Прескочи до съдържание

Пътепис: Бразилия


neuromancer

Препоръчани мнения

Така, тъй като живея в Бразилия, ще е срамота да не напиша и аз нещо.

Може пътеписа да не отговаря на критериите на maialearrosto, но ако някой иска практическа информация винаги съм на разположение, питайте на воля.

Бразилия е огромна страна и съответно много разнообразна. Общо взето без значение какво си харесва човек - плажове, култура, градове, история, природа, тук има в големи количества.

 

Малко практическа информация - визи от няколко години няма, идвайте  :) . Цените обаче са доста високи и растат все повече, дори американските туристи вече се оплакват. Поне до олимпиадата подобрение няма да има. 

Най-популярните неща, които хората знаят за Бразилия и търсят тук са Рио де Жанейро, Карнавала, водопадите Игуасу.

 

Рио де Жанейро е изключително красив град, ако го гледате отдалече, например от статуята на Христос. Природата е невероятна с тези стръмни планини, издигащи се направо от океана. Отблизо е доста мръсен, поочукан голям град, с много богатство и бедност на изключително малко разстояние, което поражда престъпност. Основна атракция са плажовете Копакабана и Ипанема, и зяпането на красиви женски (и мъжки) тела по бански. Рио не ми е много любим заради високите цени на хотелите. 

Снимки:

Плажа Копакабана от покрива на хотела

F1040021-002.JPG

Лунно затъмнение от Корковадо

14940024.JPG
Редактирано от neuromancer
  • Харесвам 9
Връзка към коментар

Карнавал

 

Карнавала отговаря на нашето Заговезни, 40 дена преди Великден. Това е един купон, който продължава денонощно около 1 седмица. Различно е на различните места, примерно в Рио най-известни са дефилетата на школите по самба. това всъщност е формален конкурс, школите се оценяват от жури, имат си фенове, показват ги по новините като футболните мачове. Всяка група хора в парада има символично значение и определени изисквания. Общо една школа са около 5000 души, ако не бъркам и минава за повече от половин час. Салвадор е известен с музиката и т.н. trio eletrico, едни камиони с трима музиканти в каросерията, които вървят по улиците, и ги следват танцуващи фенове, свирят местния стил музика Axé (Аше). В много градове около мен карнавала е по-неформален, с организирани групи хора (blocos), които се маскират тематично и правят парад по улиците, но всеки може да се включи, танцува се и се пие цял ден и цяла нощ, че и по-нататък (който може да издържи :) ). Общо взето във всяко градче се прави сцена с жива музика и парад с маски, дори в малките села спира по един камион с високоговорители да дъни нон-стоп.

 

Специално в Рио цените на хотелите са високи и често продават само пакети по 5 дена. По-евтин вариант е да се види парада на победителите, в уикенда след карнавала, когато е по-слабо натоварването.

14940001.JPG

009.jpg

14940004.JPG

F1120013.JPG

F1120014.JPG

Редактирано от neuromancer
  • Харесвам 11
Връзка към коментар

Водопадите Игуасу са най-широката система от водопади в света, около 3 км. Общо се водят около 300 водопада, защото не са непрекъснати като Виктория например.

Намират се на границата на Бразилия и Аржентина, като е добре да се видят от двете страни. Бразилската страна е по-добра за общ поглед, аржентинската за детайли и близък поглед. Аз ходих доста отдавна, когато трябваха визи за Аржентина и бях само от бразилската страна. Човек лесно може да се прехвърли от едната до другата страна с такси или автобус. От бразилска страна има един птичи парк с най-различни птици от Южна Америка и света, някои в големи клетки, където може да се влиза и папагалите ара да летят около теб, да ти кацат по рамото и да ти ядат копчетата на шапката. Има и разходка с хеликоптер, която дава страхотен поглед отгоре, не беше скъпо преди около 7-8 години ($60). По пълнолуние се организират нощни обиколки от аржентинската страна, които били приказни по сведения на очевидци. 

Има два хотела (по един от всяка страна), които са в парковете и гостите могат да се разхождат до водопада и сутрин и вечер, а не само в работното време на парка, което е идеално за снимки в по-красивите часове на деня. Те естествено са много скъпи, но Шератона в Аржентина може да се букне със SPG точки.

IGUASU.jpg

CHOPPER.jpg

Редактирано от neuromancer
  • Харесвам 12
Връзка към коментар

Paraty

Едно любимо място. Намира се на около 250км по брега на юг от Рио. Малко градче, центъра е запазен от 18 век с типичната колониална архитектура. Било е важно пристанище, откъдето са тръгвали към Португалия златото и диамантите добити във вътрешността на страната, в Минас Жераис. Има много приятни плажове, планината е близо, пълно е с дистилерии за кашаса (местната ракия от захарна тръстика). Правят много фестивали, като литературния FLIP, фестивал на кашасата и др.

 

e_1189606263_21850017.JPG

 

Къщите с масонски символи

21850022.JPG

 

Празника Свети Дух, украса със знаменца и цветни покривки висящи от прозорците

DPPsmall_0006.JPG

Улиците са така направени, че да ги залива вода по време на прилив, и по този начин ги почиства. 

 

DPPsmall_0007.JPG

 

DPPsmall_0010.JPG

 

IMG_1241.jpg

 

Paraty Mirim, малко селце наблизо

21850023.JPG

 

Trindade, с хубави плажове

IMG_2020.JPG

 

  • Харесвам 14
Връзка към коментар

Амазонската джунгла, около Манаус

 

IMG_1510.jpg

 

Риу Негру. Водата е с цвят на кока кола, заради разтворените танини от гниещи листа. В черната вода комари не виреят, затова повечето хотели са в басеина на Риу Негру.

IMG_1673.jpg

 

IMG_1600.jpg

 

IMG_1584.jpg

 

Пираня, лови се лесно с кука и парче месо. Докато по принцип на риболов не се вдига шум, ако ловите пираня шума и пляскането по водата ги привлича, мислят, че има ранено животно във водата.

IMG_1610.jpg

 

Urucum, оцветител за храни тук, използвал се е от индианците за боядисване на лицето

IMG_1628.jpg

 

Хотелът Ariau Towers, и пернат гост

IMG_1615.jpg

 

Хотелът е пълен пансион, И да искаш, няма къде другаде да се храниш, освен ако си имаш собствена лодка, за да отидеш някъде. Предлагат се разходка с лодка, посещение на жилище на местни, плуване с розовите амазонски делфини, има кули за наблюдение на джунглата.

 

IMG_1538.jpg

 

Teatro Amazonas в Манаус, построен по време на каучуковия бум, когато района внезапно е забогатял много. Карарски мрамор, злато, полилеи от Мурано, всичко донесено от Европа.

 

IMG_1767.jpg

Редактирано от neuromancer
  • Харесвам 12
Връзка към коментар

Пантанал

 

21810006.JPG

 

Пантанал е обширна равнина на границата с Боливия, плоска като тепсия. През дъждовния сезон се наводнява и става почти непроходима със съхоземен транспорт. Огромно разнообразие от животни и птици, човек остава смаян колко лесно могат да се видят всякакви диви животни. Има един единствен черен път, който стига до средата, но заради наводненията се е оказало невъзможно да се довърши.

 

09330034.JPG

 

21780029.JPG

 

21780013.JPG

 

21780021.JPG

 

21830009.JPG

 

Коати

21830003.JPG

 

21850033.JPG

 

Син ара

21810012.JPG

 

Каракара

21810019-1.JPG

 

21780022.JPG

 

Има огромно количество каймани, сега са забранени за лов. През сухия сезон са почти безопасни. Водата се отдръпва и всичката риба се събира в малки езерца, и за кайманите е достатъчно да си пъхне муцуната във водата за да хване риба. Капибари, биволи и каймани се разхождат свободно почти един върху друг без инциденти.

21810027-1.JPG

 

21810025-1.JPG

 

21810036.JPG

  • Харесвам 13
Връзка към коментар

Мерси, радвам се че ви харесва. Вчера установих, че съм затрил едни снимки и сега ще ги търся по дисковете. Повечето снимки са сканирани от филм без обработка, щото ме мързи. А на хартия изглеждат маалко по-добре.

Следва още...

Връзка към коментар

Великден в историческите градове (Cidades Historicas)

 

Cidades Historicas градове, които са били важни през 18 век, когато тука са се добивали злато и диаманти. След това са загубили значението си, но обликът им е останал както едно време. Сега са рай за туризма. Такива в моя щат (Minas Gerais) са Ouro Preto, Sabarà, Tiradentes, Diamantina, и няколко по-маловажни. Традициите обаче се поддържат. За разпети петък се прави възстановка на разпъването на Христос, а за Великден празнично шествие с възкръсналия Христос начело, върху килим от цветя и религиозни картини, направени от жителите през нощта от цветни стърготини. 

Диамантина:

27330017.JPG

negative4-15-15(1).jpg

negative5-19-19(1).jpg

negative9-35-35(1).jpg

 

Оро Прето:

Photo16_16.jpg

Photo26_26.jpg

Photo27_27.jpg

Photo31_31.jpg

Photo32_32.jpg

Photo17_17.jpg

 

  • Харесвам 6
Връзка към коментар

Страхотни снимки, особено благодаря за тези с папагали :) Имам въпрос за риболова на пирани - до колкото съм чувала ако да речем има 30-тина вида пирани, едва 10 вида са месоядни (примерно). Та мисълта ми е дали е вярно, щом казваш че лесно се ловят за мен означава, че са си предимно месоядни?

Връзка към коментар

Елена, мисля че въпроса ти за пираните не е съвсем точен. :) Предполагам всички са месоядни, защото се хранят с риба. Но хищните, които нападат и хора са малка част от видовете. Чела съм го някъде.

Връзка към коментар

Уф, жената мислеше да работи в Пантанал преди 5-6 години, ама се отказа...

Kак щях да си отснимам на животни, леле...

В хотела Ariau имаше един зелен папагал, нещо беше ранен и не летеше. И беше много забавен, как се държеше като собственик на бара  :) . Ама точно тия снимки нещо не успях да ги намеря.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
Гост
Тази тема е заключена за нови мнения.
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.