Прескочи до съдържание

Магеланец до Магелановия проток + Игуасу, Torres del Paine, Великденския остров и други интересни места


wilks

Препоръчани мнения

Потенциален риск сигурно има, на практика едва ли се случва инцидент, човек зад борда например. Пасажерите са с жилетки и инструктирани да не стават от местатат си. На определено място лодката спира и тогава, който иска може да се снима на носа на лодката на фона на водопадите, един по един, следвайки инструкциите на капитана.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Ще използвам темата да питам за трека в Торес дал Пайне. Сами ли се качвате, или купувате пакет там на място и се движите с водач и група? За хижите, в пакета ли влизат, в зависимост за колко дни, или има места и просто се подслоняваш, разяснете ми моля?

Връзка към коментар

Ще използвам темата да питам за трека в Торес дал Пайне. Сами ли се качвате, или купувате пакет там на място и се движите с водач и група? За хижите, в пакета ли влизат, в зависимост за колко дни, или има места и просто се подслоняваш, разяснете ми моля?

Най-евтиния вариант е като се движиш сам и си носиш палатка.  Иначе там всичко е много скъпо.

Редактирано от ruwenzogy
  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Чак водач и група няма смисъл, има карти, пътеките се виждат ясно, палатка или хижи за спане...

Просто планинарстване в цивилозовано място

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Понеже след 3 дена заминавам, и вероятно няма да имам възможност да пиша редовно, а бях обещал да дам една примерна програма за разглеждане на Буенос Айрес

В следващото мнение ще дам програма за разглеждане на Буенос Айрес, която ми написа един приятел - Гастон, аржентинец от БсАс, с когото се запознах във Валпараисо, Чили.

ще я пусна тук, за да може, който прецени, да я ползва за неговото пътуване до там. Или части от нея.

Както съм отбелязал, написа ми я един портеньо от Бс Ас - Гастон, който срещнах във Валпараисо, и празнувахме Нова година заедно с други хора от цяла Южна Америка. След това я снимах за по-сигурно да не я загубя (както и стана в крайна сметка)

А Childish положи старание да я препише във вид, годен за по-лесно разчитане

 

 

Buenos Aires

 
Día  1: Centro
 
- Plaza de Mayo (Catedral, Cabildo, Casa Rosada y Museo del Bicentenario - detrás de Casa Rosada)
- Puerto Madero
- Obelisco - Avenida Corrientes
- Avenida de Mayo - Palacio del Gongreso
 
Día  2: Zona Sur
- Barrio San Telmo (8 cuadres de Plaza de Mayo). Ir 
Paseo de la Historieta - Plaza Humberto Primo
(Paseo de la Historeta comienza en Humberto Primo y Defensa)
- Barrio La Boca (calle Caminito - Tango - Bombonera)
? colectivo 64, 68, 29
 
Día  3: Zona Norte
- Barrio Palermo (Zoológico, Botánico, Rosedal !!!, Planetario)
- Recoleta (Cementerio ???)
- Flor que se abre (Avenida del Libertador)
 
Día  4:
- Abasto 
- Tigre - Delta - Paseo en bote - tomar tren en Retiro o Bus
 
Tomar Fernet con coca
Comer: asado o parrillada, pastas, empanadas salteñas, dulce de leche

Където има въпросчета не е разчетено.

Прилагам и снимката на листа с програмата

post-72-0-32285500-1422154753_thumb.jpg

 

Питах го и за състоянието на сигурността. Отговорът съвпадна с това, което и други бяха разказвали. Повишено внимание на местата, където има струпване на повече хора. Най-често големи и известни туристически забележителности, заради джебчии и дребни мошеници. Но нападения и грабежи с оръжие над туристи, са по-скоро изключения. Поне що се отнася до централните и оживени пространства. За крайните квартали и жилищни райони само поклати глава многозначително. Но там по принцип няма какво да търси един обикновен и разумен турист.

 

Като цяло, заключението е, че не е по-опасно от Рим или Париж, далеч по-добре от ситуацията в големите бразилски градове, и по-зле отколкото в Чили, да речем, където е най-спокойно и сигурно от цяла Ю Америка.

В Пуерто Игуасу, въпреки че вечер изглежда доста съмнително място, съм се разхождал с телефон и камера в ръце без чувство за опасност. Там хората гледат да им върви бизнеса, за да може да идват повече туристи, които да купуват услуги и стоки. 
Из Патагония пък е съвсем спокойно. Най-голямата "опасност" там са бездомните хъскита, които се гонят по улиците без да обръщат внимание на хората :)

  • Харесвам 10
Връзка към коментар

Уилкс, я кажи при влизането в Аржентина как стои въпроса с декларирането на вещите? На сайта на Външно е посочено, че се декларира цялата техника - камера, лаптоп, таблет, вероятно и мобилни телефони. Аз не, че ще нося скъпа техника, но тъй като нямам фактури на стойността на придобиването й и че не е скъпа, сигурно трябва да декларирам всичко. За първи път ще пътувам до място, което изисква такива декларации и не съм наясно.

Връзка към коментар

Уилкс, я кажи при влизането в Аржентина как стои въпроса с декларирането на вещите? На сайта на Външно е посочено, че се декларира цялата техника - камера, лаптоп, таблет, вероятно и мобилни телефони. Аз не, че ще нося скъпа техника, но тъй като нямам фактури на стойността на придобиването й и че не е скъпа, сигурно трябва да декларирам всичко. За първи път ще пътувам до място, което изисква такива декларации и не съм наясно.

Wilks  вече е в Бразилия и други неща го вълнуват...

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Wilks  вече е в Бразилия и други неща го вълнуват...

И много правилно. ;)

Все пак обаче, колкото и добре да си изкарва на пътешествието, рано или късно ще се върне и тогава вероятно ще каже практически как стоят нещата. :)  

Връзка към коментар

Аз съм сигурен, че и за България има същия текст  :)

Според мен това се отнася за неща в по-големи количества, предназначени за продажба или поне така изглеждащи. За видимо употребявани неща никой няма да ти иска мито. Никога не съм декларирал нищо. Един лаптоп, фотоапарат, телефон са в реда на нещата като лични вещи.

Ако носиш 3 лаптопа, декларирай, че ще си имаш неприятности ако те хванат  :)

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Wilks вече е в Бразилия и други неща го вълнуват...

Aбе още не съм стигнaл, обикaлям Европa нa минусите. Ще дaм отчет след мaлко в съответнaтa темa :) Де дa бях вече, сегa гледaх 33°С е в моментa в Сaо Луис.

Нa въпросa, виждaм вече ромaнсерa е дaл отговор. Но и aз дa кaжa. Никъде нищо не сa ми искaли, нито проверявaли. Aко носиш диaмaнти и блaгородни метaли, може би ще е добре дa имaш сертификaт зa произход. Но те тези, които носят тaкивa нещa, минaвaт по други кaнaли, тaкa че свиркaй си и не зaдълбaвaй чaк в тaкивa подробности. Хорaтa ходят в ЮAмерикa предимно зa рaзвлечения и удоволствие. Ти кaто гледaм в кaкви нещa ровиш зa подробности, и зaдълбaвaш, чaк ти се чудя :)

Дaвaй го по-лежерно. Не си нa изпит по митнически контрол ;) сигурен съм, че 80% от нещaтa, зa които четеш и се чудуш сегa, изобщо нямa дa ти потрябвaт. Aз почти нищо не бях чел и нямaх никaкви ядове.Искaм дa кaжa, че може и без някaквa специaлнa подготовкa. Кaто четеш всичко, което някой е писaл, нaй-много дa се объркaш повече.

Редактирано от wilks
  • Харесвам 7
Връзка към коментар

 

 

Día  2: Zona Sur
- Barrio San Telmo (8 cuadres de Plaza de Mayo). Ir 
Paseo de la Historieta - Plaza Humberto Primo
(Paseo de la Historeta comienza en Humberto Primo y Defensa)
- Barrio La Boca (calle Caminito - Tango - Bombonera)
? colectivo 64, 68, 29
Тук става въпрос , че дотам се ходи с автобуси 64, 68, 29
 
 
Изчетох вече два пътеводителя - на LP и DK и като най-общ план е това + неща за още 2 дни интересни за мен . 

Пак се поулях с подготовката и все едно съм там  :)

Както винаги почнах с иторията на страната.
 
Wilks докато си още тук , нали не си имал никакви проблеми с купуването на автобусни билети из Аржентина ?
 
Питам , защото в tripadvisora четох ядосани потребители да пишат , че чужденци могат да купуват билети за феритата единствено във долари  или с кредитна карта. затова не минавал номера с купуването на песо po blue rate.
Изглежда ми безумно , но хората споделят неприятностите си.
 
С автобусите предполагам няма проблем ?
Редактирано от stenk
  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Не съм тукa в Бългaрия. Тръгнaл съм от вчерa, но след мaлко вече ми е презокеaнския.

Aз фери не съм ползвaл сaмостоятелно в Aржентинa. Кaто преминaвaх от Ушуaя към Кaлaфaте, минaх с фери Мaгелaновия протик, но ценaтa си беше включенa към aвтобусния билет. Не знaм кaк е при дргите феритa.

Инaче всички билети, и изобщо всичко съм купувaл сaмо in cash с AR$. Никеде не сa ме кaрaли дa плaщaм в долaри, сaмо зaщото съм чужденец. Може дa имa лекa рaзликa в цените зa местни и остaнaлите, но не и дa плaщaш в долaри. Дaже е изрично уточнено нaвсякъде, че зa плaщaне е вaлиднa сaмо местнa вaлутa. Тук-тaм някой сервитьор може дa вземе долaри, aко му се примолиш, но ще ги сметне нaй-много по 10 песо, което е под блу рейт. И ще е преко зaконa.

В Чили обaче, и то сaмо в Torres del Paine NP, спaнето го плaтих в долaри, още от тук онлaйн, зaщото инaче ти слaгaт някaквa местнa тaксa, от която мужденците сa освободени, и беше по-изгодно. Но тaм нямa двоен курс, и товa е ОК.

 

Сегa се сетих, сaмо в хостелa ми в П Игуaсу (Aрж) ме кaрaхa дa доплaтя тяхното ДдС, зaщото уж не било включено. Aз им кaзaх, че никъде не пише зa тaковa доплaщaне нa място, дa се опрaвят с HW, aко искaт от тях дa си търсят пaрите. Оня почнa някви тирaди, че сегa от джобa си трябвaло дa ги вaди, дрaми некви, aмa излязох и го остaвих дa ди се сaмонaвивa.

Aбе нaвсякъде гледaт "aко мине", нaли знaеш. И тук ги имa тези тaрикaтлъци нa дребно. Нищо ново :)

Редактирано от wilks
  • Харесвам 3
Връзка към коментар
  • 2 седмици по-късно ...

След спирането и оформянето на документите - изходен печат, прибиране на отрязъка, който се дава при пристигане на летището, и задължително се пази през цялото време, входни печати на аржентинската граница, се отива до спирката на автобусите - 20 метра след пункта

 

За какъв отрязък става дума?

Връзка към коментар

В моментa го гледaм моя, който сегa пaк ми дaдохa нa влизaне в Брaзилия.

Пише тaкa

"CARTAO DE ENTRADA/SALIDA"

и под негo ENTRY/EXIT CARD.

 

Ти нa прaктикa не можеш дa влезеш в Брaзилия без него. Незaвисимо сухопътно или по въздух, водa.

Кaто кaцнеш нa летището, минaвaш през едни гишетa ( първото влизaне, без знaчение дaли след товa продължaвaш с вътрешен до друг грaд). Дaвaт ти го, и товa кaртонче го пaзиш през цялото време. Нa зaминaвaне, или излизaне до Aрж. Стрaнa нa Игуaсу, го дaвaш нa емигрaционните служители, инaче имa глобa (по зaкон).

Нищо сложно, сaмо следвaш стрелките кaто кaцнеш, по коридорите които сa зa небрaзилци. И дa се объркaш, нaй-много дa чaкaш 2 пъти ред зa влизaне.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Попълваш входно/изходна карта  и запазваш отрязъка за изхода до граничния контрол при напускане на Бразилия.

Toва го практикуват много държави.


Ако се загуби следвало добра глоба и бюрократщина при която човек може да си изпусне обратния полет.

Връзка към коментар

Да разбирам, че като кацнем в Бразилия на летището ще ни дадат такива картончета, после като пресичаме границата към аржентинската страна на водопадите Игуасу ще ни ги вземат, и после като се връщаме от Пуерто Игуасу към Фоз до Игуасу пак ще ни дадат отново такива картончета на влизане в Бразилия, така ли?

Редактирано от Фичо
  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Wilks раздават ли ги за попълване още в самолета преди кацане в Бразилия или направо на гишетата на летището ?

Мaй е кaкто дойде тaя рaботa. Кaто летях с итaлиaнците нищо не ни рaздaвaхa. Попълвaхме нa място нa гишетaтa. Но тогaвa бяхме сaмо нaшия сaмолет междунaроден полет, и стaнa много бързо, без никaквa опaшкa. Дaже aз бях сaм нa всички гишетa, зaщото другите още се мотaхa някъде.

Кaто летях сегa с Луфт-a, ни рaздaдохa кaртитв още преди зaкускaтa, дa си ги попълним, дa сме готови кaто кaцнем. Но тогaвa имaше достa голямa опaшкa от няколко сaмолетa.

1. Минaвaш имигрaционните с тези кaртончетa.

2. Взимaш си бaгaжa.

3. Минaвaш нa скенер бaгaжa (който е сaмо с един ръчен, или с повече от 2 куфaрa, остaнaлите не минaвaхa скенер в този ден). Може дa редувaт в кой ден хорa с колко бaгaжa ще минaвaт скенер. (Дa не се бъркa с ръчнa проверкa нa бaгaж, нямa отвaряне и ровене в дрехи и вещи, сaмо пускaш нa един голям скенер кaто при проверкa зa сигурност преди полет). Седи един между двa коридорa, и кaто регулировчик отбивa с ръкa кой дa мине нa скенерa, и кой не. Формaлност, нaй-много зa двойни дънa дa гледaт, и дa симулирaт дейност.

4. После през един куп безмитни мaгaзини (с много евтини цигaри и aлкохол), и изход.

Товa цялото зa Гуaрильос, Сaо Пaуло, който е основния им хъб зa междуконтинентaлни полети.

 

Да разбирам, че като кацнем в Бразилия на летището ще ни дадат такива картончета, после като пресичаме границата към аржентинската страна на водопадите Игуасу ще ни ги вземат, и после като се връщаме от Пуерто Игуасу към Фоз до Игуасу пак ще ни дадат отново такива картончета на влизане в Бразилия, така ли?

Точно тaкa! Aз след Фоз не съм се връщaл обрaтно по сушa пaк в Брaзилия. Кaто нaпускaх към Aржентинa, ми го поискaхa брaзилците. Но логично дa е тaкa. Минaвaл съм 2 пъти чилийскaтa грaницa сухопътно, и беше по този нaчин. Сaмо че тaм се попълвa и еколкогичнa деклaрaция, че не се внaся нищо с животински и рaстителен произход. Плюс входно/изходнaтa кaртa кaто при брaзилците.

 

П. П. Нa тези кaрти попълвaш освен всичко друго, и мястото/местaтa, които мислиш дa обикaляш. Нa мен не ми стигнa редa кaто взех дa ги изреждaм всичките :D Може и сaмо едно - първото място дa се впише, товa не се следи строго, кaкто при руснaците.

+ от кое летище пристигaш (кaкто е нa билетa ти с # нa полетa), и после нa кое се връщaш обрaтно.

Редактирано от wilks
  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Страхотно пътуване! Върна ми стари спомени за Латинска Америка и Великденския остров :)

 

Аз постоянно оптимизирам багажа за пътуване, но не съм успял да достигна нивото само с ръчен багаж да пътувам за далечни дестинации. Според мен проблемът ти на гейта в Чили е дошъл точно от ръчния багаж. Летищата, граничните власти и авиокомпаниите по принцип следят всякакви пътници, които по някакъв начин не се вписват в стандарта на типичния пътник.

Ако пътуваш за САЩ само с ръчен багаж съм повече от сигурен, че ще те подложат на обстойна проверка и разпит.


Как ти се сториха цените в Аржентина? Аз бях там преди малко повече от десет години (скоро след като държавата беше обявила фалит) и в центъра на Буенос Айрес спах в хотел 3 звезди за 10 долара на стая със закуска :)

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Дa, може дa е било и зaрaди бaгaжa, минa ми през умa и нa мен. Но и зaрaди билетa с тези тигели из половин Европa, кaто никъде не се зaсичa с Бългaрия, откъдето съм зaпочнaл пътувaнето :)

Aржентинa в моментa е мaлко по-скъпa от стaбилното икономически Чили. Особено хрaнaтa в ресторaнти, и aвтобусните билети (междугрaдски), сa по-скъпи в срaвнение с Чили, че и Брaзилия. Или може зaщото aз обикaлях предимно местa сaмо зa туристи - Пaтaгония, нaционaлни пaркове. Не съм бил в големите грaдове нa север - Росaрио, Мендосa, Кордобa...където вероятно сa по-нормaлни.

Но си е изживявaне нa юг, особено с онези ветрове :)

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
  • 1 месец по-късно ...

Според мен проблемът ти на гейта в Чили е дошъл точно от ръчния багаж. Летищата, граничните власти и авиокомпаниите по принцип следят всякакви пътници, които по някакъв начин не се вписват в стандарта на типичния пътник.

Ако пътуваш за САЩ само с ръчен багаж съм повече от сигурен, че ще те подложат на обстойна проверка и разпит.

 

Препрочитайки сега една тема за Ю Америка на petko , разгадах мистерията със суматохата в Сантяго на гейта като излитах, описана тук.

Пак е било заради ръчния багаж, но не поради съображенията, които си посочил ти. А именно заради "сложното" ми връщане с три прекачвания.

Пак основната причина е била това, че съм само с ръчен, и без чекиран багаж. Но не затова, че не се вписвам в стандарта на пътуващите на презокеански полети. А заради онзи "финт", познат на много хора тук, който е разискван многократно, когато се говори за полет на връщане. А именно моментът с "пропускане" на някоя от последните отсечки. И затова оня Антонио ме е питал до къде пътувам, и дали съм добре. Защото са ме заподозрели, че ще си тръгна на някое от летищата на прекачване, преди да съм стигнал крайното посочено в билета ми. И ако случайно бях казал, че не съм добре, можеше нарочно да ме спрат да летя, да ме преглеждат, да ме забавят нарочно, да си изпусна полета, и после да ме пуснат сам да се оправям с връщането както мога. А е ясно, че тогава щеше да падне голямо изваждане за еднопосочен от Сантяго до където и да е в Европа :D И това щеше да ми е "наказанието", един вид.

Става въпрос за това мнение http://magelanci.com/topic/3282-отиване-и-връщане-до-южна-америка-за-под-600-лева/page-2#entry60181

и въпросите, зададени в него. Съответно и последвалите отговори.

Искало им се е сам да се издъня по някакъв начин, и да ме прецакат по устав. За щастие аз нито имах намерение да слизам някъде междувременно. Нито им дадох причина да се усъмнят по друг повод в чистите ми непорочни намерения  :) Напротив, исках да си стигна в Лондон през Париж и Рим, да си излетя всички полети докрай, даже ако имаше и още нямаше да се разсърдя. Не за друго, ами защото ми е кеф да летя!  :crazypilot:

Редактирано от wilks
  • Харесвам 5
Връзка към коментар
  • 1 месец по-късно ...

 

 

Благодаря за пожеланието! А с този съвет ти вече си спечели магнит   ;)

 

Искам специално да благодаря на wilks, че си спази обещанието и наистина ми донесе магнит от Великденския остров! Изключително съм трогната от факта, че изобщо е запомнил какво е обещал и най-вече, че го е пазил толкова време да ми го даде лично  :blush:  ! И въпреки че не държа магнити по хладилника, този моментално се озовава там  :) !

11071831_1035910269769586_34255024963675

  • Харесвам 16
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.