Прескочи до съдържание

Пътепис: Барселона


Бисер

Препоръчани мнения

И така, нашата кратка разходка из Барселона всъшност започна от Figueres (малко градче разположено насевер) известно с музеят-театър на Дали The Dalí Theatre-Museum До там се стига по магистралата или както ние направихме с бързото влакче AVE за около час. Пред входа има винаги солидна опашка, но ако сте група от над 25 човека влизате с предимство. Това е входа:

DSC03978.JPG
От входа ви посреща колата на Ал Капоне
DSC03982.JPG
Следват снимки в самият театър и от прилепеният към него музей с бижута пак на Дали.
DSC04010.JPG
DSC04015.JPG
DSC04025.JPG
DSC04043.JPG
DSC04053.JPG

Това са само част от нещата които на мен лично ми харесаха най-много. Има какво да се гледа и ако си падате по модернизъм - това е вашето място. Иначе в самота градче нищо друго няма.

Редактирано от Бисер
  • Харесвам 4
Връзка към коментар

Не ми остана време да отида дотам, но за следващото пътуване по тези земи съм запланувал посещение на Figures, че съм голям фен на Дали...

Редактирано от Duke
Връзка към коментар
Публикувано: (редактирано)

След като разгледахме нещата на Дали се завърнахме във все още дъждовна Барселона. Разходката ни започна от паметникът на колумб и сградата на пристанищетоDSC04069.JPG
 
И след това се скрихме от дъжда в MUSEU MARÍTIM DE BARCELONA
На входа има дървена подводница, това е един от артикулите които можете да разгледате безплатно. След това е входа в закритата част и там си е с билетчета :(
DSC04077.JPG
 
Самият музей като сграда се помещава в бивша корабостроителница и по този повод вътре има изложен и коръб в реален размер
DSC04084.JPG
 
Има доста интересни факти които може да научи човек, както и неща които могат да се видят като: стари карти, парен котел, различни видове лодки, първообраза на риболовните кораби и др. Но да не навлизаме в подробности - на който му е интересно да цъкне на линка по-горе.
 
От тук, понеже дъждът се оказа упорит се метнахме на метрото към Placa Espanya. Тук се намира еидн търговски център, който е изграден в стара арена за борба с бикове
DSC04099.JPG
Който иска може да направи кратък шопинг - нищо интересно няма btw. На горните етажи се помещава и Happy Rock за хората коита са се затъжили силно за тази верига, аз пропуснах да ги посетя. Отстрани на самата арена има асансьори с които можете да се качите на покрива от където има добра гледка към града. Разбира се можете да ползвата е искалаторите в търговския център - безплатни са.
Гледката отгоре към Fira de Barcelona (изложението), фонтаните, националният музей на изкуствата Museu Nacional d'Art de Catalunya и връх Монджук с олимпииските съоръжения.
DSC04104.JPG
 
DSC04107.JPG
 
 
А лошото време все още не ни напуска :( и затова решихме да прескочим до връх Tibidabo, най-високият в района с надморска височина над 500м. където се намира и едноименният увеселителен парк. В нашят случай атракцията за който отидохме беше катедралата
DSC04108.JPG
 
DSC04133.JPG
 
DSC04113.JPG
 
DSC04120.JPG
 
От вътре можете да си хванете асансьора до едната тераса и след това с малко катерене да се качите почти до статуята на Христос на върха
DSC04129.JPG

Редактирано от Бисер
  • Харесвам 1
Връзка към коментар

ДАЛИ не ми харесва и не съм ходила до този музей, но пък да го видя на снимки си заслужава!

 

Най-вече колата на Ал Капоне! ;)

Редактирано от но нейм
Връзка към коментар

На следващият ден имаше признаци на оправяне и затова бързо кафенце на Plaza Cataluny и шадраванчетата там и бегом по обиколки

DSC04135.JPG

 

И разбира се, ама моля ви, как ще пропуснем La Sagrada Familia

DSC04143.JPG

 

DSC04145.JPG

 

DSC04528.JPG

 

DSC04533.JPG

 

DSC04541.JPG

 

DSC04545.JPG

 

DSC04551.JPG

 

DSC04570.JPG

 

Внушително а? Има доста още да се строи, по спемени поне до 2030г. дано сме живи и здрави, да я видим напълно завършена.

  • Харесвам 4
Връзка към коментар

За Саграда фамилия съм се чудила как хората в началото на века са построили цялата фасада само с гол ентусиазъм, а сега с толкова техника се мъчат като грешни дяволи да я довършат и, разбира се, новата част просто бледнее пред шедьовъра на Гауди.

Връзка към коментар

Когато влезеш в Саграда фамилия, седнеш на столчетата по средата и се огледаш на всички страни, започваш да осъзнаваш разни неща за Живота, Вселената и Всичко останало... :wacko:

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

И следва пешеходна разходка от Саграда фамилия по av. Diagonal и след това по Passeig de Gracia към площад Каталуня и красиви къщички по пътя, дело на небезизвестният Antoni Gaudí и негови ученици.

DSC04633.JPG

 

DSC04161.JPG

 

DSC04164.JPG

 

DSC04168.JPG

 

 

И върха на сладоледа La Pedrera | Casa Milà Сериозна опашка за да се влезе вътри, но си заслужава

DSC04182.JPG

 

И нейните кумини

DSC04187.JPG

 

DSC04195.JPG

 

Има отворен апартамент със запазено обзавеждане от онова време

DSC04216.JPG

 

DSC04220.JPG

 

DSC04224.JPG

 

А така изглезжда входът

DSC04232.JPG

 

Следващата забележителност по пътя е Casa Batlló коята по тъмно на мен по ми хареса (по-късно и нощтни симки ще пусна)

DSC04241.JPG

 

Разходката продължава покрай интересни къщурки

DSC04247.JPG

 

и накрая заслужена почивка в Hard Rock Cafe на прощад Каталуня - много добро място както за биричка, така и за похапване

DSC04267.JPG

 

И после по La Rambla до пазара - внимавайте за джебчии, особено говорещи български

DSC04278.JPGDSC04278.JPG

 

Отклонение до една от най-старите части от Барселона Barri Gothic - готическият квартал и катедралата

DSC04298.JPG

 

DSC04301.JPG

 

DSC04306.JPG

 

Наблизо е Placa Reial с много приятни ресторанчета

DSC04326.JPG

 

Следват нощните снимки, дано не съм ви отегчил до смър тук ;)

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Изобщо не си ни отегчил, даже напротив! :) Отдавна ми се ходи в Барселона и сега направооооо....:D Много зле ще ми е отрази форума финансово! :D

А да те питам какви са цените в Hard Rock ? В смисъл примерно бирата колко е горе-долу? :)

Връзка към коментар

За Саграда фамилия съм се чудила как хората в началото на века са построили цялата фасада само с гол ентусиазъм, а сега с толкова техника се мъчат като грешни дяволи да я довършат и, разбира се, новата част просто бледнее пред шедьовъра на Гауди.

Ако ми позволите ще ви разясня малко.Саграда фамилия сте строи толкова бавно нарочно.Изграждането и става само от дарители и техните сметки(поне такава е версията)затова темпа на строеж е бавен.Нали се сещаш,че могат да я завършат ако искат за 3-5 години,ама нямат изгода.

Редактирано от krasen_denev
Връзка към коментар

Ако ми позволите ще ви разясня малко.Саграда фамилия сте строи толкова бавно нарочно.Изграждането и става само от дарители и техните сметки(поне такава е версията)затова темпа на строеж е бавен.Нали се сещаш,че могат да я завършат ако искат за 3-5 години,ама нямат изгода.

Ще ми позволиш да не вярвам на тази версия. :)

Връзка към коментар

Това си е твое право.Аз споделям каквото знам.Така ми разказа гида,когато аз посетих катедралата.А и ти много добре го написа:

 а сега с толкова техника се мъчат като грешни дяволи да я довършат 

Не ти ли се струва малко странно?Ето и потвърждение на моите думи.

 

Construction on Sagrada Família is not supported by any government or official church sources. Private patrons funded the initial stages.[41] Money from tickets purchased by tourists is now used to pay for the work, and private donations are accepted through the Friends of the Sagrada Família.
The construction budget for 2009 was €18 million.[23]
Редактирано от krasen_denev
Връзка към коментар

Моят пък /непрофесионален, местен/ ми обясняваше, че идеята на това е, че е като семейството- винаги да се надстроява и да няма край...А и преди това го бях чела де.

Връзка към коментар

Абе, хора, я ми посочете, някоя катедрала или сграда, построена последните 50 години, която да е поне бледо копие на вековните шедьоври в архитектурата! Само бетон и джилезУ! Защо?! Защото им умрЕ майсторът! 

Връзка към коментар

Абе, хора, я ми посочете, някоя катедрала или сграда, построена последните 50 години, която да е поне бледо копие на вековните шедьоври в архитектурата! Само бетон и джилезУ! Защо?! Защото им умрЕ майсторът! 

С удоволствие ще ти дам няколко примера.Както можеш и сама да се досетиш повечето ще са от така наречения нов свят.Няма да са построени през последните 50 години,но са започнати по времето на големия бум на желязо-бетонното строителство в Сащ.

1.Св.Йоан Богослов-Ню Йорк

2.Св.Патрик-Ню Йорк

3.Катедралата в Сао Паоло

4.Дева Мария-Сидни

Връзка към коментар

Ето едно цитатче от кака Уикипедия:

 

  • В 2008 году группа из более чем 400 деятелей культуры Испании призвала остановить работы по строительству храма. По их мнению, творение великого архитектора стало жертвой небрежной, неумелой реставрации в угоду туристической индустрии.
  • Скорому окончанию строительства препятствует сложность изготовления каменных блоков, формирующих эксцентричные формы сооружения. Согласно компьютерной модели, каждый из них требует индивидуальной обработки и подгонки.

 

С това смятам да приключа, че само развалихме хубавата виртуална разходка из Барселона, която ни предложи Борис.

Редактирано от но нейм
Връзка към коментар

А да те питам какви са цените в Hard Rock ? В смисъл примерно бирата колко е горе-долу? :)

Цените са съвсм нормални европейски, разбира се. Сега по памет не мога да ти кажа колко беше, но в крайна сметка мисля че хапване със по една биричка излиза около 15Е на човек.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

И такааа, най-накрая се стъмни и ето как изглежда една малка част от Барселона през вечерта.

Започваме с триумфалната арка - нещо не ме грабна тази, в сравнение с парижката и римската

DSC04335.JPG

 

Площад Каталуня

DSC04347.JPG

 

Едно интересно фонтанче което си сменя цветовете по Passeig de Gracia

DSC04352.JPG

 

Casa Batlló вечер е доста добре осветена и са подчертани точно "вампирските" черти B)

DSC04358.JPG

 

La Pedrera или Casa Mila не много добре осветена :(

DSC04363.JPG

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Следваща спирка - връх Montjuic. В основата е музеът за който споменах по-рано Museu Nacional d'Art de Catalunya

 

DSC04427.JPG От страни има ескалаторчета, да не вземете сега да се катерите

 

Часто от олимпииският комплекс - парк, закрит басеин и някаква кула

DSC04440.JPG

 

А ето тук е горял олимпииският огън през 1992г.

DSC04441.JPG

 

От малко по настрани от хълма се открива страхотна гледка към града

DSC04445.JPG

 

От тук можете да хванете лифта който да ви отведе до пристанището, но аз лично пропуснах заради 2 причини: първо вече се бях насладил на гледката от хълма и нищо ново нямаше да видя натъпкан в една кабинка с още 20 човека и второ трябваше да чакам на една дълга опашка и да платя 16Е накрая за удоволствието. Предпочетох на терасата на хотел Mirama да се насладя на това

DSC04449.JPG

Връзка към коментар

Слънцето печеше вече сериозно и се насочихме към плажа Barceloneta

DSC04473.JPG

 

DSC04482.JPG

 

С това приключи и моят виртуален пътепис. Надявам се от тоновете снимки които направих да съм подбрал най-добрите. Дано успеете да придобиете представа за тази част от Барселона която посетих. Разбира се, че има още доста неща които могат да се видят в този красив град, но тях ги оставих за следващият път ;)

That's all Folks

  • Харесвам 8
Връзка към коментар

Четвъртата снимка е на таван нали?

Да, на тавана е. На мен много ми хареса, на живо е още по впечатляващо.

 

ДАЛИ не ми харесва и не съм ходила до този музей, но пък да го видя на снимки си заслужава!

 

Най-вече колата на Ал Капоне! ;)

Дали и модернизмът като цяло не са харесвани от много хора, въпрос на вкус. Аз съм си странна птица и на мен си ми харесва B)

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Чудесна разходки, благодаря! Само да кажа, че Фичо скоро ще погледне тук и никак няма да му хареса определението "някаква кула" за шедьовъра на Santiago Calatrava на Montjuic. Изключително интересно архитектурно съоръжение, както и целият комплекс начело с великолепната Palau Sant Jordi (която всъщност е многофункционална зала, а не закрит басейн), разбира се... ;)

Редактирано от Duke
  • Харесвам 3
Връзка към коментар
Гост
Тази тема е заключена за нови мнения.
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.