Прескочи до съдържание

Много вдъхновяващо: Живот на лодка по света


Яничка

Препоръчани мнения

То със сигурност не е лентяйство, по една лодка винаги има сума работа, независимо дали в морето или на пристанището.

 

Даже не ми се мисли колко работа има всъщност. Работата :) е там, че това е плодотворна, но не и доходоносна, нито - в общия случай - обществено полезна работа. Тоест нещо като хоби. Тоест нещо като да лепиш черни блакбърдчета в домашна обстановка по тъмна доба :)

 

...всички сте го написали единодушно, не виждам смисъл да повтарям 20 поста поред :)

 

Хм, това ме накара да се замисля. Например, ако някой беше изтипосал тук семеен блог, в който лайтмотивът е: бачкане му е майката, всеки ден, прекаран извън работното място, е пропилян ден, дали нямаше тук единодушно да коментираме: тия па, ебати бастуните, как може! Я сакам да си купим платно'одка, да забегнем у Карибите, да си плАвам и да си лЕжим, апа балъцЕте да ми фъргат доларЕ у пейпало...

 

...Шегичка :) Сега да не ме награбите тука... :D

 

 

Дюк, дума да няма! За пенсионери подобно занимание е прекрасно, аплодирам с две ръце! Но... за пенсионери - хора, освободени от социални, трудови, обществени и други ангажименти.

Редактирано от captain_oveur
  • Харесвам 6
Връзка към коментар

Аз пък ще кажа, че не бива да сме толкова крайни в оценките. Да, съгласен съм, че конкретното начинание е безотговорно по отношение на децата. В крайна сметка училището и социалните контакти в тази възраст не могат да бъдат заместени просто така. Принципно съм съгласен и с преобладаващите мнения, че става дума за нелепо "бягство от действителността", което е облечено във високопарни слова с псевдобунтарски елемент. Ако се абстрахираме от всичко това обаче, убеден съм, не са малко хората по света избрали този начин на живот. Да си призная лично мен подобна идея ме блазни, но не под формата на дом във водата, а по-скоро под формата на дом на колела. Съвсем спокойно бих могъл да изкарам години обикаляйки света с един кемпер. Всичко това обаче бих сторил едва след пенсионирането си и в никакъв случай не бих определил начинанието, като бягство от системата, матрицата и каквото и да е било там друго. Нека си признаем, всички ние тук, малко или много завиждаме на тези хора за смелостта и авантюристичния дух, но не приемаме изнесените от тях мотиви и се дразним от допълващите елементи в ситуацията, а именно наличието на дете на лодката и промотиране на начинанието под формата на изпросване на някой и друг долар...

 

Аааааа, определено не им завиждам, поне аз. Мразя в червата си идеята да прося пари, това ще ме съсипе... 

А за авантюризъм - хич. Имам го в излишък :rolleyes:  Не бе, никоѝ не ги напада.

И аз искам да имам ИЗБОР дали да работя или не, стига да не тежа на никого и да не се правя на жертва на системата.

Мммм... и аз правя разни планове след пенсиониране, освен ако не спечеля лотарията ;) 

Връзка към коментар

Ако толкова искаха да са извън системата, нямаше да дават интервюта наляво-надясно, да списват за местни вестничета и т.н. 

 

Поне да бяха си направили един сал, а не да си купуват лодка, построена от някой инженер-роб на системата...

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Аз пък ще кажа, че не бива да сме толкова крайни в оценките. Да, съгласен съм, че конкретното начинание е безотговорно по отношение на децата. В крайна сметка училището и социалните контакти в тази възраст не могат да бъдат заместени просто така. Принципно съм съгласен и с преобладаващите мнения, че става дума за нелепо "бягство от действителността", което е облечено във високопарни слова с псевдобунтарски елемент. Ако се абстрахираме от всичко това обаче, убеден съм, не са малко хората по света избрали този начин на живот. Да си призная лично мен подобна идея ме блазни, но не под формата на дом във водата, а по-скоро под формата на дом на колела. Съвсем спокойно бих могъл да изкарам години обикаляйки света с един кемпер. Всичко това обаче бих сторил едва след пенсионирането си и в никакъв случай не бих определил начинанието, като бягство от системата, матрицата и каквото и да е било там друго. Нека си признаем, всички ние тук, малко или много завиждаме на тези хора за смелостта и авантюристичния дух, но не приемаме изнесените от тях мотиви и се дразним от допълващите елементи в ситуацията, а именно наличието на дете на лодката и промотиране на начинанието под формата на изпросване на някой и друг долар...

Е те точно това ми беше идеята на мен с този пост :) Така добре си го казал, че няма какво да се обяснявам :)

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Мразя в червата си идеята да прося пари, това ще ме съсипе... 

 

Това е така, защото ти възприемаш тяхното предложение за подпомагане на начинанието като просене на пари. Аз не го възприемам по този начин. Това не означава, че ще подпомогна начинанието им, но в никакъв случай не превръща тези хора в просяци в моите очи. Въпрос на гледна точка. Опитвам се да изложа аргументи в полза на разширено тълкуване на ситуацията, а не механично приравняване на една постъпка като изцяло безотговорна и меркантилна... ;)

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Това е така, защото ти възприемаш тяхното предложение за подпомагане на начинанието

Кое начинание ще се подпомага? Пиенето на бира или излизането им от системата?

 

Аз не отричам това, което правят. Tака искат, така живеят за момента.

Въпрос на личен избор, който обаче, да бъдат така добри, да си го финансират! 

 

"Напуснахме работа, училище и дом, за да докажем, че съществуват алтернативен начин на живот, образование и пътуване извън системата, посещавайки някои от най-красивите и девствени места на планетата с минимален бюджет", споделя Мира.

 

Е, айде няма нужда да ми доказват нищо!

Щото, сега, ако ми пуснете по 5 долара, веднага ще се свържа с тях, да им ходя на гости в лодката.

Редактирано от но нейм
  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Кое начинание ще се подпомага? Пиенето на бира или излизането им от системата?

 

Аз не отричам това, което правят. Tака искат, така живеят за момента.

Въпрос на личен избор, който обаче, да бъдат така добри, да си го финансират! 

 

Очевидно ти нямаш намерение да финансираш нито пиенето на бира, нито излизането от системата. На този етап тези хора сами финансират своето начинание и разчитат на доброволна подкрепа от други хора, както и на платени репортажи. Защо е тази агресия тогава?

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Ако толкова искаха да са извън системата, нямаше да дават интервюта наляво-надясно, да списват за местни вестничета и т.н. 

 

Поне да бяха си направили един сал, а не да си купуват лодка, построена от някой инженер-роб на системата...

 

Биричката и сладоледа и те са от роби на системата :)

 

Приемам идеята човек да не работи и да е вън от "матрицата" ако живее някъде в гората, прави си къща с двете си ръце и се храни (и друса) с гъби. В момента, в който някой иска стоки и услуги от останалия свят, а насреща не прави нищо, това не е бягство от матрицата, а тарикатлък.

  • Харесвам 8
Връзка към коментар

Биричката и сладоледа и те са от роби на системата :)

 

Приемам идеята човек да не работи и да е вън от "матрицата" ако живее някъде в гората, прави си къща с двете си ръце и се храни (и друса) с гъби. В момента, в който някой иска стоки и услуги от останалия свят, а насреща не прави нищо, това не е бягство от матрицата, а тарикатлък.

Защо да не правят нищо? Показват начина си на живот на хората, които се интересуват от него. И описаният опит може да е полезен на тези, тръгнали в същата посока. А ако им дариш пари, винаги е интересно за какво ще отидат тези средства. 

Тези 5-10-15$ са за неща, без които тези хора са определили, че могат да живеят щастливо. Но не биха отказали, ако са подарък. Според мен това не е просия. 

Прочетеното ме остави с позитивни чувства. 

Редактирано от Lindt
  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Вчера вечерта прочетох интервюто и веднага имах желание да го споделя с вас. Гледам на сутринта сума ти коментари. Не съм очаквала... Голяма дискусия се получи.

Не знам как, но статията, която публикувах, за мен е източник главно на позитивни емоции. Пък и никой не твърди, че всички трябва да живеем по този начин. Това е ТЕХНИЯ начин. Те си знаят какво са пожертвали, за да водят този начин на живот, който от страни изглежда "безотговорен". Въобще всеки си знае, затова не обичам да "съдя" хората. Възхитих им се за смелостта.

Да, малко тъпо за тези дарения, но от друга страна става дума за малка сума, с която не мисля, че кой знае колко благини могат да си набавят. Освен това напоследък чувам за много сайтове на пътешественици, в които има такава "система" за дарения. Не знам някой да ги е "осъдил" за това.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Ако тези хора имат блог и предлагат интересни текстове/снимки за своите пътувания и ако този блог е занимателен за определен кръг хора, не виждам проблем в плащането на дребни суми. Това не е просене. Когато си купувате списания за пътувания и давате 5лв, не наричате това просене от страна на авторите и издателите, нали? Погледнете на блога като вид он лайн списание, никой не е длъжен да подпомага пътуване като това, но който го прави не е заради сладоледа, а по-скоро заради полезна информация от първа ръка или нещо подобно, а те как ще си харчат парите си е тяхна работа. Брей, големи сте моралисти. Точно от блоговете събирам най-точната информация за своите пътувания. Едно време давах пари за пътеводители, списания, сега спестявам, защото хора като  тези са достатъчно щедри да споделят безплатно. Даже ми се е случвало да се чувствам гузна, затова че не давам, а черпя ценен опит. Я, пак малко се замислете.

  • Харесвам 10
Връзка към коментар

И защо да не се получава дискусия?

Нали темите са за обсъждане?! И то в раздел "Общи приказки". 

 

Статията не ме остави с позитивни чувства - тази жена не споделя мечтите си, а иска да докаже някому нещо... или поне така излиза от интервюто.

Връзка към коментар

 

 

Тоест те да ме наричат модерен роб, а аз да им кихам долари? Я сега ти се замисли, Теди. Аз може да съм роб, ама не съм глупак, все пак ;)

 

Първите подобни блогове, на които аз попаднах, са тези на Варошанов и Itiliien. Юри нямаше бутонче за дарения, Иван имаше. Юри още пътува, Иван - вече май доста по-малко. Но и двамата не са ме наричали „роб“ - модерен, архаичен, извънземен или какъвто и да било. Дори не са намеквали нещо подобно в писанията си. И още: и двамата, и особено Юри, излъчваха (и още излъчват) спокойствие и хармония. Когато чета историите и гледам снимките на Юри, се усещам спокоен и обогатен, душата ми се чувства заситена с хубави емоции. А това „извънматрично“ семейство, да ме прощават... не ми носят такова усещане - нито с текст, нито със снимки.

И още: 10 долара за нафта за лодката или за лекарства? Може! 10 долара за сладолед и бира? Моля?!

И още: на някого десетина долара му се виждат дребна сума, която не стига почти за нищо. Може, може. Ама... хм, не точно по нашия край.

Без масираното медийно-блогово облъчване това семейство и техният блог щяха да си си ОК за мен. Но така, както го правят напоследък - не. Съжалявам.

Редактирано от captain_oveur
  • Харесвам 13
Връзка към коментар

Абсолютно подкрепям Капитана! Не може да ме карат да се чувствам някак си виновна за това, че живея в общоприетите стандарти /и то, смятам щастливо/, а след това да кажат - ами дай пет лева, за да финансираме нашия прекрасен живот? защо?ами аз пък мога да искам да си финансирам моя си прекрасен , матричен живот... И всички ще ми откажат финансиране, ако поискам, за да пътувам. Да не говорим за децата - същите тези журналисти бълваха огън и жупел по бащата, осмелил се да гледа децата си, без да ходят на училище, чак социалните му ги взеха, цялата държава се възмути тогава как той си е позволил подобно нещо, а сега всички се възхищават за същото нещо, само че случващо се на Карибите? Значи в Бг не може, а на Карибите може и е похвално? Интересен двоен стандарт... Иначе, всеки има право да живее както си иска, по начина ,по който му е кеф и никой не бива да го съди, имат право и да искат помощи, имат право и да получат. Но лично за мен това не е правилно и не е опция. А с кемпер, когато се пенсионирам, да, задължително, обмисляме го вече, дано обаче финансите стигат на стари години. Ако ли не, ще измислим екзотични думи за матрица и ще поискаме хората с 300 лева заплата да ни дарят по 5 лева , за да може да осъществим тяхната романтична мечта.

Редактирано от luba_rizova
  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Е то в случая е за гледане, даже взиране, за да прочетеш ;)

 

Aми ясно , че са изписали нещо с телата си , но гледам и не мога да вдяна. Когато разбера сигурно ще се чудя как не съм го разчел сам.  :lol:

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Тоест те да ме наричат модерен роб, а аз да им кихам долари? Я сега ти се замисли, Теди. Аз може да съм роб, ама не съм глупак, все пак ;)

:)  Ако някой ден взема да се връзвам на общи приказки в интервюта, ела и направо ме гръмни. :P

Лично мен тези хора роб не са ме нарекли и не се чувствам такава, пък който му е на сърце може да преживява нещата. Както и да е, в този свят най-скъпа е информацията и си струва да се плаща за нея, в конкретния случай никой не ви и кара, какво толкова ви разпали дори не разбрах. Пак ще кажа за мен блоговете като цяло са основен източник на ценно инфо и благодарение на тях сглобявам доста добри турове на далечни места, за които по-трудно може да се добие представа. Благодарна съм на всички тях, които отделят от времето си, за да споделят с нас истории, фотографии на екзотични места, впечатления и т.н. 

А  помните ли тези ентусиасти. http://www.haskovo.net/index.php/banners/banners/gallery/1/flash/connect4.swf?module=news&action=details&id=77697

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Всъщност замисляли ли сте се, че за тяхната постъпка се изисква доста смелост? Да зарежеш всичко сигурно, за да се качиш на една лодка, някъде из океана.. Въпрос на избор е и доказват нещо на себе си. Както всички ние доказваме, че успяваме да се справяме с живота тук.

Мислех си, че сме по-широко скроени души.

...и незнам защо приемате като задължение да им направите дарение? Според мен е по желание...

Редактирано от Polina
  • Харесвам 6
Връзка към коментар

Всъщност замисляли ли сте се, че за тяхната постъпка се изисква доста смелост? Да зарежеш всичко сигурно, за да се качиш на една лодка, някъде из океана.. Въпрос на избор е и доказват нещо на себе си. Както всички ние доказваме, че успяваме да се справяме с живота тук.

Мислех си, че сме по-широко скроени души.

...и незнам защо приемате като задължение да им направите дарение? Според мен е по желание...

 

Поли, защо смяташ че ако сме на различно мнение, сме тясно скроени? Не е справедливо :)

 

Лично аз откровено се дразня от аудио-визуално спекулиране с хипарлъка като манталитет или прословутата свобода, като едновременнно с това нямаме против рекламата, PR-а, но пък директно заявяваме на останалите колко са прости в своите отговорности в матрицата. Наблюденията ми показват доста силна агресия спрямо скучните и стандарти типажи хора. Според мен изобщо не биха се интересували от такива хора, ако наистина не се интересуват - в повече ми идва позирането.

 

А за събирането на средства - смятам за аморално някой да иска да му се финансират удоволствията. Простичко казано... 

Да им завиждам - изключено. Но определено не съм тясно скроена, защото имам аргументи против каквото там. 

 

Не  е лошо да сме на различни мнения, защото сме различни хората :)

Редактирано от Гост
Връзка към коментар

Аз мисля, че те самите са се чувствали като роби и затова са предприели това приключение. Северно американската рутина на живота е убийствно скучна и има много хора като тях, които са направили такава крачка.

По въпроса за дарения - тук е нещо съвсем нормално да молиш хората за такива. Прави се постоянно, по какви ли не начини и от всякакви хора и мен лично не ме дразни.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Понеже тая тема я разчепкахме из основи, гледам, че и Дневник излязоха със статия, която според мен е доста по-качествена от публикуваната в началото на темата: http://www.dnevnik.bg/na_put/2014/11/20/2418013_moremechtateli/

Връзка към коментар

Царе сме да обсъждаме хората....Това в България го можем най-добре. И да им се присмеем и да ги оплюем, ама със нашенския супер сарказъм...щото сме айде да не казвам какви. Хващате се за израза за сладоледа и бирата, ама като съм гледал как журналистите ти вадят израз от контекста и го тупват като казано от теб....

Ако някой ти каже е.и му майката да комшията, ти ходиш ли да онождаш майка му...:) Замислете се малко.

Хора различни, аз се кефя на всеки, който следва и изпълнява мечтите си, защото това са си неговите мечти и му се сбъдват. А по-хубаво от това няма.

За нас остава само да си вземем полезното от техните писания, другото го игнорирайте.

Иначе и аз споделям мнението на Теди, че на едно място омръзва, каквото и да е то или пък да водя еднотипен живот.

Но това семейство ме кефи. Чета ги и ме кефят. Ако ги видя на живо, може и да повърна, знам ли.

 

И бъдете позитивни, поне в този форум!

Редактирано от Sun4o
  • Харесвам 6
Връзка към коментар
Гост
Тази тема е заключена за нови мнения.
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.