Прескочи до съдържание

Пътепис: Исландия - сърцето ми остана там!!


danimarkova

Препоръчани мнения

Дълго организирано и много чакано, времето за отпътуване беше планирано в началото на април. Полетите бяха през Лондон, моята голяма любов, която е детронирана най-безцеремонно от Исландия. Е, обичам си го още, но номер 1 засега е тази удивителна страна с най-прекрасната природа.

Полетите минаха нормално, тук е мястото да кажа че обичам и Изиджет- на много места са ме водили на много поносими цени.

Първите гледки от самолета са на лунен пейзаж, оглеждам спътниците си (водя с мен още 6 човека като аз съм организатора и двигателя на екскурзията) и чета по лицата им нещо от рода "Ей къде попаднахме??" Всъщност и на мен ми се прокрадна тази еретична мисъл, надничайки през илюминаторчето

 

post-34-0-14052100-1368295523_thumb.jpg

 

Летището изглеждаше и се усещаше като парник, топло, топло, чак не се трае. И едно слънце се опулило, но навън стууд, слънцето зад стъкло ни подлъга.

Взехме колите и газ към Рейкявик. Е, разбира се спряхме на Синята Лагуна, но тя не ни влизаше в плановете за посещение. Посветихме и около час, признавам много ме впечатли

 

post-34-0-16569600-1368295843_thumb.jpg

 

post-34-0-68020400-1368295880_thumb.jpg

 

Тук да вметна, че след много щателно преравяне на интернет, се спряхме за нощувки на една вила на около 45-50 км от Рейкявик.

Вилата надмина очакванията ни и изглеждаше ето така отвън

 

post-34-0-27726100-1368296026_thumb.jpg

 

и отвътре post-34-0-22054000-1368296093_thumb.jpg

 

А това е гледката от верандата

 

post-34-0-32178200-1368296156_thumb.jpg

 

Изобщо къщичката беше кукла отвсякъде. Вътре беше украсена със сувенири от цял свят, музикални инструменти и разни неща които създават уют. Беше мноого топло, камината запалихме веднъж, но умряхме от жега и отваряхме вратата да се разхлаждаме. Тук трябва да спомена, че ако се настаните във вила с камина, дърва около нея няма да намерите, всъщност гора няма, само някое друго борче. Дърва за камините се продават в бензиностанциите и в някои местни магазинчета, дето са хем кафене, хем магазин и всичко останало за населеното място.

 

Ден първи. Станахме рано. От мерак :) Приготвихме една торба сандвичи (Благодарности за Георги за неговите пътеписи, там разбрах за магазините Бонус и само там пазарувахме), плодове и вода  и отлепихме по маршрута Kjos (тук бяхме ние) национален парк Тингвелир, Гейзерите и водопадът Гулфос.

По пътя за Тингвелир ни заваля такъв сняг и там продължи да вали и не му отдадохме нужното внимание. Просто нищо не се виждаше. И все пак снимките не са изцяло бели, по-скоро черно бели :)

 

post-34-0-06553900-1368296871_thumb.jpg

 

Тук се е състояла първата сесия на исландския парламент преди около 900 години, който е и най-стария действащ управителен орган в света до днес.

Тук също така е и разломът между северноамериканската и европейската тектонични плочи, който между впрочем се увеличава всяка година със 7мм, дано  помня правилно.

 

Снегът продължи да вали и се насочихме към Гейзерите. Указателни табели има на всеки разклон наистина и него ден не сме ползвали навигацията, нямаше нужда.

Гейзерите са на около 50 км. Паркинг, кафене, където обърнахме по едно лате(цени като в Англия, около 2 паунда напитката). Има и хотел, ресторант, ако на някой му се прище и друго.

Гейзерите са много впечатляващи, по-точно Строкур (дано не го кръщавам).. Оригиналния Гейзер си кротува, изригвал само при земетресения. Аз поседнах на пейката, впрочем пред всеки горещ гьол има пейки и въжета забраняващи преминаването. Шегуваха се с мен, че има да чакам, ако чакам да изригне Гейзер! Е, не го чаках, но пък по-малкия му брат го отсрами, изригваше на всеки 5-7 минути. Гледката е уникална.

 

post-34-0-66278800-1368297559_thumb.jpg

 

post-34-0-52105800-1368298907_thumb.jpg

 

Там постояхме доста, снимките не са лесни, така и нашите гледайки ги после не бях удовлетворена, но пък преживяването беше незабравимо.

Тук е моментът да изплагиатствам една писателка, за съжаление не и помня името, беше казала преди време по повод пътешествията си "Влагам много в това да си правя спомени и се надявам да не ме сполети някой Алцхаймер" И аз така се надявам :))

 

И след това необичайно зрелище потеглихме към водопада Гулфос. Изминахме около 40 км, може и по-малко,не знам бяхме превъзбудени и не усетихме пътя. Времето се беше пооправило, но слънце не се показа. В Исландия времето е толкова променливо, че докато пече, започва да вали дъжд, после сняг и след 10 минути пак пече. Предполагам силния вятър е виновникът, но ние скоро спряхме да се впечатляваме от това.

 

Водопадът.. Наистина тук ми спря дъхът.. Няма да описвам, само ще показвам. Enjoy!!

 

post-34-0-02957400-1368298218_thumb.jpg

 

post-34-0-18269800-1368298268_thumb.jpg

 

post-34-0-08064400-1368298485_thumb.jpg

 

Снимките не могат да предадат усещането определено..но все пак са запечатали хубави моменти.

 

Натоварени с емоции, така приключихме с този първи ден.

Утре ще ви разкажа и покажа Рейкявик, още два водопада, различни, но не по-малко впечатляващи, много коне и всякакви други неща, които бях щастлива да видя и докосна.

Надявам се да ви е било интересно из малко късче Исландия с мен :)

 

Втора част от пътеписа може да видите в дъното на темата или като последвате тази връзка: http://magelanci.com/topic/389-исландия-сърцето-ми-остана-там/?p=5002

post-34-0-18333900-1368298166_thumb.jpg

  • Харесвам 13
Връзка към коментар

Вторият ден от нашето пътуване решихме да посветим на Рейкявик. Както споменах бяхме отседнали в много живописен район и не беше възможно да не спрем по 3-4 пъти на пътуване. Гледките са невероятни.

 

post-34-0-78060600-1368371358_thumb.jpg

 

post-34-0-40466500-1368371395_thumb.jpg

 

post-34-0-37866500-1368371438_thumb.jpg

 

post-34-0-53103800-1368371474_thumb.jpg

 

И така на прибежки сме в Рейкявик, слънцето пече по поръчка и снимките стават страхотни. Първо спираме на викингския кораб на крайбрежната алея към пристанището

 

post-34-0-64611000-1368371643_thumb.jpg

 

Харпа конгресният център се вижда в далечината

 

post-34-0-49844600-1368371739_thumb.jpg

 

Паркирахме и се насочихме към църквата. А тя се вижда така да се каже почти от всяко място от което погледнеш. Прекрасна е, аз съм фен на по нетрадиционни архитектури и виждания, така че тази постройка много ми допадна

 

 

 

post-34-0-88066900-1368371937_thumb.jpg

 

Разбира се не пропуснахме гледката от върха, която беше страхотна

 

post-34-0-74466900-1368372138_thumb.jpg

 

post-34-0-83700400-1368372176_thumb.jpg

 

Малко се пошматкахме из центъра и се насочихме към Перлан - огромните резервоари на  града.

И там гледка от високо, нагледахме се дето се казва ;)

 

post-34-0-15424000-1368372466_thumb.jpg

 

И сградата и около нея е много впечатляващо

 

post-34-0-16393600-1368372538_thumb.jpg

 

post-34-0-34706600-1368372593_thumb.jpg

 

Из центъра на Рейкявик цари една много интересна атмосфера. Хем е съвременно, цветно и живо, и същевременно е много спокойно.

 

post-34-0-44582900-1368372728_thumb.jpg

 

post-34-0-61286100-1368372806_thumb.jpg

 

post-34-0-67029500-1368372889_thumb.jpg

 

post-34-0-88236500-1368373137_thumb.jpg

 

И така денят беше наситен с емоции, което не ни попречи като видяхме звезди на небето, да се заредим с търпение и зачакахме и основния мотив за нашето пътуване - северното сияние.

Е, видяхме го, но беше много слабо. И все пак съм доволна, че изобщо го видяхме

 

post-34-0-21621500-1368374029_thumb.jpg

 

То е ясно, че ще се ходи пак на лов за по-добро сияние..

 

На следващия ден пак се качихме по колите и този път с помощта на навигацията, се отправихме към два водопада и черния плаж до град Vik. Времето беше ужасно, духаше доста силен вятър, колите се клатеха,вали ту дъжд, ту сняг и е доста студено.

Първият водопад беше зашеметяващ. Казва се Seljalandsfoss

 

post-34-0-42674100-1368374266_thumb.jpg

 

post-34-0-23652500-1368374308_thumb.jpg

 

Може да го заобиколиш и погледаш зад водата, е ако не е те е страх, че порядъчно ще се измокриш :)

 

Другият водопад е на около 20 км по,надолу по пътя и е не по-малко внушителен - Skogafoss.

 

post-34-0-13486700-1368374462_thumb.jpg

 

post-34-0-73765400-1368374570_thumb.jpg

 

Както вече казах, този ден духаше ураганен вятър и ние се надявахме, пътувайки да го избягаме, но не само че не стана това, ами и пристигайки във Vik не само бяхме мокри, да не си помислите от водопадите, а от дъжда и вятъра.

Във Vik има невероятни скални формации и черен плаж, но пристигайки там вече бяхме тотално сдухани от времето. Повярвайте ми дъждът пробиваше кожата!! Слязохме от колите в огромни усилия задържайки вратите да не се обърнат или смажат някой крак и направихме ето тези фотографии

 

post-34-0-15133600-1368374949_thumb.jpg

 

post-34-0-06198000-1368374952_thumb.jpg

 

post-34-0-76752700-1368375005_thumb.jpg

 

post-34-0-96317200-1368375008_thumb.jpg

 

Усещането беше като за края на света, неспирни бури, ветрове и природни сили!!

Съжалявам, че не успяхме да се разходим по самия плаж, но пак ще кажа - следващия път!

Вечерта успяхме да се стоплим с бутилка вино (Алкохолът е доста скъп и се продава в специализирани магазини)

Излишно е да казвам, че спахме като пребити кучета :)

Последния ден посветихме на посещение на геотермален басейн и шопинг. Лежерно!

В басейните е забранено да се снима. Събуваш се на входа, къпеш се задължително преди да влезеш в басейна и се отдаваш на голям кеф. След емоциите предния ден, това беше най-подходящия завършек, дори ни беше яд, че нямаме още поне два дена, да се разложим максимално.

 

И малко практически съвети.

Ако сте с коли под наем, които ще връщате на летището, там ги искат пълни с гориво, както сте ги взели. Ние пропуснахме предната вечер да заредим, като разчитахме, че ще напълним сутринта по път към летището. Да, ама не. Бензиностанциите не работят толкова рано, имам предвид към 7.00 сутринта. На летището има колонки на самообслужване и ние брахме бая ядове с тях. Ту картата не харесват, ту не разбираме какво точно да направим. Последната колонка се смили над нас и ни пусна гориво без много разправии. Но пък загубихме половин час, който предвиждахме да избираме шоколади на летището. Там са по-евтини от града за информация.

 

И така нашето пътуване приключи. Ще го запомним с многото емоции, удивителни гледки, прекрасна природа и обещанието че ще се върнем един ден пак. Може би в друг сезон, важното е да е в този живот!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Харесвам 12
Връзка към коментар

С леко свито сърце чета всеки пътепис и се чудя кога ли някой ще остане разочарован от Исландия, но да чукна на дърво сега за сега няма такива. А и не виждам как може да има! Дали да не добавя в правилата на форума - ако на някой ме му хареса Исландия получава автоматичен бан, защото нищо не разбира :)

 

Между другото, от там откъдето сте снимали черния плаж, нали има една църквичка на върха? До там качихте ли се? Ей там е нечовешкия вятър и малко изтръпвам като се сетя, едва успяхме да се приберем на завет в колата и вратите наистина трудно се отваряха!

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Истинският ценител никога няма да сгреши! А ние бяхме група от хора с различни интереси и виждания, дори аз със притеснения организирах нещата, за да не би да не угодя на някого, имахме и тийнове, дори те не мърмориха.

Щом всеки я хареса, не знам какъв трябва да си за да не харесаш Исландия. Мисля, че бан-ът няма да ти трябва :)

Връзка към коментар
Публикувано: (редактирано)

Църквичката я имаме само на снимка. Не се качихме до нея, нямахме сили.

 

post-34-0-24888900-1368380251_thumb.jpg

 

За тази говориш, нали?

 

Ако е тази, не сме снимали оттам, за черния плаж бяхме на една скала отгоре току до водата и имаше път до плажа, но ние се отказахме.

 

За секунди спряхме около лава реките на вулкана Ея...незнасикакво..кутъл, дето изригна 2010 година. Но и от там повечето снимки са със замазани обективи :angry:

 

post-34-0-15505900-1368380451_thumb.jpg

Редактирано от danimarkova
  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Църквичката я имаме само на снимка. Не се качихме до нея, нямахме сили.

 

attachicon.gifP4190391.JPG

 

За тази говориш, нали?

 

Ако е тази, не сме снимали оттам, за черния плаж бяхме на една скала отгоре току до водата и имаше път до плажа, но ние се отказахме.

 

За секунди спряхме около лава реките на вулкана Ея...незнасикакво..кутъл, дето изригна 2010 година. Но и от там повечето снимки са със замазани обективи :angry:

 

attachicon.gifDSCN4045.JPG

 

Да, същата църква имах предвид, то и пътя до горе не е добър, ако човек не е с джип, малко неразумен ход беше катеренето, а ветровете горе бяха умопомрачителни. 

 

В крайна сметка за 4 нощувки ли бяхте? Северно Сияние, водопадите и Рейкявик хич не са лоша колекция :)

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Георги, пет нощувки, но първия ден не го броя, фактически 4 пълни дни бяхме там. Да, наистина видяхме доста неща, но съжалявам за Кристалната пещера

shapeimage_4.png

 

 

http://www.localguide.is/localguide/Photo_Gallery/Pages/Gallery_Ice_Cave_Tour.html, но за там не съобразих сезона.

Не успяхме да опитаме най-вкусната супа от раци на старото пристанище - http://saegreifinn.is/?page_id=1333, и това също

искам да го зърна

 

peace_tower.JPG

IPTS-680.jpg

 

http://imaginepeacetower.com/

 

Започнала съм да пълня списъка за следващия път :)

 

Прасунсен, пожелавам ти незабравимо пътуване !!!! Каквото и да видиш, все ще ти е малко :D

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

силният вятър не беше ли на една скала при един фар край морето, а не при тази църква

 

Вкара ми дилема сега, фар ли имаше там или църква...ще се разровя в снимките да видя :) Иначе говоря за второто ходене, на първото не се качихме съвсем до горе.

 

дам, фар се оказа:

P1010148.jpg

 

Но и църквата на danimarkova ми изглежда адски позната...

Връзка към коментар

И аз да внеса малко яснота - някъде по гърба на арката сме били като сме снимали черния плаж, не успяхме да изследваме добре зоната.

 

Фар не видяхме, но пътят продължаваше. Църквата е в града Vik, на доста високо място.

 

post-34-0-99356200-1368473441_thumb.jpg

Връзка към коментар

И аз да внеса малко яснота - някъде по гърба на арката сме били като сме снимали черния плаж, не успяхме да изследваме добре зоната.

 

Фар не видяхме, но пътят продължаваше. Църквата е в града Vik, на доста високо място.

 

attachicon.gifP4190389.JPG

 

OK, явно неразбирателството е било при мен, сега си спомних всичко :)

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Георги, пет нощувки, но първия ден не го броя, фактически 4 пълни дни бяхме там. Да, наистина видяхме доста неща, но съжалявам за Кристалната пещера

 

Кой сезон е подходящ за Кристалната пещера?

Връзка към коментар

Кой сезон е подходящ за Кристалната пещера?

 

Предполагам, че летния. Зимата цялата сърцевина на държавата е блокирана. Лятото е проходима, но само с джипове. 

Връзка към коментар

Предполагам, че летния. Зимата цялата сърцевина на държавата е блокирана. Лятото е проходима, но само с джипове. 

Не, на сайта пише, че се организират туровете от  ноември до края на март. Нали е пещерата е в глетчера и явно през лятото е нестабилна. Всъщност пещерата не е в сърцевината, а към брега някъде, но не зная къде точно. Ще поровя малко по картите..

Връзка към коментар

Не, на сайта пише, че се организират туровете от  ноември до края на март. Нали е пещерата е в глетчера и явно през лятото е нестабилна. Всъщност пещерата не е в сърцевината, а към брега някъде, но не зная къде точно. Ще поровя малко по картите..

 

ОК, аз за други пещери бях гледал на времето и при тях това беше проблема, добре че се обади да не объркваме Oshko :)

Връзка към коментар

А, аз не съм особено веща, това което знам е от туристическите сайтове. А вътрешността на острова не съм я изследвала, то всъщност има ли нещо там за посещаване?

Връзка към коментар

А, аз не съм особено веща, това което знам е от туристическите сайтове. А вътрешността на острова не съм я изследвала, то всъщност има ли нещо там за посещаване?

 

Ами...има, хич да не е :) Ето два примера, които им бях хвърлил око, но бяха недостижими без джип лятото:.

 

Това е доста дълъг преход със спане на палатка и т.н., но всички казват, че е уникално. Линка е към организирана агенция, но може и сам да си го направиш:

http://www.adventures.is/Iceland/Trekking/HighlightsoftheHighlands/

 

Другото е кратерите от изригването през 18 век: http://en.wikipedia.org/wiki/Laki

 

Но има доста доста неща, природата е съвсем дива и брутална там. Но да, иска се джип и сериозен опит в карането му. Чат-пат се пресичат реки от топящи се ледници, ако не си подготвен какво да очакваш може да те залее, или да затънеш, ей такива. Малко като екстремен спорт е. 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Благодаря че ме светна. Все си мислех, че е една снежна шапка и нищо друго. Твоите линкове изглеждат интересно, ще ги разгледам. Всъщност избягвам туровете с водач, предпочитам да си ходя сама тук там. Е, за Кристалната пещера ще се прежаля :)

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Вкара ми дилема сега, фар ли имаше там или църква...ще се разровя в снимките да видя :) Иначе говоря за второто ходене, на първото не се качихме съвсем до горе.

 

дам, фар се оказа:

attachicon.gifP1010148.jpg

 

Но и църквата на danimarkova ми изглежда адски позната...

Църквата ти е позната, защото минахме покрай нея, но не се качихме до нея. Освен ако не си отишъл на второто. За фара - не съм съгласна, отидохме до него, стояхме почти на ръба и едва се крепяхме от вятъра. :)

Връзка към коментар

Църквата ти е позната, защото минахме покрай нея, но не се качихме до нея. Освен ако не си отишъл на второто. За фара - не съм съгласна, отидохме до него, стояхме почти на ръба и едва се крепяхме от вятъра. :)

 

ОК, извода какъв е.

 

1. Много съм изкуфял.

2. Време е да си опресня спомените на живо :)

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
Гост
Тази тема е заключена за нови мнения.
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.