Прескочи до съдържание

4-5 дни в западна Германия


Щастливеца

Препоръчани мнения

То добре, ама няма да ми върши работа тъй като сме 3ма човека (2възрастни и 1 дете) и пътуванията ще ни са в 3 различни дни!


Но специално за Кьолн е по-евтино да се вземе дневна карта за околността

Малко е объркващо, но зависи от кой град тръгваш зоните са различни.

На всяка гара има таблица, кой град в коя зона е. Зоните са 7.

С немския няма да се оправя, ама никак.

Пътуванията са Кьолн летище - Кьолн ц. гара, Кьолн ц. гара - Дюселдорф и обратно в един ден и евентуално 3-ия ден Кьолн ц. гара - Аахен - Кьолн летище

Връзка към коментар

То добре, ама няма да ми върши работа тъй като сме 3ма човека (2възрастни и 1 дете) и пътуванията ще ни са в 3 различни дни!

По един дневен билет за всеки ден.

 

Сметни го и ще видиш, че да си купуваш по 3 билета за дестинация всеки ден е по-скъпо от дневен билет за до 5 човека.

И двете опции (моята и на lesy) включват всякакъв транспорт, не само регионални влакове.

Редактирано от miroslava
  • Харесвам 1
Връзка към коментар

То добре, ама няма да ми върши работа тъй като сме 3ма човека (2възрастни и 1 дете) и пътуванията ще ни са в 3 различни дни!

С немския няма да се оправя, ама никак.

Пътуванията са Кьолн летище - Кьолн ц. гара, Кьолн ц. гара - Дюселдорф и обратно в един ден и евентуално 3-ия ден Кьолн ц. гара - Аахен - Кьолн летище

Намерих инфо на английски.

 

За ходенето то Дюселдорф може да си вземеш TagesTicket.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

След всичките ми аритметики, само че моля да бъда проверен :)

За вътрешното пътуване в Кьолн от летището до гарата, тъй като после сме "by foot" до хотела, по удачния вариант е единични билети, ценова категория 1b.(2х2.80 + 1х1.60 = 7.2€)

За следващите два дни еднодневни карти - съответно Кьолн-Дюселдорф-Кьолн - цен.зона 5 (34.90€) и Кьолн-Аахен-Кьолн летище - цен.зона 7 (41€)

Връзка към коментар

След всичките ми аритметики, само че моля да бъда проверен :)

За вътрешното пътуване в Кьолн от летището до гарата, тъй като после сме "by foot" до хотела, по удачния вариант е единични билети, ценова категория 1b.(2х2.80 + 1х1.60 = 7.2€)

За следващите два дни еднодневни карти - съответно Кьолн-Дюселдорф-Кьолн - цен.зона 5 (34.90€) и Кьолн-Аахен-Кьолн летище - цен.зона 7 (41€)

 

Правилни са ти сметките.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Да ти кажа, да не се притесняваш за немския. Ако говориш сносен английски, почти няма да имаш проблеми в тази част на Германия. Дори продавачките в магазините (повечето) говорят английски. Така че - споко за езиковата бариера. По гарите пък съвсем няма да имаш проблеми. Полицаите им също говорят английски (личен опит).

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
  • 4 седмици по-късно ...

Имам питане към познавачите на Германия и в частност Дюселдорф.

На летището в Дюселдорф имаме престой от 4 часа. За втория полет ще сме чекирани още от тук. Имаме ли време да отскочим до центъра на града и ако да, как е възможно да направим предвижването по най-бързия начин? Заслужава ли си тази акробатика с оглед на краткото време?

 

И евентуално, ако някой може да даде прясно инфо от града, как стои въпроса с жп гарата в Дюселдорф? Окупирана ли е от мигранти и има ли възможност да стане някакъв фал с предвижването, заради тях?

Връзка към коментар
mililia, обстановката в града е много спокойна. Обикновено късно вечер пристигат организирано влакове с бежанци (в Германия им казват така, а не мигранти) от Мюнхен или Австрия, но досега спират на летището, а не на централната гара. От там ги посрещат и разпределят пак много организирано из приемните центрове в района.

 

А вие откъде и за къде летите, и кога? Има значение дали ще минавате паспортна проверка и по кое време. Ние веднъж минахме паспортна вечерта (към 21 часа) и чакахме почти час.

 

Иначе има директен влак S11 от терминала на кацащите , който пътува около 10 минути до централната гара и е на всеки 20 минути. От там може да вземите метро до Стария град (Heinrich-Heine Allee) - то пътува около 6 минути на всеки няколко минути. Цената на билета е 2,60 евро в едната посока или 6,60 за целия ден.

 

Друга възможност е от терминала на летището да вземете първо т.нар. SkyTrain до гарата на летището (птъува се 4-5 минути) и от там влак (през 20 минути по-бавния S1 или някой от минаващите регионални влакове RE.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

mililia, обстановката в града е много спокойна. Обикновено късно вечер пристигат организирано влакове с бежанци (в Германия им казват така, а не мигранти) от Мюнхен или Австрия, но досега спират на летището, а не на централната гара. От там ги посрещат и разпределят пак много организирано из приемните центрове в района.

 

А вие откъде и за къде летите, и кога? Има значение дали ще минавате паспортна проверка и по кое време. Ние веднъж минахме паспортна вечерта (към 21 часа) и чакахме почти час.

 

Иначе има директен влак S11 от терминала на кацащите , който пътува около 10 минути до централната гара и е на всеки 20 минути. От там може да вземите метро до Стария град (Heinrich-Heine Allee) - то пътува около 6 минути на всеки няколко минути. Цената на билета е 2,60 евро в едната посока или 6,60 за целия ден.

 

Друга възможност е от терминала на летището да вземете първо т.нар. SkyTrain до гарата на летището (птъува се 4-5 минути) и от там влак (през 20 минути по-бавния S1 или някой от минаващите регионални влакове RE.

 

Благодаря.

Ние пристигаме в 8 сутринта, с полет от София и заминаваме в 12 ч. на обяд за Мадрид. Предполагам, че при пристигане ще имаме паспортен контрол. На връщане ще сме чекирани и без проверка на документите.

За време от 2 ч. ще успеем ли да разгледаме нещо от града?

Ако ни дадеш и някакви насоки ще е чудесно. Не сме готвили програма за там и нямаме идея как стоят нещата. Едва вчера вечерта осъзнахме, че имаме време да отидем до центъра. А попитах за бежанците, тъй като една приятелка се върна миналата седмица от Дортмунд и каза, че са им отменили някакъв влак, поради проблеми на жп. гарата. Страх ни е да не стигнем до центъра и след това да нямаме възможност за връщане на летището.

Връзка към коментар

Ако полетът Ви няма закъснение, ще успеете. Първо със SkyTrain до гарата на летището - Bahnhof Düsseldorf Flughafen (за 6-7 минути се стига), след това с регионален влак (RE или RB) до гарата. пътува се около 10 мин., а влакове има напр. в 08:17, 08:26, 08:32, 08:46, 08:50 ... Ще проверите на място за съответния ден. От гарата тръгвате пеш към центъра и се разхождате по най-луксозната търговска улица в Германия - Кьонигсалее (Königsallee), може и по Рейн да си направите една разходка. До Кьонигсалее се върви около 20 минути (по-малко от 2 км). Не бих рискувала в последния момент да тръгна обратно за летището, но според мен разполагате с достатъчно време за разходка и кафе. ☕

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Напълно подкрепям Duke. По-добре разходка в СТария град и покрай реката, отколкото търговска улица рано сутрин (магазинте може дори да са още затворени.

 

Закъснели отменени влакове може да има в Германия по всяко време и различен повод (лошо време, футболен мач, повреда, човек на релсите). Бежанците поне за сега в Дюселдорф не са били повод за това. Но между гарата и летището поне аз досега не съм имала проблем с директния S11.

 

На ваше място със сигурност бих планувала посещение на центъра и на място преценя в зависимост от това дали има закъснение на кацащия полет и колко бързо минава паспортната проверка дали да се разходя. Моят опит е, че паспортната проверка след кацане се минава много бързо, но вие май ще пътувате с Бг Еър и там са възможни закъснения на самия полет.

 

Сега проверих връзките: има S11 от понеделник до петък в 08:24, 08:44, 09:04 и т.н. на всеки 20 минути.

Ето примерна връзка до Стария град (Altstadt), който според мен е най-добра изходна точка за бързо разглеждане на града. Втората връзка от гарата до Heinrich-Heine-Allee може да бъде с всеки от преминаващите U-Bahn-и (само трябва да слезете от правилната страна) – ако изпуснете този или сте по-рано, просто вземете следващия или предния:

 

08:24 Тръгване от D-Flughafen Terminal S Gleis 11

             

S-Bahn S11 - Посока Bergisch Gladbach (S)

 

08:36 Приситгане в Düsseldorf Hbf Gleis 11

 

 

08:42 Тръгване от Düsseldorf Hbf Bstg. 3

             

U-Bahn U75 - Посока Neuss Hbf

 

08:45 Пристигане D-Heinrich-Heine-Allee Bstg. 3

 

Рано сутринта повечето заведения още няма да са отворили, но може да се разходите от спирката на метрото до реката като минете през кметството (Rathaus) и най-старата бирария Uerige (обаче тя отваря в 10). Ако имате време (един час) препорчъвам с бърза крачка да тръгнете oт Burgplatz към посока кулата през местния парламент (Landtag NRW) до Медиенхафен / Медийно пристанище (Medienhafen), което впечатлява с архитектурата на сградите.

При хубаво време препоръчвам и качване на кулата, но не знам дали ще имате време за това.

Хубаво кафе и леки закуски предлагат в местната любима верига кафета Woyton – има го срещу Макдоналдс при един от входовете на метрото и срещу кметството.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Да благодаря и аз. Мислех да се излежавам в бизнес салона , ама щом са рекли ще ида и до града ;)

На кафе със сигурност няма да сядаме , така че остава един бърз поглед на града.

Много ранен полет на БГ Ер , надявам се да няма закъснения. На всяка цена до вечерта трябва да сме се добрали до Мадрид.

Другото е според както дойде.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
  • 2 седмици по-късно ...

Предстоят ни 3 дена в Кьолн. Доста изчетох и горе-долу знам какво искам да видим. Но не се оправям с транспортните им зони и карти. Искам да ви помоля за съвет. Ето плана:

1 ден - Разглеждане на Кьолн. Транспорт летище-централната гара на Кьолн. - Билет 1b или 2b трябва да се купи?

2 ден - Сутринта: Köln Hbf - Aachen Hbf-Köln Hbf. След обяд Köln - Dusseldorf-Köln Hbf.  Мисля да използвам SchönerTagTicket NRW. Има ли директна връзка Aachen-Dusseldorf? Не открих влак или автобус.

3 ден Köln - Brühl-Bonn-летище. За коя зона трябва да взема дневна карта за този ден?

Ще бъдем двама възрастни.

 

Много ли ще е натоварено да се видят Aachen и Dusseldorf в един ден? Чудя се дали да не разгледаме Brühl  през първия ден. Видях, че е само на 15 мин с влак от апартамента, в който ще спим.  Но от друга страна ще тръгнем доста рано и след обяд може вече да сме уморени.

Връзка към коментар

Да се разпиша и аз в темата :) На отиване/връщане от Исландия минаваме през Дортмунд и Дюселдорф и ми възникват следните въпроси:

 

1. Отиване - кацаме рано сутринта на летището в Дормунд и заминаваме директно към Дюселдорф. Какъв е оптималния вариант за това? Има ли директен влак от летище Дортмунд към Дюселдорф или трябва да ходим до гарата в Дортмунд и оттам към Дюселдорф?

2. На следващия ден вечерта летим към Исландия. Можем ли да отскочим към Кьолн и колко време общо ще ни отнеме ако стоим 2-3 часа там? Предполагам ще разгледаме катедралата и помотаем малко из центъра...

3. На връщане от Исландия имаме още един цял ден в Дюселдорф и малко време ще отделим и на Дортмунд...

 

Не видях из темите за региона как са тарифите на такситата? Предполагам са доста по-скъпи от влаковете, макар, че сме четирима (2-ма възрастни с 2 деца).

Връзка към коментар

От летището на Дортмунд трябва да вземете автобус до централната гара на Дортмунд. Оттам има влакове за Дюселдорф - по два на всеки час. От Дюселдорф до Кьолн е половин час пътуването (внимавайте да се качите на влак, който е с RE в името), пак има по два на всеки час. В Кьолн катедралата е буквално да централната гара, можете да поразгледате за 2-3 часа. 

Връзка към коментар

Предстоят ни 3 дена в Кьолн. Доста изчетох и горе-долу знам какво искам да видим. Но не се оправям с транспортните им зони и карти. Искам да ви помоля за съвет. Ето плана:

1 ден - Разглеждане на Кьолн. Транспорт летище-централната гара на Кьолн. - Билет 1b или 2b трябва да се купи?

2 ден - Сутринта: Köln Hbf - Aachen Hbf-Köln Hbf. След обяд Köln - Dusseldorf-Köln Hbf.  Мисля да използвам SchönerTagTicket NRW. Има ли директна връзка Aachen-Dusseldorf? Не открих влак или автобус.

3 ден Köln - Brühl-Bonn-летище. За коя зона трябва да взема дневна карта за този ден?

Ще бъдем двама възрастни.

 

Много ли ще е натоварено да се видят Aachen и Dusseldorf в един ден? Чудя се дали да не разгледаме Brühl  през първия ден. Видях, че е само на 15 мин с влак от апартамента, в който ще спим.  Но от друга страна ще тръгнем доста рано и след обяд може вече да сме уморени.

1) Между летището Кьолн-Бон и централната гара ви трябва билет 1б. Най-добре сами въведете крайните точки и време на пътуване в този сайт, за да видите връзките, които ви предлагат:

http://auskunft.kvb-koeln.de/kvb/cgi/process/eingabeRoute

 

Eто скрийншот с името на спирките:

post-367-0-44098400-1442942887.png

Ако скролниш надолу страницата с резултатите, ще видиш коя тарифа са отделните маршрути:

post-367-0-28405000-1442942838_thumb.png

А Ticketberater ти показва колко ще струват различните видове билети (единичен, за група от 4 човека, целодневен,...)

 

2) Между Аахен и Дюселдорф има две връзки на всеки час (едната е с прикачване, другата е директна), но и с двете се пътува около час и половина. Виж сам разписанието в посочения по-горе сайт. Ако тръгнете рано сутринта за Аахен, разгледате градчето за 2-3 часа и веднага тръгнете за Дюселдорф, ще може да вмъкнете и двата в един ден, е. няма да ги видите обстойно, но ще добиете представа за тях. Добре си се ориентирал към SchönerTagTicket NRW.

 

3) Трябва ви тикет за зона 2б (може да провериш по посочения по-горе начин),

Връзка към коментар

Да се разпиша и аз в темата :) На отиване/връщане от Исландия минаваме през Дортмунд и Дюселдорф и ми възникват следните въпроси:

 

1. Отиване - кацаме рано сутринта на летището в Дормунд и заминаваме директно към Дюселдорф. Какъв е оптималния вариант за това? Има ли директен влак от летище Дортмунд към Дюселдорф или трябва да ходим до гарата в Дортмунд и оттам към Дюселдорф?

2. На следващия ден вечерта летим към Исландия. Можем ли да отскочим към Кьолн и колко време общо ще ни отнеме ако стоим 2-3 часа там? Предполагам ще разгледаме катедралата и помотаем малко из центъра...

3. На връщане от Исландия имаме още един цял ден в Дюселдорф и малко време ще отделим и на Дортмунд...

 

Не видях из темите за региона как са тарифите на такситата? Предполагам са доста по-скъпи от влаковете, макар, че сме четирима (2-ма възрастни с 2 деца).

Такситата са скъпи. Тук може сам да провериш примерни цени:

http://www.taxi-rechner.de

Аз проверих между Дюселдорф и Дортмунд, излиза ми над 150 евро.

 

По-добре пътувайте с групов билет с влак щом сте четирима, макар че децата под 6 години пътуват безплатно, а за останалите има също специални, по-ниски цени.

 

За транспорта от летището в Дортмунд до гарата препоръчвам да прочетеш следната тема, в която подорбно са описани различните варианта: http://magelanci.com/topic/4015-%D0%B4%D0%BE%D1%80%D1%82%D0%BC%D1%83%D0%BD%D0%B4/

 

От гарата вземете влак до Дюселдорф, като може да пътувате с един билет от летището до Дюселдорф - писала съм за този вариант в тази тема: http://magelanci.com/topic/3280-%D0%BA%D0%BE%D0%BB%D0%B5%D0%B4%D0%BD%D0%B8-%D0%B1%D0%B0%D0%B7%D0%B0%D1%80%D0%B8/page-3

 

За Кьолн и според мен ще имате време - близко е и има влакове, но не разчитайте на последния, че често има и закъснения.

Връзка към коментар

По съвсем прясна информация - не разчитайте на 4-колесен транспорт, какъвто и да е той, освен ако не е ЖП - целият регион Кьолн - Аахен - Дортмунд - всичко е в пътни ремонти, в делничен ден трафикът е тежък, задръствания от по няколко км, което във вашия случай може да е от сериозно значение. Влаковете са ви единствен избор. Поне за сега се движат ок и няма (или поне не съм чула) планирани стачки.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Цени на билети, начални и крайни спирки най-добре гледайте на bahn.de. Сайтът има версия и на английски. От Ддорф до Кьолн можете да стигнете за 17 минути, може и за 2 часа - зависи дали ще хванете ИЦЕ, РЕ, Р или някой Ес.

В Кьолн интересни са катедралата, разходката покрай реката, мостът, старото кметство, площадчето зад него. Всичко е на разстояние пеша и сумарно отнема към 3 часа.

Помислете си дали ви се качва на катедралата - отнема 30 мин на посока, по вити, тесни, задушни и претъпкани с хора стълби. Горе има ограда на терасата, а по самата почерняла катедрала се редуват надписи "Женя и Маша бяха тук" и "Клаус + Гертруда". Районът е равен и глекдата горе не е нещо особено...

Ако решите да отделите малко време на Ддорф - парламентът, кулата, старото пристанище, старият град с неговите бирарии, японските градини, мостовете на Рейн, Кьонигзалее, катедралата с покрива, който се завъртял от срам, защото булките, които влизали вътре не били "честни",.... :P

От/до летище Ддорф има влак - Ес11, ако помня правилно. Пътува 11 минути от Хбф до станцията на летището. Билетът ми се върти, че беше към 2.5 евро. Тази станция е под сградата на терминала. Хванете не стълбите в края на перона, а тези, които са в средата. После продължете напред и влзете в сградата на термианала - това спестява доста въртене и обикаляне. Там имате достъп до чекин за всеки конкорс (А,Б,Ц).

Летището има и "голяма" гара, на която спират всякакви влакове - от Ес-ка до ИЦЕ. От нея има (безплатна) въжена линия до сградата на термианла. Пътуването с нея отнема допълнителни 5 минути - планирайте го като време за пътуавне. :)

А ако случайно ви остане някоя свободна минута и времето е хубаво, се качете на спотинг терасата - гледката към апрона и пистите е НЕВЕРОЯТНА. Сутрин кацат големите самолети и излитат по обяд.

Редактирано от akair
  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.