Прескочи до съдържание

И аз да мрънкам - за апарат...


Препоръчани мнения

Благодаря на всички! Ох... Няма как да се изхвърля, че нещо нямам сили за голям отскок ;)

 

Добре, бихте ли си дали мнението за Olympus E-M10, моля? Много ме привлече... 

Понеже аз снимам с него мога да кажа само хубави неща, но не съм никакъв професионалист в тази област... :lol:

Можеш да погледнеш в галерията последните ми снимки(нощни от Париж). Снимките не са обработвани по никакъв начин!

Връзка към коментар

Тази тема ме удари в десятката. Ще следя с интерес. Моят опит с фототехника е следния :

Panasonic Lumix TZ1 - много добри снимки с минимум усилия, счупихме го обаче

Canon D350 - много добри снимки, препоръчан ни преди години от гореспоменатия itilien. Идва ни обаче голям за разнасяне и бързо снимане. Пък и аз не обичам да правя много настройки

Nikon COOLPIX L320 -  не ни хареса какви снимки прави и го върнахме на магазина

Olympus VR320 - взехме колкото да имаме някакъв малък, не съм доволна

 

Сега обмисляме за следващата екскурзия, ако не си харесаме свестен, малък  и не безбожно скъп, да си вземем временно на старо като първия ни TZ1. Загледах този, който повечето тук препоръчвате Sony RX100, мисля , че ще ми пасне идеално :) Само ако е с 200лв по-евтин......

Връзка към коментар

Благодаря на всички! Ох... Няма как да се изхвърля, че нещо нямам сили за голям отскок ;)

 

Добре, бихте ли си дали мнението за Olympus E-M10, моля? Много ме привлече... 

Щом ти е на сърце взимай. По характеристики добре изглежда. 

Както казах, ако не е ограничен по някакъв начин, каквото и да вземеш ще ти върши добра работа (ако не спадаш към тия хора дето все постоянно сравняват характеристики и си взимат нов апарат, веднага щом излезе на пазара)

Връзка към коментар

Така, добутах до тази тема :)

 

Първо за фиксираните обективи. Наистина до скоро единствения крал в сегмента беше RX100, в различните му вариации. За това и толкова силно е препоръчван. Но съвсем наскоро се появи конкуренция в лицето на Panasonic LX100. Какви са му предимствата:

 

- по-голяма матрица. Има същият размер матрица като на харесания от теб (и от мен :)) Олимпус.

- 4K видео, това не знам дали те влече, аз лично видео не снимам, но много хора им допада

 

Недостатък:

- малко по-голям размер

 

Това е много опростено казано, най-големия сайт за фоторевюта dpreview наскоро пусна пълното му ревю, ето ако ти се чете :)

http://www.dpreview.com/reviews/panasonic-lumix-dmc-lx100

 

It should be apparent that we really liked the LX100. It's not a small camera, but it's not that much bigger than the likes of the Canon PowerShot G12, which people happily carried around. And, importantly, it offers significantly better image quality than pretty much any zoom compact ever made. It's not a camera entirely without flaws but most of them are so minor that it's unlikely they'll ever be more than slight irritations about a camera you'll love.

Other than size, it's the camera's zoom range that stops it being the ideal camera for a majority of dedicated photographers.

 

I did find the 24-75mm equivalent range a touch restrictive, but it's the only major concern I had: my overall experience has been much more about what the camera can do than what it can't. The LX100 is a pleasure to use and offers superb image quality. I'd consider it one of the best photographers' cameras on the market and probably the best zoom compact ever made.

 

Най-добре отиди в магазин да ги видиш на живо, да прецениш до колко по-големия размер на панасоника би бил проблем. Разликата какво може да влезе в джоб и какво не, е много финна!

 

Сега за безогледалните като цяло. Хубаво си го харесала Олимпусчето, аз снимам от скоро с него и е просто камера, която няма да ме ограничава в обозримото бъдеще. За разлика от споменатите по-горе, които имат сравнително ограничен диапазон на снимане и няма да можеш да снимаш неща с голямо приближение, но са перфектни за пейзажи. Но като купиш тялото, след това се започва с инвестициите в обективи :) Няма никакъв смисъл да купуваш този Олимпус, ако нямаш намерение да инвестираш поне да речем грубо още 500-600 паунда в обективи. Да си вземеш някой светлосилен за вечерни снимки, да си вземеш един теле зум, някой портретен може би. От там нататък няма таван на разходите :) Като цяло Панасоник и Олимпус (компаниите, които използват стандарта m4/3) напоследък се ориентират предимно във високия клас и всичките им обективи от последната година чупят джобове.

 

И така - ако искаш просто качествени снимки, като си щракаш насам натам с нещо джобно и компактно или RX100 или LX100. Ако смяташ за в бъдеще да имаш фотографски арсенал, давай с Олимпуса. Като модел може освен E-M10, да погледнеш и E-M5, който почна рязко да се срива в цена с оглед на това, че му излиза наследник скоро. Не се бъркай по това, че е по-стар модел. E-M10 се води орязана версия на Е-М5.

 

Предимства на E-M5:

- устойчив на време, т.е. може да щракаш в лек дъжд, в запрашени условия и т.н. Това е яко, но в същото време не е кой знае каква екстра, защото в тези условия обикновено аматьор не може да извади хубави снимки :)

- стабилизация по 5 оси, с две повече от E-M10. По идея това означава, че има по-малък риск снимките ти да са размазани от клатене на камерата. По сайтовете за фото ревюта обаче твърдят, че допълните две оси, макар и да дават предимство не е чак толкова голямо спрямо стабилизацията по 3 оси на E-M10.

 

Предимства на Е-M10:

- по-нови технологични джвъчки от рода на връзка по wifi с телефон за геотагване и т.н.

- бутоните са по-отзивчиви, заради водоустойчивостта на E-M5, неговите са малко меки

 

Няма да сбъркаш и с двата, ако пак казвам, избереш пътя на постоянни бъдещи инвестиции и решиш да приемеш фотографията като хоби. И пак - отиди в магазин да го пипнеш да видиш за какво тегло и компактност говорим. Ако успеем да се видим като си тук няколко дни може да ти го донеса E-M10 да погледнеш. В джоб на дънки няма как да го вкараш, но в джоб на жилетка или яке няма проблеми.

 

Има и други интересни камери, например Olympus E-P5. Неговата най-голяма разлика с другите два, е че няма визьор, което лично за мен е важно, но за други хора не е толкова. По-компактен е за сметка на това от другите, визьора при тях доста стърчи и увеличава обема на камерата.  

 

Има и други безогледални системи, например на Fuji и Сони, но те на този етап са много ограничени откъм обективи, а и лично за моя вкус вече са отвъд горната граница на приемливия размер.

 

Може доста разпокъсано да го написах, пиши ако имаш нужда от уточнения :)

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Така, добутах до тази тема :)

...

Може доста разпокъсано да го написах, пиши ако имаш нужда от уточнения :)

 

Жоре, много ти благодаря! Отговорът е много, много изчерпателен... И това, което ми трябва.

 

Не мога да се преодолея да купувам още една сапунерка, пък Панасоник хич не ме влече. Нямам и намерение да ставам професионалист във фотографията, просто искам мъничък растеж, ако ме разбираш.  

 

Засега нещата отиват към Олимпус - ако се прежаля, но не съм решила 5 или 10. Твоят е 10, нали? Ще споделиш ли, моля, обективът, с който си снимал? Благодаря. 

 

P.S. Извинявам се, че те притесних неоснователно за отговор. Форумът е страхотен, но не дава съобщения за теми, за които си абониран - освен ако не ти цитират мнението. Поздрави сърдечни!

Връзка към коментар

Моят е 10, да. Предпочетох wi-fi свързаността, едни малки допълнителни екстри за сметка на водоустойчивостта. Ако ще чакаш черния петък, то е много по-голям шанса E-M5 да е намален, тъй като както писах е стар модел, на който скоро излиза заместник. 

 

Основно снимките ми са с Panasonic 20mm f/1.7 и Olympus 45mm f/1.8. Но имам и с други обективи, нали това писах, такава камера се купува, само ако имаш намерение после да взимаш и обективи :)

 

Дава, как да не дава. Включих ти я настройката, би трябвало да получиш известие за този отговор. За останалите, които се чудят. Като си влезете в профила в "Настройки", "Опции за известяване", гледайте ей това да е на "Незабавно", а не "Изключено" и всичко ще е наред :)

 

2014-11-26_23-06-09.png

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Дава, как да не дава. Включих ти я настройката, би трябвало да получиш известие за този отговор. За останалите, които се чудят. Като си влезете в профила в "Настройки", "Опции за известяване", гледайте ей това да е на "Незабавно", а не "Изключено" и всичко ще е наред :)

 

2014-11-26_23-06-09.png

 

Тцъ, не дава...  :huh: Никога не дава, освен ако не цитират мнение. И на тази тема не ми даде известие.

А това са ми настройките... Благодаря! 

Forum.jpg

Връзка към коментар

Може би ще важи за нови теми от сега нататък. Следи го и ми пиши лично, ако не продължават да излизат известията, че стана оф-топик :)

Връзка към коментар

А за такива като Жоро Матеев, които предпочитат 2в1 - камерафона на Панасоник с едноинчова матрица и прилично светъл Лайка обектив f/2.8 .

 

panasonic-cm1-001-620x378.jpg

 

Четох едно ревю на скоро. Общо взето в опита си да е хем камера, хем телефон, не успява нито в едното, нито в другото :)

Връзка към коментар

Ние купихме такъв комплект http://www.photopavilion.com/?page=catalog&catalog=2&cat=46&product=13480&show=additional Толкова беше бюджета, а сме привърженици на TZ серията нс Панасоник.

Редактирано от silvia_b
Връзка към коментар
  • 1 месец по-късно ...

Здравейте, реших и аз да сложа моите колебания :) не разбирам много от фотоапарати, но пък винаги съм си мислила, че не е лошо да се понауча малко на някои основни неща. Напоследък все с телефон снимам и много му се дразня вече - искам нормални снимки, а не една хубава, следващите няколко размазани, за нощните снимки няма да говоря .... Харесах си няколко фотоапарати и се чудя кой от тях е най-добър. Според вас???:

Sony DSCHX60

Olympus Pen E-PM2

Canon EOS M

Sony a5000

Panasonic Lumix DMC-TZ60

Olympus Pen E-PL5

Samsung NX2000

Sony RX100
Nikon 1 J4
Panasonic Lumix DMC-GF5
Fujifilm X-A1

 

Май малко голям списък имам :wacko: 

Връзка към коментар

Здравейте, реших и аз да сложа моите колебания :) не разбирам много от фотоапарати, но пък винаги съм си мислила, че не е лошо да се понауча малко на някои основни неща. Напоследък все с телефон снимам и много му се дразня вече - искам нормални снимки, а не една хубава, следващите няколко размазани, за нощните снимки няма да говоря .... Харесах си няколко фотоапарати и се чудя кой от тях е най-добър. Според вас???:

Sony DSCHX60

Olympus Pen E-PM2

Canon EOS M

Sony a5000

Panasonic Lumix DMC-TZ60

Olympus Pen E-PL5

Samsung NX2000

Sony RX100

Nikon 1 J4

Panasonic Lumix DMC-GF5

Fujifilm X-A1

 

Май малко голям списък имам :wacko: 

 

 

Амииии, ти все едно си влезнала във фотомагазина и си изкарала всички модели от витрините :) Коренно различни са повечето едни от други, но ще ги филтрираме лесно. 

 

Дай отговор първо на:

- ориентировъчен бюджет

- възнамеряваш ли да инвестираш във фотография и за в бъдеще. Има се предвид пари за допълнителни обективи. 

 

Отговорите на тия два въпроса ще отвеят поне половината от селекцията ти :)

Връзка към коментар

Еми парите са около 650-700лв...., като май ще се поръчва от amazon в UK, че в България е по-скъпо. А за обектив, ако се взима ще е някой с повече зум. Май по-голямото чудене е между: Sony a5000, Sony RX100, Nikon 1 J4, Panasonic Lumix DMC-TZ60 и Panasonic Lumix DMC-GF5. Пак изредих много  :lol: 

Връзка към коментар

Еми парите са около 650-700лв...., като май ще се поръчва от amazon в UK, че в България е по-скъпо. А за обектив, ако се взима ще е някой с повече зум. Май по-голямото чудене е между: Sony a5000, Sony RX100, Nikon 1 J4, Panasonic Lumix DMC-TZ60 и Panasonic Lumix DMC-GF5. Пак изредих много  :lol: 

 

Ами много набързо, че са доста камери. Разделям ги на такива със сменяеми обективи и такива с фиксирани. И по-горе в темата съм отбелязал, че камери със сменяеми обективи се взимат само, ако имаш намерение да налееш поне да речем още 1000лв минимум в последствие. И така. Освен това, колкото и да са компактни, в джоб на дънки трудно ще влезнат. 

 

Със сменяеми обективи:

 

Sony a5000 - Сони си смениха стандарта и аз честно казано им загубих спатиите. Нямам представа колко обективи имат пуснати за този стандарт, но поне на предишния им (NEX) хубавите им обективи започваха от 1000лв минимум и бяха все на Zeiss. Другите не бяха нещо кой знае какво. 

 

Nikon 1 J4 - отново със сменяеми обективи. Мисля, че Nikon обаче нямат много голям избор за тяхната линия. Предимство е компактността, недостатък е че матрицата е мъничка. Освен това никона има супер бърз фокус на движещи се обекти, което го отличава от повечето други безогледални. Но това предимство ще го използваш само ако снимаш автомобили, кучета, животни и т.н. Иначе по останалите параграфи издиша. 

 

Panasonic GF5 - това си е доста стара камера, която вече е остаряла. По идея това беше компактната линия на безогледалните на панасоник, но успяха да я миниатюризират още повече в GM линията, погледни например Panasonic GM1 и GM2. Горе в списъка ти имаше Olympus E-PM2, която според мен е по-добър избор от GF5. 

 

Фиксирани обективи:

 

Sony RX100 - това според мен е твоята камера, от изброените. Вече са три генерации, предполагам най-старата ще ти влезе в бюджета и ще ти върши работа със сигурност. Компактна, мощна машина, всички и се радват :)

 

Panasonic DMC-TZ60. Коментирахме тия дни в една от съседните теми, аз хич не съм фен на такива компактни супер зумове. Идват с доста недостатъци, но ако наистина искаш да снимаш от птици в далечината до пейзажи, трябва да вземеш нещо такова. 

 

 

Връзка към коментар

Благодаря много за подробния отговор! И аз май клоня към RX100, но други хора ме объркват и предлагат другите варианти. Дори и във фотосинтезис, препоръчаха Nikona пред RX100.

Та ще се почудя още малко, но сигурно ще е RX100, гледам, че и в предишните коментари все за него се говори :)

Връзка към коментар

Благодаря много за подробния отговор! И аз май клоня към RX100, но други хора ме объркват и предлагат другите варианти. Дори и във фотосинтезис, препоръчаха Nikona пред RX100.

Та ще се почудя още малко, но сигурно ще е RX100, гледам, че и в предишните коментари все за него се говори :)

 

Какви аргументи са изказали в синтезиса? Интересно ми е :) Двете камери са доста различни за съвсем различни нужди според мен...

Връзка към коментар

Заради бързината като цяло - на фокуса примерно, и заради възможността да се сменят оптиките, а и че е по-нов

 

Ясно :) Доста опростено, тия неща са си плюсове и минуси. Смяната на обективи е както предимство, така и недостатък, много го дъвках в тая тема, няма да се повтарям. А и избора им не е кой знае колко голям. Сравни например, дори като груба бройка колко обектива има за никона: http://en.wikipedia.org/wiki/Nikon_1-mount и колко за m4/3 (стандарта на панасоник и олимпус): http://en.wikipedia.org/wiki/Micro_Four_Thirds_system

 

Да, наистина фокуса е бърз, но това ще е от полза в редки и по-нишови ситуации. Да се снимаш в някой град или пейзаж не ти трябва светкавичен фокус. При това е по-бърз само при движещи се обекти, за стационарни всички камери се справят повече от задоволително. 

 

Т.е. ако трябва да е със сменяема оптика не е никона точния избор, според мен. 

 

За Сони-то е ясно, изписахме доста :)

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Sony RX100 - това според мен е твоята камера, от изброените. Вече са три генерации, предполагам най-старата ще ти влезе в бюджета и ще ти върши работа със сигурност. Компактна, мощна машина, всички и се радват :)

 

Още един глас за Sony RX100!  :) :) :)

Връзка към коментар
  • 1 месец по-късно ...

Съм горд притежател на Olympus OM-D-E-M10. Не можах да си представя пътуване до Африка - дано!, живи и здрави, без нещо една идея по-читаво като апарат. Колко време ще го плащам - заедно с африканската ми идиотия, е друга опера  :blush: Сега трябва да започна да чета и какво да правя с него, тоест как да снимам... Благодарност на помагачите!

 

http://www.currys.co.uk/gbuk/cameras/digital-cameras/compact-system-cameras/olympus-om-d-e-m10-compact-system-camera-with-14-42-mm-ez-m-zuiko-lens-silver-21948565-pdt.html#cat-0

Редактирано от Гост
Връзка към коментар

Следващата стъпка е някой хубав обектив! За Африка със сигурност ще ти трябва някой по-дълъг зум, стандартните 40-150мм са евтини, не са лоши и ще свършат работа. 

Връзка към коментар

Благодаря ви! Жоре, взех го с 14-42 - каквото и да означава това. Няма бюджет за друг - то не че за този имаше бюджет, ама нейсе..., но ако ми кажеш какво имаш предвид - нали знаеш, приемаш ме за бавноразвиваща се по темата, ще мисля  :huh:

Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.