Прескочи до съдържание

Моля за съвети относно план за Тайланд и Камбоджа


alien_lz

Препоръчани мнения

Здравейте магеланци :),

 

Зная, че не сте бюро информация и затова се постарах преди да попитам за съвет да прочета каквото има по форума относно Тайланд и Камбожджа. Все пак, ако не съм уцелила мястото за въпросите си, моля да ме извините.

 

Та по същество: купили сме билети София - Банкок замиване на 05.02.2015г и излитане на 20.02.2015г. Общо 14 пълни дни. За първи път летим до такава далечна дестинация и за толкова дълго време и въпреки прекрасните пътеписи, които сте споделили тук и в 'Аерохроники' ми е малко трудно да преценя дали планчето ми е постижимо, изпълнимо, дали на някои места съм отделила повече от необходимото, а съм ощетила други, които заслужават повече време. Ей такива въпросчета ме тормозят и приемам радушно съвети всякакви.

 

Значи планчето е следното:

 

06 - пристигане в Банкок в 12:40. Разходка и аклиматизация.

07 - с AirAsia към Chiang Mai

08 - 09 - разглеждане на Chiang Mai и един ден за трип до Karen Longneck Tribe Village (За тях научих от този фурум :)

10 сутрин  - летим до Банкок с AirAsia и оттам веднага към Siem reap

11  - Siem reap разглеждане

12 - Angkor wat

13 - летим за Phnom Penh и разглеждаме

14 - летим Phuket

15 - някой остров наоколо, първи в листата за сега е Phi Phi

16 - някой друг остров наоколо

17 - за предпочитане вечерта летим обратно за Банкок

18 - разглеждане на Банкок

19 - разглеждане на Банкок и празнуваме Китайскта Нова година в китайския квартал :)

20 - 20:45 се товарим на самолета и към София

 

Първоначално планът включваше и Ханой или Хо Ши Мин, оообаче от изброения списък с градове не можах да спестя някой друг ден, за да отскочим до Виетнам и като цяло май мисля да комбинирам някой хубав ден Виетнам с Китай.

 

Ще се радвам да чуя и вашите мнения и естествено ще съм безкрайно благодарна. :)

Връзка към мнение

За мен е напълно постижимо и добре балансирано - древни цивилизации и плаж :)

Да подскажа само

- "AirAsia и оттам веднага към Siem reap" - това от Don Mueang, нали? Не сменяте летище предполагам.

- Ще имате поне две влизания за Тайланд, т.е. двукратна виза или на място

- "разглеждане на Банкок и празнуваме Китайскта Нова година в китайския квартал" - особено добро попадение, ако останете до по късно, да видите и драконите (танцуващи хора с голяма маска) по улиците.

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Банкок само един следобед, а самолет до Пном Пен от Сием Рип за един ден? Дворецът в Пном Пен е като беден роднина на този в Банкок, а музеят в Сием Рип е в пъти по-голям и богат от този в Пном Пен. Пагодите в Банкок също са много по-големи и красиви. Ако идеята за Пном Пен ви са само забележителностите набързо, помислете дали не е по-добре да го пропуснете за сметка на един ден повече в Банкок, Сием Рип или Пукет. Иначе програмата звучи постижима. :)

Редактирано от T.E.Lawrence
  • Харесвам 1
Връзка към мнение

 един ден за трип до Karen Longneck Tribe Village (За тях научих от този фурум :)

Това е в района на Чанг Рай. До там ще е най-добре да наемете кола с шофьор и да разгледате целия район. Питайте хотела/гестхауза предварително.

 

и празнуваме Китайскта Нова година в китайския квартал :)

Голяма лудница. Отцепват цялата Yaowarаt и тайците чакат да минат кралицата, краля ( ако е в добро здраве) и правителството. Подобно на нашите манифестации, но манифестиращи са " цялото кралско войнство". Танцуващи дракони, илюминации и фойерверки не очаквайте.

Според мен програмата е мааалко пръсната - съберете Банкок на един престой , зарежете ПномПен за сметка на ЧангМай или плажовете. Мое мнение.

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

За изпълнима е изпълнима ....

За моят вкус ми идва малко натоварваща.

Иначе по същество - За Анкор 1 ден ми се струва малко

И също бих си спестила Пном Пен.

Въпроса и е какво целите ... да видите максимално неща (но имай предвид че буквално ще "прелетите" навсякъде) или да "усетите духа на Азия". Ако е първото - си е екстра! Ако е второто - поразредете.

Връзка към мнение

Закупили ли сте вътрешните билети, резервирали ли сте нощувките? Струва ми се, че плана може да бъде оптимизиран малко откъм придвижване :)

 

Иначе:

 

10 сутрин - летим до Банкок с AirAsia и оттам веднага към Siem reap

11 - Siem reap разглеждане

12 - Angkor wat

13 - летим за Phnom Penh и разглеждаме

14 - летим Phuket

 

11 също го пиши за храмовете. В самия град Сием Реп няма нещо кой знае какво да му отделяте цял ден, вижте го вечер след обиколката на храмовете. Така ще имате 11-12 за храмовете, което е долния минимум според мен. На 13 ако успеете да вместите и имате сила, може би да пробвате изгрева над Ангкор Ват. При нас не беше впечатляващ, но ако се уцелят точните условия със сигурност си заслужава ранното ставане.

 

14 - летим Phuket

15 - някой остров наоколо, първи в листата за сега е Phi Phi

16 - някой друг остров наоколо

17 - за предпочитане вечерта летим обратно за Банкок

 

Островите Phi Phi си заслужават, със speed boat се прави лесна и достъпна обиколка за един ден. Имаше 2 много препоръчвани оператора, дано не са пълни, имаше и едни по-малко препоръчвани. Ще ги изровя после от вкъщи.

 

Втори избор може да е острова на Джеймс Бонд. Преценете дали да правите 2 такива разходки обаче. Според мен останете поне ден на Пукет за да починете качествено.

 

Ако полетите са резервирани няма да е лошо да напишеш и часовете, защото "летим за Пукет" може да е в 8 сутринта, а може и да е в 10 вечерта. В единия случай имате малко време за Пном Пен, във втория имате прекалено много :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Уау, толкова мнения дори не съм очаквала :) Страшно много ви благодаря за ценните съвети. Тъй като не съм разглеждала забележителностите в детайли идея си нямам от това къде кой музей е по-хубав или от коя дестинация бих могла да се откажа за да оптимизирам нещата. Като цяло не бих искала да "прелетим" само за да кажа, че съм била на някое място. По-скоро ми се иска да е балансирано и да не се счупим от бързане и да не усетим "духът на Азия", както каза temporary.

 

- "AirAsia и оттам веднага към Siem reap" - това от Don Mueang, нали? Не сменяте летище предполагам.

- Ще имате поне две влизания за Тайланд, т.е. двукратна виза или на място

 

Да, мисля да летим с AirAsia така че ще сме от Don Mueang. И да, имам предвид че ще ми трябва двукратна виза, която мисля да си изкараме от София предварително.

 

Банкок само един следобед, а самолет до Пном Пен от Сием Рип за един ден? Дворецът в Пном Пен е като беден роднина на този в Банкок, а музеят в Сием Рип е в пъти по-голям и богат от този в Пном Пен. Пагодите в Банкок също са много по-големи и красиви. Ако идеята за Пном Пен ви са само забележителностите набързо, помислете дали не е по-добре да го пропуснете за сметка на един ден повече в Банкок, Сием Рип или Пукет. Иначе програмата звучи постижима. :)

 

Всъщност Банкок е 1/2 първи ден, и 2 и 1/2 последни дни. Иначе благодаря за съвета за Пном Пен :) Много полезно.

 

Закупили ли сте вътрешните билети, резервирали ли сте нощувките? Струва ми се, че плана може да бъде оптимизиран малко откъм придвижване :)

.....

 

Ако полетите са резервирани няма да е лошо да напишеш и часовете, защото "летим за Пукет" може да е в 8 сутринта, а може и да е в 10 вечерта. В единия случай имате малко време за Пном Пен, във втория имате прекалено много :)

 

Не сме закупили все още вътрешните билети, нито сме резервирали нощувките. Идеята ми беше първо да събера мнения от по-опитни :) и след това да правя резервациите най-късно до края на декември. Оптимизациите на този етап са препоръчителни ;)

 

Даам, май Анкор Ват ще му е малко този един ден, може би, както повечето хора съветват, първият кандидат за премахване от плана ще Пном Пен ... ще обмисля плана отново.

 

Имам и още една голяма питанка, не знам как ще се оправим с мъкненето и на багаж за 14 дни през толкова града. Мислихме да оставим малко багаж на летището в Банкок докато се върнем от Чианг Мей и да го вземем като минем транзит за Сием Реп, но май това е единствената такава оптимизация, която може да направим.

Връзка към мнение

Значи това, което ми се наби в очите моментално е, че ползвате Банкок за център и всичките връзки минават от там, което не е много оптимално и води до загуба на време, а това смятам си разбрала е най-ценния ресурс :) Да ги завъртиш в кръгче принципно е най-добрия вариант.

 

В твоя конкретен случай мисля, че маршрут Банкок - Chiang Mai, Chiang Mai - Phuket (има полети на Air Asia), Phuket - Siem Reap (транзит през Банкок или Куала Лумпур), Siem Reap - Банкок е доста по-добър. По този начин си спестяваш едно транзитиране в Банкок, доста време, а подозирам и пари. С малко повече желание може да включиш и разходка из Куала Лумпур, ако часовете на полетите са удобни за дневен престой. В обратната посока също е вариант - Банкок - Siem Reap - Phuket - Chiang Mai - Bangkok.

 

За 6/7 прецени дали да не направиш един нощен влак от Банкок - Chiang Mai. Спестяваш хотел, бързане за полет, а влака си е емоция. Усещам, че лека полека те тегля към моя план, а не искам, дано и други хора си дадат мнението, но общо взето и аз имах подобна на твоята дилема и така я реших, за себе си правилно :) Може би пък от друга гледна точка е добре да си имате стая за 6/7, че нормално легло и душ след тия полети ще си трябва. 

 

Пном Пен не мисля, че заслужава 2 дни от така и така доста ограниченото ти време. ОК е за спирка по пътя към Виетнам, но не бих отишъл специално до там и после да се връщам назад.  И така, пак си зависи много от часовете на полетите, ужасно много зависи от тях,  но иначе като отделено време в различните точки ми се струва на мен лично ОК. 

 

За багажа...просто стегнете по-малко :)

Връзка към мнение

Съгласен съм с Жоро. Само, бих го завъртял в обратната посока. Плажовете по-накрая. Т.е. ако решиш да поостанете някъде за ден, да имате възможност. От плана Пном-Пен е това, което бих съкратил, но както стана ясно въпрос на предпочитания.

 

За багажа - изобщо не си прави труда да взимаш повече от един куфар ръчен багаж или раница. Air Asia са лоукостер, няма смисъл да чекираш багаж - печелиш и време. Това с малкото багаж много дами вече го предпочитат.

На място има перални с гладене за 20 - 30 THB (2-3 лева за торба с дрехи). Схемата е като стигнеш примерно в Бангкок - вечерта си оставяшдрехите, а сутринта си ги взимаш и прибираш в куфарчето.

Високите токчета няма да ти трябват, вземи обувки/сандали, които да ти е удобно да събуваш при влизане в храмовете.

Джапанки - на място, после ги хвърляш :)

Никакви зимни дрехи - якенце на гърба за по-пътя е достатъчно. На място си купи саронг - ще ти е удобно, пък и става за покриване на раменете - пак за храмовете.

Неща от сорта на слънцезащитни кремове, репеленти и т.н. - на място от първото магазинче, в малки разфасовки. Пък можеш и да пробваш нещо местно - кремче с черупки от охлюви например :)

  • Харесвам 10
Връзка към мнение

На място има перални с гладене за 20 - 30 THB (2-3 лева за торба с дрехи). Схемата е като стигнеш примерно в Бангкок - вечерта си оставяшдрехите, а сутринта си ги взимаш и прибираш в куфарчето.

След като дадох любимите си тениски за пране и ми ги върнаха негодни за носене, се наложи да си спомня думите на Буда: "Привързването води до страдание."  :lol: Един път отвън и втория опит за повече пари в хотела пак същата работа. Оттогава или нося повече дрехи или купувам местни евтинджоси и хвърлям.

  • Харесвам 4
Връзка към мнение

Винаги съветвам всички, които отиват в Краби на море и смятат да посетят Koh Phi Phi на day tour да не правят тази капитална грешка, а да останат поне 2 вечери на острова. Най-малкото за да може да се види Maya Bay рано сутрин преди да се дошли day trippers от Пукет и от как се казваше там градчето на континента, от където тръгват ферита за Koh Phi Phi, а да, Ао Нанг беше. Разликата при прекарването на време на Maya Bay рано сутрин като още ги няма тълпите и на day trip е от небето до земята, все едно сте на друго място. Това ако наистина човек иска да види Maya Bay както е показан на филма "Плажът".

 

Railay Beach West е супер красиво място също, а други острови наоколо с лопата да се ринат. Може да се направи day trip вече до Koh Hong, Chicken island и на разни други спират лодките, там няма места за спане, така, че не става по друг начин.

Редактирано от FlyTraveler
  • Харесвам 5
Връзка към мнение

Привет Alien_lz,

 

Ето и малко свежа информация, тъй като се върнахме от "там" едва вчера :)

Нашата схема беше по-различна и включваше и Лаос, тъй като в Краби и Пукет вече сме били и вместо Краби за десерт избрахме Ко Чанг. По плана:

 

06 - пристигане в Банкок в 12:40. Разходка и аклиматизация. - Тук ок. Препоръчвам да се придвижвате по река Чао прая за бягане от жегата по тъч линията. Евентуално гледане на Wat Arun, Royal Palace, малко местни "пазари" и други храмове наоколо.  В Банкок времето никога не стига, но в края на пътуването ще имате още малко време да наваксате :rolleyes:

07 - с AirAsia към Chiang Mai - има евтин вариант за стигане до летището. С BTS до спирка Mo Chit и от там с автобус. Потърси информация в интернет. Ако сте повече от 2-ма човека - и такси е вариант, но задължително да пуска "метъра". По този начин е доста по-изгодно.

 

08 - 09 - разглеждане на Chiang Mai и един ден за трип до Karen Longneck Tribe Village (За тях научих от този фурум :) - няма да успеете с Karen Longneck Tribe Village освен ако не се смачкате от пътуване. Старата част на Чанг Май - 1 ден. 1 ден -  Wat Phra That Doj Suthep, Bhuping Palace, Botanical Gardens, Doi Pui Mong Hill Tribe Village. Ако имате време - има водопади, много "ферми" за орхидеи, малки зоокътове с тигри, маймуни, пеперуди....... Ако можете да си вземете моторче под наем (200 бата - 10лева - ден) е най-добре и сами да си направите обиколката.

10 сутрин  - летим до Банкок с AirAsia и оттам веднага към Siem reap - това го направихме, само че с Lion Air (бранд на Air Asia - полет в 6:30 и след това връзка на Дон Муа (Don Muang) с Air Asia до Сием реп. В 11:30 бяхме там. Такси до хотела. Нашето го спазарихме за 1,5 дневен тур по храмовете за около 60 долара.

11  - Siem reap разглеждане - хвърляте куфарите в хотела и се мятате по храмовете, защото няма да имате време да видите основните, ако не тръгнете още с пристигането. Вземате си ВОДА, много ВОДА да стои в колата и с вас докаго ходите в раницата винаги по 1-2 малки бутилки. Вземате си 3-дневен билет за 40 долара, защото 1-дневен е 20 долара. Пазарете си гид поне за 1 храм (за 3 часа за Анкор Ват платихме 15 долара), за да разберете за какво става въпрос, защото мащаба и детайлите са убийствени и може да ви погълнат без да разберете смисъла на цялото нещо. Гид се намира през шофьора, на място в инфо или туристически центрове, или през всеки който продава нещо :)

12 - Angkor wat -Пригответе си долари за Сием реп - всякакви копюри. Местни реали почти няма да ви трябват. Ако в Англия има магазини Poundland, то Сием реп е Dollar land. ;) . Естествено - ставане рано - за изгрев в Ангкор Ват и гледане на залез - на Phnom Bakheng (Пном Бакян - според местното произношение :))

13 - летим за Phnom Penh и разглеждаме - съветвам както и другите колеги са казали - да останете в Сием Реп и да разгледате малко по-далечните храмове и евентуално езерото Тонле Сап. Има много по-малко хора от основните Ангкор храмове и си заслужават не по-малко. В Пном Пен е лудница и нищо няма да видите за 1 ден повече от Банкок.

14 - летим Phuket - съвет или да не сте в Патонг, или ако сте - да е на място, където ще е по-тихо и може да спите. Вижте ревютата на хотели Трипадвайзор. Мога да дам препоръка на малко хотелче на пъпа на Патонг, което същевременно беше на супер закътано и тихо място.

15 - някой остров наоколо, първи в листата за сега е Phi Phi - обикновено са прави Day Tour-  5 Islands, включващ и Phi Phi. Flytraveler е абсолютно прав за Пи Пи - въпросът е дали имате време и дали не става прекалено много като пътуване. Ако останете на Пи пи, отпада Пукет.

16 - някой друг остров наоколо - вторият тур включва Джеимс Бонд + залива Phang Nga, наколно рибарско селище........

Пукет също е много красив остров, стига да се излезе от Патонг. Голямата статуя на буда на хълма Mongkhon е прекрасна (когато е без скеле), а от нея се открива страхотна гледка на почти целия остров и дори островите около Пукет.

17 - за предпочитане вечерта летим обратно за Банкок

18 - разглеждане на Банкок

19 - разглеждане на Банкок и празнуваме Китайскта Нова година в китайския квартал :)

20 - 20:45 се товарим на самолета и към София

 

Планът е оптимален. Ще пътувате доста, но това е идеята предполагам. Аз харесвам повече Краби от Пукет, но това е личен избор. Ако имаш други конкретни въпроси - на разположение съм.

Редактирано от stan4d
  • Харесвам 5
Връзка към мнение

stan4d, може ли малко уточнения, ако не възразяваш :)

 

Lion Air не са бранд на Air Asia, отделна компания са си, с доста съмнителна сигурност. Макар да оперират с много нови самолети и да имат две от най-големите поръчки в историята за бъдещи самолети (даже двете най-големи, освен ако последната година някой не ги е надминал), като цяло растат по-бързо от колкото може да намерят пилоти и имаше 1-2 инцидента, които им се разминаха на косъм от жертви в предишни години. В черния списък са на ЕС за полети до съюза (макар това да е по частична вина на хлабавите регулатори в Индонезия), макар че въобще нямат намерение да летят насам. При равни други условия между Lion Air и Air Asia винаги бих избрал вторите.

 

Относно гидовете из Ангкор, трябва много да се внимава. Индустрията е много регулирана от държавата, официалните гидове минават строго лицензиране и изпити за език, знания и т.н. Хващайки някой за ушите от улицата може и да свърши работа, но ми се струва малко като руска рулетка. Аз пак да си кажа, че препоръчвам предварителна подготовка относно храмовете, и силно препоръчвам този книжен гид: http://www.amazon.com/Angkor-Cambodias-Wondrous-Temples-Illustrated/dp/9622178022/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1417594134&sr=8-1&keywords=dawn+rooney+angkor Книгата я давам назаем, на който поиска, в момента е в една друга магеланка, но се надявам да си я взема скоро :)

 

$60 за ден и половина за таксито също ми се вижда повечко, ние платихме $40 за 2 пълни дни + изгрев рано на третия, че това включваше и бакшиш, че веднъж го разкарах излишно обратно до хотела човека. Той демонстративно спря пътьом да зареди с бензин, да си взема поука, че тая допълнителна разходка му струва пари :) Това беше в тук-тук де, такситата сигурно са по-скъпи, но аз съм си и мега фен на тук-туците също.

 

Инфото ми е от 2010, възможно е сега цените да са други, stan4d е по-пресен :)

 

Относно нощуването на Maya Bay, до колкото знам преди време беше яко хипарийка (без да влагам лоши чувства в думата). Променено ли е? По ревюта доста хора се оплакваха от плъхове на плажа, иначе и на мен ми беше привлякло вниманието. Или вие имате предвид спане на Ko Phi Phi и ранен транспорт до плажа?

Връзка към мнение

Един на пръв поглед дребен, но безпогрешен досега  и изпробван много пъти съвет. Когато се пазарите в Камбоджа и ви кажат цена, с която не сте съгласни, просто се усмихнете широко и  използвайте: 

 

"Ком тляй пек ", закачлив начин да кажеш "не толкова скъпо, моля".

 

Почти в 100% от случаите ще се усмихнат или засмеят и ще ви дадат добра цена. Изключително добра работа върши и ако научите числата до 20 на камбоджански. В нета ги има, мога  и аз да ви ги напиша, ако се затруднявате. За нищо в рамките на един ден не би трябвало да ви е нужно по-голямо число за обяснение в  $. Разликата е огромна в цената и бързината на пазаренето с някоя друга местна дума. Използвайте горното изречение, не като в гидовете  "тляй нас" ( много скъпо), звучи точно като какъвто не искате да ви вземат -  "турист съм за малко, не разбирам какво казвам", а може да не се сметне и за много приятелско според тона.

 

За по-дребни неща за половин долар - числото + " кънля" е думата . Примерно един  и половина "муй кънля". Акo искате само половин долар да кажете и дадете ( за вода или пликче с манго по храмовете) по- добре "пи поан" ( 2000 (риала) т.е. половин долар).

 

Пропуснах и "Тляй пун мен?" - "Колко струва?"

Редактирано от T.E.Lawrence
  • Харесвам 9
Връзка към мнение

Здравей Георги,

 

Ето уточненията.

  • Относно Thai Lion air   - сега като порових наистина видях, че са Индонезийска независима компания, въпреки че в един "официален" гид за Банкок прочетох, че са " subsidiary of  Air Asia in Thailand". Честно казано и на мен ми се видя странно това определение при положение, че AirAsia си имат подразделение Thai AirAsia. Възможно е да не са.  Относно "легитимността" си - по нищо не показаха, че не са. Абсолютно всичко си беше на ниво - от закупуването на билетите (онлайн), онлайн чек ин, цена (25 eвро с включен багаж - Чанг Май - Банкок), точност, обслужване, удобство. Не мисля, че с нещо са по-зле от AirAsia, разбира се казвам го с уговорката, че съм пътувал само веднъж с тях. С AirAsia поне 15 пъти. Избрах полета на Thai Lion air, защото беше по-сигурен като часове за връзката ни в Банкок за Сием реп. До някъде ми напомниха на VietJetair, към които честно казано имам по-големи притеснения. И за да не разтегляме темата, но да бъдем обективни - AirAsia са ми причинявали доста бели косми по главата поради закъснения на техни полети ;), но въпреки това си остават preferred компания за мен.
  • Гидовете в Ангкор - голяма част от гидовете са "официални"- т.е минали са обучение, имат разрешителни и тнт. Поради ОГРОМНИЯ (за тези които не са ходили, да си представят обема от тълпа около Айфеловата кула, Колизеума, Ла Рамбла и тнт. и дори умножена по 2) наплив от индивидуални и организирани туристи - намиранетто на "индивидуални гидове" на място става по-трудно. С предварителна подготовка, четене, свързване с фирма и тнт сигурно е по-сигурно да са намери качествен, но предполагам означава и по-висока цена. Ние заявихме че искаме опитен гид с добър английски,и имахме късмет че нашият гид тъкмо беше приключил с "официалната" си работа и имаше време да ни поеме. Именно за това написах, че е добре да се потърси инфо или туристически център, от който може да се наеме подобен "официален" гид. Въпреки това, туристическата мафия е толкова оплетена, че всеки се опитва да припечелва допълнително. Ето защо всеки шофьор си има в телефона поне 2-3 номера на агенции, които организират турове и имат списък от гидове. Обемът от туристи  е толкова голям, че дори броя на гидовете е недостатъчен. В момента тези с китайски, руски и испански език са най-добре платени и всички гидове с английски учат и друг език, за да изкарват повече пари. При положение, че се плаща на гида след като е свършил работата - не мисля че е много рисково да се договаря на място.
    Предварителната подготовка е най-доброто решение и съм съгласен принципно с теб, но Георги - специално за Анкгор едва ли всеки ще има време да прочете епоса  "Рамаяна" или "Бхагавад гита", за да разбере уникалните каменни изображения с които изобилстват храмовете и са отговор, защо са издигнати и какво изобразяват. Иначе просто се гледат едни огромни архитектурни чудеса, които може да не се оценят в пълна степен. Най-близка референция - Ватиканът!

 От това, което четох и за тези които знаят английски - препоръчвам книгите и iphone приложението на Dougald O'Reilly - https://itunes.apple.com/au/book/interactive-guide-to-angkor/id586042004?mt=11 , както книгата  - Angkor: Cambodia's Wondrous Khmer Temples by Dawn Rooney.

Както си писал - твоята информация е от 2010. При положение, че групите китайци, руснаци, американци, европейци си плащат предоволно (като овце - колкото им кажат) - цените естествено растат макар и с леки темпове. 60 долара е цената, за 1.5 дни,  която платихме за "Тойота Камри" - 99% от колите там са такива, с климатик, с изгреви, залези, включен допълнителен тур на храм на 50 км от Ангкор Ват, обиколка на местни пазари в Сием реп, други отклонения и бакшиш. Тук-тука е маалко по-евтин, но оставям на личния избор на всеки да прецени предимствата и недостатъците. Обожавам да се возя на тук-тук в Банкок и навсякъде на кратки растояния, но в този топлинен ад - избрахме такси.  ;)

 

  • моята информация за Пи Пи е от преди 2 години, когато бях там за последно. Още тогава ми се видя леко пренаселено, като на всичко отгоре е по-скъпо от Краби и Пукет. Освен това още тогава темповете на строеж на нови хотели и бунгала бяха убийствени и вече не знам дали окончателно не е загубил голяма част от чара си. А той не подлежи на коментар и си остава "задължително място" за посещение в Тайланд. От основните "плажни" точки в Тайланд  - не съм посещавал  Ко Самуи, Ко Ланта и Патая. (последната няма и да посетя скоро), но мога да кажа, че всеки курорт, всеки остров си има своя чар, своите красиви безлюдни плажове, допълнителни атракции и изборът е много индивидуален. С FlyTraveler сме на едно мнение, че за да се избегнат тълпите и да се наслади човек на Пи Пи Дон и най-вече Пи Пи Ле трябва да си преди/след тях. Това става най-лесно като си на самия остров. За мен лично, залива от другата страна на Мая Бей е още по-голяма перла и безумно красиво място, което всеки трябва да посети. (по-възможност с по-малко хора наоколо) :)
Редактирано от stan4d
  • Харесвам 3
Връзка към мнение

Благодаря за разясненията, винаги е добре като някой отдели повечко време да е по-подробен :)

 

Относно Lion Air, основния ми проблем там е с безопасността. Откъм обслужване, резервиране, пътуване и закъснения нямам впечатления и забележки. С оглед на това, че имат покупки за 45 милиарда долара, явно имат сериозни планове и сериозно финансиране. Но по времето, когато редовно четях форумите на airliners (преди да почна да се занимавам с тоя форум кажи речи :)) там много се критикуваха практиките им по слагане в кокпита на изключително млади и неопитни пилоти и общото впечатление, че на пазара просто няма толкова кадри колкото са им необходими на тях. Има един тип там, който е индонезиец и е изключително компетентен по въпроса, та не говори наизуст. В общия случай едва ли ще има проблеми де, точно аз никога не искам да плаша някой излишно :)

 

За гидовете в Ангкор не съм против. Просто за мен посочената книга (моя линк отговаря на книгата, която и ти си споменал, не знам дали си го отворил) беше достатъчна откъм дълбочина и информация. Има си я историята там, има я и фабулата на изображенията, има предостатъчно информация за да отидеш подкован и на място като застанеш пред релефа да преговаряш :) Пък ако някой има нужда от истински човешки гид си мисля, че е по-добре предварително да ги проучи за да намали изненадите на място, дори да плати малко повече.  Просто аз лично не бих рискувал с шофьора, който да препоръча първия си братовчед, и който я знае, я не 2 приказки на кръст. Вие сте имали попадение, но не мисля, че всички ще са така, ако се доверят на първия непознат, който както и ти каза, често има финансов интерес да препоръча конкретен гид. Пък и оизключително оценявам личната си свобода на придвижване, без да ме води гид наоколо, дори понякога да губя малко количество интересна информация, това може и да си е мой чешитлък, но предпочитам всичко да заредя в мозъка предварително и на място да действам сам, по-комфортно ми е.

 

Аз пък предпочитам тук-тук. Спиранията и тръгванията около храмовете са чести, а всяко влизане в климатизиран автомобил и излизане си е топлинен шок, а мен лично супер много ме кефи кабриолет ефекта на тук-туците :)

 

Поздрави, не се заяждам, просто е важното да има всякакви гледни точки, пък хората ще си преценят :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Мдаа, така е. Мисля, че в този форум няма място за неща като "заяждане". Хубаво е да има различна информаци, за да може всеки да си направи сам своето проучване, да има различни гледни точки и да направи избора, който е най-добър за самия него. Всички ние сме различни хора с ралични идеи, ценности, потребности, и които при всеки от нас се променят с времето и с опита. Именно за това този, а  и други подобни форуми са безценни, защото дават многостранен поглед върху дадена тема.

 

Като чета във форума, специално за Тайланд има много пътували хора, които могат да допринесат с ценни съвети и това е изключително полезно за тези, които тепърва откриват тази част на света (а и не само).  Аз лично при първото си ходене се готвех от пътеписи, от традиционните Lonely Planet, NG,  Travelfish, руски форуми, Trip Advisor...... както и от доста коментари и препоръки дори в bgmamma :lol:. Доста практични неща съм научил от там и като пристигнах в Тайланд за 1-ви път се чуствах супер, ама супер подготвен и в собствени води.

Ето защо е хубаво - всички тези съфорумци, които задават своите въпроси преди пътуване - след като се върнат да пуснат макар и кратки своите мнения и коментари за своя опит на място. Това ще е най-добрия начин да се "отблагодарят"  за получената информация и ще помогнат на следващите пътуващи.

 

Надявам се да сме от полза на alien_lz и на други четящи

  • Харесвам 6
Връзка към мнение

 

  • моята информация за Пи Пи е от преди 2 години, когато бях там за последно. Още тогава ми се видя леко пренаселено, като на всичко отгоре е по-скъпо от Краби и Пукет. Освен това още тогава темповете на строеж на нови хотели и бунгала бяха убийствени и вече не знам дали окончателно не е загубил голяма част от чара си. А той не подлежи на коментар и си остава "задължително място" за посещение в Тайланд. От основните "плажни" точки в Тайланд  - не съм посещавал  Ко Самуи, Ко Ланта и Патая. (последната няма и да посетя скоро), но мога да кажа, че всеки курорт, всеки остров си има своя чар, своите красиви безлюдни плажове, допълнителни атракции и изборът е много индивидуален. С FlyTraveler сме на едно мнение, че за да се избегнат тълпите и да се наслади човек на Пи Пи Дон и най-вече Пи Пи Ле трябва да си преди/след тях. Това става най-лесно като си на самия остров. За мен лично, залива от другата страна на Мая Бей е още по-голяма перла и безумно красиво място, което всеки трябва да посети. (по-възможност с по-малко хора наоколо) :)

 

Точно, предлага се и някакво преспиване на палатка на Maya Bay, не съм го правил, но съм чел, че клиентелата е малко ди Каприо wannabe-s с доста пиячка, така, че било доста шумно. Залива от другата страна наистина е убиец и става с едно наемане на longtail лодкар (още по-добре отделно). Убийствено място е Nui bay (малко заливче, с лодка се ходи, аз съм вземал лодкар да ни закара сутринта и да ни вземе следобяд, от време на време идват други day trippers, но като цяло е празно или поне беше преди). Ето как изглежда:

 

 

post-794-0-19285700-1417614584_thumb.jpg

 

 

Който иска да спи на Koh Phi Phi на супер плаж, който не е пълен с народ, мястото е Laemthong Beach (около 20 минути с лодка от Tonsai Bay), повечето хотели там са доста скъпи, само в Phi Phi Natural Resort цените са по-ниски и е много хубаво. Ето как изглежда населеноста на плажа, което за острова като цяло е оценка 6+ :

 

 

post-794-0-86062400-1417614902_thumb.jpg

 

 

Maya Bay рано сутрин като още няма хора (рано, рано, да е 08:00 ч.):

 

 

post-794-0-83054200-1417615111_thumb.jpg

 

 

Много красив  ненаселен остров на юг от Пи Пи е Koh Ngai (има директна моторница до там):

 

 

 

post-794-0-90982600-1417615716_thumb.jpg

 

 

Там има много малко хора, красиви високи варовикови скали като на Пи Пи и може да се вземат еднодневни пътувания за гмуркане до националните паркове Koh Ha и Koh Rok, в Тайланд единственото по-добро място (спорно) за гмуркане са Similan Islands.

 

Цитирам те теб, но поста всъщност е насочен към питащия / питащата.

Редактирано от FlyTraveler
  • Харесвам 7
Връзка към мнение

Преди да напиша каквото и да е, бих искала да споделя, че не съм очаквала толкова хора да отговорят още повече да ми дадат толкова изчерпателни отговори, насоки, снимки и най-вече супер ценни съвети!!! :good:

 

Споделям мнението на Stan4d, че е изключително полезно всички, които ползват този форум като източник на информация да споделят впечатленията си след като се върнат от съответната дестинация. Мисля и аз да го направя и по този начин да ви се отблагодаря :)

 

Сега по същество:

 

Значи това, което ми се наби в очите моментално е, че ползвате Банкок за център и всичките връзки минават от там, което не е много оптимално и води до загуба на време, а това смятам си разбрала е най-ценния ресурс :) Да ги завъртиш в кръгче принципно е най-добрия вариант.

.....

За 6/7 прецени дали да не направиш един нощен влак от Банкок - Chiang Mai.

......

 

Пном Пен не мисля, че заслужава 2 дни от така и така доста ограниченото ти време.

.........

 

За багажа...просто стегнете по-малко :)

Много добри идеи, този уикенд се впускам в търсене на полети и влакове :)  А относно Пном Пен , най вероятно ще отпадне и времето може би ще разпределим между Чианг Мей и Анкор Ват :)

 

...

За багажа - изобщо не си прави труда да взимаш повече от един куфар ръчен багаж или раница. Air Asia са лоукостер, няма смисъл да чекираш багаж - печелиш и време. Това с малкото багаж много дами вече го предпочитат.

На място има перални с гладене за 20 - 30 THB (2-3 лева за торба с дрехи). Схемата е като стигнеш примерно в Бангкок - вечерта си оставяшдрехите, а сутринта си ги взимаш и прибираш в куфарчето.

Високите токчета няма да ти трябват, вземи обувки/сандали, които да ти е удобно да събуваш при влизане в храмовете.

Джапанки - на място, после ги хвърляш :)

Никакви зимни дрехи - якенце на гърба за по-пътя е достатъчно. На място си купи саронг - ще ти е удобно, пък и става за покриване на раменете - пак за храмовете.

Неща от сорта на слънцезащитни кремове, репеленти и т.н. - на място от първото магазинче, в малки разфасовки. Пък можеш и да пробваш нещо местно - кремче с черупки от охлюви например :)

 

Страшно полезно! Много благодаря! :)

 

08 - 09 - разглеждане на Chiang Mai и един ден за трип до Karen Longneck Tribe Village (За тях научих от този фурум :) - няма да успеете с Karen Longneck Tribe Village освен ако не се смачкате от пътуване. Старата част на Чанг Май - 1 ден. 1 ден -  Wat Phra That Doj Suthep, Bhuping Palace, Botanical Gardens, Doi Pui Mong Hill Tribe Village. Ако имате време - има водопади, много "ферми" за орхидеи, малки зоокътове с тигри, маймуни, пеперуди....

 

Stan4d, а ако отелим 3 дни? Много бих искала да видя тези жени на живо, макар че май не са съвсем автентични селца. Все пак е нещо много екзотично в моите очи. То там всичко ще е екзотично де :D все пак не съм ходила никога до Азия.

 

...  Аз пак да си кажа, че препоръчвам предварителна подготовка относно храмовете, и силно препоръчвам този книжен гид: http://www.amazon.com/Angkor-Cambodias-Wondrous-Temples-Illustrated/dp/9622178022/ref=sr_1_1?ie=UTF8&qid=1417594134&sr=8-1&keywords=dawn+rooney+angkor Книгата я давам назаем, на който поиска, в момента е в една друга магеланка, но се надявам да си я взема скоро :)
...

 

Този гид вече е в bookmarks от един друг ваш пост :) Благодаря за гласуваното доверие, но май ще си го купя. А може ли ми да препоръчате такъв и за Тайланд? Моят фаворит е този - http://shop.lonelyplanet.com/thailand/thailand-travel-guide-15/?ctv=control но май е много голям/тежък, а при положение, че ще гледам да огранича багажа бих предпочела някой по-малък пътеводител, но и все пак да свърши работа де. :)

Връзка към мнение

Този гид вече е в bookmarks от един друг ваш пост :) Благодаря за гласуваното доверие, но май ще си го купя. А може ли ми да препоръчате такъв и за Тайланд? Моят фаворит е този - http://shop.lonelyplanet.com/thailand/thailand-travel-guide-15/?ctv=control но май е много голям/тежък, а при положение, че ще гледам да огранича багажа бих предпочела някой по-малък пътеводител, но и все пак да свърши работа де. :)

 

Има българско издание на NG за Тайланд, но аз бих те посъветвал да си вземеш нещо по-обширно за района.

Примерно Souteast Asia на Insight Guides (ISBN: 9789812821621) и то на място :)

В Банкок има няколко книжарници Kinokuniya (японска верига), които разполагат с буквално десетки щандове с гидове.

Английският е чудесно застъпен.

В тази книжарница открих например 7 различни учебника по български език за англоговорящи.

  • Харесвам 2
Връзка към мнение

По въпроса за гидовете, може би ще е малко късно за Тайланд, но в Камбоджа процъфтяват пиратските книги. Хубави цветни копия, не само гидове, но всякакъв вид литература на цени от по 3-4$. Продават се както от улични търговци, така и от цели книжарници. Дори бях намерил книжарница, където ти дават безплатно какво искаш, ако им  дадеш книга, която нямат. :) За съжаление повечето са в Пном Пен, но гидове и от търговците в Сием Рип около храмовете става. Само задължително ги проверявайте да няма останали бели страници.

Връзка към мнение

Следя темата с интерес.

 

Посочената програма доста се доближава до планираната от мен и коментарите са ми много полезни.

 

 Значи Камбоджа остава последна спирка и ще трябва да платя доста свръх багаж.

Връзка към мнение

Stan4d, а ако отелим 3 дни? Много бих искала да видя тези жени на живо, макар че май не са съвсем автентични селца. Все пак е нещо много екзотично в моите очи. То там всичко ще е екзотично де :D все пак не съм ходила никога до Азия.

 

 

Този гид вече е в bookmarks от един друг ваш пост :) Благодаря за гласуваното доверие, но май ще си го купя. А може ли ми да препоръчате такъв и за Тайланд? Моят фаворит е този - http://shop.lonelyplanet.com/thailand/thailand-travel-guide-15/?ctv=control но май е много голям/тежък, а при положение, че ще гледам да огранича багажа бих предпочела някой по-малък пътеводител, но и все пак да свърши работа де. :)

 

Alien_lz - при три дни - имаш възможност да видиш и това селище в съчетание с още няколко много интересни забележителности наоколо, ако е нещо, което наистина държиш да направиш.

 

Ето едно примерно Itinerary, което аз бих направил, но също поради липса на време не успях. Особено ме е яд за Wat Rong Khun. Сигурно има и други вариации, просто изпращам за ориентация.

 

Itinerary
7.00-7.30 a.m. Depart from hotel
8.30 a.m. stop at the mae kajan hot spring for relaxation.
10.30 a.m. visit to Wat Rong Khun (White temple) 
12.00 a.m. visit to golden triangle the land where 3 countries meet. story about opium poppies trade in the pass. Optional tour boat trip to Lao country by boat please inform your tour guide.
1.30 p.m. Buffet  Lunch
03.00 p.m. visit to Mae Sai Border Both Thai and foreign tourists come to see the sights and purchase precious stones produced in Myanmar.
04.30p.m. visit Karen  Long Neck and Hill tribe village
08.00 p.m. Arrival to Chiang mai hotel.

 

Относно гидовете - отново въпрос на личен избор на коя малка ще заложиш. За Тайланд в България има такъв не лош на NG, който използвах при първото пътуване до там. В случая обаче посещавате и други страни и вариантите са 3:

- отделни гидове за всяка страна - ОК - ако си ги купиш предварително и си прочетеш това което трябва, защото иначе са много обемни и тежки и не са удобни за носене

- един гид за Тайланд + Камбоджа, като вариантите на пазара са: или  Southeast Asia или Виетнам+Лаос+Тайланд+Камбоджа (тук естествено информацията е малко по съкратена)

- електронен вариант на тези гидове - за Kindle или Kindle приложение

 

- освен традиционните издатели National Geographic и Lonely Planet, напоследък залагам на също много силните DK Eyewitness и Insight Guides. Препоръчвам да влезеш на amazon.com или .co.uk и да прегледаш наличните не малко оферти.

По ревютата и рейтингите, които съм изчел ми прави впечатление, че за различните дестинации са "силни" различни издания. Отново отварям скоба, че всичко е относително субективно. Някой предпочитат повече текст, историческа и друга полезна информация, други хора харесват повече снимки, карти и компактно поднесена информация. С две думи -

на който и да заложиш - National Geographic, Lonely Planet, Rough Guides, DK Eyeitness, Insight Guides, Marco Polo - няма да сбъркаш. Също има малки различия в отделните издания през годините и съветът ми е да намериш своя стил и предпочитан вариант като прочетеш ревютата им в amazon.com.  От amazon, само че предпочитано UK - можеш да си поръчаш и някой от тях, като аз винаги си намирам изключително евтини "like new" или нови.

Честно казано, аз не си купих и не бих си купил копие на такъв гид, както правилно е посочил T.E.Lawrence, че около Анкор Ват е пълно с продавачи на подобни цветни копирани издания за по около 3-6 долара (въпрос на пазарене). За същите пари си намирам оригинално (може и втора ръка добро качество).

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Следя темата с интерес.

 

Посочената програма доста се доближава до планираната от мен и коментарите са ми много полезни.

 

 Значи Камбоджа остава последна спирка и ще трябва да платя доста свръх багаж.

 

Не е задължително да платиш много за свръхбагаж. Ако пътуваш с Airasia - цената за чекирания багаж си я определяш ти в зависимост от теглото на багажа. Т.е - при 20 кг чекиран багаж плащаш около 16 долара, при 25 - 17,61 долара, при 30 кг- 32 долара, което не е голяма болка за умиране при тези цени.

 

И както и други бяха споделили - в тези страни се тръгва с много малко багаж. Някой успяват само с по 1 раница. Други (примерно двойка) - по 1 раница и 1 куфар. 2-рият куфар задължително се пълни на място :rolleyes:

  • Харесвам 3
Връзка към мнение

За пътеводителите Lonely Planet често имат разпродажби в техния сайт. Сега особено са в коледен режим, всеки ден с различна промоция. Ето списък с миналите и бъдещите: http://shop.lonelyplanet.com/special-offers/

 

Идните 2 дни няма нищо интересно, но според мен поне един ден ще има 2 на цената на 1 и т.н. Мисля си, че за да не се претовариш от информация (и килограми :)) и някой от по-простите пътеводители ще ти свърши работа, например такъв, който обединява цяла ЮИ Азия по-компактно и сбито. За детайлите има интернет, нас ни има също :)

  • Харесвам 1
Връзка към мнение

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.

×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.