Прескочи до съдържание

Магеланци, живеещи в чужбина?


Травеолани

Препоръчани мнения

Има ли и други съфорумци, които живеят в чужбина?

Ние от 7 години живеем във Ванкувър, Канада, а преди това живяхме 14 месеца в САЩ - Флорида и Ню Джърси.

Редактирано от Травеолани
  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Живея в чужбина от малко повече от 6 години. За сега съм в Ница, преди това живях за известно време в Банджул (Гамбия) и в Претория (ЮАР) за по 3 месеца, 1 година на остров Реюнион и 4 години в Лион. Не знам накъде ще ме отвее вятъра скоро... Светът е пъстър и широк :) 

  • Харесвам 8
Връзка към коментар

25 години в Канада, като част от тях са прекарани в САЩ, карибски острови и югозападна Европа. В момента прекарвам повече време в България, но "кОла" си ми остава забит в Отава, Онтарио. Там си получавам пощата и си плащам данъците. :)

  • Харесвам 8
Връзка към коментар

Fly Traveler и Ushakal - вие сте ветерани! Една от първите вълни емигранти :).

Като гледам не сме много живеещите в чужбина тук :).

 

Емигрант до 1994 г. (за мен лично де), после поданник, нали знаеш терминологията ;)

Травеолани, аз никога не съмсе  смятала за емигрант :) - по-скоро "expat".

 

20 годинки не е малко... Какво гражданство(а) освен българското имаш?

Редактирано от FlyTraveler
Връзка към коментар

Ushakal ме е изпреварила :) И аз не се считам категорично за емигрант, по-скоро само мигрант. Още по-точно - гражданин на света :) И нямам никакво намерение да живея в Кралството до смъртта си. Има чудесни страни като се пенсионира човек, включително и България :) Емигранство е имало преди години сякаш. Сега сякаш е много различно... 

Редактирано от Гост
Връзка към коментар

Травеолани, аз никога не съмсе  смятала за емигрант :) - по-скоро "expat".

Да, думата емигрант има малко негативно звучене. И аз не обичам да ме наричат така, особено защото аз сама съм си избрала Канада и съм дошла тук по мой избор :)

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Присъединявам се към частта за емигрантството. Емигранти или експати или дори не зная как да ги наричам точно са според мен само хората, които заминават да живеят в друга страна, но без да успеят да се интегрират в нея и в системата й на живот, примерно слагат си сателитна телевизия от родната си страна, не знаят езика на приютилата ги страна, хранят се с храни, които си набавят от емигрантски магазини, не се интересуват от икономическите, политическите и културните процеси в нея и като цяло живеят в държавата само географски, най-вероятно с едничката цел да изкарат някоя пара, колкото да я изпратят обратно в страната от която идват. Аз не мисля, че в тоя форум има от горната категория, така, че ние сме си просто хора, направили съзнателният избор да живеем в чужбина. :)

  • Харесвам 6
Връзка към коментар

И аз засега съм във Великобритания вече почти 3 години, но ми иска да пробвам да живея някъде другаде - на топло и екзотично :) или ако не екзотично, поне с по-хубави атмосферни условия от тези тук.

  • Харесвам 5
Връзка към коментар

И аз миналия месец направих десетилетие в Германия, последните три години съм в Дюселдорф.

 

Брани, и аз се чудя как бързо е минало времето, направо плашещо.

Редактирано от Masmiya
  • Харесвам 4
Връзка към коментар

И аз миналия месец направих десетилетие в Германия, последните три години съм в Дюселдорф.

 

Брани, и аз се чудя как бързо е минало времето, направо плашещо.

Да...Има нещо такова.  Но аз лично съм благодарна, че нещата доста се подобриха по отношение на визи и ЕС. Преди 12 години, всичко изглеждаше много по-различно и сложно. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
  • 2 седмици по-късно ...

Здравейте, силно се надявам, че може да обсъдим тук и семейство, което се надява да зажиее някъде из Африка ....

Казвам се Милен Радев и напоследък събирам информация за Гамбия. Попаднах на  пост от наш съфоромец за тази държава и се регистрирах в Мегаланци и пиша ....
Интересуваме се със съпругата ми какво Ви е мнението за Гамбия, като страна за постоянно живеене. Ние говорим малко испански, английски и руски и смятаме да емигрираме към държава в Африка. Мислим за Гамбия, защото предпочитаме малките общности.
Живеем в Пловдив, но от 7 години си изкарваме по 3 седмици в Испания - Калпе / между Валенсия и Аликанте / и близоста на морето ни прави много щастливи ...
Знам, че не може да се даде  еднозначно отговор, къде е най-добре за живот в Африка, защото различни хора имат различни приоритети към живота. Ние ще си търсим обикновен живот, а не печелене на пари. Дъщеря ни заминава да учи в Ковънтри, а ние повече в БГ не ни се остава.
Не знаем с колко пари може да се води обикновен живот в Гамбия или друга англоговоряща държава. Не знам и евентуално аз като сервизен техник на компютри, копирни машини / Konica Minolta / и печатарско оборудване дали ще мога да си намеря някаква работа ?

Но .... с питане дълеч може да се стигне .....

Та така започва моето включване във форума:

Питам за мнения, къде бихте заживяли в Африка, ако търсите по-спокоен живот. Не говоря за мързел, а да имаш време да си говориш със съпругата и за други теми освен за битовизми и как е минал работния ден, който обикновенно е 10-12 часа и през повечето време е така всеки ден :mad:
Лек и успешен ден от нас .... и се надявам да си споделяме впечатления ....

post-2351-0-70967400-1417769983_thumb.jpg

  • Харесвам 13
Връзка към коментар

Привет!
Аз не мога да ви помогна с мнение. Само искам да кажа, че се възхищавам на решението ви да водите обикновен живот. Дано намерите отговорите, които търсите.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Здравей Милен,

Отговарям публично, може информацията да е полезна и за други. 

За Гамбия конкретно: ако си търсите спокойна и мирна държава, с дружелюбно и приятелски настроено население - давайте. 

Плюсове: 
- Говори се английски
- целогодишно лято (със сух и дъждовен сезон)
- много туристи и малка експатска общност, където да се социализирате
- сигурна, стабилна и мирна държава. Диктаторът Яя Джеме държи здраво юздите на целия народ
- много възможности за бизнес, включително внос и износ (внимавайте много да не правите конкуренция на местните олигарси, близки до властта и на ливанската общност, която държи по-голямата част от икономиката) 
- има голям избор за развлечения: кафенета, ресторанти, дискотеки, плажове, фитнес зали, басейни, голф-клуб, голяма книжарница (TimBOOKtoo), банки и супермаркети на всяка крачка 
- 3G навсякъде в столицата
- Всичко е евтино в Гамбия, в сравнение със западния стандарт
- Образовано население (повечето от децата ходят на училище). 
- Има оборудвани аптеки и частни клиники, но за по-сериозни неща се ходи до Дакар (дано не ви се налага по спешност, хеликоптерът струва хиляди евро). 

Минуси:
- Постоянно пазарене за повечето неща от сивата икономика, но фиксирани цени в "западните магазини"
- Като "тубаб" (бял човек) плащате често 2-3-5 пъти по-скъпо от местните (освен ако не се пазарите добре) 
- Риск от малария от май до октомври (през дъждовния сезон). Всеки начин за борба с комарите е добър
- Живеете в диктатура. Говоренето за политика може да ви струва скъпо. Нямате никаква свобода на словото. 

За наем на апартамент с климатик... Мога да ви кажа къде да отидете за 100 евро на месец със супер условия на първо време. Иначе можете да наемете някой от луксозните комплекси за 700-800 евро на месец. Къща с двор - между 500 и 1000 евро на месец. Ако се храните по Африкански - пиле, риба, ориз, плодове и зеленчуци храната не е скъпа. Ако обаче искате Нутела и корнфлейкс, пригответе се да платите скъпо, по-скъпо и от Европа. Билетите до Европа са между 400 и 600-700 евро отиване и връщане. 

Има айти фирми където можете да попитате за работа на първо време. В Гамбия има много възможности. Съветвам ви да отидете на почивка първо и да видите как е, какви са впечатленията ви. 

Ако имате конкретни въпроси, питайте :) 

  • Харесвам 11
Връзка към коментар

И малко цени от всекидневния живот: 

Споделено такси, тип маршрутка: 8 даласи (0,16 евро)
Частно такси само за вас си: 60-100 даласи, до 200 нощно време (1-2, до 4 евро грубо)
Ток: купува се предплатен ваучер, чийто код вкарвате в електромера (cashpower) - 1000-2000 даласи месечно, зависи как сте с климатика (20-40 евро)
Вечеря в хубав ресторант: 200-600 даласи (4-12 евро)
Покупки в супермаркет: между 20 и 50 евро за седмицата
Телефон (ваучер, зареждах по 200-300 даласи всеки три седмици, но не говоря много). 
3G интернет на телефона: пак около 100 даласи (2 евро) на всеки 2 седмици
Подстрижка в африкански салон - 1 евро, в европейски - 7 евро. 
Бира на плажа: между 30 и 80 даласи (0,60-1,60 евро) 

Цените са груби. Курсът на Даласито се променя постоянно, за това е по-добре да получавате приходи в банката ви по фиксирана валута (наеми, заплати, обезщетения за безработица или пенсия, дивиденти и т.н.) от Европа

1000 евро днес могат да са 50 000 Даласи, утре 56 000, а вдругиден 45 000... Много европейци имигрират там с пенсия или ренти, за да се възползват от слънцето и евтинията на живота, имайки все пак стабилно приходи. 

Поздрави. 

  • Харесвам 9
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.