Прескочи до съдържание

Отново за ЮИ Азия - Тайланд, Виетнам, Камбоджа, Малайзия, Сингапур


tougherty

Препоръчани мнения

Здравейте, скоро не съм ви притеснявал с въпроси, така че започвам пак, за да знаете че съм тук и не спирам да попълвам пъзела с екскурзийката в ЮИ Азия :)

 

1. Интересно ми е дали си носите парите в брой по тези места или ползвате карти и пътнически чекове?

2. Също така на място ли обменяте пари или предварително в България?

3. Ако обменяте пари на място - в банка, чейндж или при магураджиите го правите? Това последното е майтап - ясно ми е, че всякакви улични чейнчаджии със страшно изгодни курсове ще ви излъжат задължително, но може да има други подходящи и безопасни места за обмяна. Така например в Прага обменях пари само в бижутерийните магазини. Даваха ми най-изгоден курс без никакви скрити такси, комисионни и т.н.

 

Доколкото виждам щатският долар си е почти официална валута във Виетнам и Камбоджа, така че тях ги махам от сметката. За другите места обаче - Тайланд, Сингапур и Малайзия ще ми трябват местни пари още на летището, за да си платя визата (Тайланд) и таксито до хотела. Като цяло съм забелязал, че в чейнджовете на летищата шансът да те излъжат клони към 0, но пък обменните курсове са възможно най-кофти. Може би е добре да имам някакви местни пари колкото да стигна до хотела. Оттам нататък ясно - кешът и документите в сейфа на стаята, парите за деня - в два различни джоба, а на госпожата - дребни да си купува дрънкулки и шаренийки ;)

 

4. Някаква идея как да се придвижа по-евтино с багажа от летището на Пукет до Ао Нанг в 10 вечерта?

5. И последно да не ставам много досаден, какво мислите за това http://www.amazon.com/Friendly-Swede-Money-Belt-Khaki/dp/B00N3N5I8K/ref=sr_1_2?ie=UTF8&qid=1425475624&sr=8-2&keywords=money+belt ?

Връзка към коментар

 Здравейте, скоро не съм ви притеснявал с въпроси, така че започвам пак, за да знаете че съм тук и не спирам да попълвам пъзела с екскурзийката в ЮИ Азия :)

 

1. Интересно ми е дали си носите парите в брой по тези места или ползвате карти и пътнически чекове?

2. Също така на място ли обменяте пари или предварително в България?

3. Ако обменяте пари на място - в банка, чейндж или при магураджиите го правите? Това последното е майтап - ясно ми е, че всякакви улични чейнчаджии със страшно изгодни курсове ще ви излъжат задължително, но може да има други подходящи и безопасни места за обмяна. Така например в Прага обменях пари само в бижутерийните магазини. Даваха ми най-изгоден курс без никакви скрити такси, комисионни и т.н.

 

Доколкото виждам щатският долар си е почти официална валута във Виетнам и Камбоджа, така че тях ги махам от сметката. За другите места обаче - Тайланд, Сингапур и Малайзия ще ми трябват местни пари още на летището, за да си платя визата (Тайланд) и таксито до хотела. Като цяло съм забелязал, че в чейнджовете на летищата шансът да те излъжат клони към 0, но пък обменните курсове са възможно най-кофти. Може би е добре да имам някакви местни пари колкото да стигна до хотела. Оттам нататък ясно - кешът и документите в сейфа на стаята, парите за деня - в два различни джоба, а на госпожата - дребни да си купува дрънкулки и шаренийки ;)

 

4. Някаква идея как да се придвижа по-евтино с багажа от летището на Пукет до Ао Нанг в 10 вечерта?

5. И последно да не ставам много досаден, какво мислите за това http://www.amazon.com/Friendly-Swede-Money-Belt-Khaki/dp/B00N3N5I8K/ref=sr_1_2?ie=UTF8&qid=1425475624&sr=8-2&keywords=money+belt ?

1. Ние лично пътуваме в Азия от 1998 насам и винаги си носим пари в брой за цялото пътуване плюс дебитна карта, в която има малка сума - примерно 500 долара. Това го правя в случай на кражба, изгубване и невъзможност да уведомя веднага Борика или банката най-малкото поради липса на роуминг, поне да изгоря с възможно по-малка сума. Отделно оставям тук в България на близки приятели сума, равняваща се на 3 самолетни билета (пътуваме със съпруга и детето). В случай на спешна нужда от незабавно връщане да има кой да ми зареди тук картата, а аз да си платя новите самолетни билети.

2. Никога не обменяме в България. Винаги при кацане на летището. В зависимост от дестинацията имайте предвид, че ако е събота или неделя е възможно да не намерите къде другаде да смените. Сменяме 100-200 долара, след това още 100 и т.н.

В Тайланд по-скъпо се обменят 100 доларовите банкноти.

3. Обменяме в банка или чейндж на летище.

4. Просто пиши на хотела, по всяко време ще ти изпратят кола да те прибере. Даваш номера на полета и дори си виждаш името на лист, държан в ръка от посрещача. :) Конкретно на Пукет нас ни взеха късно вечерта и ни закараха до възможно най-отдалечената от летището точка. Трансфера беше символичен - 10-на долара, които платихме най-накрая като си тръгвахме от вилното селище.

5. Харесва ми, особено цвета.

 

ПП. Мисля, че в програмата си имаше и Ангор. В Камбоджа-  само долари, всичко, дори храната в магазините, в заведенията има цена в щатска валута.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Здравейте, скоро не съм ви притеснявал с въпроси, така че започвам пак, за да знаете че съм тук и не спирам да попълвам пъзела с екскурзийката в ЮИ Азия :)

 

1. Интересно ми е дали си носите парите в брой по тези места или ползвате карти и пътнически чекове?

2. Също така на място ли обменяте пари или предварително в България?

3. Ако обменяте пари на място - в банка, чейндж или при магураджиите го правите? Това последното е майтап - ясно ми е, че всякакви улични чейнчаджии със страшно изгодни курсове ще ви излъжат задължително, но може да има други подходящи и безопасни места за обмяна. Така например в Прага обменях пари само в бижутерийните магазини. Даваха ми най-изгоден курс без никакви скрити такси, комисионни и т.н.

 

Доколкото виждам щатският долар си е почти официална валута във Виетнам и Камбоджа, така че тях ги махам от сметката. За другите места обаче - Тайланд, Сингапур и Малайзия ще ми трябват местни пари още на летището, за да си платя визата (Тайланд) и таксито до хотела. Като цяло съм забелязал, че в чейнджовете на летищата шансът да те излъжат клони към 0, но пък обменните курсове са възможно най-кофти. Може би е добре да имам някакви местни пари колкото да стигна до хотела. Оттам нататък ясно - кешът и документите в сейфа на стаята, парите за деня - в два различни джоба, а на госпожата - дребни да си купува дрънкулки и шаренийки ;)

 

4. Някаква идея как да се придвижа по-евтино с багажа от летището на Пукет до Ао Нанг в 10 вечерта?

5. И последно да не ставам много досаден, какво мислите за това http://www.amazon.com/Friendly-Swede-Money-Belt-Khaki/dp/B00N3N5I8K/ref=sr_1_2?ie=UTF8&qid=1425475624&sr=8-2&keywords=money+belt ?

 

1. Носи си и кеш и карти както писа Dango. Както кеша може да се открадне и да имаш нужда някой да ти пусне пари от България, така може и да ти блокират банковата карта. Кадилака според мен е кеш в долари, дебитна и кредитна карта като желаната сума е разпределена между трите. Тръгваш с кеша, ако видиш че върви бързо започваш да пробуташ кредитната, където я приемат и така. Аз лично избягвам чейндж бюрата, създават ми дискомфорт също като таксиджиите и трябва да дебна на 1000 посоки да не ме излъжат с нещо, предпочитам да ми таксуват дебитната карта с малка такса, но със сигурност получавам истински пари на приличен курс, а ако се тегли сума равностойна на 200-300лв таксата е символична. Но това са си лични предпочитания, доста сме ги дъвкали във форума :)

 

4. Легалните таксита в Пукет бяха извън летището вдясно. Игнорираш всички, които се бутат да ти предлагат такси, не е лесно да се стигне до това гише :) На него цените до определени курорти и хотели са фиксирани и със сигурност по-евтини от викачите, които ще те посрещнат в терминала. Това, ако прецениш да не се възползваш от трансфера на хотела, който също ще е по-скъп от таксито. Това пак е информация от 2010, възможно е нещата да са се променили от тогава. 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Доколкото виждам щатският долар си е почти официална валута във Виетнам и Камбоджа, така че тях ги махам от сметката. За другите места обаче - Тайланд, Сингапур и Малайзия ще ми трябват местни пари още на летището, за да си платя визата (Тайланд) и таксито до хотела.

За Сингапур и Малайзия си обмених сингапургски долар и малайзийски рингит от тук. Ползвам change-а на Гладстон и Витошка в София, където курсът е добър, а и след пътуването обменят на същия курс останата излишна валута, ако си пазиш бордерото. Това с обмяната на валутата е лично мое предпочитание, защото предпочитам да се подготвя максимално още от Бг. На място в чужбина не обичам да се занимавам с обменни бюра и да се чудя ще ме излъжат ли, добър ли е курса и т.н.

Специално за Виетнам и Тайланд, да използвам темата, и аз и да питам: понеже и аз ще сменям валута за там утре-вдругиден, достатъчно ли е донги и батове, че да не се занимавам с долари и евро, че станаха много валутата?

А и ако има някаква удобна схема за калкулиране на виетнамски донги в лв и тайландски батове в лв., кажете, че с тия милиони във Виетнам ще бъде трудно...

Връзка към коментар

А и ако има някаква удобна схема за калкулиране на виетнамски донги в лв и тайландски батове в лв., кажете, че с тия милиони във Виетнам ще бъде трудно...

http://www.oanda.com/currency/travel-exchange-rates Най-доброто, което съм открил до момента. Въвеждаш валутите и ти прави цяла таблица с каквито суми ти трябват. :)

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Георги е прав по отношение на картите. Винаги тръгваме с две дебитни (кредитни нямам и никога не ползвам- думата "кредит" я мразя :angry: ). Едната в мен, другата в съпруга ми. Едната е в евро, другата в долари. В случай на кражба или блокиране. 

 

Яничка, никога не сменям тук валута, за да не изпадна в ситуация на невървящи банкноти, неосъществен полет и т.н. В повечето азиатски държави сме ходили по няколко пъти, но винаги сменяме на летище или в банка. Даваме по 6000 лв. поне само за билети (трима сме и сме от Варна) и накрая да гледам да спестя от някакви стотинки от курс? Никога! Пътешествието трябва да ми доставя удоволствие. :P

 

Това е лично мое мнение и е на база 18 годишния ми опит на източно-азиатски турист.

Връзка към коментар

Аз също мразя думата "кредит", никога не съм взимал и се надявам и да не взимам, обаче "кредитна карта" е нещо съвсем различно. Винаги може да си плащаш цялата сума в срок или дори предварително и така работи като дебитна, обаче - има застраховка, има кеш бек, има оспорване на транзакции, минава много много по-безпроблемно на места където плащането с дебитна не минава по някаква причина, случаи много.

Невървящите банкноти и мен ме притесняват, но ако купуваш от някое чейндж бюро от споменатите тук, имаше цяла тема, грижи със тари банкноти не би трябвало да има. А е хубаво да имаш някакъв кеш, най-малкото за такси, за вода, за друго спешно, няма гаранция, че ще има работещ банкомат на летището...

  • Харесвам 5
Връзка към коментар

http://www.oanda.com/currency/travel-exchange-rates Най-доброто, което съм открил до момента. Въвеждаш валутите и ти прави цяла таблица с каквито суми ти трябват. :)

Това е идеално :)  T.E.Lawrence, много благодаря :)

Връзка към коментар

Яничка, никога не сменям тук валута, за да не изпадна в ситуация на невървящи банкноти, неосъществен полет и т.н. В повечето азиатски държави сме ходили по няколко пъти, но винаги сменяме на летище или в банка. Даваме по 6000 лв. поне само за билети (трима сме и сме от Варна) и накрая да гледам да спестя от някакви стотинки от курс? Никога! Пътешествието трябва да ми доставя удоволствие. :P

 

Това е лично мое мнение и е на база 18 годишния ми опит на източно-азиатски турист.

За обмяната на валута още от БГ, както бях казала по-горе, също е мое мнение и не го налагам. За мен е голямо удобство, защото обичам на място в чужбина да имам минимални ангажименти, а повече да се наслаждавам на пътуването. За невървящите банкноти - през последните години сменям само в един change и двамата братя са коректни. Взимам емисии на банкноти, каквито са препоръчителни за конкретната дестинация. А за спестяването на стотинки от обменни курсове - при пътувания в Азия, а и особено за трима човека, мисля, че не става дума за разлики в стотинки, а за разлики в левове.

Спорът тук е излишен. Всеки има предпочитания и изграден навик, който е решил, че е най-добър за него самия.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Само да добавя, че по летищата курса почти винаги не е най-добрия, а ако не вземеш от тук, задължително ще трябва да сменяш на летището като пристигнеш. А и минаваш през 2 превалутирания.

  • Харесвам 3
Връзка към коментар
  • 3 седмици по-късно ...

Здравейте отново, приготвил съм още няколко въпроса :)

 

Вече съм резервирал всички хотели с изключение на Банкок и Marina Bay Sands, където точно за нощувката ни - 17.11.2015г. цената е възможно най-висока. Според мен точно тогава има някаква (или няколко предвид големината на хотела) конференция там и затова цените са надути. За момента мисля да изчакам и да следя цената. Надявам се че с наближаване на датата ще падне, защото иначе ще се окаже че за тази нощувка ще трябва да платя повече отколкото за останалите 22 в ЮИ Азия взети заедно. 

 

1. Първото ми питане е за Банкок. Не мога да взема решение къде точно да търся хотел. Този, в който е нощувал Георги изглежда чудесен, но пък е малко встрани от туристическите места. Може би това е плюс, обаче дотук в Тайланд ще сме били в Ао Нанг (по-тихичко и спокойно от Пукет) и Ченг Мей (наистина по време на Loi Krathong, но градът не се слави с кой знае какъв нощен живот) и някак си ми се ще финалът да е на "по-живо" местенце. Основната концентрация на живот доколкото виждам е около Khao San road и около Sukhomvit. В кое от двете бихте ми препоръчали да търся хотел?

2. Денонощен ли е градският транспорт в Банкок (и по-точно този skytrain)?

3. Резервирах хотел в Ао Нанг, който се намира ето тук http://imgur.com/Em3TQeg Интересува ме от къде мога да си наема longtail boat на плажа и каква е цената? Мога ли да я спазаря на място или трябва от предишния ден?

4. Туристическите агенти в Ао Нанг денонощно ли работят? Ние пристигаме около 12 вечерта и ще разполагаме само с 4 пълни дни там. През тези 4 дни искам да направим 4 екскурзии (или 3 + една индивидуално организирана с longtail boat) и за да изпълним плана първата трябва да е още на следващия ден.

5. В тази връзка екскурзиите тип island hopping, които съм харесал за момента са Phi Phi със speedboat, островът на Джеймс Бонд, остров Hong и околните островчета, четирите острова. Една от последните две може да е индивидуално организирана с наета longtail boat, защото първите две са до по-далечни дестинации и съответно са по-скъпи. Реално очаквам да падне сериозно пазарене с агентите, но в крайна сметка да стиснем ръцете на по 800 бата на човек за Phi Phi и Джеймс Бонд и по 400 на човек за остров Hong и четирите острова. Май очаквам голямо намаление, но пък в крайна сметка купувам 4 екскурзии на куп за двама души, а това са общо 4800 бата. Дали има шанс да стане според вас? А също така добре ли съм подбрал екскурзиите или бихте препоръчали нещо друго (малко за Джеймс Бонд се колебая)?

Връзка към коментар

Здравейте отново, приготвил съм още няколко въпроса :)

 

 

2. Денонощен ли е градският транспорт в Банкок (и по-точно този skytrain)?

3. Резервирах хотел в Ао Нанг, който се намира ето тук http://imgur.com/Em3TQeg Интересува ме от къде мога да си наема longtail boat на плажа и каква е цената? Мога ли да я спазаря на място или трябва от предишния ден?

4. Туристическите агенти в Ао Нанг денонощно ли работят? Ние пристигаме около 12 вечерта и ще разполагаме само с 4 пълни дни там. През тези 4 дни искам да направим 4 екскурзии (или 3 + една индивидуално организирана с longtail boat) и за да изпълним плана първата трябва да е още на следващия ден.

5. В тази връзка екскурзиите тип island hopping, които съм харесал за момента са Phi Phi със speedboat, островът на Джеймс Бонд, остров Hong и околните островчета, четирите острова. Една от последните две може да е индивидуално организирана с наета longtail boat, защото първите две са до по-далечни дестинации и съответно са по-скъпи. Реално очаквам да падне сериозно пазарене с агентите, но в крайна сметка да стиснем ръцете на по 800 бата на човек за Phi Phi и Джеймс Бонд и по 400 на човек за остров Hong и четирите острова. Май очаквам голямо намаление, но пък в крайна сметка купувам 4 екскурзии на куп за двама души, а това са общо 4800 бата. Дали има шанс да стане според вас? А също така добре ли съм подбрал екскурзиите или бихте препоръчали нещо друго (малко за Джеймс Бонд се колебая)?

 

Конференцията е на IADC (18 и 19-ти.) Търси и другаде, не вярвам да смъкнат цените за тези дати.

2. Khao San е по-скоро бекпекърско място. Около Sukhumvit има премного варианти. Транспорт  - с тук-тук или такси.

3. Георги е отговорил. Не е денонощен.

4. Можеш на място. Цена не помня, но има будка с фиксирани цени, ще я видиш. Позарлъка върви по-скоро за време (повече време в морето), не толкова за цена. Марината ти е съвсем наблизо:

Em3TQeg-ans.jpg

5. Принципът е вечерта да се разберете/предплатите с някой от десетките агенции на стрипа или рано сутринта директно на марината.

6. Харесваш си на място агент, говорите си и мисля ще се справиш с пазарлъка. Ако си към един е напълно възможно да са склонни.

Връзка към коментар

За хотела в Банкок, ние бяхме в този http://www.kcplacebangkok.com/ . Много зависи какво ще правиш в града. В този район сме били и преди- супер удобен за превоз от/до летище (няма значение кое), не е далеч от храмовете, беше тихо... Прилично

Връзка към коментар

Здравейте, бихте ли ми казали, кои месеци от годината са най-подходящи да се посети Сингапур?

 

Покрай нашата зима има малко повече дъждец от нормално заради мусоните, но като цяло винаги си превалява там, винаги е висока влажност и винаги си е жега :)

Връзка към коментар

В Банкок - http://www.travelfish.org/accommodation_profile/thailand/bangkok_and_surrounds/bangkok/khao_san_road/all/5923, не знам дали сте ок с хостели, но тоя е супер близко до Као Сан, сиреч пешеходно до двореца, голдън маунт и т.н. Освен това е близо до реката, откъдето може да си джиткате с лодка. Много чисто, перфе интернет, има пералня :) и е близо до местенца за ядене - например лелката на снимката в дъното прави супер лютата салата от зелена папая с печена риба или пиле :) има и ресторантчета за фаранги. И е спокойно, защото не е в ценъра на Као Сан.

 

Но се разходете и до бизнес центъра за няколко часа, да видите друг различен Банкок. А ако имате време и се чудите какво да правите един ден и се кефите на парк и колелета - http://www.crankylittlemonster.com/blog/blog123_bang_krachao.html . Това само да го намеря беше приключение, а и имах нужда от природа и движение. Супер тесните улички над водата и през седмицата празен парк с беседки, където да подремете и да се скриете от жегите.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Конференцията е на IADC (18 и 19-ти.) Търси и другаде, не вярвам да смъкнат цените за тези дати.

 

Значи от хотела са сметнали, че и аз може да копая петрол някъде щом искам да съм там на тази дата :)  Добре би било, ама уви - тати няма петролен кладенец и все още не работя за някой шейх. Алтернативният ми вариант е YMCA на 1 Orchard road, който изглежда прилично и е на стратегическо място. Ако се спра на него ще облекча бюджета с близо 1000 лв., но пустия му infinity pool в Марината :rolleyes:

Връзка към коментар

, но пустия му infinity pool в Марината :rolleyes:

 

Ако не държиш да се изкъпеш, би могъл да пиеш по нещо на бара. Гледката от там:

P4170459.jpg

 

А YMCA на 1 Orchard ми се струва на много добра стратегическа позиция. Аз бих дал разликата в парите за забавления в Сингапур.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар

Да се включа и аз по темата с парите - този въпрос ми беше много неясен преди няколко месеца.

Проблеми преди да тръгнем 2 мес из Тайланд, Лаос, Виетнам, Камбоджа:

- пари за цялото време беше абсурдно за мен да нося в брой в която и да е валута

- креднитна карта така и не извадихме

Решението беше следното:

- 400 долара в брой (да можем да обменим къдетои да сме, в случай че нещо стане с картите)

- 1200 бати (за превоз от летище до настаняване, за хапване и ако нещо друго ни трябва за старт)

- 50 евро за ...ей така :)

- 2 дебитни карти към 1 сметка с планираните пари за пътешествието (MasterCard за плащане от ПОС терминал и Visa Electron за теглене от банкомати)

- 1 дебитна карта към друга сметка с по-малка сума за всеки случай.

Всички карти разпределни - в мен и приятеля ми и в стаята (в повечето пъти ние не сме имали сейф нито в стаята, нито на рецепция, нито в палатката :)

Още с пристигането в Бангкок изтеглихме максималния лимит от 10 000 бати с 180 бати такса от местните банкомати (пробвахме поне от 3 различни банки и е все 180 бати).

Във Виетнам също теглим директно от банкомати максималния лимит от 2 000 000 (10 000 донги мисля беше минималната местната такса, но повечето банкомати са по 20 000) - там се разплащаш с донги. Долари минават в по-големи хотели и за организирани екскурзии и автобусни билети). В Камбоджа навсякъде плащахме с долари, но до 1 долар ти връщат риели. Там банкоматите не ни пуснаха повече от 300 долара за 1 транзакция. Виза за Камбоджа на границата- 30 долара! Били я вдигнали, ако не се лъжа ноември 2014.

Разполагайки по този начин със заделените средства се чувствах спокойна преди да тръгна и след като се върнах също се замислих, че ми беше доста удобно по този начин. Вероятно и друг път бих процедирала така.

Успех с плана и подготовката - на мен те ми бяха и са голяма част от цялата емоция, която изживях :)

Редактирано от G.D
  • Харесвам 3
Връзка към коментар
  • 2 месеца по-късно ...

Подготовката си върви и тъй като скоро не съм ви притеснявал с въпроси, реших че пак е време да се разпитваме. Сега съм на вълна Камбоджа и по-точно Сием Реп. Като изключим неоспорения факт, че Ангор Ват е супер (макар че и за него има не чак толкова бляскави мнения) по форумите Камбоджа е доста противоречива дестинация. За едни е прекрасна държава, с добри усмихнати хора, без престъпност, с ниски цени, красива природа и т.н. За други си е направо ад - мръсна, прашна, проядена от корупция и ширеща се като в Централна Америка престъпност, бедно и озлобено население с избухлив, провокативен и агресивен характер, където детската проституция процъфтява, едва ли не всеки разполага с огнестерлно оръжие и си го ползва със здраве. Аз лично съм много объркан. Вярно че хора всякакви и всеки си възприема по свой начин нещата, но чак пък такива различия. Та въпросите ми са:

1. Относно престъпността. Сием Реп очевидно е най-туристическото място в Камбоджа и май като цяло е с една идея по-сигурно от другите градове, има ли обаче от какво да се притесняваме като се прибираме по тъмно? Имам предвид въоръжени грабежи, отвличания, побоища и други подобни. Ясно ми е, че навсякъде в ЮИ Азия (май само Сингапур е изключение) има опасност от джебчии и моторизирани крадци на чанти и техника, въпросът е от какво друго трябва да се пазим в Сием Реп?

2. Пристигаме в Сием Реп в 7.00 сутринта на 14.11.2015 с полет на Air Asia от Куала Лумпур. На летището ще ни чака тук-тук от хотела, който сме резервирали и който Георги препоръча - Motherhome guesthouse. Явно този тук-тук е акредитиран към хотела, а аз бих искал да го ползвам през следващите дни. Дали трябва да се спазаря направо с него, или е редно да мина с посредничеството на хотела?

*За тук-тука съм малко раздвоен по принцип. От една страна моето проучване показа, че неакредитираните към конкретен хотел тук-туци, които можеш да спреш от улицата, са по 15-20$ на ден и всъщност им правиш голяма услуга като ги ангажираш така, защото нямат толкова клиенти. От друга страна акредитираните са по-скъпи 20-25$, но пък са изключително коректни и поддържат добро ниво на услугата, защото рискуват да си загубят клиентите, които хотелът им осигурява.

3. Планът е през първия ден - 14.11 да не се втурваме веднага по храмовете, защото ще сме станали рано към 4.30-5.00 за полета от Куала Лумпур и ще сме изморени. Затова решихме до обяд да се помотаем из града и да разгледаме забележителностите. Какво си заслужава да се посети в Сием Реп според вас - някакви по-интересни музеи, места, градски атракции, архитектура?

4. Следобед на 14.11 сме запланували полудневна екскурзия до село Компонг Плук в езерото Тонле Сап. Вариантите тук са два - или с тук-тук (ок. 20$) до лодките, после лодка (по 15$ на човек) по реката до езерото и накрая с малка лодчица (5$ на човек) из мангровата гора + залез с биричка на панорамния ресторант на входа на езерото, или организирана с туристическа агенция полудневна екскурзия с всичко включено (без лодката в мангровата гора) за ок. 20-25$ на човек. Вие какво бихте ми препоръчали?

5. За следващите два дни е предвидено бясно разглеждане на храмове от изгрев до залез. И тук вече ми е тотално объркано. Доколкото прочетох има два маршрута short circuit и long circuit, този по-дългият включва ли в себе си по-късия или са два напълно различни?

6. Има ли възможност да се започне маршрута от произволно място или винаги се започва от едно и също и се завършва пак на едно и също (този въпрос е с оглед възможността да се избегне масовият туристически поток ако храмовете се обикалят винаги в една и съща поредност)?

7. Има ли ресторантчета или капанчета в комплекса, или си носим храна?

8. За тези храмове важи ли изискването без къси панталони и с покрити рамене?

9. Засега не мисля да си наемаме гид, така че ако може да препоръчате някой добър пътеводител за храмовете в хартиен или ектронен вариант.

10. Ако по някакъв начин имаме възможност да си избираме по кое време (сутрин/пладне/следобед) на кое точно място/храм да отидем, как бихте ги подредили? Например някъде прочетох, че Ангор Ват било най-добре да го видим следобед (заради светлината) и най-накрая (защото иначе другите храмове нямало да ни впечатлят толкова). Засега мисля първия ден от храмовете да станем рано за изгрева, а на втория да поспим малко повече, но да останем за залеза.

11. Някакви други съвети/препоръки за храмовете?

12. С изключение на bugs cafe, което е задължително (да преядеш с хлебарки, скорпиони и гадинки - безценно), бихте ли препоръчали други готини места за вечерно излизане в Сием Реп - ресторанти, барчета или други неща, които си заслужава да пробваме?

13. Имате ли някаква идея как вървят горе-долу цените на масажите в Сием Реп?

14. Заслужават ли си кхмерските традиционни танци, че по форумите хората не са много впечатлени?

 

Знам че станаха много въпроси и сигурно ви е дотегнало да го прочетете, камоли да пишете отговори, но ще съм много благодарен и на съвсем кратки отговорчета/съвети/насоки там, където можете да се включите.

Връзка към коментар

1. Ние нямахме много време за вечерни разходки в Сием Реп. По начало предпочитахме да си лягаме рано, за да ставаме рано и да има повече време за храмовете. Някакъв специален нощен живот и нещо, което да си заслужава оставането до късно няма да видиш там според мен, но все пак всеки си преценява :) Нощни заведения със сигурност има, доста туристически.  Едната вечер, когато се разходихме из града, не сме се почувствали застрашени от нищо. 

 

2. Не се притеснявай, той сам ще си предложи услугите :) Безплатния трансфер, който предлагат е точно с тази цел, шофьора ви кара, а после идва и ви пита дали искате да ви вози и следващите дни. Силно вероятно и със случайните шофьори да нямаш проблем, но аз лично не бих рискувал за $4-5, твой си избор е пак.

 

3. Аз лично не видях абсолютно нищо интересно в самия град и не мога да препоръчам. 

 

4. Не съм го правил, но внимавай с организираната екскурзия да не ви утрепе половината време във висене в някоя фабрика за еди какво си (т.е огромен магазин с надценени сувенири). Или да ви води до училище, за което ще ви бъде изнудвана съвестта да дарявате пари. Нищо лошо против благотворителността, но е добре човек да проучи предврително, ако иска да дава пари, иначе рискува да бъде вкаран в капан. 

 

5. Различни са и обикалят различни храмове. Шофьора ги знае маршрутите :)

 

6. Маршрутите са подредени така, че да ги завъртиш в кръгче без да повтаряш и без да се губиш много. Тълпите обикновено са със гидове, поизчакваш ги малко и си си сам. Много от тях минават само през Ангкор Ват, 1-2 други храма и това е. А иначе туктука те оставя пред входа и те чака пак там, къде ще се завираш в кьошенцата вътре в храмовете си е твоя воля. С две думи - сигурен съм, че тълпите няма да ти пречат много. 

 

7. Има някакви в околността. Ние разчитахме на нашия тук-тук шофьор да ни закара. Сигурно взимаше комисионна, здраве да е. До колкото си спомням добре пред по-големите храмове има и мини пазарчта, където освен храна има и всякакви боклучета. От продавачи няма да се отървеш да ти предлагат всякакви неща :) Храната не беше нищо впечатляващо и не беше скъпа...поне за по-западен стандарт, за местен сигурно цените са безумни  - по $4-5 за обяд. 

 

8. Не. В тия жеги там не може иначе. Почти всички са по къси панталони. За голите рамене не съм обръщал внимание, но не си спомням да е имало ограничения. 

 

9. Давам моя пътеводител назаем. Доста по-добре от гид на живо - лично мнение: http://www.amazon.com/Angkor-Cambodias-Wondrous-Temples-Illustrated/dp/9622178022 Само да си взема едното копие от една магеланка, на която го дадох преди повече от година :) Книгата е супер подробна с история и всичко, както и мини пътеводител за всеки храм - като влезнеш вътре какво интересно да гледаш, историята на барелефите на Ангкор Ват и т.н...според мен има повече информация, от всеки жив гид. Доста проучвах коя точно книга за Ангкор да си купя и мнението беше почти единодушно, че това е най-доброто излизало някога. 

 

10. Аз да ти кажа, бях по залез на най-препоръчвното място, бях и по изгрев на Ангкор. Не мисля, че и двете си заслужават супер усилие. Прилагам снимки. Phnom Bakeng за залез:

 

63544_475502007964_6008377_n.jpg

 

67167_475501787964_5708524_n.jpg

 

Ангкор Ват на изгрев:

 

156611_475507222964_7589687_n.jpg

 

Абе в днешно време фотоуменията ми са доста по-силни и може би бих изкарал по-добри кадри. Бонуса на изгрева на Ангкор Ват е, че после можеш да се разходиш из храма на практика почти сам преди да са дошли каквито и да е тълпи. 

 

11. Нямам други :) Вземи посочения пътеводител, попрегледай основните характеристики на храмовете, прецени ако някой от тях ще пропуснеш, но общо взето двата кръга са добър начин да ги видиш всичките. Ако имате повечко време там, може да отидете до някой от по-отдалечените храмове навътре в джунглата. Ние не бяхме, но съм сигурен, че е впечатляващо. Това, което ми направи най-силното впечатление там бяха храмовете, които джунглата е тръгнала да си завзима обратно, дебели дънери и коренища, които се провират между камъните. Сигурен съм, че този ефект в по-отдалечените храмове е супер силен. Но ще трябва да си прецениш, защото пътя до там е доста. 

 

Това е Ta Prohm, още известен като замъка от Томб Райдър. Мен лично най-много ме впечатли.

 

165570_475499972964_5346148_n.jpg

 

12. Пошматкайте се из пазара, колкото да ви мине мерака. Аз пак да си кажа, нищо впечатлително не намерих там :)

 

13. Не знам. 

 

14. Амиии...не съм ги търсил целенасочено, а и вечерите с традиционни танци никога не са ми в приоритетите. Но мернахме няколко момичета, които се упражняваха ли, тренираха ли, не знам, в Ангкор Ват. Интересно е. Но на мен лично специални шоу програми с ядене, пиене и т.н. биха ми доставили малко вкус на полуфабрикат.  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

Привет,

ето по-долу по точките:

12. Интересно ми се видя кафенето на Анджелина Джоли - казва се "Red Piano". Местните го знаят, а и вечер там има доста народ.

post-1179-0-72294600-1433877842_thumb.jpg

За Bugs cafe имай в предвид, че отваря в 17 ч. Наложи ми се да ходя 2 пъти, защото не знаех, че оттваря по това време, а и едвам го намерих, че местните въобще не знаеха какво аджеба е това... Между другото, там освен гадинки, има и крокодилско и змийско - в случай, че решиш да преядеш и с други хубавини :) Вътре в заведението имаше едни листовки, на които пишеше, че при поръчка на коктейл, получаваш тарантула безплатно. Ние си я изпросихме и си я получихме /информацията е от преди 2 месеца, предполагам че още ги има/.

13. Масажите са евтини. Аз правих масаж в хотела, който беше доста хубав. Казвам го, защото цената на масажите не беше никак висока /извинявай, точната сума не помня/. Правих този на четири ръце.

14. Танците им доста ми напомнят тези на Бали и в Тайланд. Интересно е, но ако вече си гледал нещо подобно, може да минеш и без тях.

 

От мен весело изкарване :)
 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

За тук тук на ден из близките храмове, т.е. почти всичките известни около Ангкор Ват не плащайте повече от 15$. Най-добре си спазарете един извън хотела. Някои хотели направо дерат кожи. Шофьорите към хотелите често карат тук тука на хотела и няма шанс да ти даде хубава цена без хотела и да иска. Сием Рип е изключително безопасно място. Камбоджанците са добронамерени като цяло, а и самите те казват, че в Сием Рип са най-свестните хора от всички области. Съответно малкото боклуци са концентрирани около Сихануквил. Единствено там има места, непрепоръчителни след залез. Аз харесвам нощния живот и баровете с лайв филипински банди. Съответно има и места с техно и диско, не знам какво харесвате. Изгревите  и залезите са пълна загуба на време, никакви особени снимки не стават. Препоръчвам кхмер фемили ресторанта в долната част на Пъб стрийта.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.