Прескочи до съдържание

Пътепис Gran Canaria


Alexander

Препоръчани мнения

На мен 4 дни в Лас Палмас в средата на Март миналата година ми беше перфектно :) Но при всеки е различно усещането, очакванията и преживяванията. До други места, не съм пътувал, но градският транспорт на Лас Палмас е страхотен, никакви грижи, а и ми дадоха безплатно колело от хостела и си щъках и с него.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Да, благодаря на всички. Явно в Лас Палмас ще останем 5 дни, 2 за Сан Николас и 2 за Маспаломас. Моята цел са природните забележителности/гледки и затова ще се спра  на кола под наем. Но за съжаление е доста късно за хотели, които са заети на 90% , за драстична смяна.  Сара, дай връзка към вашия хотел.

Защо не прескочиш за 1 нощувка до някои от малките острови, Ла Гомера, Ел Иеро или Ла Палма? Там има много природа.

Връзка към коментар

Оказа се, че апартамента, който сме резервирали в Лас Палмас няма паркинг ( това е и съвсем естествено, защото това все пак е апартамент, а не хотел).Ии затова искам да попитам как стои въпроса с паркирането. Има ли нещо като синя зона, колко струва на час. Има ли безплатни места за паркиране, най-вече нощно време, да кажем като при нас, след 19 часа., колко струват долу-горе паркингите и такива неща. Планирам да сме си все в този апартамент в столицата и от там да правим дневни обиколки. Гледам, че до Пуерто Моган е само около час. Острова спокойно може да се обикаля всеки ден...Но сега въпроса е в паркирането....

Връзка към коментар

За паркирането нищо не разбрах. А това е въпроса, който ме мъчи и поражда съмнения за наемането на кола под наем.

Сега да питам за супермаркерите. има ли големи вериги, кои са те те и кои са най-евтините. Понеже апартамента е оборудван с всичко необходимо, възнамеряваме да си готвим основно в къщи. Та ако някой знае нещо по тези 2 въпроса, моля да сподели...

Връзка към коментар

За паркиране не знам, но супер маркети има много . Лас Палмас си е сериозен и голям град, около 400 000 души население. 

На мен най ми харесаха местните супермаркети SuperDino. 

 

http://www.gran-canaria-beaches.com/supermarkets-in-gran-canaria.html

post-186-0-63769900-1483954178_thumb.jpg

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

За супермаркетите :

 

Меркадона, Супер Дино и Хипер Дино са си испански вериги и нещата в тях не са скъпи. Според мен, в тях е една идея по- евтино.

 

Освен тях има Алкампо и Карфур - които са френски.

 

Паркинг за колата - нашият хотел също нямаше паркинг, но наблизо имаше обществен паркинг. Ама какво струваше  - изобщо не помня.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Често отделните  супермаркетите имат големи разлики в цените на едни и същи продукти, дори да са от една и съща верига!  Много зависи от мясото-квартала. Не помня точно кои са по-изгодни в Лас Палмас, Карфура на излизане от града е много хубав и не беше скъпо преди.

Като цяло, аз съм фен най-вече на Алкампо. Имат много голям избор, но и са много по-малко като магазини.

След него може би Меркадона, имат качествени неща и след това Динотата, но като цяло няма толкова богат избор, но зависи и какво точно търсите.

 

За паркинга не помня до къде е платената зона, но през нощта не се плаща със сигурност, друг е въпроса дали ще е лесно да намериш къде да паркираш.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Още веднъж извинения, че се бутам в темата на Александър, но това ще е за последно. Ще искам точно неговия съвет за маршрутите, които съм набелязал

 

Маршрут №1

post-146-0-12566600-1484141218_thumb.jpg

Тук гугъл ми дава чисто време за път около 5 часа. Планирам още толкова за разглеждане - имам 7 мирадора, 2 града и изкачването до Роке Нубло (около половин час на посока). Това ми изглежда най-тежкия маршрут и ако не стигне времето, градчето Телде може и да го пропуснем...

 

Маршрут №2

post-146-0-21154500-1484141249_thumb.png

Също изглежда тежък и е пак около 5 часа.  Тук също има няколко мирадора, градчето Алдеа Сан Николас, Пуерто Моган и Пуерто Рико. Вероятно няма да става за плаж и май само ще се разхождаме

 

Маршрут №3

post-146-0-84098900-1484141260_thumb.png

Тук сумарното време за път е около 4 часа, като отново има 4-5 мирадора, музея Мундо Абориген, хубавия град Агюмес, както и дюните на Маспаломас, където мислим да сме по залез...

Струва ми се, че тука ще отиде повече време за разглеждане на обектите и ще окъснеем..

 

Маршрут №4

post-146-0-25025100-1484141272_thumb.png

Северният маршрут, който обхваща основно живописни градчета - Терор, Арукас, Моя, Галдар, Агаете, както някои пещери и крайбрежието. Предвиждам около 4 часа път и 4-5 часа за разглеждане....

 

Маршрут №5

post-146-0-57882600-1484141281_thumb.png

Тук сме сравнително близко да Лас Палмас, като освен някои обекта в града, акцентите ще паднат върху Калдера де Балдама с някакъв трек, както и ботаническата градина до Тафира Алта.

 

Това са 5 дни. Ние имаме 8. Останалите мисля, ако има някои по-хубав, да отидем и на плаж, ако не - разходки и почивка. Един и за парка Лос Палмитос за детето основно.

 

Та дали ще ми е много уморително да шофирам из тези завои по 5 часа на ден. То и да е уморително със сигурно ще се пробвам, пък може и да не стигнем до всички мирадори.

Но това е значително по-малък проблем, отколкото паркирането в Лас Палмас, което още не съм го измислил как ще стане (дали поне в неделя е безплатно). А Сашо, дали в по-малките градчета и по обектите има къде да се паркира и има ли навалица от туристи...

Това е засега.

Връзка към коментар

Къде в Лас Палмас ти е апартамента? Останах с впечатлението, че с паркирането е много тегаво в самия град. Не знам дали, ако му теглиш чертата с наем на кола и платен паркинг няма да ти излезе подобно с градския транспорт. Вярно е, че колата дава свобода, но в определени моменти си е дерт. Бях впечатлен колко добре им е развит обществения транспорт и до всички интересни места има редовен транспорт и дори нощни автобуси примерно между Маспаломас и Лас Палмас за купонджиите.

Връзка към коментар

Апартамента е до парка Санта Каталина. Едни тесни улички са там. Наистина ми е непонятно къде ще паркирам. Колите под наем са много евтини (около 100-120 евро за 9 дни). Имам усещането, че за паркинг може да дам повече от рентакара.

Аз имам опит от Тенерифе, където се движех с обществения транспорт и направих всичко, което си исках. Тук мисля също, че транспорта е добър. Е, нЯма примерно да видя всички мирадори, но дО всички градчета си има автобуси. Още се колебая.

А остават само 5 дни.

Връзка към коментар

Точно там ми беше хотела преди няколко дни. Не искам да те плаша, но аз категорично бих забравил за кола там, тъй като положението с паркирането е зле или ще ти струва сума. Върти ми се в главата €1.05 на час в подземен паркинг по бегли спомени. Бих разчитал основно на автобуси от Санта Каталина. На градския може да се возиш за €0.85, а междуградските са силно развити до повечето туристически места. Но е добра идея да се вземе кола като отидеш в Маспаломас и там да пообиколиш.

Връзка към коментар

А дали не е добра идея някой ден (примерно 1 или 2 дни) да си взема кола да отида по върховете и вечерта да я върна. Вярно, че е 24 евро на ден, но пък става въпрос само за един ден . И няма какво да мисля къде да паркирам, а да си пия биричката на спокойствие.

И понеже си бил скоро там, как се придвижва от Санта Каталина до Сан Телмо, от където мисля, че тръгват всички автобуси за различните части на острова?

Връзка към коментар

За 9 дни  платения паркинга до Санта Каталина го дават 66 евро, при резервиране  тук.

 

Да, сайта е на испански, но като зададох моите дати 18-27 януари и ми даде тази цена. Това, че е на испански , не мога да разбера дали мога да си влизам и излизам, когато си искам през това време и как да платя. Предполагам ще стане онлайн, ако има места.  Иначе е на 500 метра от апартамента, което е добре.

Връзка към коментар

Санта Каталина до Сан Телмо с градски автобус на всеки 5 минути и за 10 минути си там. €0.85 е билетът както споменах, това като си купиш 10 броя билети (иначе е €1.40 мисля). Купува се магнитна карта с 10 заредени пътувания, може да се ползва повече от един човек, така че с една карта си ОК за цялото семейство. Има автобуси и от Санта Каталина до туристическите места. Примерно експресен до Маспаломас или пък бус до Пуерто де Лас Ниевес и другите места по северното крайбрежие и не трябва да се ходи до Сан Телмо.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

може ли да прочетеш на испански и ако има някакви особености да ми напишеш

Например какво значи това -  Matrícula / Alquiler


Санта Каталина до Сан Телмо с градски автобус на всеки 5 минути и за 10 минути си там. €0.85 е билетът както споменах, това като си купиш 10 броя билети (иначе е €1.40 мисля). Купува се магнитна карта с 10 заредени пътувания, може да се ползва повече от един човек, така че с една карта си ОК за цялото семейство. Има автобуси и от Санта Каталина до туристическите места. Примерно експресен до Маспаломас или пък бус до Пуерто де Лас Ниевес и другите места по северното крайбрежие и не трябва да се ходи до Сан Телмо.

и още един въпрос към теб.  от къде се купува тази карта за 10 пътувания, и как се придвижи от летището до С.Каталина, с какъв автобус и за каква цена, билета от шофьора ли го взе ?

Връзка към коментар

Картата с 10 пътувания можеш да е вземеш от бус офиса, който е на парка Санта Каталина или от лафка за вестници (аз е взех от лафка). Градските автобуси са жълти и са различна компания от междуградските (зелени). От летище до С. Каталина с автобус 60. По-начесто са тези до Сан Телмо, но ти изчакай този до С.Каталина. €2.95 е билетът и се взима от шофьора.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Да, сайта е на испански, но като зададох моите дати 18-27 януари и ми даде тази цена. Това, че е на испански , не мога да разбера дали мога да си влизам и излизам, когато си искам през това време и как да платя. Предполагам ще стане онлайн, ако има места.  Иначе е на 500 метра от апартамента, което е добре.

Можеш да излизаш по всяко време, но сега видях, че искат модел, рег. номер на колата и др, които ги нямаш.

 

Обаче намерих през друг сайт на същата цена, където не искат тези подробности и има английска версия.

Цъкни на всекидневно влизане и излизане, цената е същата 66 евро, уж свалена от 200 и нещо.

Връзка към коментар
  • 1 месец по-късно ...

Реших да напиша в тази тема моите впечатления от Гран Канария,тъй като се очертава като основна за този остров.

Благодаря на писалите до тук,които ми помогнаха да очертая нашите пътища.

 

  Първо ще напиша какво ме изненада на острова.Разнообразието във всяко едно отношение за ограничената територия на острова.Например :1.Климат:В северната част на острова/посещение началото на март/ температурите бяха около 14 градуса и ръмеше ,а само на един час щофиране като с нож някой отрязваше облаците и изгряваш слъце,26 градуса и можеш да се печеш на слънце,хората се къпят в океана.2.Флора-също доста разнообразна-от пролетна зеленина на север с цъфнали макове и латинки,до пустинните кактуси и алое на 70 км на юг. 3.Архитектура-всеки си е сложил своя отпечетък в различните градове и резорти.

post-43-0-43611600-1488875098_thumb.jpgpost-43-0-50810600-1488875193_thumb.jpg

post-43-0-15214600-1488875271_thumb.jpgpost-43-0-80945000-1488875378_thumb.jpg

post-43-0-44008200-1488875475_thumb.jpgpost-43-0-39232200-1488875539_thumb.jpg

 

 

  • Харесвам 5
Връзка към коментар

Едно от градчетата, което ни допадна беше Терор,което въпреки името си, е очарователно.Времето беше хладно и почти нямаше туристи-идеално да разглеждане,ако не броим това, че всичко беше затворено.Наподобяваше ми нашите възрожденски градчета.Изненадата тук беше площад на името на Тереза Боливар,съпруга на Симон Боливар.Оказа се,че дедите и са от този град.

post-43-0-66355200-1488878386_thumb.jpg

post-43-0-04862700-1488878450_thumb.jpg

post-43-0-36045800-1488878501_thumb.jpg

 

Авторът на тази тема препоръча Пуерто де Моган и ни отведе там,въпреки трудностите с паркирането ,си заслужава да се разходите 2 часа между красивите къщи с цветни прозорци и с цъфнали бугенвилии.Така го видях аз:

post-43-0-64525300-1488878862_thumb.jpg

post-43-0-00165700-1488878985_thumb.jpg

Плажът

post-43-0-92485200-1488879207_thumb.jpg

 

Ако планирате разглеждане на острова ,направете така ,че между 12 и 17 часа да сте на плажа или да си почивате,защото нищо не е отворено, нито църкви ,нито музеи,нито ресторанти.Това отчитам като грешка,защото не можах да вляза в нито една църква.Като броим и дните на карнавала,който нацелихме в Лас Палмас,където през деня беше мъртвило.

Арукас не ни впечатли особено,отново затворена църква!

post-43-0-43199100-1488879758_thumb.jpg

post-43-0-87709100-1488879817_thumb.jpg

  • Харесвам 5
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.