Прескочи до съдържание

Дебитна или кредитна карта ?


Препоръчани мнения

Попаднах на една тема във форума за това кои са най-добрите кредитни карти за пътуващи и си зададох въпроса - какво е по-добре да имаш - дебитна или кредитна карта ? При всички пътувания досега със се разплащал с обикновена дебитна карта Виза, самолетни и хотелски резервации съм правил и не е имало проблем. Какво мислите ?

Връзка към коментар

И двете  :)

Дебитната е много по-добра за теглене пари в кеш , кредитната за безкасово плащане.

 

Искаш да кажеш, че при кредитните карти няма такива неща като такса превалутиране ли например ? Моята дебитна карта има такава такса - 1 % от платената сума.

Връзка към коментар

И двете, разбира се ;)

 

Има и друго решение, но то се отнася по-скоро за пазаруването от разни сайтове.

За да не се изкушават, когато имат кредитна карта, а в същото време искат да пазаруват от разни сайтове, които не приемат дебитна виза електрон - вадите си дебитна със статут на кредитна. Така хем ще пазарувате от тези сайтове, хем ще се ограничавате до паричките, който се сложили в нея :)

Редактирано от Дидко
Връзка към коментар

Ами зависи, някои банки (повечето български) нямат такса превалутиране.

Голямата тема си чел, ама синтезирано:

Предимства на кредитната карта

- за онлайн плащания се приема почти навсякъде, с български дебитни не винаги е така

- с дебитна не можеш да вземеш кола под наем, трябва голям депозит 

- кредитната има кешбек 1% (обикновено, не винаги)

- плащаш всичко по-късно, т.е. използваш пари, с които може да не разполагаш в момента

 

Предимства на дебитната

- по-малки такси за теглене на кеш

- няма годишна такса

- не се иска одобряване на кредит, т.е. за кредитна карта трябва да имаш легални доходи, за дебитна просто трябва да имаш пари в банката

 

Както са казали - най-добре и двете. Аз лично прекарвам всичко през кредитна карта, така кешбека компенсира годишната такса, и даже обикновено съм на плюс.

Връзка към коментар

Дебитните нямат годишна такса , но повечето вече имат месечна ;)

При ПИБ и Райфайзен е мисля 50 евроцента на месец.

 

Охо, аз съм клиент на Райфайзен и си ме таксуват левче на месец + 20 лева на година такса "поддръжка" на картата, отделно казах за такса превалутиране 1% от платената сума... Мислех си, че е в реда на нещата и всички банки така правят. Не съм проучвал нещата, просто в тази банка си отворих сметка преди години, защото тогава ми беше най-близо.

Връзка към коментар

Aха значи са го повишили. Имам една неползвана карта и ако отида да я закрия ще ме цакат с таксата за две години назад.

 

Хмм каква точно е твоята карта , защото съобразно тази тарифа нямат годишна такса обслужване ?  

 

post-140-0-85696400-1416602741_thumb.jpg

 

 

 

 

 

 

 

Редактирано от stenk
Връзка към коментар

Моята е международна дебитна Виза (твоят списък е за Маестро и Виза Електрон) . Сега си спомних, че служителката ме пита дали искам Виза Електрон или само Виза, като спомена за годишна такса за последната, но се съгласих, с мисълта, че все пак Виза е по-често приемана от другите. В крайна сметка сумата е символична, все пак и банката трябва да живее от нещо  :)  А относно такса превалутиране, не знам дали има банки които не удържат такава такса. Струва ми се някак странно да платя в йени например и просто да ги обърнат в левове по курса на банката за деня, без да имат изгода от тая работа (разбирай без да удържат такса)  :)

Връзка към коментар

Не съм сигурен, но ми се струва, че твоята Виза е такава, която се вижда от търговците като кредитна, оттам и таксата, и факта, че ти се приема навсякъде. Чисто дебитна е Електрон.

Връзка към коментар

Моята е международна дебитна Виза (твоят списък е за Маестро и Виза Електрон) . Сега си спомних, че служителката ме пита дали искам Виза Електрон или само Виза, като спомена за годишна такса за последната, но се съгласих, с мисълта, че все пак Виза е по-често приемана от другите. В крайна сметка сумата е символична, все пак и банката трябва да живее от нещо  :)  А относно такса превалутиране, не знам дали има банки които не удържат такава такса. Струва ми се някак странно да платя в йени например и просто да ги обърнат в левове по курса на банката за деня, без да имат изгода от тая работа (разбирай без да удържат такса)  :)

Моята банка е Алианц от 6 години насам, никога досега не съм имал такса за превалутиране при плащане, а съм плащал в евро и във всякакви екзотични валути в Африка с картата ми виза електрон. Препоръчвам ги, ако пътувате често. 

 

Не съм сигурен, но ми се струва, че твоята Виза е такава, която се вижда от търговците като кредитна, оттам и таксата, и факта, че ти се приема навсякъде. Чисто дебитна е Електрон.

Аз така и не разбрах, българската ми карта е Виза електрон (нямам доходи в Бг, нашите ми я зареждат от време на време, да са живи и здрави). Френската ми карта е Виза голд, но дебитна. Нямам никакъв кредит по нея, освен малък овърдрафт. Разполагам с толкова, колкото имам по сметката, но ползвам всички гаранции и привилегии на златна виза. Така и не успях да разбера защо българската ми банка не иска да ми издаде дебитна виза (която да не е електрон, а нормална). Така или иначе с нито една от двете съм нямал проблеми досега, нито при плащане, нито при теглене. С проста дебитна карта можете да платите при всеки търговец по света, не е нужно да имате кредитна карта за плащане през ПОС. Но кредитните имат кешбек, дебитните май не. 

Редактирано от Kaloyan89
Връзка към коментар

А относно такса превалутиране, не знам дали има банки които не удържат такава такса. Струва ми се някак странно да платя в йени например и просто да ги обърнат в левове по курса на банката за деня, без да имат изгода от тая работа (разбирай без да удържат такса)  :)

 

Нищо странно няма в това. Има доста банки, които не прилагат такса превалутиране, което спестява немалко пари.

 

Между другото Райфайзен имат доста неизгодни условия като цяло. Бих те посъветвал да огледаш и други оферти.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.