Прескочи до съдържание

The best сапунерка under 300-350лв


Препоръчани мнения

Скоро ще имам рожден ден и такива мисли ми идват. Забих се да чета ревюта цяла седмица и резултатъте пълна каша в аматьорската ми глава.

Теза 1 - тоя клас сапунерки са пълна безсмислица, по-добре си снимай с телефона. Не знам дали е вярно, Георги също изказа подобно мнение, така или иначе нямам супер телефон.

 

В момента имам Canon A480- типична сапунерка, снимките си ми харесват с 2-3 недостатъка, които бих искал да ги няма в новата.

Първо много шум в тъмните снимки, то това се оказва, че си е голяма болка по принцип и струва много, за да се избегне, т.е. трябва си скъп апарат. Трябва ми някакъв компромис тук.

Второ много неширокоъгълен обектив- хваща много малко, спомням си едни небостъргачи в Хонг Конг, така и не успях да ги снимам.(35mm equivalent: 37 – 122mm) което май наистина е доста различно от новите сапунерки. Също зума му е малко, само 3, но не ми е голяма болка това.

Май имаше и трето, но не го измислям сега...

 

И така в тази категория заглеждам Sony WX220(всичко му е автоматияно, като за аматьор човек, но и той има проблем с шума) и Канон Ixus 255(бил ужким малко по-добре в тъмните снимки, но в момента в БГ е по-скъп от Сони-то)И двата ще ми решат проблема със зума, не знам техните обективи(24 и 25мм съответно в 35мм еквивалент)какво ще ми дадат на практика, като гледам техни снимки, нещо не хващам много разликата. А проблемът с шума, може би ще е по-малук, а може би не и не си струва упражнението.

 

Теза 2 - купи си турбо сапунерка. Има го Olympus ZX1 препоръчан от Георги за 500лв в технополис, ама нещо не си се дават. Има един полвинчат вариант Olympus ZX10, който е с обектива на ZX1, но с малка матрица, като на сотаналите сапунерки. Има и едно Fuji XF1, което е като алтернатив на Olympus ZX1, но е по-евтин- 429лв в Технополис, ама толкова ретро дизайн са му направили, че чак ми идва малко в повече.

 

И така, мога да си карам със стария, докато ми се отпуснат от сърцето 500лв, щото иначе няма смисъл, или пък мога да си купя за 350лв Sony WX220 или Канон Ixus 255(също кой от двата се чудя). Моля професионалистите да не ми се смеят на дилемата :)

Между другото от много четене на ревюта, вече намирам кусури и на Sony Rx100, така че е време да спирам. :lol:

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Според мен ако искаш да вземеш най-много "апарат" за най-малко пари, купи си Sony DSC H300 (май беше около 310 лв. във Фотосинтезис). По-обемен е, но имаш убиец зум и както напълно автоматични, така полу-автоматични и ръчни настройки. Цената изобщо не я коментирам - и да го изгубиш / счупиш няма да те е яд толкова.

 

За избягване на шум при високо ISO, гледаме от 3,500 лв. нагоре само за тяло (без обектив, а за да имаш повече успех с "тъмните" снимки ти трябва и "бърз" обектив).

Редактирано от FlyTraveler
  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Извинявам се, не съм специалист, само да споделя,че имаме Сони DSC W630, и ако софтуера е същия като не предложените, да се има пред вид,че е много бавен... Ама толкова,че ти се иска да го траснеш в земята при всяко ползване. Преди това имахче друго сони, ползвахме го 7години и софтуера му работеше на 6, без никакъв проблем. Не знам дали това е проблем на конкретния модел или на новия софтуеър.

Връзка към коментар

От 2 години имам Panasonic TZ30. Тук е малко скъп, но в други държави е без пари. Вариант е втора употреба от някой сайт.

20 zoom, добра матрица, страхотно видео, сравнително бърз, чудесен екран и разни други функционалности. В момента има версии до TZ60 - TZ 40 e доста добър.  

На затворено с кофти светлина снимките се пикселизират, което е нормално и друг минус е, че интелигентния авторежим често не се справя добре, но има доста опции за ръчни настройки. 

 

Не мога да го сравня с никой телефон. Камерите на телефоните са доста далеч от способностите на сапунерки среден клас (което си е нормално де).

Връзка към коментар

При по-новите модели сапунерки проблема с шума се задълбочава и това е нормално. На малката матрица като й се наблъскат повечко мегапиксели и картинката се влошава. Това са моите наблюдения от 3 Сонита, които сме ползвали, най-старото имаше най-чиста картинка при нощни снимки.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Камерите на телефоните са доста далеч от способностите на сапунерки среден клас (което си е нормално де).

 

В известна степен си прав, макар че при последните смартфони разликата тотално се размива. А и остава неоспоримото удобство, че когато снимаш с телефон носиш само едно устройство (което така или иначе винаги е с теб).

 

Както споменах в една друга тема - от 2 години снимам само и единствено с телефон (Samsung Note II). В 98% от случаите качеството е пре-предостатъчно, а като се мине през Photoshop снимките изглеждат направо мега. Не виждам никаква причина да влача допълнително фотоапарат, само ще ми тежи.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

И аз съм на Oshko на положението, но ще чакам черния петък.  ИЗбрала си бях  Sony DSC H300. И се чудя на това предложение :

http://www.amazon.com/Sony-DSC-H300-Multivoltage-Rechargeable-Batteries/dp/B00B785YHS/ref=sr_1_2?ie=UTF8&qid=1416489439&sr=8-2&keywords=Sony+DSC+H300

Редактирано от Iva_a
Връзка към коментар

Е щом е рожден ден, значи нека да е изненада за цялото семейство :)

Купи си дрон (2x300 лв.) - квадрикоптер препоръчвам. Страхотни кадри ще правиш. Децата също ще му се радват.

Удоволствието от снимането е от съвсем друг тип.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Ошко, това за „черния петък“ не е шега. Покрай копирането на западноевропейски и отвъдокеански традиции нашите търговци опряха и до тоя „празник“, което, колкото и тъпо да е, е в полза на потребителите. Поля те насочи към един магазин... Всъщност според мен точно те донесоха тая нова мода в България. Другите търговци нямат избор и щат-не щат свалят цените, за да не им умрат продажбите съвсем.

Другият петък е датата, следи няколко големи интернет-магазина, общо взето ще доловиш тенденцията. Намаленията, които вървят сега, са само прелюдия. Другия петък-събота-неделя очаквам масивно поевтиняване (и съм се наточил на един SSD).

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Аз продължавам да поддържам тезата, че в тоя ценови диапазон трябва да се купува или стар модел турбо сапунерка или да не се купува въобще, ако имаш модерен телефон. Чистите нощни снимки няма да ги получиш в камера от 300лв, макар и да не съм съгласен с Fly за долната граница на бюджета :)

 

За съжаление в България не е практика старите модели да се разпродават евтино, даже си държат учудващо високи цени, подобно на цитирания от теб XZ-1. А виж например колко струва в щатите наследника му XZ-2: http://www.amazon.com/Olympus-XZ-2-Digital-Camera-Black/dp/B009C72TX8/ref=sr_1_2?ie=UTF8&qid=1416998701&sr=8-2&keywords=olympus+xz-2

 

За това съвета ми е, ако имаш път към някоя държава, която е голям пазар, да се поинтересуваш там как стоят нещата. Мога да дам съвет примерно за Холандия, че имам опит там, но и в други големи пазари ситуацията трябва да е подобна

Връзка към коментар
  • 1 месец по-късно ...

Какво мислите за Samsung wb350f - в момента е доста намален в Емаг и макар да се бях насочил към други модели, започнах да се замислям...разколебава ме това, че май нощните снимки ще са проблемни с него...дайте някаква препоръка, че съм доста бос в тази област :)

Връзка към коментар

Какво мислите за Samsung wb350f - в момента е доста намален в Емаг и макар да се бях насочил към други модели, започнах да се замислям...разколебава ме това, че май нощните снимки ще са проблемни с него...дайте някаква препоръка, че съм доста бос в тази област :)

 

Попрегледах набързо. Аз като цяло не съм фен на супер зумовете, т.е. такива със зум 10+. Двойно повече не съм фен на сапунерките със супер зумове, които за да се побере такъв зум в малки размери чисто и просто означава матрицата да е миниатюрна. Звучи примамливо да можеш да снимаш и пейзажи и самолети с една малка машинка, но в крайна сметка нито пейзажите ще са перфектни, нито самолетите :) Просто реши за себе си дали големия зуум ти е необходим, ако не е, няма смисъл да го взимаш и да жертваш от другите неща в камерата.

 

Зависи и от нивото на качество, което е приемливо за теб де, прегледай малко примерни снимки, в ей това ревю има: http://tech.firstpost.com/reviews/samsung-smart-wb350f-review-great-wireless-implementation-thats-needed-221269.html и ако те удовлетворяват, действай.

 

Иначе машинката си е модерна, има Wi-fi, e-mail и разни такива благинки. Но намалението според мен не е реално, по-точно оригиналната цена не е реална. Никога не бих дал 550лв за камера като тази, с намалението става ок.

Връзка към коментар

Попрегледах набързо. Аз като цяло не съм фен на супер зумовете, т.е. такива със зум 10+. Двойно повече не съм фен на сапунерките със супер зумове, които за да се побере такъв зум в малки размери чисто и просто означава матрицата да е миниатюрна. Звучи примамливо да можеш да снимаш и пейзажи и самолети с една малка машинка, но в крайна сметка нито пейзажите ще са перфектни, нито самолетите :) Просто реши за себе си дали големия зуум ти е необходим, ако не е, няма смисъл да го взимаш и да жертваш от другите неща в камерата.

 

Зависи и от нивото на качество, което е приемливо за теб де, прегледай малко примерни снимки, в ей това ревю има: http://tech.firstpost.com/reviews/samsung-smart-wb350f-review-great-wireless-implementation-thats-needed-221269.html и ако те удовлетворяват, действай.

 

Иначе машинката си е модерна, има Wi-fi, e-mail и разни такива благинки. Но намалението според мен не е реално, по-точно оригиналната цена не е реална. Никога не бих дал 550лв за камера като тази, с намалението става ок.

Зумът не е водещ за мен в случая, просто се озадачих защо тази сапунерка струва 450-500 лева. Намалението на Емаг не е реално, но все пак има такова. В повечето български магазини този фотоапарат струва около 450 лева, както вече казах, а това за сапунерка би трябвало да означава нелошо качество на снимките - поне моята логика е такава. :) Хвърлил съм око на sony rx 100, но там цената е 800 лева, а този - 280. На мен ми трябва  фотоапарат до 500-600 лева,  който  нощните пейзажй да не ми ги изкарва под формата на размазани светли точки /както ми се случи в Дубай и още ме е яд/. А бе не са ми високи изискванията :lol:

Връзка към коментар

За хубави нощни снимки в общи линии двата основни фактора са по-голяма матрица и по-светлосилен обектив.

Тези неща обаче трудно може да ги намериш на цена до 600лв. :rolleyes:

И наистина май най-тънкото, с което може да минеш, е точно Сонито RX100.

От него надолу вече като че ли няма какво читаво  да намериш с прилична матрица и обектив.

Редактирано от Фичо
Връзка към коментар

На мен ми трябва  фотоапарат до 500-600 лева,  който  нощните пейзажй да не ми ги изкарва под формата на размазани светли точки /както ми се случи в Дубай и още ме е яд/. А бе не са ми високи изискванията :lol:

Я покажи какъв е проблема, т.е. да видим дали не е от начина на снимане или прекалено високи очаквания от сапунерка

Статив и самоснимачка/дистанционно ползваш ли за нощните снимки?

Връзка към коментар

Зумът не е водещ за мен в случая, просто се озадачих защо тази сапунерка струва 450-500 лева. Намалението на Емаг не е реално, но все пак има такова. В повечето български магазини този фотоапарат струва около 450 лева, както вече казах, а това за сапунерка би трябвало да означава нелошо качество на снимките - поне моята логика е такава. :) Хвърлил съм око на sony rx 100, но там цената е 800 лева, а този - 280. На мен ми трябва  фотоапарат до 500-600 лева,  който  нощните пейзажй да не ми ги изкарва под формата на размазани светли точки /както ми се случи в Дубай и още ме е яд/. А бе не са ми високи изискванията :lol:

 

То това е класиката, да искаш читави нощни снимки за малко пари. Точно защото там най-много си личи разликата в класите на камерите, така да се каже, през деня в хубаво слънце разликите се размиват и дори и телефоните правят приемливи снимки :)  

 

Ако нощните снимки са приоритет ослушвай се за някой, който има обектив с f/1.8. Няма да те тормозя какво означава това :) Но ако намериш някой стар Olympus XZ-1 или XZ-2 съвсем спокойно влизаш в цената и там резултата ще е далеч по-добър: https://www.flickr.com/cameras/olympus/xz-1/ (Само предложение, другите производители имат подобни камери, които се справят средно прилично с нощни снимки) Другото е да почакаш първата генерация на сонито да поевтинее, в момента е към 800лв, ще пада още :)

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

То това е класиката, да искаш читави нощни снимки за малко пари. Точно защото там най-много си личи разликата в класите на камерите, така да се каже, през деня в хубаво слънце разликите се размиват и дори и телефоните правят приемливи снимки  :)  

 

Ако нощните снимки са приоритет ослушвай се за някой, който има обектив с f/1.8. Няма да те тормозя какво означава това :) Но ако намериш някой стар Olympus XZ-1 или XZ-2 съвсем спокойно влизаш в цената и там резултата ще е далеч по-добър: https://www.flickr.com/cameras/olympus/xz-1/ (Само предложение, другите производители имат подобни камери, които се справят средно прилично с нощни снимки) Другото е да почакаш първата генерация на сонито да поевтинее, в момента е към 800лв, ще пада още :)

Преди малко прочетох фото-темите във форума и съм с една идея по-компетентен, дори знам какво е f/1.8 ;) . Не ми е спешен фотоапарата, така, че ще се озъртам и ослушвам за нещо хем хубаво, хем евтино :lol: . Мерси.

Връзка към коментар

Сетих се да питам още нещо. От известно време ми се набива на очи Nikon D3200 с обектив Nikkor VR II KIT 18-55 mm с цена 699 лева общо. Въпрсът ми е, при положение, че нямам намерение да купувам други обективи /засега/ ще ми върши ли работата на Olympus XZ-1 или XZ-2?

 
Връзка към коментар

 

Сетих се да питам още нещо. От известно време ми се набива на очи Nikon D3200 с обектив Nikkor VR II KIT 18-55 mm с цена 699 лева общо. Въпрсът ми е, при положение, че нямам намерение да купувам други обективи /засега/ ще ми върши ли работата на Olympus XZ-1 или XZ-2?

 

 

Никона има чувствително по-голяма матрица, което несъмнено ще помогне с нощните снимки, но самия обектив пък не е толкова светлосилен и нощните снимки, особено от ръка без статив ще са проблемни. Като цяло ще се справи по-добре от предложените Олимпуси, но вече трябва да мислиш и за теглото, раничка и т.н.

 

 И друг път съм писал, че според мен мирърлеси и дслр-и се купуват само ако имаш намерение напред във времето да инвестираш още пари в обективи. Ако нямаш такова намерение за тази цена по-добре дай малко повече и взимай rx100.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.