Прескочи до съдържание

Искам да се оплача


AlexandraKo

Препоръчани мнения

По време на студентстките ми години, научих един цитат от Конфуций "Проклятието да живееш в интересни времена", тогава си мислех, че се отнася за изпитите по право 😉 Но уви, животът ми напомня, от време на време, за този цитат.

  • Харесвам 8
Връзка към коментар
Преди 1 час, bulpa каза:

По време на студентстките ми години, научих един цитат от Конфуций "Проклятието да живееш в интересни времена", тогава си мислех, че се отнася за изпитите по право 😉 Но уви, животът ми напомня, от време на време, за този цитат.

Не е ли китайско това проклятие - "Пожелавам ти да живееш в интересни времена" ? 🙂

  • Харесвам 3
Връзка към коментар

На мен пък ми стана тъжно като прегледах темата на оптимистите. Много хора не мислят трезво и наистина не си дават сметка какви ще са последствията, които ще са видими с просто око само след няколко месеца, а дори и по-рано. И изобщо не става въпрос за болните и жертвите на вируса, а за икономическите последствия от налаганите в момента рестрикции и спада на производството на стоки и услуги. Европа вече се клати от центробежни сили и е само въпрос на време силно задлъжнелите страни на юг от Алпите да бъдат принудени да напуснат еврозоната. Много малко авиокомпанни ще оцелеят до края на годината, а тези, които останат, ще оперират на съвсем различен пазар със значително редуциран капацитет и съответно ще продават на по-високи цени. Може да звучи почти апокалиптично, но такива кризи са в състояние да изострят и разпалят много тлеещи проблеми, а кризата, в която света и най-вече Европа навлиза ще е много дълбока. Тук предполагам преобладават хора, които обичат да пътуват и тези, които по една или друга причина не са опознали добре родната си страна ще имат възможност да пообиколят повече и да се уверят, че не винаги е нужно да се изминат няколко хиляди километра за да видят нещо интересно.

  • Харесвам 3
  • Замислям се 1
Връзка към коментар
Георги Матеев
преди 17 минути , IvanNavi каза:

На мен пък ми стана тъжно като прегледах темата на оптимистите. Много хора не мислят трезво и наистина не си дават сметка какви ще са последствията, които ще са видими с просто око само след няколко месеца, а дори и по-рано. И изобщо не става въпрос за болните и жертвите на вируса, а за икономическите последствия от налаганите в момента рестрикции и спада на производството на стоки и услуги. Европа вече се клати от центробежни сили и е само въпрос на време силно задлъжнелите страни на юг от Алпите да бъдат принудени да напуснат еврозоната. Много малко авиокомпанни ще оцелеят до края на годината, а тези, които останат, ще оперират на съвсем различен пазар със значително редуциран капацитет и съответно ще продават на по-високи цени. Може да звучи почти апокалиптично, но такива кризи са в състояние да изострят и разпалят много тлеещи проблеми, а кризата, в която света и най-вече Европа навлиза ще е много дълбока. Тук предполагам преобладават хора, които обичат да пътуват и тези, които по една или друга причина не са опознали добре родната си страна ще имат възможност да пообиколят повече и да се уверят, че не винаги е нужно да се изминат няколко хиляди километра за да видят нещо интересно.

Може би ще се изненадаш, но повечето тук всъщност сме ужасно трезви и сме пределно наясно с бъдещите икономически и социални последствия. Не е нужно да си Айнщайн за да предвидиш някои съвсем очевидни неща. Всичко, което изброи, дори сега вече е видимо със съвсем просто око и не, не зависи от нас.

 

Както го виждам ни остават 2 основни опции.

 

а) да страдаме от постоянен страх и параноя заради предстоящото апокалиптично бъдеще, както и да мрънкаме и да се тюхкаме по цял ден колко е несправедлив света

б) да опитаме да ограничим негативните емоции и да пожелаем да сме по-полезни на себе си и околните в нашата (макар и временно свиваща се) вселена

 

Първият вариант ми изглежда супер загубеняшки, та аз лично избирам втория.

  • Харесвам 23
  • Браво 1
Връзка към коментар
преди 6 минути , Георги Матеев каза:

Може би ще се изненадаш, но повечето тук всъщност сме ужасно трезви и сме пределно наясно с бъдещите икономически и социални последствия. Не е нужно да си Айнщайн за да предвидиш някои съвсем очевидни неща. Всичко, което изброи, дори сега вече е видимо със съвсем просто око и не, не зависи от нас.

 

Както го виждам ни остават 2 основни опции.

 

а) да страдаме от постоянен страх и параноя заради предстоящото апокалиптично бъдеще, както и да мрънкаме и да се тюхкаме по цял ден колко е несправедлив света

б) да опитаме да ограничим негативните емоции и да пожелаем да сме по-полезни на себе си и околните в нашата (макар и временно свиваща се) вселена

 

Първият вариант ми изглежда супер загубеняшки, та аз лично избирам втория.

Наистина се изненадвам, защото прочетох за предстоящите планове на редица хора и това не кореспондира много с написаното от теб. Мислех, че един по-трезв поглед може да е полезен.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
Георги Матеев
преди 6 минути , IvanNavi каза:

Наистина се изненадвам, защото прочетох за предстоящите планове на редица хора и това не кореспондира много с написаното от теб. Мислех, че един по-трезв поглед може да е полезен.

Искаш да спрем и да мечтаем ли? 🙂

 

Аз например имам още 3-4 неотменени пътувания за май/юни/юли, като ми е пределно ясно, че сигурно до септември няма да мога да мръдна никъде. Но пък ме кефи да си вихря фантазията и поне мъничко да се надявам 🙂

  • Харесвам 11
Връзка към коментар
преди 13 минути , Георги Матеев каза:

Искаш да спрем и да мечтаем ли? 🙂

В никакъв случай! 🙂

А аз до момента съм отменил точно четири пътувания и съм напът да забравя за още две..

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 2 минути , IvanNavi каза:

Наистина се изненадвам, защото прочетох за предстоящите планове на редица хора и това не кореспондира много с написаното от теб. Мислех, че един по-трезв поглед може да е полезен.

Всеки живее с някакви планове и когато може ги сбъдва. 

Нима ти нямаш планове? 

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 1 минута , Polina каза:

Всеки живее с някакви планове и когато може ги сбъдва. 

Нима ти нямаш планове? 

Всеки има някакви планове разбира се, но и всеки ги съобразява с реалностите и собствените си възможности.

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 52 минути , IvanNavi каза:

Всеки има някакви планове разбира се, но и всеки ги съобразява с реалностите и собствените си възможности.

Извинявай, но като си отменил пътувания, не си ли получил ваучери? Аз не получих , защото промених направо датите, но въпроса ми е поне това не планираш ли? Икономическия колапс ще е голям, но няма да ни е първи. Само дето повода да него след година ще ни се вижда абсурден. Или поне така се надявам. 

  • Харесвам 2
Връзка към коментар
преди 51 минути , IvanNavi каза:

На мен пък ми стана тъжно като прегледах темата на оптимистите. Много хора не мислят трезво и наистина не си дават сметка какви ще са последствията, които ще са видими с просто око само след няколко месеца, а дори и по-рано. И изобщо не става въпрос за болните и жертвите на вируса, а за икономическите последствия от налаганите в момента рестрикции и спада на производството на стоки и услуги. Европа вече се клати от центробежни сили и е само въпрос на време силно задлъжнелите страни на юг от Алпите да бъдат принудени да напуснат еврозоната. Много малко авиокомпанни ще оцелеят до края на годината, а тези, които останат, ще оперират на съвсем различен пазар със значително редуциран капацитет и съответно ще продават на по-високи цени. Може да звучи почти апокалиптично, но такива кризи са в състояние да изострят и разпалят много тлеещи проблеми, а кризата, в която света и най-вече Европа навлиза ще е много дълбока. Тук предполагам преобладават хора, които обичат да пътуват и тези, които по една или друга причина не са опознали добре родната си страна ще имат възможност да пообиколят повече и да се уверят, че не винаги е нужно да се изминат няколко хиляди километра за да видят нещо интересно.

 

За момента въобще не можем да твърдим, че "много малко" авиокомпании ще оцелеят. Особено на фона на пуснатите печатници за пари навсякъде, както и заявките за държавна помощ която ще е оправдана с оглед на извънредните обстоятелства. Не може да твърдим, че и капацитета на пазара след кризата ще е силно редуциран. Капацитета ще се определи от търсенето на пътуващите, самолети ще има налични предостатъчно (което не беше така до скоро). За по-високите цени също не е нито ясно, нито гарантирано, горивото е евтино, а и ситуацията ще е идеална за авиокомпаниите искащи да разширят пазарния си дял... Единственото което по-сериозно може да ни притеснява към момента е възможна сериозна инфлация поради пуснатите печатници на пари.

  • Харесвам 6
Връзка към коментар
преди 7 минути , Роми каза:

Извинявай, но като си отменил пътувания, не си ли получил ваучери? Аз не получих , защото промених направо датите, но нъпроса ми е поне това не планираш ли? Икономическия колапс ще е голям, но няма да ми е първи. Само дето повода да него след година ще ни се вижда абсурден. Или поне така се надявам. 

За две от пътуванията полетите се изпълняваха и нямах основание да търся нито пари, нито ваучери. За едно друго също се изпълняваха, но успях да ги сменя с други дати и дестинации през март, за които се надявах, че ще има отмяна и това се случи. Чакам си парите от тях вече повече от седмица. За хотелите и апартаментите също не съм сменял дати - повечето ми резервации са през групата на Expedia и там без нито едно изключение са обещали връщане на парите до 30 дни, но нищо не съм получил още. Имах една резервация през Booking, за която писах в една друга тема - тя си е 100% загуба. След няколко дена ще разбера какво мога да получа от катарците през норвежкия Supersaver. Ако има опция за кеш - другите опции изобщо няма да им обърна внимание. Следва ходене по нервите с канадците през ваяма с предвидимо неприятен финансов резултат, но така или иначе не съм преместил нищо от старите планове за след време.

А иначе имам останали още няколко пътувания от юли нататък с купени билети на различни авиокомпании, но това е резултат от планове, правени преди много време при съвсем различни допускания. Доколко ще се изпълнят - не знам, но нямам особено големи очаквания.

А иначе по-възрастните хора сме виждали различни кризи, възникнали по най-разнообразни поводи. Човек винаги трябва да вярва, че нещата ще се оправят по някакъв начин, но не бива да игнорира реалностите.

  • Харесвам 1
Връзка към коментар
преди 1 час, IvanNavi каза:

Много хора не мислят трезво и наистина не си дават сметка какви ще са последствията

Дано всичко премине с вируса и да не е много дълго като времетраене, а икономиката ще се възстанови.  
Светът и Европа, най-вече, са минали през две големи войни-касапници с милиони жертви, пълна разруха, глад и репресии, та само преди две поколения (нашите баби и дядовци, айде за по-младите - прадядовци) хората са преживели много по-страшни кризи и катаклизми. А преди само малко повече от 20 години тук, в България, също тръгвахме от нулата, че и под нулата ...
Да, нека не игнорираме реалностите, но нека и да не мислим само най-лошото!

 

  • Харесвам 12
  • Браво 1
Връзка към коментар

Хора, умолявам да спрем с личните теории и интерпретации. Нямаме ясна картина какво ни очаква и не може постоянно да играем пинг-понг между всичко ще наред/нищо няма да е наред. 

  • Харесвам 8
Връзка към коментар
преди 38 минути , logist13 каза:

 

За момента въобще не можем да твърдим, че "много малко" авиокомпании ще оцелеят. Особено на фона на пуснатите печатници за пари навсякъде, както и заявките за държавна помощ която ще е оправдана с оглед на извънредните обстоятелства. Не може да твърдим, че и капацитета на пазара след кризата ще е силно редуциран. Капацитета ще се определи от търсенето на пътуващите, самолети ще има налични предостатъчно (което не беше така до скоро). За по-високите цени също не е нито ясно, нито гарантирано, горивото е евтино, а и ситуацията ще е идеална за авиокомпаниите искащи да разширят пазарния си дял... Единственото което по-сериозно може да ни притеснява към момента е възможна сериозна инфлация поради пуснатите печатници на пари.

Всеки си има мнение. Нямам желание допълнително да обсъждам тези въпроси и да изтъквам аргументи, защото смятам, че тук не е нито подходящото място, нито пък подходящата публика за подобен спор. Ще поживеем и ще видим.

Връзка към коментар

Момчетаа, тази тема е оплаквателната, не философската.

Позволете да я използвам по предназначение и да се оплача колко студена е водата от чешмата ! То бива бива хигиена, ама в нашата скромна "общност " май сме прекалили ! Преди сто години, като пиехме от Рилския водопровод, беше така ледена !Човек не може една чаша вода да изпие спокойно, без да се замисли за гърлото си ! 

А, да не забравя, че кожата на китките ми е по - бяла от тази на ръцете . Скоро ще стане прозрачна.

Започвам да ги мия до лактите, че да се изравни тена.  Какво доживях - да заприличам на хирург в ръцете!:shok:

  • Харесвам 2
  • Смея се 6
Връзка към коментар

Еееехххх, да ви имам дертовете....

 

https://news.yahoo.com/condom-shortage-looms-coronavirus-lockdown-121350199.html

 

Цитат

KUALA LUMPUR (Reuters) - A global shortage of condoms is looming, the world's biggest producer said, after a coronavirus lockdown forced it to shut down production.

 

Презапасявайте се, братя!

...и сестри :grin:

  • Шок 1
  • Смея се 5
Връзка към коментар
Георги Матеев
преди 2 минути , Goal & Boss каза:

Еееехххх, да ви имам дертовете....

 

https://news.yahoo.com/condom-shortage-looms-coronavirus-lockdown-121350199.html

 

 

Презапасявайте се, братя!

...и сестри :grin:

Вече знам къде няма да ходя след кризата! 🤓

  • Смея се 1
Връзка към коментар
преди 1 минута , Георги Матеев каза:

Вече знам къде няма да ходя след кризата! 🤓

А аз знам какво ще правя след кризата.

Ще отворя цех за вулканизация! :grin:

  • Харесвам 1
  • Смея се 5
Връзка към коментар
преди 4 минути , Георги Матеев каза:

Вече знам къде няма да ходя след кризата! 🤓

От друга страна - ако отидеш с един чувал от изделието, може да си избиеш билетите. :grin:

  • Харесвам 1
  • Браво 1
  • Смея се 2
Връзка към коментар
Георги Матеев
преди 6 минути , Фичо каза:

От друга страна - ако отидеш с един чувал от изделието, може да си избиеш билетите. :grin:

Или просто да ме арестуват за незаконен внос на дефицитна стока :scare:

 

Връзка към коментар

  

преди 1 минута , Георги Матеев каза:

Или просто да ме арестуват за незаконен внос на дефицитна стока 

 

Ще кажеш, че са за лична употреба. Да се комплексират ушевите!

  • Смея се 4
  • Замислям се 1
Връзка към коментар

Иначе и на мен ми е ясно, че ситуацията може и да не е благоприятна за пътувания по-дълго отколкото си мисля, но вместо да правя прогнози и да се депресирам, предпочитам да правя планове за бъдещи пътувания и така да си поддържам доброто настроение. И както казва и @IvanNavi, в крайна сметка, дори ако не можем да пътуваме в чужбина, винаги може да опознаем страната, в която живеем. Ето аз вече съм си харесал Кантабрия, Астуриас и Екстремадура в Испания и със сигурност ще ги посетя тази година. Искам също да потвърдя, че каквото и да става в Испания и конкретно в Мадрид, аз и семейството ми оставаме тук! Няма да се евакуираме в други държави каквито и пропаганди да се разпространяват. Тук е нашият дом, това е нашето място! Може да обикаляме по света, но винаги искаме да се връщаме у дома, в Мадрид!

Редактирано от neuromancer
  • Харесвам 7
  • Благодаря 1
  • Браво 3
Връзка към коментар

Искаш да споделиш мнението си? Създай профил или влез да коментираш

Трябва да си член за да оставиш коментар.

Създай профил

Регистрирай се при нас. Лесно е!

Регистрирай се

Влез

Имаш профил? Влез от тук.

Влез сега
  • Четящи темата   0 магеланци

    • Няма регистрирани потребители, разглеждащи тази страница.
×
×
  • Създай...

Важна информация

Поставихме бисквитки на устройството ти, за да улесним употребата на сайта. Можеш да прегледаш нашата политика за бисквитките.