Прескочи до съдържание

дневник Дневник за пътешествие в ЮАР, Замбия, Зимбабве и Ботсуана


FlyTraveler

Препоръчани мнения

May 22, 2014. Elephant Plains Game Lodge, Sabi Sand, S. Africa.

 

Тук слагаме една червена точка с предупреждение, че съдържанието отдолу е само за лица над 16 години (май такава беше възрастовата граница в България, а не 18, както писах в предният пост) :)

 

 

Да видим какво се случи с мъжкаря леопард Тингана, който последно го оставихме мирно и кротко да си лежи в тревата.

 

 

 

 

Лежеше си мирно и кротко докато не се появи женската Shadow:

 

 

Леопардите водят самотен живот, видим ли повече от един обикновенно са женска с вече пораснало малко, което още не е изритано да си търси само храна (както беше случаят с двата леопарда на дървото в предният резерват). Видим ли обаче възрастни женска и мъжки, работата е ясна - събират се само и стриктно по работа или казано с други думи за "онождане" и след това не се виждат повече. Онождането обаче става по много пъти на ден и е съпроводено с ръмжене и захапки.

 

...

 

Първи сеанс пред нас:

 

...

 

Пак полегна Тингана, дали да почине, дали за да е сигурен, че няма да "избяга" прекалено далеч от Shadow.

 

...

 

Както и очаквахме, Shadow се появи отново:

 

...

 

Започна да обикаля около Тингана с вдигната опашка:

 

...

 

Докато не застана недвусмислено пред него:

 

...

 

Видео от една изключително рядко виждана сцена - как леопардите правят любов. Чифтосващи се лъвове се вижда сравнително често на сафари, но леопардите в такава ситуация са голяма рядкост. Огромния мъжкар Тингана с женската Shadow:

 

 

 

Втори сеанс:

 

 

 

 

Повече снимки и видео от този ден в Саби Санд може да видите в моя блог тук

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Флай, ама Тингана какъв охранен и загладен, много красив екземпляр! :)

 

Страхотен е, аз бях и написал, че по-голям не съм виждал и на снимка или филм даже.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

May 22, 2014. Elephant Plains Game Lodge, Sabi Sand, S. Africa.

 

 

След този сеанс всички единодушно решихме, че сме стояли достатъчно дълго при леопардите (близо 40 мин.) и оставихме животинчетата да се "онождат" на спокойствие.

 

 

Пейзаж със сухо дърво (по пейзажите може да се разбере една от причините да избера това време на годината за пътешествието - вече е есен, но все още присъства и зеленият цвят, възможно най-много цветови гами от всички сезони на годината в буш-а):

 

Още един плътно изпълнен с емоции ден - сутрешен драйв в Тимбавати, следобеден драйв в Саби Санд, както и "онождане" на леопарди. За пръв път виждам диви животни на живо да го правят, по-късно видях и брадавичести прасета, но това последното далече не изглеждаше толкова грациозно (не случайно хората казват "таковат се" като прасета)   :)

 

 

Видео на импали и няколко мъжки бивола от така наречените "dagga boys" - възрастни мъжкари, които са напуснали стадото си и се движат на малки групи:

 

 

 

Хипипотами и Египетски гъски в един водоем:

 

 

 

 

 

 

Целия ден в Саби Санд може да видите на обновената (снимки + видео) страница на моя блог тук

Редактирано от FlyTraveler
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

May 22, 2014. Elephant Plains Game Lodge, Sabi Sand, S. Africa.

 

....

 

Първи залез в Саби Санд:

 

....

 

Още един плътно изпълнен с емоции ден - сутрешен драйв в Тимбавати, следобеден драйв в Саби Санд, както и "онождане" на леопарди.

 

 

Залез в Саби Санд:

 

 

 

Кратко видео от първото ни нощно сафари в Саби Санд:

 

 

 

Тук видяхме натръшкани лъвовете от Brakeaway Pride, Трябва да се поразтърся за снимки, чувам се на видеото как щракам с фотоапарата:

 

 

Целия ден в Саби Санд може да видите на обновената (снимки + видео) страница на моя блог тук

Редактирано от FlyTraveler
  • Харесвам 1
Връзка към мнение
  • 1 месец по-късно ...

May 22, 2014. Elephant Plains Game Lodge, Sabi Sand, S. Africa.

 

Допълвам пост от този ден - вечеря в бомата на лоджата. Тук за разлика от Мотсуари не седяхме на една маса с хората, с които сме били в джипа през деня + гида, а всички маси бяха наредени в полукръг около огъня, всяка за по двама. Аз лично си харесвах много повече неформалната атмосфера и вечерите с гида.

 

Целия ден в Саби Санд може да видите на обновената (снимки + видео) страница на моя блог тук

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

May 22, 2014. Elephant Plains Game Lodge, Sabi Sand, S. Africa.

 

 

Втори ден в Саби Санд, както обикновенно съм си нагласил телефона да ме събуди в 05:45 сутринта, 15 минути преди да ни чукнат на вратата (мразя да бързам, предпочитам да стана малко по-рано и спокойно да се приготвя). 06:30 - чай или кафе (аз пропускам това мероприятие, тъй като не пия нито едното, нито другото) и в 07:00 се тръгва на гейм драйв.

 

Първата ни среща днес е със слоница с малко. Обикновенно трябва доста да се внимава като има малки, майките са доста нащрек, но тази изглеждаше спокойна.

 

 

Малкото си сучеше:

 

 

Майката поразпери ушите по едно време (леко предупреждение, да не вземат нещо да ни минават идеи през главата):

 

 

После мина изключително близо до нас. Доста пъти съм бил близо до слонове, но когато са буквално на 2 метра и съм в напълно открито возило, усещането е малко по-особено -  тук се виждам и аз на видео клипа за малко:

 

 

 

Намерихме млада лъвица и решихме да го следим по и извън пътя:

 

 

 

 

 

 

Пълния пост (снимки + видео) в моя блог от този ден може да видите тук

Редактирано от FlyTraveler
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

May 22, 2014. Elephant Plains Game Lodge, Sabi Sand, S. Africa.

 

 

 

Тук лъвицата се спря до един термит:

 

 

 

Къде ли ще ни заведе младата лъвица? При прайда естествено - прайда на отцепниците "The Breakaway Pride". След обяд видяхме и прайда от който са се отцепипи:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Пълния пост (снимки + видео) в моя блог от този ден може да видите тук

Редактирано от FlyTraveler
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Виждам, че сте започнали още 2 теми за Африка докато ме е нямало, което е чудесно. Днес се завърнахме от нашето пътешествие, така, че ще пусна по няколко снимки с обяснения от различните места, където бяхме.

 

Имахме късмет и сериозно натовареният ми план проработи на 100 %, въпреки TIA (this is Africa) фактора.

 

Като за начало - много емоционален полет за мен (Лондон - Кейп Таун) - преди 20 години за пръв път се качих на 747 (тогава беше 747-200) на Бритиш Еъруейс. От тогава доста съм летял на различни модификации на 747, но никога на БА до този момент. Разкошен самолет, истинска класика (предпочитам го пред А380) + традиционните БА и усещането за предстоящите дестинации направиха полета истинско удоволствие.

 

Зазоряване над Ангола:

 

 

Бонус беше прелитането над пустинята Намиб (Намибия). 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Забравих да коментирам, че това е стар пост от 2014 година, към който съм прибавил видео клипове на мястото на снимките.

Редактирано от FlyTraveler
Връзка към мнение
  • 2 години по-късно ...
На 7.06.2014 г. в 8:09, FlyTraveler каза:

Продължавам с пътешествието, заради което отворих тази тема. Смятам да го направя като темата на Childish за Гватемала - предимно снимки с малко обяснения.

 

Снимка от въздуха на солниците край Walvis Bay, Namibia:

 

post-794-0-69434700-1402117268.jpg


Тъй като няма как да се направи редакция на поста, коригирам локацията на горната снимка - това не са солниците край Walvis Bay, ами мястото е доста по на юг - атлантическото крайбрежие на Намибия точно до устието на Оранжевата река, която е и граница с Република Южна Африка. Ето и една снимка, на която се вижда малко от устието на реката:

 

700_7462_DxO.jpg

Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.