Прескочи до съдържание

Относно търсачките на самолетни билети


Препоръчани мнения

Нямам спомен да сме коментирали тази тема, но забелязвам, че когато търсим примерно 1-2-3 дни за една и съща дата билети по дадена дестинация - цената нараства и то често главоломно - просто се увеличава с часове.

Вързани ли са по някакъв начин скайсканера, трипа, трипстата и авиокомпаниите? Някакъв софтуер има ли за отчитане на броя търсения по дестинация за дни?

Изключвам фиксираните цени като промоция от дадена АК всичко останало расте...

Връзка към коментар

Накратко - не. Толкова огромен обем минава през GDS-ите, че е много трудно твоето търсене да направи каквато и да е промяна, капка в морето. Да не говорим, че самите GDS-и нямат авторитет да повишават цените, те просто са посредника между авиокомпанията и клиента. Самите авиокомпании пък имат доста по-сериозна статистика и представа относно пътникопотока от случайните търсения.

 

Леко е по-възможно при нискотарифните. Там търсенето минава само през техният сайт и е по-централизирано и е доста по-лесно да се следи кога, къде, какво се търси, съответно авиокомпанията да реагира, ако за дадена дата има голямо търсене до дадена дестинация. Но пак, твоето единично търсене едва ли може да направи промяната.

 

Срещал съм ужасно много хора, които твърдят че им е по-евтино ако търсят примерно сряда вечер, други си трият cookies, трети се кълнат в някакъв собствено конструиран алгоритъм - до сега пълно, твърдо доказателство че търсенето е директно свързано с цените не съм видял. 

 

Като се тегли чертата това, което остава е че в момента на търсене виждаш цена, на която авиокомпанията е готова да ти продаде седалката, нито повече, нито по-малко. Ако я качат може да те изгонят, което със сигурност не им е по-добрия вариант. 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Не знам, често казано какво да мисля - т.к. докато съм в Португалия, ще отида до Азорските острови. Онзи ден търсех изгодни билети между Лисабон и Понта Делгада - и наистина излизаше цена около 220-230 лв двупосочно... Реших да изчакам 1-2 дни да видя какво се случва, и вчера цената стана 250 - 280 лв, днес вече е 295 - 306, като расте прогресивно. Така или иначе, купих билет, т.к. трябваше да потвърдя кога ще пристигна... мислех навръщане да мина през Лажеш и Терсейра с престой около 2 часа до Лисабон, но билетът стана от Понта Делгада тази сутрин вече 367 лв...

Връзка към коментар

Според мен е технически доста трудно да се следят търсенията от различните сайтове, агенции, GDS и да се прави тази галимация. За покупките вече е ясно. Принципно за всяка цена има определен брой билети, като свършат се минава на по-високата цена, което се наблюдава лесно, особено ако купуваш в момента и сайта показва колко билета има на дадената цена. 

Освен това със сигурност съм наблюдавал падане на цената след многократнотърсене, когато някой се е отказал да пътува.

Връзка към коментар

 Принципно за всяка цена има определен брой билети, като свършат се минава на по-високата цена, което се наблюдава лесно, особено ако купуваш в момента и сайта показва колко билета има на дадената цена

Относно този пункт имам само един въпрос: Дали авиокомпаниите предоставят (или има ли разлика)  брой "отпуснати" места за конкретна цена при различните сайтове за резервации? Примерно expedia дава 6 места на цена $130, докато при ebookers тези места са 4 в същото време за съвсем същия полет. Или тази разлика се получава заради други фактори? Примерно популярност, авторитет, коректност, и т.н.

 

Ето един линк със списък на основните GDS.  На някой може да му е полезен, в зависимост в коя част на света, съответно билет за кои авиокомпании търси - към кой GDS да се насочи:

http://en.wikipedia.org/wiki/Computer_reservations_system

Връзка към коментар

Относно този пункт имам само един въпрос: Дали авиокомпаниите предоставят (или има ли разлика)  брой "отпуснати" места за конкретна цена при различните сайтове за резервации? Примерно expedia дава 6 места на цена $130, докато при ebookers тези места са 4 в същото време за съвсем същия полет. Или тази разлика се получава заради други фактори? Примерно популярност, авторитет, коректност, и т.н.

 

Ето един линк със списък на основните GDS.  На някой може да му е полезен, в зависимост в коя част на света, съответно билет за кои авиокомпании търси - към кой GDS да се насочи:

http://en.wikipedia.org/wiki/Computer_reservations_system

 

Зависи от GDS-a, който използва съответният сайт. В определени случаи като пише 9 означава 9+, при други GDS-и ограничението е 6, а при бизнес класата май е 4. Т.е. и да има 5 бизнес стола ще ти изпише, че остават 4. Всъщност не съм сигурен дали тази долна граница е подадена от авиокомпаниите или зависи от спецификите на GDS-a. 

 

Може да го видиш това лесно като провериш оставащите места във flightstats: http://www.flightstats.com/go/FlightAvailability/flightAvailability.do

 

 

2013-05-06_16-49-29.png

 

в общия случай по-евтините класове са с по-голяма буквичка, демек за този полет има останали 9 или повече места в евтиния клас X. Да не се генерализира от това де, буквичките при различните авиокомпании означават различно. 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.