Прескочи до съдържание

Въпрос за билет с отворена дата на връщане


Препоръчани мнения

Я да видим дали ще успея да формулирам въпрос.

Хипотетично - трябва ми полет София-Банкок или Истанбул-Банкок с връщане в рамките на година .
Датата на заминаването е известна , но без да имам точна дата за връщането. Един вид отворен билет , флекси ли как там се води ? Или пък такъв дето ти дава право да сменяш датата на връщане без такса или с приемлива такса примерно 50-60 евро .
Как се резервира подобно нещо извън агенция ???
Ясно е , че от София избора е между Qatar и Тurkish , a oт Истанбул към тия двете може да се включат и Singapore , Malaysia Airlines , Etihad , Emirates ...
Изобщо каква е политиката на авиокомпаниите и такова нещо може ли да се резервира онлайн ?

Връзка към коментар

Общо взето можеш, ама доколко зависи от това как е направен сайта на компанията. Най-често има да си избираш между най-ниската цена и flexible ticket. Цената на напълно flexible билет обаче е много висока, така че най-добре е да се спреш на нещо, което позволява промяна с плащане на глоба. Добрата новина е, че от България почти всички билети са такива. Като купуваш билета, гледаш да не пише changes not permitted. 

Трябва да имаш предвид, че в случая освен таксата за промяна се плаща и разликата в цените, ако няма места от същата класа (буква), както в оригиналния билет. Затова пък с fully flexible не се плаща нищо, стига да има места (тия билети са от най-скъпите и няма какво да доплащаш).

Ако попаднеш на changes not permitted, пробваш да избереш по-висок клас, ако сайта позволява. Ако не позволява, може да си поиграеш с други часове/дати докато даде каквото ти трябва. Ако не стане, трябва да пазаруваш по телефона.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

neuromancer покри всички детайли по въпроса.

 

Наистина, обикновено по далечните дестинации билетите не са изцяло фиксирани, а ако отбележиш произволната дата на връщане след година почти сигурно ще отидеш в по-високите класове, където е възможна промяна срещу такса. Промоционалните билети, които са с changes not permitted почти винаги са фиксирани откъм дата на връщане до няколко месеца напред. 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Съвсем леко ми се проясни :D 

Пробвах ITA Matrix , но като избирам тръгване август ми дава най-късна дата за връщане преди края на април 2014.

Kayak нали ползват техния софтуер та явно и там няма да стане с търсенето.

 

Така като го гледам май това е един от частните случаи в които купуване от авиокомпанията/агент ще е доста по-лесно.

Връзка към коментар

Принципно може да купуваш макс. за 1 година напред (зависи от компанията, може да са 350 дни напр.). Та затова така.

Евентуално може да смениш връщането да е до 1 година след тръгването, когато стане възможно, но по-добре се осведоми предварително.

Ако мислиш обаче, че можеш да сменяш и по-нататък, не си познал, т.е. 1 година след тръгването е максимумът.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Да , до една година след тръгването ми е идеята.

Приятел ми постави подобна питанка , а аз наистина попаднах в небрано лозе.

 

Тоест сега резервирам полет 01.08.2013 София-Банкок с дата на връщане 01.04.2014.

Имам после право (разбира се ако тарифата го позволява) да сменя  догодина датата 01.04.2014 с примерно 30.07.2014 или в рамките на до една година след заминаването ?

Връзка към коментар
  • 3 години по-късно ...

....

Хипотетично - трябва ми полет София-Банкок или Истанбул-Банкок с връщане в рамките на година .

Датата на заминаването е известна , но без да имам точна дата за връщането. Един вид отворен билет , флекси ли как там се води ? Или пък такъв дето ти дава право да сменяш датата на връщане без такса или с приемлива такса примерно 50-60 евро .

Как се резервира подобно нещо извън агенция ???

Ясно е , че от София избора е между Qatar и Тurkish , a oт Истанбул към тия двете може да се включат и Singapore , Malaysia Airlines , Etihad , Emirates ...

Изобщо каква е политиката на авиокомпаниите и такова нещо може ли да се резервира онлайн ?

Попаднах на подобен казус.

В момента има билети от Истанбул до Куала Лумпур на Етихад за малко под 400 Е - двупосочен, но връщането трябва да е в рамките на около 2 месеца. 

Трябва ми двупосочен билет за тази дестинация с дата на връщане 6.5 месеца след тръгването, но от дълго време не намирам читава компания с цена под 550 евро.

Като видях офертата на Етихад за под 400 евро се замислих дали не мога да сменя датата на връщането, както съм показал на снимката отдолу, но възниква въпроса дали удоволствието ще ми струва само 65 долара или 65+86 долара.

Моля за мнение или съвет.

Линк към снимката:

Редактирано от Andro
Връзка към коментар

Най-общо: промените по билета струват толкова, колкото е обявената такса в тарифните условия + разликата между твоята тарифа и тази в деня, който искаш, като пари няма да ти върнат, ако е по-евтино.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Много интересно...

 

Току-що проверих при катарците, при заминаване на 2 август тази година най-късното възможно връщане е на 14 юли догодина. При смяна на датата на заминаване датата на възможно връщане не се променя, тоест вероятно 14 юли е край на някакъв цикъл в авиокомпанията.

 

И виж какво ми излезе за тарифите:

 

post-116-0-20657700-1468842332_thumb.jpg

 

 

Според мен е добро. Крайната цена, която не се вижда на картинката, е 1288 лева.

Редактирано от captain_oveur
Връзка към коментар

Максималната дата, до която се издават билети е около година напред, може да е 365, 360, 350 дена според компанията, т.е 14 юли е нормално.

Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.