
Преди 1 час, Фичо каза:

А всъщност - тук кое е странното или интересното, че нещо не успях да стопля? :scratch_one-s_head:

След 10 януари цените на самолетните билети са най-ниските по принцип - и ти го знаеш това, а закупена цена от €303 евро билет за 1 човек София - Лондон за мен е брутална. 

 

П.П. Говорим за Wizzair, а не бизнес класа.

Връзка към коментар
преди 4 часа, dimitrov6 каза:

Прага преди 3 седмици и си купил български салам от магазин с наши храни

Ами те в Прага май 80% от продавачите в Старе место са българи или поне аз все на такива попадах:derisive:

  • Харесвам 4
Връзка към коментар
  • 4 седмици по-късно ...

Спира ни човек на улицата в Германия:

- Haben Sie Tempo dabei?

Следват неразбиращи погледи от наша страна, знаем малко немски, но недостатъчно да го разберем.

- Haben Sie Tempo dabei?

Същото.

Поясняваме, че трябва на English.

 

Следва:

- Ah, Englisch.

Свива ръце пред лицето си и симулира духане на нос (даже със звук)

😄

 

  • Харесвам 4
  • Смея се 2
Връзка към коментар
преди 20 минути , Victoria каза:

Спира ни човек на улицата в Германия:

- Haben Sie Tempo dabei?

Следват неразбиращи погледи от наша страна, знаем малко немски, но недостатъчно да го разберем.

- Haben Sie Tempo dabei?

Същото.

Поясняваме, че трябва на English.

 

Следва:

- Ah, Englisch.

Свива ръце пред лицето си и симулира духане на нос (даже със звук)

😄

 

Хаха, да, използват като нарицателно известна марка носни кърпички (да не споменавам за първоначалния ми шок от звуковите вълни на немското секнене)... Същото ни се случи в Рим, но ние думичка италиански не знаем, а питащият думичка английски, на всичко отгоре беше на супер затънтено място и по здрач, та почти се припотихме какво иска този подозрителният, то предлагахме запалки, тютюни (пушещата част от нас), а онзи премина на невербална комуникация с много подчертани изразни средства и накрая с много смях си отдъхнахме и му дадохме. За дете в близо паркирана кола се оказа нуждата, но подозирам, че докато сме се обяснявали поне 3-4-5 минути, вече е влязъл някой ръкав в употреба 🤣

Редактирано от searus
  • Смея се 5
Връзка към коментар
преди 2 часа, searus каза:

Хаха, да, използват като нарицателно известна марка носни кърпички

Добре, че го обясни!

Аз помислих, че немците са изразили погнуса към английския език

  • Харесвам 2
  • Смея се 6
Връзка към коментар
преди 8 часа, домосед каза:

Добре, че го обясни!

Аз помислих, че немците са изразили погнуса към английския език

Това изобщо не го схванах... А може и тампон да е искал?

Връзка към коментар

Случка от серията "загубени в превода" от тая сутрин.

Миндело, Кабо Верде.

Език: английски.

 

Хазяйката: Имаме два вида закуска. Обикновена с хляб, шунка и кашкавал. И традиционна от мишки с боб и яйце. Сервираме я с банан.

 

Аз: Мишки??

 

Тя: Да, мишки! 

 

И прави жестове с пръсти да илюстрира нещо дребничко.

 

Е, оказа се царевица, при това - едра. Но освен боба и яйцето имаше и дребни наденички от неизвестно животно 🤔

  • Харесвам 2
  • Шок 3
  • Смея се 19
Връзка към коментар
преди 1 час, домосед каза:

имаше и дребни наденички от неизвестно животно 🤔

Мишка? :biggrin:

 

Като стана дума - оня ден докато се разхождам из Виена и на едни улични стълби седнали двама бачкатори в гащеризони - виждам че са се загледали в нещо... Заглеждам се и аз - миниатюрно мишле, голямо колкото фалангата на палеца ми.  Всъщност, не съм сигурен дали беше мишле или бебе-плъх. 

image.png.c95984bbf31d68d76f3d522220106aca.png
 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Случка отпреди час. Минавам покрай двойка руснаци, коментиращи турски ресторант в Тайланд. Жената поглежда висящия турски флаг (стандартния флаг, червен с полумесец и звезда) и възкликва "Гледай! Турчин комунист е отворил ресторант тук!"

  • Харесвам 1
  • Смея се 13
Връзка към коментар

Далечната 2008-а година, тепърва ще започва финансовата криза, а аз съм влязъл да уча бизнес администрация в задлъжнялата Италия...
Една проста септемврийска вечер на гара Мендризио в Швейцария. Чакам си влака за италианската граница и си цъкам по машинката за билети, за да науча за някоя случайна промоция, защото току-що съм пътувал на стоп из Тичино и не беше лесно, а пък Швейцария хубава и скъпа, да ѝ се не види.

На гарата вече няма никой, освен едно момче на моите години, което ме видя, че разбирам от машинки и ме попита на английски как да си купи билет до Цюрих. Видяхме, че влак има чак на сутринта, ама по някаква причина машинката не поиска да продаде билета за утре. Казвам му, иди сутринта да купиш от гишето и той: "а, сакън, искам от машинка, виж, че имам само евро, пък машинката приема, на гишето няма да я вземат". Повторихме стъпките по екрана, изглеждаше, че няма да се оправи. Викам, "да ти ги напиша на един лист?" и той ме гледа малко като теле... питам го дали знае да чете на английски и каза тъжно, че не знае. Питам го откъде е, знам ли, може да знае други езици, те тия машинки са на сто езика, а той с най-мазната и нахилена усмивка казва: "от България", а и вярно приличаше на нашенски ром.

Обърнах на български и той веднага ме почна завалено: "откъде си, от София, от Свиленград? (wtf)". Аз му отговарям на български и той усети, че е ударил греда. Обясни ми, че всъщност не знае почти никакъв български и е от Афганистан и отива да се предаде на имиграционните в Цюрих, защото ако го хванели в Мендризио, швейцарците щели да го натоварят в кола и да го закарат тайно обратно в Италия. Затова и беше толкова важно да няма намесени гишета и хора. Каза, че в Цюрих било рай и било много важно да стигне дотам...
Не се почувствах като защитник на крепостта Европа, още по-малко пък на крепостта Швейцария, затова повторихме още веднъж операциите на екрана и му пожелах утре машинката да работи или някой друг младеж да му помогне за билета.

 

  • Харесвам 9
  • Смея се 1
Връзка към коментар
преди 20 минути , Венелин каза:

Далечната 2008-а година, тепърва ще започва финансовата криза, а аз съм влязъл да уча бизнес администрация в задлъжнялата Италия...
Една проста септемврийска вечер на гара Мендризио в Швейцария. Чакам си влака за италианската граница и си цъкам по машинката за билети, за да науча за някоя случайна промоция, защото току-що съм пътувал на стоп из Тичино и не беше лесно, а пък Швейцария хубава и скъпа, да ѝ се не види.

На гарата вече няма никой, освен едно момче на моите години, което ме видя, че разбирам от машинки и ме попита на английски как да си купи билет до Цюрих. Видяхме, че влак има чак на сутринта, ама по някаква причина машинката не поиска да продаде билета за утре. Казвам му, иди сутринта да купиш от гишето и той: "а, сакън, искам от машинка, виж, че имам само евро, пък машинката приема, на гишето няма да я вземат". Повторихме стъпките по екрана, изглеждаше, че няма да се оправи. Викам, "да ти ги напиша на един лист?" и той ме гледа малко като теле... питам го дали знае да чете на английски и каза тъжно, че не знае. Питам го откъде е, знам ли, може да знае други езици, те тия машинки са на сто езика, а той с най-мазната и нахилена усмивка казва: "от България", а и вярно приличаше на нашенски ром.

Обърнах на български и той веднага ме почна завалено: "откъде си, от София, от Свиленград? (wtf)". Аз му отговарям на български и той усети, че е ударил греда. Обясни ми, че всъщност не знае почти никакъв български и е от Афганистан и отива да се предаде на имиграционните в Цюрих, защото ако го хванели в Мендризио, швейцарците щели да го натоварят в кола и да го закарат тайно обратно в Италия. Затова и беше толкова важно да няма намесени гишета и хора. Каза, че в Цюрих било рай и било много важно да стигне дотам...
Не се почувствах като защитник на крепостта Европа, още по-малко пък на крепостта Швейцария, затова повторихме още веднъж операциите на екрана и му пожелах утре машинката да работи или някой друг младеж да му помогне за билета.

 

От цялата история не схванах защо не иска да се предаде в Мендризио, а в Цюрих?! И двата града са в една и съща държава

Връзка към коментар

Както разказах, Мендризио е на 5 км от Италия и съм склонен да му вярвам, че швейцарците знаят как да го натирят незабелязано обратно в Италия. Да го махнат от районното в Цюрих, където ще са го видели куп хора... по-сложно е

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
  • 3 седмици по-късно ...

Не съм имал скоро случаи на комбинация от закъснение и отказан достъп и затова политиката на авиокомпания South African Express по уреждане на пътници с анулиран полет ми се стори любопитна. Затова избрах тая тема. Нито е похвала, нито е оплакване.

 

Имам бордна карта за полет в 10 часа сутринта от Йоханесбург за Габороне, Ботсвана. Към 11 се разбира, че полета го анулират поради развален самолет, 50 местен. Пътниците сме около 30. На всички ни обещават да ни презаверят за следващия полет в 12:30 със 70 местен самолет. Обаче тоя полет е пълен. Какво тогава? Ами ако побързате и ви издадем бордни карти, преди всички пътници за втория полет да са се регистрирали, на тях ще им откажем достъп. Оказва се обаче, че пътниците за втория полет вече са се регистрирали почти всичките. Като голяма част си имат бордните карти отпреди дълъг полет от някъде (САЩ, Европа) за Габороне с прекачване в Йоханесбург и спокойно си чакат на гейта, без да подозират какво ще им се случи. Ами случи им се, че на произволно (!) подбрани 30 от тях не им уважиха бордните карти. А повечето от нас с анулирания полет ни качиха на техния здрав самолет. Освен тези, които разчитаха доверчиво, че току що издадената им бордна карта е като издялана в камък и няма нужда да се блъскат на изхода. Аз обаче имам добър опит и се бях пласирал стратегически близко, а още по-стратегически бях казал няколко мили и състрадателни думи на служителката, че смяната ѝ е почнала още в 4 сутринта. Стана, разбира се, и препирня, и блъсканица, и вторият полет закъсня с още час и половина, докато се финализира списъкът с допуснати на борда след дълга увещателна кампания за доброволно отстъпване на места и ръкописно прередактиране на част от бордните карти. Идеална система ужким от добри намерения за справедливо разпределение на закъснението да объркаш плановете и ядосаш максимален брой хора. Ако беше в Европа - това щеше да означава поне 30 допълнителни иска за компенсация. 

 

- А, това е нищо! - контрира един колега вечерта на по чаша Windhoek Draught (да, намибийско е, а не ботсванско) - В Дакар при аналогична ситуация на анулиран международен (ама не за Европа) полет ползвали пазарен механизъм. 30 бордни карти се раздали на търг с начална цена $50. Ако не искаш - спиш в хотел за $100. А на другия ден разбираш, че свободните места на следващия полет за 2 пъти по-малко, съответно - началната цена на търга за бордно карти е скочила ... 4 пъти. $200. Изборът е твой!

  • Харесвам 5
  • Шок 4
  • Смея се 4
  • Замислям се 2
Връзка към коментар

2014 г. - Берлин, аз, с детето /тогава на 12 г./ и моята приятелка на екскурзия. Бяхме си направили онлайн регистрация да посетим Бундестага. Зареждаме се ние в указаното време, разпечатили регистрацията. Пред нас опашка, зад нас опашка. Влизат всякакви хора - даже и боси, май бяха някакви индийци. Идва нашия ред, подаваме си ние листята. Проверяващият ни гледа, прави някакви справки и ни казва:

- Вие не можете да влезете.

И ние....шах.

- Е как така не може да влезем, имаме си регистрация, на време сме, какъв е проблема?!.

- Не може, от съображения за сигурност. 

И аз като подпалих:

- Вижте какво, ние сме граждани на Европейския съюз, с малко дете, сериозно ли?!. 

Дойдоха още охранители, подканиха ни да си вървим.  Излязохме навън, моята приятелка си направи нова регистрация и на следващия ден влезе в Бундестага без проблем 🙂 Аз не пожелах да опитвам отново 🙂 

  • Замислям се 3
Връзка към коментар
преди 4 минути , Eva eva каза:

2014 г. - Берлин, аз, с детето /тогава на 12 г./ и моята приятелка на екскурзия. Бяхме си направили онлайн регистрация да посетим Бундестага. Зареждаме се ние в указаното време, разпечатили регистрацията. Пред нас опашка, зад нас опашка. Влизат всякакви хора - даже и боси, май бяха някакви индийци. Идва нашия ред, подаваме си ние листята. Проверяващияj ни гледа, прави някакви справки и ни казва:

- "Вие не можете да влезете".

И ние....шах.

- "Е как така не може да влезем, имаме си регистрация, на време сме, какъв е проблема?!".

- "Не може, от съображения за сигурност". 

И аз като подпалих:

- "Вижте какво, ние сме граждани на Европейския съюз, с малко дете, сериозно ли?!". 

Дойдоха още охранители, подканиха ни да си вървим.  Излязохме навън, моята приятелка си направи нова регистрация и на следващия ден влезе в Бундестага без проблем 🙂 Аз не пожелах да опитвам отново 🙂 

 

Да не би по примера на южноафриканците от историята на домосед да са ви порязали, за да вкарат хора, чиито резервации са били преди вашия час, но по някаква причина не са успели да влязат (например развален Райхстаг)? :smile:

  • Смея се 1
Връзка към коментар
2 minutes ago, Goal & Boss said:

 

Да не би по примера на южноафриканците от историята на домосед да са ви порязали, за да вкарат хора, чиито резервации са били преди вашия час, но по някаква причина не са успели да влязат (например развален Райхстаг)? :smile:

🙂 Никакво логично обяснение не намерих - аз европееца, с малко дете, не бях допусната, защото застрашавам сигурността на немския парламент. Пък детето и то 😄 Направо много опасни елементи ни изкараха. Сега се сетих, че докато ни избутваха виках:

- I'm EU citizen, I'm EU lawyer 😄 

  • Смея се 2
Връзка към коментар
преди 3 минути , Eva eva каза:

🙂 Никакво логично обяснение не намерих - аз европееца, с малко дете, не бях допусната, защото застрашавам сигурността на немския парламент. Пък детето и то 😄 Направо много опасни елементи ни изкараха. Сега се сетих, че докато ни избутваха виках:

- I'm EU citizen, I'm EU lawyer 😄 

Все пак възможно е да не са ви допуснали в интерес на вашата сигурност. Може би не са допускали деца под определена възраст, знае ли се...

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
31 minutes ago, домосед said:

Ами случи им се, че на произволно (!) подбрани 30 от тях не им уважиха бордните карти. А повечето от нас с анулирания полет ни качиха на техния здрав самолет. Освен тези, които разчитаха доверчиво, че току що издадената им бордна карта е като издялана в камък и няма нужда да се блъскат на изхода. Аз обаче имам добър опит и се бях пласирал стратегически близко, а още по-стратегически бях казал няколко мили и състрадателни думи на служителката, че смяната ѝ е почнала още в 4 сутринта.

 

- А, това е нищо! - контрира един колега вечерта на по чаша Windhoek Draught (да, намибийско е, а не ботсванско) - В Дакар при аналогична ситуация на анулиран международен (ама не за Европа) полет ползвали пазарен механизъм. 30 бордни карти се раздали на търг с начална цена $50. Ако не искаш - спиш в хотел за $100. А на другия ден разбираш, че свободните места на следващия полет за 2 пъти по-малко, съответно - началната цена на търга за бордно карти е скочила ... 4 пъти. $200. Изборът е твой!

Това с търга за бордните карти е много либертарианско и пазарно 🙂  Доста по добро е от версията ръгане с лакти на гейта 😉

 

Аз имах обаче и трети случай. При полет на Малев имаше овърбукинг, а аз имах билет купен няколко часа преди полета, но нямах бордна карта. Усмихнах се на служителката и и показах членска карта за събиране на мили на Малев, като и обясних, че ми е супер важно да пътувам с този полет. Тя ми се усмихна също и каза, че сега ще види какво може да направи и по радиостанцията помоли колежката да анулира бордната карта на един трансферен пътник в Будапеща...Не знам кой беше куцузлията, но и през Магеланци бих искал да му се извиня, че пътувах на неговото място 😉

  • Харесвам 2
  • Замислям се 1
Връзка към коментар
5 hours ago, домосед said:

- А, това е нищо! - контрира един колега вечерта на по чаша Windhoek Draught (да, намибийско е, а не ботсванско) - В Дакар при аналогична ситуация на анулиран международен (ама не за Европа) полет ползвали пазарен механизъм. 30 бордни карти се раздали на търг с начална цена $50. Ако не искаш - спиш в хотел за $100. А на другия ден разбираш, че свободните места на следващия полет за 2 пъти по-малко, съответно - началната цена на търга за бордно карти е скочила ... 4 пъти. $200. Изборът е твой!

А а/к като Балкан щяха просто да ги качат правостоящи 🙂

 

  • Харесвам 3
  • Шок 1
  • Смея се 4
Връзка към коментар
преди 8 часа, Eva eva каза:

Никакво логично обяснение не намерих - аз европееца, с малко дете, не бях допусната, защото застрашавам сигурността на немския парламент

Може да са прочели в папките на лайпцигската прокуратура, че точно тоя райстаг сме го палили 🤔

  • Смея се 11
Връзка към коментар
преди 4 часа, akair каза:

а/к като Балкан щяха просто да ги качат правостоящи

Имам собствени наблюдения, че в полет на Балкан от Йоханесбург с Boejng 767 са качвали правостоящи. 

  • Харесвам 1
  • Шок 2
  • Замислям се 1
Връзка към коментар
11 minutes ago, домосед said:

Имам собствени наблюдения, че в полет на Балкан от Йоханесбург с Boejng 767 са качвали правостоящи. 

При Ryanair също имаше случай стюрдеса прибираща се от отпуск да пътува 3 часа в една от тоалетните, поради липса на свободни места. Последиците от този случай обаче бяха, че Ryanair уволни целия екипаж на полета.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.