Прескочи до съдържание

Истанбул - съвети, предложения, маршрути...


Duke

Препоръчани мнения

Покрай подготовката за поредното ми пътуване в посока Истанбул, попаднах на моите записки от първото ми посещение в този мегаполис, които преди години публикувах в едни друг форум. Не знам доколко ще бъдат интересни, но все пак реших да ги споделя и тук...

 

Върнахме се. Ще се опитам да систематизирам впечатленията си от Истанбул и естествено ще дам малко полезни съвети за хората, които ще заминават в тази посока...

На първо място Истанбул е уникален град. Казвам го с ясното съзнание за значението на тази дума, казвам го и от позицията на човек видял не малък брой световни мегаполиси в Европа и САЩ. Този град ТРЯБВА да се види задължително от всеки! Както знаете отдавна съм престанал да обръщам внимание на всякакви безсмислени спорове свързани с ориенталщината на Истанбул. Онези, които твърдят нещо подобно и не са видели с очите си този град, единствено могат да събудят съжаление у мен - тесногръдието и непогрешимото чувство за всезнание са отявлени симптоми на балканския шовинизъм и комплексарщина. На всеки запътил се към Истанбул ще препоръчам да се опита да погледне на града с чисто око и без обичайните предразсъдъци. Само по този начин е възможно правилното възприемане на причудливото съжителството на различни религии и култури в рамките на един квартал, архитектурните каламбури на една и съща улица, невероятните миризми носещи се във въздуха, напева на ходжата от близката джамия и съществуването на православен храм на съседния ъгъл...

Истанбул е жив организъм и ако успееш да влезеш в неговия неравноделен ритъм те очакват неописуеми мигове в които изненада, шок, възхита, ще се редуват буквално на всяка крачка. Истанбул е живот, той дарява и взима, храни и недохранва, впечатлява и отчайва. Истанбул...

Успяхме да изпълним цялата програма с едно единствено изключение - не се качихме на кулата Галата, но сега вече знам, че това не е особено голям пропуск, защото това беше първото, но в никакъв случай последно наше посещение в този космополитен град...

 

Започвам с практичните съвети и описание на част от местата извън утъпканите туристически пътеки и популярни забележителности...

Хотелът в който бяхме ние е великолепен и действително отговаря на изискванията за 4 звезди - само за справка в стандартното оборудване фигурират дори и пантофи за баня за еднократна употреба, както и четки за зъби за еднократна употреба. Онези от вас, които пътуват често, знаят, че не във всеки четиризвезден хотел има подобни "екстри". Към това прибавете и безплатен паркинг, великолепна закуска с топъл бюфет и уникално разположение на само минута пеш от трамвайната спирка от която сте за не повече от десет минути на Султанахмет. Така че горещо препоръчвам Topkapi Inter Istanbul Hotel

"Акбил"-а е нещо много добро и поне според мен си струва депозита от 6 TL, които разбира се биват възстановени при окончателното връщане на джаджата. С помощта на "акбил" си напълно независим и не е необходимо да се озърташ за място откъдето да купиш билет. Можеш да го заредиш с каквато искаш сума и през цялото време да следиш състоянието на сметката при всяко едно чарджване при качване в превозно средство. Вярно е, че едно от най-големите предимства на "акбила"-а икономията на средства при последователно прекачване на превозни средства в рамките на определен интервал от време, се губи от туристи като нас (още повече ние използвахме един "акбил" за тримата), но въпреки всичко според мен има смисъл или поне не е безсмислено да се заложи на този безкасов начин на придвижване в града...

Храната в Истанбул е евтина и разнообразна. Буквално на всяка крачка те дебне поредното кулинарно изкушение и е въпрос на самодисциплина, за да не се завърнеш от този град с наднормено тегло. Задължителни за дегустация за рибните сандвичи около моста Галата, няма толкова вкусно и толкова елементарно чудо като тях! Задължително трябва да се яде локум, баклава и тулумбички, да не забравяме и прекрасните кебапи. Но, над всички тези изкушения, самотно на върха стои посещение в рибен ресторант в подножието на крепостта Анадолу Каваджи, находяща се непосредствено до устието на Босфора към Черно море. В този ресторант с великолепна гледка към Босфора всъщност платихме и най-високата сметка по време на посещението си в Истанбул. За 60 TL преядохме с рибни деликатеси (миди пане, калмари, лаврак на скара, зелена салата, пържени картофи, чудесни питки, две бири и безалкохолно) и определено този тип фиксирани менюта са за предпочитане в заведенията по Босфора и си струват парите, а гледката...

 

Посещението на Принцовите острови е също толкова вълнуващо преживяване, колкото и обиколката на Босфора с кораб. Прекарахме деня там, като се изкачихме до гръцката църква "Св. Георги" на хълма, походът е изнурителен, но си струва разходката сред уникалните дървени къщи на острова и красивата природа с невероятни гледки към Истанбул. Ферито до Буюк Ада струва 6 TL (ритърн) и минава покрай гарата Хайдарпаша, както и покрай Кадикьой. Въобще пътуванията с ферибот се оказаха и същинският "хайлайтс" на нашето пребиваване в града. От водата Истанбул изглежда превъзходен, с чаша чудесен чай в ръка буквално се чувстваш на седмото небе и не случайно от общо четири дни и половина в града, ние прекарахме почти половината от тях на кораб...

 

Ще се повторя, но все пак, Истанбул или ако пожелаете Константинопол, ТРЯБВА да се види, той не подлежи на описание...

  • Харесвам 18
Връзка към коментар

Последните две теми  за Истанбул ми дадоха кураж да посетя пак това  чудно място. Възнамерявам обаче да го направя за почивните дни 28.02 - 03.03 . Та въпроса е , подходящо ли е за разглеждане това време. Няма ли да е много студено и това да убие удоволствието от града.

Връзка към коментар

Най-добрият вариант е да си направиш подготовка, да изчакаш прогнозата за времето и тогава да резервираш хотел и съответно транспорт. По мои скромни наблюдения Истанбул е едно от направленията, където можеш да намеруш нощувки на добра цена непосредствено преди пътуването, особено в ненатоварен сезон.

Силно препоръчвам като район за отсядане- района на Сиркеджи.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
  • 4 седмици по-късно ...

Някой знае ли колко струва билетчето за метрото от автогарата до летище Ататюрк и от къде се купува, в смисъл има ли каси, или само автомати, за които евентуално ще трябват монети ?

Връзка към коментар

Някой знае ли колко струва билетчето за метрото от автогарата до летище Ататюрк и от къде се купува, в смисъл има ли каси, или само автомати, за които евентуално ще трябват монети ?

Ползвах метрото преди 30 минути :)

Струва 4 лири, има само машини, но приемат и банкноти от 5, 10 и ако не се лъжа и 20 лири. Връщат ресто ;) Дават житон. За това си купих житон и за връщането след 3 седмици, защото често има опашки пред машинките и става бавно.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Ххаха, как 4 бе, доскоро не беше ли 2 или аз вече полудявам?


Между другото, там на два пъти ми се е случвало да не ми взима банкноти, та ходих да търся монети. За това винаги гледам да си оставам железа за всеки случай.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Ако по-често ще се возите с метро, трамвай или корабче, по-добре си вземете Истанбулкарт. Много по-удобно е, а и е по-евтино.

Редактирано от desislavna
  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Определено ще последваме стъпките ти Дюк. Може да се наречеш мотиватор и мюзивирин както е по-правилно.

 

 

Ако по-често ще се возите с метро, трамвай или корабче, по-добре си вземете Истанбулкарт. Много по-удобно е, а и е по-евтино.

 

По-евтино ? в сравнение с какво? Не става ли дума за едно и също?

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

...

 

По-евтино ? в сравнение с какво? Не става ли дума за едно и също?

Единичното пътуване е чрез жетон, който струва 4 лири, а ползвайки Истанбулкарт пътувате на по-ниска цена(в момента е 2,15 лири).

Ето тарифите.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Истанбулкарт е презареждаща се карта за многократно пътуване. Купува се където продават цигари и вестници или от автомат, но не винаги работят. Моята съм си я купила на автогарата. Самата карта е красива и много удобна. Зарежда се на автоматите, до тези на които се продават жетоните. И може да се използва от няколко човека. Маркира се само на влизане.

Редактирано от desislavna
Връзка към коментар

Ама тук всички говорят за Истанбулкарт или Акбил както пише Дюк. Сиреч няма опции.

Освен ако не си транзит и ти трябва метрото от Бехрампаша до летището.

 

Вече го няма онова екзотично електронно устройство, наречено Акбил. Замени го Истанбулкарт, която принципно не се различава много от Акбил, но е далеч по-функционална, защото освен от търговец може да бъде заредена с кредити на автомат...

Опцията е жетони, но те са на стойност от 4 турски лири и при цена на единичното пътуване от само 2,15 турски лири, сам разбираш, че Истанбулкарт няма алтернатива...

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Истанбулкарт е много удобна, аз си имам и при всяко ходене в Истанбул си я ползвам. Освобождава те от търсене на жетони, билети и там, с каквото друго се пътува по градския трансспорт. Едно, че пътуването ти е по-евтино и второ - могат няколко души едновременно да пътуват с една карта - просто се маркира колкото души сме. Продава се по будките за вестници и цигари, в момента струва  7 лири - това само пластиката и трябва да се зареди с каквато сума иска човек. това е много лесно и става на автоматите на входа на метрото. Когато маркираш влизане на екрана ти излиза каква сума се отнема и колко ти остава, така че е много лесно и няма опасност да се изпразни, без да се разбере.

При това ни ходене в Истанбул бяхме в този хотел - Grand Durmaz Hotel

 

http://www.booking.com/hotel/tr/grand-durmaz.bg.html?aid=368032;label=grand-durmaz-4Tp6GeQTxscHk9uXVew0EAS9855742164%3Apl%3Ata%3Ap1%3Ap2%3Aac%3Aap1t1%3Aneg;sid=608d021f3af0af36a85b5ab505bf0ba0;dcid=1;ucfs=1;srfid=ba9fb4cf080138251142af8e66e9a26c6315ffa4X1;highlight_room=

 

На много хубаво място е - на стотина метра от метростанция Аксарай, а трамвайната спирка Юсуф паша е буквално пред хотела. Намира се точно срещу  Pertevniyal Valide Sultan Camii, в темата къде съм в момента съм сложила изгледа от прозореца на стаята.

По принцип хотелът не е евтин, но имаше промоция -53% и го взех за 70 евро на вечер /двойна стая/ със закуска. Хубава стая, удобни кревати, голяма баня, сапуни-мапуни и пр. :) Отличен интернет, чай, кафе и вода /по 1 бут.на човек на ден/ безплатно. Закуската - много добра, в ресторант с хубав изглед над града. За вечеря в ресторанта на хотела ползвахме 25% намаление, имаше и за спа центъра намаление, ма не опряхме до там. :)

Връзка към коментар

Официалната цена на Истанбулкарт е 10 турски лири, от които 6 турски лири са депозит за самата карта, а 4 турски лири наличност за ползване. Търговците по сергии и будки си слагат 1 турска лира отгоре. Купувайте Истанбулкарт от автоматите, които са разположени в и около по-големите спирки на градския транспорт. И още веднъж напомням, че ако сте двама и сте решили да ползвате интензивно градски транспорт е добре да купите две карти. В противен случай, отстъпката при прекачване, се ползва само от един човек. В края на пътуването Истанбулкарт може да бъде върната и в зависимост от настроението на търговеца ще получите определена сума. Лично аз се сдобих с възстановяване на депозита, но не и с възстановяване на останалата наличност от 2 турски лири във всяка от двете карти...

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
  • 3 седмици по-късно ...

Duke, как е името на този рибен ресторант? Откривам една дузина там - Kavak Fish House, Baba Restaurant, Kosem Balik Lokantasi... Да опитаме довечера от морските дарове и да се насладим на гледката. 

 

post-735-0-57436500-1428209171_thumb.pngpost-735-0-85272400-1428209189_thumb.png

 

 

 

...Но, над всички тези изкушения, самотно на върха стои посещение в рибен ресторант в подножието на крепостта Анадолу Каваджи, находяща се непосредствено до устието на Босфора към Черно море. В този ресторант с великолепна гледка към Босфора всъщност платихме и най-високата сметка по време на посещението си в Истанбул. За 60 TL преядохме с рибни деликатеси (миди пане, калмари, лаврак на скара, зелена салата, пържени картофи, чудесни питки, две бири и безалкохолно) и определено този тип фиксирани менюта са за предпочитане в заведенията по Босфора и си струват парите, а гледката...

Редактирано от rik4o
Връзка към коментар

Да ти призная честно не си спомням как точно се казваше, но мога да те ориентирам в посоката. Ресторантът се намира по средата на пътеката, която води до останките от крепостта на хълма. Няма начин да не го видите и на отиване и на връщане...

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Не стигнахме до там, а само до центъра на Саръяр. Малко преди него, в Емиргян парк, пътя ни препречи  априлското море от лалета и предпочетохме него пред Черно море. :) Благодаря, Duke, за идеята - остава за следващия път.

Редактирано от rik4o
  • Харесвам 1
Връзка към коментар
  • 2 седмици по-късно ...

Здравейте, Магеланци!

Може ли някой да ми каже с корабче по Босфора можем ли да стигнем от Еминоню до Кабаташ или др. близка спирка, с цел да разгледаме Долма бахче и да се върнем пеша през Таксим и Истиклал?

Връзка към коментар

Здравейте, Магеланци!

Може ли някой да ми каже с корабче по Босфора можем ли да стигнем от Еминоню до Кабаташ или др. близка спирка, с цел да разгледаме Долма бахче и да се върнем пеша през Таксим и Истиклал?

Ето разписанието с тръгване от Еминоню: http://en.sehirhatlari.com.tr/en/timetable/to-bosphorus-from-bosphorus-365.html

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Здравейте, Магеланци!

Може ли някой да ми каже с корабче по Босфора можем ли да стигнем от Еминоню до Кабаташ или др. близка спирка, с цел да разгледаме Долма бахче и да се върнем пеша през Таксим и Истиклал?

По настоящите разписания на фериботите няма удобен кораб, с който да стигнете до Кабаташ от Еминьоню.

Най-лесно и удобно е да отидете до там с трамвая.

Разглеждате Долмабахче, като е хубаво да го направите рано сутринта, защото после съм виждала огромни опашки.

След двореца, може да използвате Фуникуляра за да се качите до Таским и от там да продължите по Истиклял. 

Спирката на фуникуляра е малко преди последната спирка на трамвая. Ето я на картата - червения маркер е трамвайната спирка, а розовкото спирката на фуникуляра:

0-3.png

 

Разбира се, можете да отидете и пеша, но изкачването е доста.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Благодаря и на двама ви - общо взето повтори информацията, до която и аз се бях добрала. Просто исках с един коршум два заека - да съчетаем посещението на двореца и Таксим с красивата разходка по Босфора. Но явно това е програма максимум. Нищо, Ще се примирим с фуникуляра. Явно в Истамбул корабчетата не са като във Венеция - да можеш да слизаш на всяка спирка

Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.