Прескочи до съдържание

Кои сме ние?


Препоръчани мнения

Напълно споделям и вярвам на това ДНК изследване на генофонда в България. Неслучайно по време на обиколката на Балканите преди години, там в сърцето на Балканите, именно в Сараево, осъзнах кой съм аз. Защо обаче не се говори на тази тема?

 

Край с лъжата за тюркския ни произход

  • Харесвам 5
Връзка към коментар

Напълно споделям и вярвам на това ДНК изследване на генофонда в България. Неслучайно по време на обиколката на Балканите преди години, там в сърцето на Балканите, именно в Сараево, осъзнах кой съм аз. Защо обаче не се говори на тази тема?

 

Край с лъжата за тюркския ни произход

За съжаление в тази статия не се откриват някакви съществени доказателства за тези твърдения, единствено твърдения за генетични изследвания, но аз също съм на мнение , че въпроса с произхода ни е твърде спорен към днешна дата Редактирано от aneliya
Връзка към коментар

Такива теми за мен са безсмислени, недоказуеми и само повод за кавги.  Всеки си ги експлоатира както намери за добре.

 

А и, както казва една стара жена, кой ли не е минал през Балканите и не си е хвърлил семето тука, та хОди се оправяй.

 

Горното "задълбочено" изследване е в духа на проевропейската пропаганда и в стила на "група съветски учени".

 

Най-общо, всеки може да се чувства такъв, какъвто му харесва.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Петър Детев е написал доста интересни неща по темата по темата.

 

Интересно е, че "славянският" произход на българите излиза на дневен ред, когато се търсят аргументи руснаците да бъдат убедени да ни "освободят". На тях обаче са им интересни само проливите. В действителност, в исторически план те са най-големият враг на България. След славянизирането на българите идва ред на "раждането" на македонска и опитите за създаване на добруджанска нация.

Редактирано от Zaro
  • Харесвам 5
Връзка към коментар

"Също така за българите са характерни автохтонни, почти ендемични, редки и уникални генни комбинации.

Генетично българите са по-близко до италианците, северните гърци и дори унгарците, отколкото до останалите славяни."

 

"Северните гърци" не са гърци и това го твърдят самите гърци.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Мисля,че този въпрос ще трябва да бъде зададен след две-три поколения.Сигурен съм,че тогава ще е доста трудно да се отговори.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Горното "задълбочено" изследване е в духа на проевропейската пропаганда и в стила на "група съветски учени".

 

Честно казано не долавям каквато и да е била пропаганда в резултатите от това изследване и не разбирам защо е необходимо да се политизира подобна тема. Аз наистина се чувствам повече на място на Балканите и не изпитвам никаква родова памет по отношение на внушенията за централноазиатския произход с които съм отраснал. Всъщност, каква е твоята теза за произхода на българите?

Връзка към коментар

Честно казано не долавям каквато и да е била пропаганда в резултатите от това изследване и не разбирам защо е необходимо да се политизира подобна тема. Аз наистина се чувствам повече на място на Балканите и не изпитвам никаква родова памет по отношение на внушенията за централноазиатския произход с които съм отраснал. Всъщност, каква е твоята теза за произхода на българите?

Едно такова научно изследване само по себе си е нищо. Важно е именно как ще бъде интерпретирано. В източника, който си посочил интерпретацията е политизирана и профанизирана, като дори македонците са наречени "лумпени". 

 

Както написах и по-горе: всеки има право да се чувства какъвто иска.

Моята родова памет не отива толкова далеч. За мен е важно да помня разказите на баба си, която е родена 1886, на другата си баба, която е родена 1902, на бабата на съпруга ми, която почина тази година на 92 години, на баща ми, който все още е жив и отдавна прехвърли 80-те.... Записвам всичко прилежно, за да го знаят и моите деца, техните деца и ....така нататък. 

 

В тази връзка онзи ден си купих книгата "Българска национална кухня", издание 1978 г, в която пише:

"Този труд се посвещава на българския народ в чест на 1300-годишнината на Българската държава.

Изказваме гореща благодарност на нашите майки, баби и прабаби, които независимо от условията, при които са живели, са успели да съхранят традициите на националната ни кухня и аромата на вкусните й гозби, така желани на трапезата ни и до днес."

Първите 140 страници са история, а за всяка рецепта е посочена областта, градът, селото, от които произхожда.

 

Не виждам какво значение (за мен) може да има произходът на българите след като нямаме родова памет за 100 години назад.

Връзка към коментар

В източника, който си посочил интерпретацията е политизирана и профанизирана, като дори македонците са наречени "лумпени". 

 

Явно ще трябва да се самоцитирам:

 

 

Патос има в коментара към статията, а не в самата статия, която се позовава на научно изследване...

 

Както и да е, пак не ми стана ясна тезата ти, но това въобще не е важно в крайна сметка...

Връзка към коментар

Извън научните подходи един от начините да достигнем до някакви изводи е чрез пътуване. Има една една условна граница между Северна и Южна Европа в манталитета на хората. Аз не знам дали имаме някакъв общ корен с испанците, но комуникирайки с тях съм оставал с впечатлението, че сме по-близки по манталитет, отколкото по славянска линия с руснаци или поляци.

 

Според мен имаме общи черти с турците, с някои балкански държави, с южните италианци и може би с гърците. Много е силно влиянието от Османската империя в кулинарно, битово и донякъде архитектурно отношение. И стигаме дотам как може да различим дали отделни народи имат общи черти? 

- антропология и манталитет;

- храна;

 

Горепосочените критерии най-малко се влияят от политически и идеологически внушения. Даден политик може да промени облика на селото/града, да забрани и ограничи определени човешки права, но не може с вълшебна пръчица да промени външния вид, манталитета, както и хранителните навици на народа си :yes:

Редактирано от Spqr
  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Явно ще трябва да се самоцитирам:

 

 

 

Както и да е, пак не ми стана ясна тезата ти, но това въобще не е важно в крайна сметка...

Тезата ми е, че не ме интересува дали прапрапрадядо ми е тюрк или викинг! Това не ме прави повече или по-малко европейка. 

В крайна сметка, ако се опрем на Християнството, дядо ми е Адам, а баба ми - Ева.

А пък ако се подпрем на Дарвиновата теория, ще трябва да проучим от кой клон човекоподобни маймуни сме произлезли. 

 

В първия случай всичко е ясно - всички сме роднини. Във втория случай - науката да се заема и да проучи генетичния код на маймуните.  

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Горното "задълбочено" изследване е в духа на проевропейската пропаганда и в стила на "група съветски учени".

 

Парадоксалното е, че лепваш етикета "пропаганда" на заслужаващ уважение опит да се изтупа праха и почисти историята за произхода на българите от славянско-съветската пропаганда. Което показва, че за съжаление последната явно е постигнала резултат. 

 

Мисля,че този въпрос ще трябва да бъде зададен след две-три поколения.Сигурен съм,че тогава ще е доста трудно да се отговори.

 

Именно защото ще е още по-труден за отговор, този въпрос не трябва да се отлага. 

 

Едно такова научно изследване само по себе си е нищо. Важно е именно как ще бъде интерпретирано. В източника, който си посочил интерпретацията е политизирана и профанизирана, като дори македонците са наречени "лумпени". 

 

В тази връзка онзи ден си купих книгата "Българска национална кухня", издание 1978 г, в която пише:

"Този труд се посвещава на българския народ в чест на 1300-годишнината на Българската държава.

Изказваме гореща благодарност на нашите майки, баби и прабаби, които независимо от условията, при които са живели, са успели да съхранят традициите на националната ни кухня и аромата на вкусните й гозби, така желани на трапезата ни и до днес."

Първите 140 страници са история, а за всяка рецепта е посочена областта, градът, селото, от които произхожда.

 

Не виждам какво значение (за мен) може да има произходът на българите след като нямаме родова памет за 100 години назад.

 

Още по-важно е да не бъде омаловажено в духа на съвременната преса. 

 

Апропо, много е написано за годината 681. Едно е сигурно - в 681 не се случва нищо. Случило се е 632 и 680. Но пропагандата не е разрешила то да види бял свят. А днес опитите тайната да се разбули са окачествени като "пропаганда". 

 

За родовата памет - всеки да говори сам за себе си. И все пак да не забравяме, че сме независима държава от едва 106 години, както и че много български архиви след 9 септември са изнесени в посока Москва. 

 

Тезата ми е, че не ме интересува дали прапрапрадядо ми е тюрк или викинг! Това не ме прави повече или по-малко европейка. 

 

Не! Не те прави. Но нищо не губиш, ако знаеш. В крайна сметка, във време на духовна криза, когато невежеството е сила, можеш само да спечелиш от това. Въпрос на избор. 

Връзка към коментар

Подобни резултати бяха цитирани и преди няколко месеца в предаването "Истогия БГ". Екипът, осъществил изследването, заслужава уважение, т.е. резултатите трябва да се вземат под внимание.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.